Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Waleria_kowalewskaOffline
Temat postu: 2 Warszawska Dywizja Pancerna 2 Korpusu  PostWysłany: 14-11-2017 - 05:23
Sympatyk


Dołączył: 13-11-2017
Posty: 57

Status: Offline
Witam Serdecznie Wszystkich na Forum

Poszukuje informacji na temat 2 Warszawskiej Dywizji Pancernej.
Mój dziadek walczył w Powstaniu Warszawskim i po jego upadku dostał się do obozu w Murnau. Po wyzwoleniu obozu dziadek dołączył do PSZ. Tutaj pojawia się problem bo niestety w żadnych archiwach i instytucjach nie mogę znaleźć dokumentów dziadka a szukałam w Polsce, w Anglii i w USA. Mam jednak 2 fotografie które zostały opisane przez profesjonalnych archiwistów i znawców jako zdjęcia żołnierzy 2 Warszawskiej Dywizji Pancernej Drugiego Korpusu, prawdopodobnie z okresu pobytu we Włoszech. Ze względu na słabą jakość zdjęcia nie ma pewności co do tego czy byli to żołnierze służby transportowo-zaopatrzeniowej dywizji??
Po wojnie 2 Warszawska Dywizja Pancerna stacjonowała w okolicach Yorku a dokładniej w Sand Hutton - link do źródła http://www.polishresettlementcampsinthe ... RC/PRC.htm

Dziadek wrócił do Polski w grudniu 1946 przez specjalny punkt Etapowy w Dziedzicach, stworzony do przyjęć dla repatriantów i reemigrantów powracających z Zachodu i Południa. Niedaleko znajdował się także Etapowy PUR w Zebrzydowicach służył jako placówka odżywczo-sanitarno-transportowa repatriantom i reemigrantom w czasie postoju transportów na stacji granicznej Zebrzydowice. Przez te dwie miejscowości do Polski dotarło wielu żołnierzy II korpusu.

Czy ktoś z Państwa ma jakieś dodatkowe informacje lub zdjęcia dot. 2 Warszawskiej Dywizji Pancernej zarówno z Włoch jak i z Polskich obozów przesiedleńczych w Wielkiej Brytanii ( 1946r)?
A może ktoś z Państwa krewnych przebył podobna drogę z Włoch przez Anglie do Polski w latach 1945-1946 ?

Oto kilka linków na temat tej Dywizji.
https://warthunder.com/pl/news/1794--pl
https://en.wikipedia.org/wiki/2nd_Armou ... e_(Poland)
http://www.wikiwand.com/pl/2_Korpus_Polski_(PSZ)


P.S. Chciałbym dodać kilka zdjęć ale niestety jeszcze nie wiem jak to zrobić

Pozdrawiam Wszystkich

Waleria
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WarakomskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-11-2017 - 17:32
Sympatyk


Dołączył: 29-02-2012
Posty: 928

Status: Offline
Twój dziadek raczej nie trafił do WB.
Polski Korpus Przesposobienia i Rozmieszczenia (PKPiR),czyli. Polish Resettlement Corps powstał VIII–IX 1946 r. Twój dziadek wrócił do Polski w grudniu 1946.

„Po zakończeniu działań wojennych żołnierzy korpusu, którzy zadeklarowali powrót do kraju skierowano do obozów repatriacyjnych w Cervinara i Paolisi koło Neapolu (około 5,5 tysiąca żołnierzy) i w San Domenico (około 800 żołnierzy). Obozy pozostawały pod opieką władz brytyjskich, które organizowały transporty do Polski. Transporty kierowano koleją przez Mediolan, Brenner, Pilzno, Pragę do Zebrzydowic”

Kolejna sprawa do PKPiR mogli wstępować żołnierze odbywający służbę w PSZ przed 1 VI 1945. Po wyzwoleniu 29.04.1945 r. w Murnau powstał Polski Ośrodek Wojskowy jako baza rekrutacyjna do II Korpusu Polskiego we Włoszech. W poł. maja do obozu przybył W. Anders i i na specjalnie zorganizowanym wiecu apelował do byłych jeńców o wstępowanie w szeregi korpusu i wyjazd do Włoch.
Czy Twój dziadek zdążył do końca maja wyjechać do Włoch, tego nie wiem, ale wydaje mi się to mało prawdopodobne.

We wspomnianym wyżej Polskim Ośrodku Wojskowym była jakaś komisja weryfikacyjna gdzie sporządzano opinię m.in. czy i gdzie nadaje się do służby. Tam mogą być jakieś informacje.

Dokumenty są w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Ameryce (Józef Piłsudski Institute of America)
http://www.pilsudski.org/pl/zbiory-inst ... zespol-024

Jesienią 1944 r. do oflagu w Murnau jesieni 1944 roku przybyło około 400 powstańców.
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Waleria_kowalewskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-11-2017 - 18:48
Sympatyk


Dołączył: 13-11-2017
Posty: 57

Status: Offline
Dziękuje Krzysztofie za informacje,

Wszystko jest możliwe , gdyż tak jak pisałam wcześniej nie mam żadnych dokumentów ,które by potwierdziły dziadka jednostkę wojskowa i teren działania . Mam dobrze udokumentowana historie dziadka udziału w PW a także informacje o pobycie w Murnau. Co działo się później? Tego Próbuje się dowiedzieć , mam tylko analizę zdjęć oraz wspomnienia dziadka o jakimś obozie w Anglii? Nie pamiętam jednak szczegółów bo miałam 12 lat jak dziadek zmarł. Możliwe ,ze się mylę.
W Anglii wciąż prowadzona jest kwerenda, ale poinformowano mnie ,ze jeśli dziadek się nie zarejestrował ,albo jeśli dowódca nie podał jego nazwiska to nie znajdę tam żadnych dokumentów.
Co do liczby powstańców w Murnau mam takie źródło http://rcin.org.pl/Content/47284/WA303_ ... Brzoza.pdf Proszę poczytać o jeńcach w Murnau. Niewielu wracało. Studium Polski Podziemnej poinformowało mnie ,ze były 3 opcje. Pozostanie w obozie i zatrudnienie przez armie amerykańską do wykonywania zadań wartowniczych , dołączenie do Polskich Sil Zbrojnych na Zachodzie oraz powrót do kraju. Na ta trzecia opcje pomimo propagandy niewielu się zdecydowało.( więcej informacji w linku powyżej) .
Proszę zerknąć na te dwie strony. Mój dziadek nie wrócił w 1945 lecz w grudniu 1946.
http://www.wikiwand.com/pl/2_Korpus_Pol ... _wojennych
Co do PKPi R to ma Pan racje http://nowahistoria.interia.pl/prl/news ... Id,2141195 . Jednak 2 Warszawska przeniesiono do Sand Hutton koło Yorku wiec prawdopodobne wydaje się to ,ze dziadek mógł się tam znaleźć . "Dywizja całością sił nie wzięła udziału w działaniach wojennych. W pełnym składzie wystąpiła tylko raz. W dniu 17 sierpnia 1945 na lotnisku pod Loreto odbyła się defilada wszystkich jednostek dywizji z etatowym uzbrojeniem i wyposażeniem przed żegnającym się z wojskami dowódcą 15 Grupy Armii marszałkiem Haroldem Alexandrem[3]. Prawdopodobnie tego samego dnia dywizja otrzymała sztandar ufundowany przez Związek Byłych Wojskowych i Obrońców Ojczyzny w Argentynie.

W połowie 1946 wszystkie jednostki dywizji, po zdaniu etatowego uzbrojenia i wyposażenia, zostały przetransportowane do Wielkiej Brytanii, rozlokowane w okolicach m. York i włączone w struktury PKPR z zachowaniem numeracji i nazewnictwa jednostek. W 1947 roku większość oddziałów i pododdziałów dywizji została rozformowana. W październiku 1948 roku rozformowany został 2 Szwadron Żandarmerii"


Ah nie wiem czy zdążył do końca maja wyjechać do Włoch ale raczej pewne jest ze tam dotarł Smile Może w Instytucie Piłsudskiego znajdę jakieś informacje?

http://www.wikiwand.com/pl/2_Korpus_Pol ... _wojennych
Jeszcze raz dziękuję za wszystkie uwagi. Będę po kolei sprawdzała

Waleria
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Waleria_kowalewskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-11-2017 - 05:00
Sympatyk


Dołączył: 13-11-2017
Posty: 57

Status: Offline
Bardziej szczegółowe informacje na temat Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia znajdują się tutaj
http://blogpress.pl/node/20103

"Dowódca II Korpusu poinformował swoich żołnierzy o tych decyzjach w rozkazie z 29 maja 1946 roku. Podkreślił w nim, iż „rzeczą moją, waszego dowódcy, nie jest i nie może być łagodzenie twardego znaczenia tej decyzji. Demobilizacja znaczy bowiem, że (…) 2 Korpus ma być jako całość bojowa rozwiązany (…) Pójdziemy z ziemi włoskiej poprzez ziemię brytyjską, a jutro nie wiadomo poprzez jaki szlak do Polski takiej, o jaką walczyliśmy, do Polski prawdziwej, której żadne serce polskie nie wyobraża sobie bez Lwowa i Wilna. Z drogi tej, która jest naszą drogą historyczną, nie zejdziemy”.

Pierwsze oddziały 2 Korpusu zaczęły w końcu czerwca 1946 roku przybywać do Wielkiej Brytanii. Początkowo planowano ich przewozić na ORP „Błyskawicy”, jednak w dniu 28 maja 1946 roku Brytyjczycy przekazali okręt rządowi w Warszawie. W tej sytuacji w operacji wzięły udział okręty Royal Navy.

Ostatecznie Polski Korpus Przysposobienia i Rozmieszczenia został utworzony na mocy dekretu podpisanego przez króla Jerzego VI w dniu 24 czerwca 1946 roku, z mocą obowiązującą wstecznie od 1 czerwca tego roku. Do Korpusu mogli wstępować polscy żołnierze, którzy rozpoczęli służbę w PSZ najpóźniej do końca maja 1945 roku. W ten sposób prawo wstąpienia do PKPR uzyskali jeńcy wojenni oraz żołnierze przymusowo wcieleni do Wehrmachtu. W tej kategorii nie mieścili się, o co mocno zabiegała strona polska, wzięci do niewoli żołnierze wojny 1939 roku oraz Armii Krajowej. Pozostawiono im jednak prawo indywidualnego ubiegania się o wstąpienie do Korpusu."

Żołnierze Polskich Sil Zbrojnych na obczyźnie po zakończeniu działań wojennych.
Co Było dalej?
Dla Zainteresowanych podaje ciekawe linki stron:
http://nowahistoria.interia.pl/prl/news ... Id,2141195
http://www.polishresettlementcampsinthe ... RC/PRC.htm
http://rcin.org.pl/Content/47284/WA303_ ... Brzoza.pdf
http://www.ptbk.org.pl/userfiles/file/e ... r][/color]
http://blogpress.pl/node/20103
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WarakomskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-11-2017 - 14:20
Sympatyk


Dołączył: 29-02-2012
Posty: 928

Status: Offline
Jeszcze kilka podpowiedzi.
1. W archiwum Instytutu Polskiego i Muzeum gen. Sikorskiego w zespole akt 2. Korpusu (A. XI i XI a), a tam dokumentacja Sztabu Kwatermistrzowskiego Korpusu w tym m.in. służb kwatermistrzowskich 2. Brygady Pancernej późniejszej 2. Warszawskiej Dywizji Pancernej. Tam powinny być informacje kogo odesłano do obozu w Cervinara. Niestety chyba nie zostało to zdigilitazowane, ale trzeba sprawdzić czy nie ma tego w Polsce / Wojskowe Biuro Badań Historycznych (WBBH) w Warszawie/

2. Prasa – Dziennik Polski i Dziennik Żołnierza. Było również wydawane pisemko obozowe 2 Warszawska Dywizja Pancerna.
3. Z Włoch do Wielkiej Brytani ostatnie oddziały wyjechały 31 października 1946r. Dobrze byłoby sprawdzić w którym rzucie Włochy opuszczała 2 Warszawska Dywizja Pancerna.
4. Jeżeli chodzi o PKPiR problemy były nie tylko z akowcami ale i byłym jeńcom z kampanii wrześniowej i dipisami.
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Waleria_kowalewskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-11-2017 - 15:52
Sympatyk


Dołączył: 13-11-2017
Posty: 57

Status: Offline
Dzisiaj dostałam bardzo szczegółową odpowiedz z MOD. W skrócie; nie mogą namierzyć dziadka służby w swoich archiwach ani w Instytucie Sikorskiego. Ale co ciekawe historycy i archiwiści dokonali zadziwiającej analizy zdjęć ,które przesłałam.
1. Zdjecie to zdecydowanie 2 Warszawska Dywizja Pancerna , jednostka zaopatrzenia lub tzw. " maintenance unit"
2. Zdjecie- prawdopodobnie mundury straży wartowniczej
3. Zdjecie - żołnierze maja różne rodzaje mundurów i wygląda na to ,ze sa zrobione w niewoli niemieckiej. Żołnierze maja albo swoje mundury albo dostali je po wyzwoleniu.
Jest możliwe ,ze ludzie Ci mieli certyfikat Polskich Sil Zbrojnych ale nie zostali wciągnięci na listę Polskich Sil Zbrojnych pod dowództwem Brytyjskim dlatego nie ma ich w Archiwach MOD.
4. Zdjęcie zostało zrobione przed wiosną 1946 r, gdyż po tej dacie żołnierze mieli naszywkę syrenka na lewym ramieniu.
Podano mi kolejne adresy , gdzie musze pisać . Jest tego sporo.

Waleria
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Waleria_kowalewskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-11-2017 - 03:10
Sympatyk


Dołączył: 13-11-2017
Posty: 57

Status: Offline
Serdecznie dziękuje za te wskazówki. Niestety kontaktowałam się zarówno z WBBH jak i z Instytutem Sikorskiego. Co prawda nie dostałam jeszcze odpowiedzi listownej z Instytutu Sikorskiego ( Czas oczekiwania do 6 miesięcy) , ale na prośbę MOD oraz Studium Polski Podziemnej wysłano do nich zapytania w sprawie mojego dziadka. Nic nie znaleziono ale przynajmniej dostałam kolejną analizę zdjęć, która jest bardzo pomocna w dalszych poszukiwaniach.

Warakomski napisał:
Jeszcze kilka podpowiedzi.
1. W archiwum Instytutu Polskiego i Muzeum gen. Sikorskiego w zespole akt 2. Korpusu (A. XI i XI a), a tam dokumentacja Sztabu Kwatermistrzowskiego Korpusu w tym m.in. służb kwatermistrzowskich 2. Brygady Pancernej późniejszej 2. Warszawskiej Dywizji Pancernej. Tam powinny być informacje kogo odesłano do obozu w Cervinara. Niestety chyba nie zostało to zdigilitazowane, ale trzeba sprawdzić czy nie ma tego w Polsce / Wojskowe Biuro Badań Historycznych (WBBH) w Warszawie/
We wrześniu br. zawróciłam się z prośbą do
Centralnego Archiwum Wojskowego
Wojskowego Biura Historycznego
Pracowni Informacji Naukowej
00-910 Warszawa 72
wbh.wp.mil.pl
Byłam wówczas na etapie poszukiwań informacji o dziadka udziale w Armii Krajowej i chyba tylko pod tym kątem przeszukiwano archiwum. W każdym razie poinformowano mnie ,że kwerendy dotyczące badań genealogicznych, naukowych, publikacji oraz ustalenia przebiegu służby i szlaków bojowych jednostek wojskowych dla celów innych niż poświadczeniowe, realizowane są osobiście przez zainteresowanych albo ich upoważnionych przedstawicieli w Pracowni Naukowej WBH. Sygnatury są ustalane samodzielnie w Pracowni Informacji Naukowej CAW WBH. Aby skorzystać z zasobu CAW WBH należy zwrócić się z wnioskiem do dyrektora WBH o wyrażenie zgody na udostępnienie materiałów archiwalnych. Wniosek dostępny jest na stronie wbh.wp.mil.pl w zakładce Centralne Archiwum Wojskowe.



2. Prasa – Dziennik Polski i Dziennik Żołnierza. Było również wydawane pisemko obozowe 2 Warszawska Dywizja Pancerna.

Gdzie można, znaleźć te pisma?

3. Z Włoch do Wielkiej Brytani ostatnie oddziały wyjechały 31 października 1946r. Dobrze byłoby sprawdzić w którym rzucie Włochy opuszczała 2 Warszawska Dywizja Pancerna.

Gdzie mogłabym znaleźć takie informacje?
Napisałam do Archiwum Państwowego we Wrocławiu bo tam znajdują się imienne wykazy repatriantów i przesiedleńców. Do Archiwum w Bielsku- Białej i Katowicach. Jeszcze nie odpisali Sad

4. Jeżeli chodzi o PKPiR problemy były nie tylko z akowcami ale i byłym jeńcom z kampanii wrześniowej i dipisami.
Krzysztof

Może komuś to pomoże w poszukiwanich zolnierzy II koprusu ;
MOD zasugerowal mi kontakt z nastepujacymi instytucjami:

1. LVA Hannover
Postfach 1310
30875 Laatzen, Germany

2. Civil Secretariat
British Forces
German Joint Headquarters BFPO
Rheindahlen, Germany

3. Wehrmachtsarchiv
Personnenstand Archiv II
Abteigarten 6
52076 Aachen, Germany

4. US Army Center of Military History
Department of the Army
1099 – 14th Street
N.W. Washington
DC 2005-3402
USA

5. US National Archives
8th and Pennsylvania Avenue
WASHINGTON
DC 20408 USA

6. Instytut Piłsudskiego http://www.pilsudski.org/pl/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WarakomskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-11-2017 - 17:25
Sympatyk


Dołączył: 29-02-2012
Posty: 928

Status: Offline
Dziennik Polski i Dziennik Żołnierza
https://polona.pl/search/?query=Dzienni ... 5%82nierza
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Waleria_kowalewskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-11-2017 - 18:52
Sympatyk


Dołączył: 13-11-2017
Posty: 57

Status: Offline
Dziękuje
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.167093 sekund(y)