Genealodzy.PL Podziel się na Facebooku

http://www.genealodzy.pl/

Polskie TG  
Użytkownik:         Rejestracja
Hasło: Zapamiętaj

flag-pol flag-eng     home login logout     Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty Mapy szukacz

13:22 sobota, 18 listopada 2017

Nasi tu byli

arrow mmoonniiaa
13:22:54 - 18.11.2017
arrow MARIOK
13:22:38 - 18.11.2017
arrow genealog1981
13:22:36 - 18.11.2017
arrow Wojciechowska_Ewka
13:21:02 - 18.11.2017
arrow xtedek
13:19:55 - 18.11.2017
arrow Teska_Katarzyna
13:19:52 - 18.11.2017
arrow Włodzimierz
13:19:50 - 18.11.2017
arrow basia1983
13:18:35 - 18.11.2017
arrow zbigsob
13:18:25 - 18.11.2017
arrow andcie
13:17:22 - 18.11.2017
arrow Kowalski_Henryk
13:16:38 - 18.11.2017
arrow Gajzler_Michał
13:16:38 - 18.11.2017
arrow Małgorzata2005
13:16:22 - 18.11.2017
arrow wiktor_jatkiewicz
13:15:04 - 18.11.2017
arrow DorotaP
13:14:23 - 18.11.2017
arrow fiolet
13:14:20 - 18.11.2017
arrow mantua1
13:13:49 - 18.11.2017
arrow Gandalf_de_Grey
13:11:45 - 18.11.2017
arrow Jules
13:11:37 - 18.11.2017
arrow hermanowski_jarosław
13:11:37 - 18.11.2017
arrow grzesm
13:11:26 - 18.11.2017
arrow Zofia_Brzeska
13:11:03 - 18.11.2017
arrow tomes
13:11:02 - 18.11.2017
arrow MP1982
13:10:59 - 18.11.2017
arrow bielecki
13:06:38 - 18.11.2017
arrow Dobijański_Marcin
13:06:23 - 18.11.2017
arrow maria.j.nie
13:05:17 - 18.11.2017
arrow Kyon
13:04:58 - 18.11.2017
arrow ChmielowskaAnna
13:04:10 - 18.11.2017
arrow kasiakozłowska
13:04:09 - 18.11.2017
Członkowie i sympatycy

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
beata_k2Offline
Temat postu: Rozważania o genezie nazwiska Kliczber.  PostWysłany: 11-11-2017 - 23:22
Sympatyk

Status: Offline
Witaj Romanie,
Samo „dziękuję” nie wystarczy, by wyrazić moją wdzięczność nie tylko za powyższe rozważania, ale również za czas poświęcony na analizę ewentualnej etymologii tego nazwiska. Naprawdę z wielkim zaciekawieniem zapoznałam się z Twoją interpretacją. Jestem również pod wrażeniem szczegółowości, z jaką wyjaśniłeś swoją hipotezę, która wydaje się być wielce prawdopodobna.

Tak jak pisałeś, by prawidłowo podać etymologię nazwiska, najlepiej znać genezę rodziny, która je nosiła. Jestem jeszcze przed badaniem tej linii moich przodków, a o pochodzenie nazwiska Kliczber (zapisywanego też jako Klyczber, Kliczberg), które - jak zdążyłeś zauważyć - pojawiło się już w moim wywodzie, pytałam z dwóch powodów. Po pierwsze, brzmienie jego jest dla mnie dość interesujące, a niestety ani samo słowo, ani zlepek innych słów - nic mi nie mówiło, stąd powodem była czysta ciekawość. Po drugie, nazwisko to co jakiś czas pojawia się w moich telefonicznych rozmowach z jedną z najstarszych cioć - de facto pochodzącej ze Śląska, co może mieć w tym momencie duże znaczenie, ponieważ to z jej ust słyszę wymowę: "K l a j z b e r g" i to ona z zapytaniem w głosie przypomina mi o istnieniu przodków o tym właśnie nazwisku.

Myślę, że badania moich przodków z tej właśnie linii dużo wniosą do poznania genezy tego nazwiska. Na pewno wezmę pod uwagę Twoje rozważania. Wszystko możliwe, że w pewnym momencie odnajdę część wspólną z Twoją analizą, również jeśli chodzi o wskazane przez Ciebie osoby o tymże nazwisku. Może okażą się częścią mojego drzewa? DZIĘKUJĘ raz jeszcze!

Pozdrawiam serdecznie,
Beata

Szukam aktu urodz. pradziadka Mikołaja Musztuk (s. Michała i Anny) ur. 12.12.1882 w Szechynie ok. Przemyśla (teraz Ukraina). Brak w parafiach: rzym.kat. w Medyce, grec.kat. w Medyce, grec.kat. dla miejsc. Torki

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
olaf123456789Offline
Temat postu: Grzenkowicz  PostWysłany: 12-11-2017 - 01:07

Proszę o informację na temat rodziny Grzenkowicz bo nie wiem gdzie mam szukać a nigdzie nic nie ma

Gutknecht_BogdanOffline
Temat postu: Grzenkowicz  PostWysłany: 12-11-2017 - 01:48

Tu jest: http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... =&to_date=
Poszukaj w genetece

Lokki007Offline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Marer  PostWysłany: 12-11-2017 - 11:59

Witam drogich użytkowników forum, od kilku dni tworzę swoje drzewo genealogiczne, niestety z informacji internetowych nie udało mi się zbyt dużo znaleźć. Moim celem jest dojście do pochodzenia nazwiska jakim się posługuję od urodzenia Smile MARER.
Skąd to nazwisko, co oznacza?
może ktoś będzie tak miły i pomoże mi zaspokoić moją ciekawość.

ahavitaOffline
Temat postu: Nazwisko Mamos.  PostWysłany: 12-11-2017 - 12:51
Sympatyk

Witam. Prośba od znajomej o pochodzenie nazwiska Mamos. Wg. Rymuta już mamy. Jakieś inne pomysły?

Radomir_PyzikOffline
Temat postu: Re: Krynicki.  PostWysłany: 12-11-2017 - 22:22
Sympatyk

Dobry wieczór Panie Romanie,czy mógłby Pan w wolnej chwili zmierzyć się z nazwiskiem Nasuro?
Moi przodkowie pochodzą ze wsi Nowosiólki, parafia Wojstom, na obecnej Białorusi, około 20 km na północny wschód od miasta Smorgonie. Wiadomo mi jeszcze o jednej "gałęzi", która z kolei pochodzi ze wsi Dybunki, jakieś 3-4 km od Nowosiółek. Wszyscy "słowiańscy" Nasuro na świecie (7 rodzin) wywodzą się z tych dwóch wsi, znalazłem wprawdzie jeszcze ślady o pojedynczych osobach z innych wsi, ale i te 3 przypadki pojawiały się w promieniu do 15 km od Wojstomia, mają charakter jednostkowy, w tym dwie nich to "emigracja" z Dybunek. W rodzinnej pamięci przetrwały wzmianki o pokrewieństwie, choć opisanym bardzo ogólnie jako "jacyś krewni" oraz kwestionowanym przez obecnych seniorów "rodu".
W rodzinnej tradycji pozostała informacja o pochodzeniu francuskim (wg mnie bajka), o zagubieniu jednej litery z nazwiska (podobno "h", coś w tym jest, ale o tym dalej) oraz o kalwinizmie (też w tym coś jest). Funkcjonuje też wersja "plebejska" wywodząca nazwisko od "Mazur" i podkreślająca polskie pochodzenie.
Co do faktów" Nasuro żyli w tych okolicach (wsiach) co najmniej od przełomu 18 i 19 wieku. Najstarszy zapis nazwiska na jaki trafiłem to "Nasura", potem - przy następnym proboszczu - pojawiają się "Nassuro" i "Nasuro" i to ostatnie staje się normą. Na przełomie 19 i 20 wieku pojawia się również forma "Nasurka" (szybko zanika), nieco później wraca też Nassuro (mój pradziadek, ale wszystko wskazuje na to, że był to jego świadomy wybór jako dorosłego człowieka) oraz "Nasura" i "Nosura" (głównie ci, którzy osiedli w Rosji, oraz - "Nasura" - pojedyncze przypadki w Białorusi oraz potomkowie osoby, która zawędrowała niegdyś do Oregonu).
Co ciekawe w Federacji Rosyjskiej egzystuje całkiem spora populacja osób o nazwisku "Nasurow", przy czym chyba wszyscy pochodzą (a w znacznej części mieszkają) w Czeczenii i Dagestanie. Próbowałem wybadać od jakiego słowa/imienia może pochodzić to nazwisko w tamtejszych językach - i wygląda na to, że od żadnego. Jeden z moich informatorów stwierdził wprost, że od imienia przodka, koniec kropka, nic więcej nie wiem, według drugiego nazwisko wywodzi się od imienia Nasur, które z kolei ma pochodzenie arabskie - Mansur (zwycięzca), a pojawiło się na północnym Kaukazie w związku z ekspansją islamu.
To z kolei koresponduje - choć zapewne luźno - z dwiema okolicznościami. Po pierwsze wśród moich krewnych pojawiają się co jakiś czas twarze sugerujące azjatycki rodowód, po drugie - w rejonie Smorgoni istniało kiedyś osadnictwo tatarskie, zasilane "świeżą krwią" jeszcze w drugiej połowie 17 wieku.
Odnośnie wątku francuskiego mam wrażenie, że jest on pochodną ni kwestii etnicznych, ale silnej kalwinizacji tego obszaru w 16/17 wieku. Wprawdzie katolicyzm odzyskał utracone placówki najdalej w pierwszych latach po Potopie Szwedzkim, ale nietypowe dla katolicyzmu imiona starotestamentowe jak np Eliasz były tam w użyciu jeszcze w połowie 19 wieku.
Dużo spekulacji, faktów mało, niemniej stricte wyspowe występowanie tego nazwiska wskazuje wg mnie na obce pochodzenie. Może jednak Pańskie oko wychwyci coś mniej sensacyjnego.
Radek

Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwiska Marer  PostWysłany: 13-11-2017 - 02:09
Sympatyk

Lokki007 napisał:
Witam drogich użytkowników forum, od kilku dni tworzę swoje drzewo genealogiczne, niestety z informacji internetowych nie udało mi się zbyt dużo znaleźć. Moim celem jest dojście do pochodzenia nazwiska jakim się posługuję od urodzenia Smile MARER.

Nie wiem jak i kiedy powstalo Twoje nazwisko, ale chce powiedziec, ze jest to bardzo rzadkie nazwisko w Polsce.
Wg prof. K.Rymuta okolo 1990 roku w Polsce nosilo to nazwisko 37 osob a okolo 2002 r. 47 osob. Czyli nazwisko to mozna przypisac 10 -15 rodzinom, ktore z wysokim prawdopodobienstwem sa spokrewnione;
http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/marer.html
Nawiaz kontakty, a od najstarszych moze dowiesz sie jak moglo powstac to nazwisko.

Wladyslaw

Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwiska Marer  PostWysłany: 13-11-2017 - 09:54
Sympatyk

Marer - w grupie nazwisk pochodzących od podstawy Mar-, por. imiona Marcin, Maria, Marek lub od mara, marzyć.

Mamos - w grupie nazwisk pochodzących od mama ‘matka’, mamić ‘oszukiwać, zwodzić’.

Nasuro - od niemieckich nazw osobowych Nas, Nase, te od średnio- wysoko-- niemieckiego nase ‘nos’.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001

Mirek_StaniecOffline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwiska Marer  PostWysłany: 13-11-2017 - 22:52

Pani Ewo,
Poszukuje informacji o nazwiskach: Staniec, Żurman, Żurmanowicz, Koput i Szymczyk.

Pozdrawiam,
Mirek

Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwiska Marer  PostWysłany: 14-11-2017 - 05:11
Sympatyk

Witam Smile

Staniec 1382 - od imion złożonych typu Stanisław, Stanimir oraz od stanąć.

Żurman - od niemieckiej nazwy osobowej Surmannm, ta od średnio-wysoko-niemieckiego sür, süwer ‘kwaśny, gorzki’; może też od gwarowego surman ‘grający na surmie’.

Żurmanowicz - od niemieckiej nazwy osobowej Surmannm, ta od średnio-wysoko-niemieckiego sür, süwer ‘kwaśny, gorzki’; może też od gwarowego surman ‘grający na surmie’.

Koput - od kopać, kopa ‘sterta, kupa’; od staropolskiego kopacki ‘człowiek związany z kopaniem’.

Szymczyk 1607 od imienia Szymon, pochodzenia hebrajskiego, gdzie występowało w dwóch formach: Shime’on, Shim’on i znaczyło pierwotnie ‘Bóg wysłuchał’. Dwie formy hebrajskie przekształciły się w dwa imiona: Simon i Simeon. Pierwsze upowszechniło się w Kościele zachodnim, drugie we wschodnim. W Polsce imię notowano od XII wieku. Obok Szymon występują postaci Szyman, Szymun. Od XIV wieku występują w źródłach staropolskich formy zlatynizowaneSimeon, Semeon. W językach wschodniosłowiańskich spotykane są formy Semen, Semien, skąd forma Siemion, używana w średniowieczu na Kresach Wschodnich.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001

icecryptOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Hajmowicz  PostWysłany: 14-11-2017 - 23:51

Dzień dobry,

Poszukuję informacji o pochodzeniu nazwiska: Hajmowicz.
O tym nazwisku posiadam wiele sprzecznych informacji. Jedna mówi, że Hajmowicze byli tatarami, którym została nadana ziemia w Małogrusce (dziś Horodnianka w gminie Wasilków), kolejna wspomina coś o Sokółce w woj. podlaskim, inna że nazwisko pochodzi z Jugosławii, a wszelkie wyszukiwarki genealogiczne podpowiadają podobieństwo do żydowskiego nazwiska Chaimowitz itp.
Test DNA jest w planach ponieważ w moich okolicach został już ostatni męski potomek Hajmowiczów. Może jakieś źródła posiadają informacje o tym nazwisku już teraz?

Z góry dziękuję

Ostatnio zmieniony przez icecrypt dnia 16-11-2017 - 04:44, w całości zmieniany 1 raz

Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-11-2017 - 03:15
Sympatyk

Witam Smile

Hajmowicz - od niemieckiej nazwy osobowej Heimann, ta od Hagemann, z kontrakcją age >ai.

Źródło: Kazimierz Rymut, "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999

Gawroński_ZbigniewOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-11-2017 - 08:36
Sympatyk

http://www.ufolog.ru/names/order/Х ... 80;ч

Od imienia hebrajskiego męskiego Haim/Chaim (חיים) = karmiący rodzinę ('źródło utrzymania'). Albo od kresowego 'хайма' = kolejne określenie błot i mokradeł na kresach. http://www.ufolog.ru/names/order/Х ... 82;о

Lokki007Offline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwiska Marer  PostWysłany: 15-11-2017 - 13:13

Wladyslaw_Moskal napisał:
Lokki007 napisał:

Nie wiem jak i kiedy powstalo Twoje nazwisko, ale chce powiedziec, ze jest to bardzo rzadkie nazwisko w Polsce.
Wg prof. K.Rymuta okolo 1990 roku w Polsce nosilo to nazwisko 37 osob a okolo 2002 r. 47 osob. Czyli nazwisko to mozna przypisac 10 -15 rodzinom, ktore z wysokim prawdopodobienstwem sa spokrewnione;
http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/marer.html
Nawiaz kontakty, a od najstarszych moze dowiesz sie jak moglo powstac to nazwisko.

Wladyslaw

Dziękuje za odpowiedź, czy poza kontaktem z tymi osobami jestem w stanie ustalić swoich przodków sprzed wojny?

icecryptOffline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwiska Hajmowicz  PostWysłany: 15-11-2017 - 15:48

Serdecznie dziękuję @Ewa_Szczodruch oraz @Gawroński_Zbigniew.

Bardzo ciekawe jest wyjaśnienie z хайма. Nazwa miejscowości-uroczyska Małogruska powstała od mało grzęsko. Ponieważ tereny wokół były bagnami. Może sobie dopowiadam teorię, ale kresowe pochodzenie jest chyba najbardziej prawdopodobne.

Ostatnio zmieniony przez icecrypt dnia 16-11-2017 - 04:45, w całości zmieniany 2 razy

Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat