Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
RpavelEOffline
Temat postu: Szlachta Raciborzański / Raciborzeński / Raciborzyński  PostWysłany: 25-10-2017 - 18:23
Sympatyk


Dołączył: 20-04-2017
Posty: 15

Status: Offline
Szanowne Państwo,

Nazywam się Paweł Raciborzyński. Jestem Polakiem z Kazachstana. Zaczynam uczyć się języka Polskiego, dlatego przepraszam za błędy w pisaniu.
Moi krewni mieszkali na terene Podole do 1936 roku, skąd byli wysłany pod czas represje rodzieckich do Kazachstanu.
Weile lat zajmują się genealogiją rodzinnej i dostałem wiele informacji.

W krótce:
Nazwisko powstaję się ode wsi Raciborzany,woj.Krakowskie,pow.Limanowa
1375 rok: sąd ziemski poświadcza, że br. Mikołaj i Ratołd dziedzice z Lednicy ustępują Janowi z Lednicy kustoszowi skalbmierskiemu brzeg rz. Zabawy w Lednicy (Tomaszewicz, Katalog → p. 7, nr A 11);
Dalej w aktach woj.Krakowskiego następcy Mikołaj i Ratołd nazywają się „Mikołaj i Ratołd z Raciborzan”, gdy od 1450 zostali zapisani jako Raciborzański / Raciborzeński / Raciborzyński 
W „Słowniku historyczno-geograficznym województwa krakowskiego w średniowieczuť barzo często wskazuje ten klan do 1500 roku.
Zgodnie z informacją, bili oni ze znanego klanu szlacheckiego, posidali własne wsi w woj. Krakowskim:
Jadłownik, Dobra, Lednica, CHORĄGWICA, Raciborzany, BOREK , Stróża, Porąbce, MIERZĄCZKA ,MARKUSZOWA i inne.
Dalej znalazłem nazwizko :
W roku 1565 Wojciech Raciborzyński  był Wikariusz w Jasło
Raciborzeński (Racziborensky) Jan, 1550, nobilis, syn Piotra, a brat Mikołaja (który podpisał się słabo po łacinie), średni podpis łaciński — CC 1116, k. 66, 429.
W roku 1576 pojawiają się jako właścicieli wsi Lichwina, powiatu Bieckiego, woj. Krakowskiego
W roku 1594 Próch Zegarłowic kupił od Raciborzeńskich wieś Boczow
В 1596 Uruski Seweryn w książce "Rodzina, herbarz szlachty polskie r.15ť - Raciborzyński pojawiają się jako właścicieli wsi Gorzejowa
Dalej w “registrum Szlachty Saksonskiej (woj. Podkarpackie) na Sejmie pod Sanokom 19/04/1621 – 1629r. Pojawiają się Piotr i Sebastian Raciborzenski 
W 1659 roku we wsi Jodłówka, (70 km od Sanok) Jan Raciborzeński – służy u Mikołai Stawski (chorąży przemyski w 1704 roku, chorąży latyczowski w latach 1682-1703, stolnik sanocki w latach 1656-1679, podczaszy sanocki w 1652 roku.) 
W 1708 roku w woj. Kijowskim zginął  Jan Raciborzyński – właściciel wsi Korytyszcze . Od pana Jana Raciborzyńskiego trwa moja rodzina I wiem wszystkich krewnych do mnie.

Proszę państwo,
Własne poszukiwania wprowadzili mi do Wojewodstwa Russkiego, w okresie 1560-1700 lat, gdy mieszkała szlachta Raciborzyński/Raciborzeński,ktorzy podpisywali decyzji sejmoków pod Sanokom (w 1621-1629 latach) i służyli Mikołajowi  Stawski  w 1659. 

Proszę państwo, czy są w tym forumie specjalista w określionych terenach? 
Czy archiwy tego czasu są dostępny?

Będę bardzo wdzięczny za pomóc!
Z poważaniem, Paweł Raciborzyński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu: szlachta Raciborzański / Raciborzeński / Raciborzyński   PostWysłany: 03-11-2017 - 19:32
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Dzień dobry,

nie jestem znawczynią tematów "szlacheckich", ale jakąś wzmiankę o Raciborzyńskim odnajdzie Pan w Kronice Drohojewskich:
http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra/results?ac ... eryType=-2

Jeśli chodzi o archiwa z interesującego okresu dostępne online, to na pewno warto poszperać w skanach AGAD:
https://agad.gov.pl/?page_id=1599

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
RpavelEOffline
Temat postu: Re: szlachta Raciborzański / Raciborzeński / Raciborzyński   PostWysłany: 05-11-2017 - 07:11
Sympatyk


Dołączył: 20-04-2017
Posty: 15

Status: Offline
Kaczmarek_Aneta napisał:
Dzień dobry,

nie jestem znawczynią tematów "szlacheckich", ale jakąś wzmiankę o Raciborzyńskim odnajdzie Pan w Kronice Drohojewskich:
http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra/results?ac ... eryType=-2

Jeśli chodzi o archiwa z interesującego okresu dostępne online, to na pewno warto poszperać w skanach AGAD:
https://agad.gov.pl/?page_id=1599

Pozdrawiam
Aneta


Witaj,
dzięki!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.523540 sekund(y)