Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
środa, 17 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
AndrzejGOffline
Temat postu: Poszukiwania Pawła Gnysia- co ustaliłem !  PostWysłany: 07-11-2017 - 21:06
Sympatyk


Dołączył: 01-02-2011
Posty: 468

Status: Offline
Witam.
O moim problemie genealogicznym już pisałem na forum.
Paweł Gnyś młynarz ur. ok. roku 1772 , gdzie nie udało mi się ustalić bo nie znalazłem aktu ur.co ustaliłem, dwóch synów Tomasz ur. 1810 i Jan 1812 w parafii Chotcza wieś Borowiec, c. Marianna ur.w parafii Janowiec w 1805 r. i na tyle natrafiłem na dzieci Pawła i jego żony Elżbiety z Filipowskich, przeszukałem okoliczne parafie w celu znalezienia aktu ur. Pawła tj. Policzna ,Zwoleń, Wysokie Koło, Oleksów, Sieciechów, Janowiec, bo w tych parafiach występują Gnysie.
W parafii Janowiec natrafiłem na Pawła i jego żonę Elżbietę że występują jako chrzestni w tej parafii od 1799 r. w różnych miejscowościach Baryczka, Oblasy, Lucina, Rudki, co do rodzeństwa Pawła to też nic nie znalazłem, ale tylko w parafii Janowiec wieś Baryczka natrafiłem na akt ur. dziecka Franciszki z Gnysiow i Stanisława Orunia i tam jako chrzestna występuje Elżbieta Gnysiowna żona młynarza z Lucimi, i tu na pewno chodzi o żonę Pawła.
Owa Franciszka jest ur. w parafii Janowiec w 1763 r. z Jakuba i Magdaleny mł. Gnyś i też wieś Baryczka. Myślę że Franciszka i Paweł są rodzeństwem a żona Pawła Elżbieta jest chrzestną u siostry swego męża,parafia się zgadza wieś się zgadza czy to może być tylko przypadek, występuje jeszcze w parafii Janowiec Józef Gnyś ale on umiera w 1768 r czyli przed ur. Pawła.
A tak na marginesie mam wielu Gnysiow z w/w parafii których nie mogę połączyć bo brakuje aktu ur. czy mł. ale czy młynarz Gnyś i młynarz Gnyś mogą być wobec siebie obcymi osobami których łączy tylko nazwisko i profesja, z tego co czytałem w wielu publikacjach historycznych to w/w osoby bez wątpienia były ze sobą spokrewnione.
Bardzo proszę o komentarze.
Pozdrawiam Andrzej.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AndrzejGOffline
Temat postu: Poszukiwania Pawła Gnysia- co ustaliłem !  PostWysłany: 09-11-2017 - 10:27
Sympatyk


Dołączył: 01-02-2011
Posty: 468

Status: Offline
Ponawiam jeszcze raz temat, do komentarzy.
Andrzej.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-11-2017 - 16:56
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4203

Status: Offline
Ciutek uprościłam, ale sprawdź, czy dobrze.

młynarz Paweł Gnyś (ok. 1772 - ) + Elżbieta Filipowska
od 1799 występują jako chrzestni we wsiach: Baryczka, Oblasy, Lucina, Rudki
Ich dzieci:
1805 Marianna U parafia Janowiec
1810 Tomasz
1812 Jan - obaj parafia Chotcza wieś Borowiec

Jakub młynarz Gnyś + Magdalena
dzieci:
1763 Baryczka, Janowiec, Franciszka (siostra Pawła?)
Jej dziecko trzyma do chrztu "żona młynarza z Lucimi" Elżbieta Gnyś

Paweł i Elżbieta od 1799 występują jako małżeństwo?
Coś wiesz o Elżbiecie? Bo ślub z Pawłem raczej w swoich stronach brała.
Może nie przydatne, ale na wszelki wypadek, kiedy był chrzest dziecka Franciszki z domu Gnyś?

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-11-2017 - 17:16
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Przyglądałem się temu ale to jakaś zawiła historia z metrykalnymi przekłamaniami. Paweł i Elżbieta podobno umarli w Janowcu ale metryk brak. Ich córka Marianna podobno urodzona w Janowcu między 1802 a 1805 a metryki brak. Jakimś śladem był Wawrzyniec Filipowski zapewne brat Elżbiety i opiekun ww. Marianny ale nie wiadomo gdzie się urodził. A inni Gnysiowie jeszcze ciekawsi. Coś tu nie gra w każdym razie
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AndrzejGOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-11-2017 - 20:23
Sympatyk


Dołączył: 01-02-2011
Posty: 468

Status: Offline
O Elżbiecie wiem tyle że wyszła powtórnie za mąż za Bonawenture Lipińskiego w parafii Janowiec w 1817 r. a chrzest dziecka Franciszki z domu Gnyś był w 1806 r. też w parafii Janowiec wieś jak wyżej Baryczka .
Arku jeżeli chodzi metryki zg. to Paweł Gnyś zmarł w parafii Chotcza wieś Borowiec w 1816 r. Jego żona Elżbieta najprawdopodobniej w Janowcu ale metryk brak, a Gnysiowie jak napisałeś różnie w tych metrykach zapisywani, a ja prubuje ułożyc to w chronologiczną całośc, i dlatego prosze o pomoc na forum ,,co dwie głowy to nie jedna,,
Pozdrawiam Andrzej.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
majkussOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-11-2017 - 20:49
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-08-2012
Posty: 293

Status: Offline
Wdowa po Pawle - Elżbieta ponownie wychodzi za mąż w 1817 roku - za Bonawenturę Lipińskiego: https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:939V-5K99-FD?i=17&cc=1407440. Z tego dokumentu wynika, że pochodziła z parafii Janowiec, więc ślub z Pawłem Gnysiem też powinien mieć miejsce tutaj. Skoro nie ma od 1797 roku, to pewnie wcześniej, w latach, które nie zostały zindeksowane.

_________________
Pozdrawiam,
Maciej Majewski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-11-2017 - 21:24
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Ale jak przed 1797 ? W 1817 ma 33 lata, w 1797 ma 13.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lubryczyński_IreneuszOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-11-2017 - 22:02
Sympatyk


Dołączył: 30-03-2010
Posty: 201

Status: Offline
Witam zastanawiam się czemu w jednym z aktów dotyczących zawarcia małżeństwa przez Mariannę z Gnysiów występuje ona jako córka Pawła i Elżbiety z Filipowskich
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1407440
a w innym jako córka Kaspra i Elżbiety z Filipowskich
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... c=1407440?
Może to jakiś trop? oczywiście wiem że mogła zajść pomyłka przy spisywaniu aktu....... 1)ale może warto patrzeć pod kątem kto ożenił się z Elżbietą Filipowską?.2)Brać od uwagę różne warianty nazwiska Gnyś, np: Gnyza, Gnys, Gnysiak etc. pozdrawiam Irek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-11-2017 - 22:18
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
To ta sama Marianna, bierze ślub kolejno z Koconem, Wolskim i Kwaskiem i umiera w 1849. Rzekomo urodzona w Janowcu
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lubryczyński_IreneuszOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-11-2017 - 22:37
Sympatyk


Dołączył: 30-03-2010
Posty: 201

Status: Offline
Elżbieta Lipińska zmarła w Janowcu w wieku 45 lat
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1407440 -

i jeszcze tu https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1407440

tu akt zgonu Bonawentury Lipińskiego
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1407440
Irek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
konskovolensisOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-11-2017 - 00:27
Sympatyk


Dołączył: 09-06-2013
Posty: 26

Status: Offline
6.02.1814 w Oleksowie ślub biorą Michał Bocian parobek, s. Wojciecha i Ewy (nazwisko matki dla mnie trudne do odczytania) i Zofia Gnysiówna, c. Franciszka Gnysia maystra kunsztu młynarskiego i Brygidy
http://szukajwarchiwach.pl/58/150/0/1/5 ... JpZ9TFhPAw
Ona zmarła 14.01.1849 w tejże par. Oleksów, mąż kilka lat wcześniej.

Jakby co, poszukuję inf. o rodzicach tego Michała.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AndrzejGOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-11-2017 - 09:46
Sympatyk


Dołączył: 01-02-2011
Posty: 468

Status: Offline
Witam.
Istotnie jest to zawiła sprawa, to co napisał Ireneusz występuje w zapisie w jednym akcie Paweł jako Kacper Gnyś sprawdziłem wszystkie akty metrykalne, jak pisałem w pierwszym poście gdzie występował jako chrzestny w parafii Janowiec imię zawsze było Paweł, bo też brałem taką koncepcję pod uwagę że mógł mieć od chrztu dwa imiona, ale jednak myślę że była pomyłka w zapisie.
Oczywiście brałem pod uwagę wszystkie oboczności nazwiska Gnyz, Gryz, Grys, Gnes, Gnysio, Gnesio, Gnysza, itp. wiele rzeczy mi się wyjaśniło , ale w tym przypadku stoję w miejscu, żeby chociaż ustalić ojca wymienionego Pawła Gnysia.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tomesOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-11-2017 - 09:54
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-05-2014
Posty: 523
Skąd: Łódź
Status: Offline
Witam, może na chrzcie wystąpił pod innym imieniem?
Ja mialem taki przypadek, ze goscia ochrzcili w XVIII wieku jako Michał. Na ślubie w innej parafii też był jako Michał, a później na wszelkich innych aktach (urodzeń dzieci, ich ślubów i zgonów) był jako Walenty.

pozdrawiam
Tomasz

_________________
Pozdrawiam Tomek

Moje parafie i nazwiska
http://tomgene.blogspot.com - mój blog genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janina_Tomczyk
Temat postu:   PostWysłany: 10-11-2017 - 13:43
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1260

tomes napisał:
Witam, może na chrzcie wystąpił pod innym imieniem?
Ja mialem taki przypadek, ze goscia ochrzcili w XVIII wieku jako Michał. Na ślubie w innej parafii też był jako Michał, a później na wszelkich innych aktach (urodzeń dzieci, ich ślubów i zgonów) był jako Walenty.

pozdrawiam
Tomasz


Witam

Powyższa sugestia jest bardzo możliwa, bo miałam dwa takie trudne przypadki przypadające na podobny okres przełomu XVIII i XIX wieku i jeden dostarczył mi bardzo wiele kłopotu.
To był przypadek Marianny, która na chrzcie i ślubie miała to imię, ale dzieci rodziła i zmarła jako Julianna.
Urodziła się w 1790 r jako córka panny Elżbiety Walkówny ( właściwie nazywała się jak później ustaliłam Niedzielska, ale ojca miała Walentego i tak ją zwano) i dostała wówczas imię Marianna. Na podstawie aktu chrztu załączonego jako jako aneks wystawiono akt małżeństwa - cywilny na Mariannę Rederównę, bo miała ojczyma Andrzeja Reydera. Najciekawsze, że zapowiedzi kościelne jej ślubu ogłoszono na Juliannę Reyder. I to ogłoszenie dopiero pozwoliło mi zidentyfikować ją jako tę samą żonę Błażeja Koszewskiego. Wszystkie dzieci rodziła jako Julianna Koszewska i zmarła w 1838 także pod tym samym imieniem i nazwiskiem.
Jeszcze bardziej pokręcono imię i nazwisko męża Julianny Janiszewskiej, który w aktach narodzeń ich dzieci oraz w jego akcie zgonu w 1831 roku nazywał się Kacper Miśkiewicz. Wg aneksu do ślubu w 1810 roku był chrzczony w 1780 roku jako Baltazar syn Rocha Misiaczka, w akcie ślubu cywilnego w 1810 roku zapisany jest jako Balcer Miśkiewicz, a w akcie ślubu kościelnego także w 1810 r jako Kacper Miśkiewicz.
Jak widać w różnych dokumentach miał 3 różne imiona i takie zmiany nie ułatwiają identyfikacji osoby urodzonej w XVIII wieku.
W tych 2 przypadkach w mojej rodzinie widać, że jakie imię podano do zapowiedzi i do ślubu kościelnego takie potem stosowano we wszystkich aktach, ale wcale nie było nawet trochę podobne do imienia nadanego dziecku na chrzcie w XVIII wieku.
Doświadczona tymi przypadkami radzę szukać aneksów do ślubu, zapisów o zapowiedziach i zakładać różne imiona i nazwiska poszukiwanego kierując się bardziej czasem w jakim mógł się urodzić.

Pozdrawiam Andrzeju i życzę sukcesów w poszukiwaniach
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AndrzejGOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-11-2017 - 15:35
Sympatyk


Dołączył: 01-02-2011
Posty: 468

Status: Offline
Znalazłem Gnysiów pasujących co do daty ur. Pawła ale imię inne i parafia , chociaż sąsiednia Zwoleń wieś jakby podobna w Janowcu Baryczka a w Zwoleniu Barycz , chociaż nie mogę znależć wspólnego mianownika co do niektórych Gnysiów , to jestem przekonany że wszyscy są ze sobą spokrewnieni , bo wszyscy Gnysie to młynarze i tych których mam udokumentowanych jako swoich przodkow i tych których odnalazłem tylko z nazwiska.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.549075 sekund(y)