Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
jacek25Offline
Temat postu: USC czy inna instytucja?  PostWysłany: 15-11-2017 - 22:49
Sympatyk


Dołączył: 07-11-2017
Posty: 14

Status: Offline
Potrzebuję do IPNu coś na wzór zaświadczenia o pokrewieństwie. Będę pisał do nich wniosek o udostępnienie danych mojego przodka. Oprócz tego wniosku musze udowodnić że to rzeczywiście była rodzina. Wiec gdzie się udać po takie zaświadczenie? Parafia, urząd stanu cywilnego, notariusz?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sophie
Temat postu:   PostWysłany: 15-11-2017 - 22:53
Sympatyk


Dołączył: 10-09-2017
Posty: 55

Cześć Jacku - USC nie wydają zaświadczeń o pokrewieństwie, a jedynie odpisy aktów urodzenia, małżeństwa lub zgonu - w ten sposób potwierdza się pokrewieństwo w prostej linii. Jeśli chodzi o linie boczne, sprawa się komplikuje - USC nawet w sytuacji gdy wiedzą, iż dane osoby były rodzeństwem nie wydają tego typu potwierdzenia [miałam rozmowę na ten temat w USC w Krakowie]. Jaki jest stopień pokrewieństwa?

Zosia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jacek25Offline
Temat postu:   PostWysłany: 15-11-2017 - 23:13
Sympatyk


Dołączył: 07-11-2017
Posty: 14

Status: Offline
Jeśli chodzi o jedną osobę to mój prapradziadek. Z drugą osobą może być trudniej bo to ciotka mojego dziadka.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-11-2017 - 13:39
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
a który oddział wymaga zaświadczeń, nie ograniczając się do oświadczeń o byciu najbliższym żyjącym krewnym (co wystarcza we wszystkich mi znanych oddziałach udostępniania IPNu)?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jacek25Offline
Temat postu:   PostWysłany: 16-11-2017 - 16:12
Sympatyk


Dołączył: 07-11-2017
Posty: 14

Status: Offline
Dzwoniłem do IPN w Bydgoszczy. Tam przekierowali mnie do Wrocławia i dalej do Poznania. Wszędzie oprócz wniosku chcą pisemne potwierdzenie pokrewieństwa.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-11-2017 - 17:08
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
"dzwoniłem" "powiedzieli"
na stronie IPN masz wnioski
bardzo wyraźne pola do wypełnienia
"oświadczam" etc
wypełnij zgodnie z prawdą/Twoją wiedzą, złóż tam gdzie Tobie najwygodniej (niekoniecznie musi być w najbliższym adresu zameldowania) i oczekuj - w najgorszym przypadku na wezwanie w trybie administracyjnym do uzupełnienia
ale na pewno nie (sugerowanym? telefonicznie?) bez sensu i niezgodnie ze stanem prawnym "zaświadczeniu o stopniu pokrewieństwa wydanym przez urząd"
ew. może w bardziej skomplikowanych przypadkach kopią (nie musisz składać oryginału, możesz okazać) lub elektroniczną wersją ASC ew. innych dokumentów/kopii archiwaliów - co najwyżej
https://ipn.gov.pl/pl/archiw/udostepnia ... j-oso.html
to jest oficjalna urzędowa strona i oficjalne, urzędowe wzory, w nich m.in. wymogi
* dokumenty potwierdzające śmierć tej osoby, czyli: odpis aktu zgonu, postanowienie sądu o uznaniu za zmarłego lub o stwierdzeniu zgonu. Odstępuje się od przedstawienia dowodów potwierdzających zgon osoby, której wniosek dotyczy, w przypadku kiedy śmierć tej osoby stanowi fakt znany organowi z urzędu;
* dokumenty potwierdzające stopień pokrewieństwa lub powinowactwa z osobą zmarłą, czyli: odpowiednie odpisy aktów stanu cywilnego, dokumenty stwierdzające tożsamość lub ich uwierzytelnione kopie
koniec cytatu
co tu kombinować?
polem do wyjaśnień i interpretacji pozostaje sytuacja, gdy nie otrzymasz odpisu ASC tj linie boczne

przeinterpretowałeś "dokumenty potwierdzające" na "zaświadczenie"

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
termosOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-11-2017 - 21:10
Sympatyk


Dołączył: 23-02-2014
Posty: 122

Status: Offline
Ja prosiłam IPN o akta mego dziadka (ojca mamy więc inne nazwisko). Składałam kopię mego dowodu osobistego, akt małżeństwa mamy, który stwierdzał jej panieńskie nazwisko i imiona rodziców i akt zgonu dziadka. Akurat te dokumenty miałam. Wcześniej uzgadniałam, w jaki sposób mam udowodnić, że to był mój dziadek i to im wystarczyło. Sporządzone przeze mnie kopie porównali z oryginałami
życzę powodzenia i pozdrawiam
Teresa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.562229 sekund(y)