Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
gawroński_maciejOffline
Temat postu: Sapieżyńscy z Białegostoku Buksztela - Czarnej Białostockiej  PostWysłany: 31-10-2017 - 19:36
Sympatyk


Dołączył: 01-11-2011
Posty: 84
Skąd: Toruń
Status: Offline
Poszukuję Sapieżyńskich Buksztala - Czarnej Wsi Białostockiej Aleksandra zm. 1939, jeko synów Antoni ur 1893 Czarna Wieś pow. Białystok , Władysław 1910 Buksztal-Czarna Wieś, Aleksander junior, Jan , Kazimierz


Ostatnio zmieniony przez gawroński_maciej dnia 31-10-2017 - 22:23, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Sapieżyńscy z Białegostoku  PostWysłany: 31-10-2017 - 21:06
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
A można precyzyjniej? Czy chodzi o potomków w/w ? Czemu w tytule z Białegostoku?
Czy chodzi o metryki w/w i ewentualnie metryki przodków?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gawroński_maciejOffline
Temat postu: Sapieżyńscy z Białegostoku  PostWysłany: 31-10-2017 - 22:10
Sympatyk


Dołączył: 01-11-2011
Posty: 84
Skąd: Toruń
Status: Offline
Precyzyjnie rzecz biorąc chodzi mi o wszystkie możliwe informacje o rodzinie Sapieżyńskich z przedwojennej miejscowości Buksztel w obrębie Czarnej Białostockiej pod Białymstokiem. Rodzice i dziadkowie Aleksandra Sapieżyńskiego seniora . Kiedy i gdzie urodził się sam Aleksander.
Żona Aleksandra to Teofila Michnowicz .Aleksandra syn Władysław ożenił się z Franciszką Czemiel. Część potomków Aleksandra mieszka w Białymstoku
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Sapieżyńscy z Białegostoku  PostWysłany: 01-11-2017 - 07:48
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Trochę podpowiedzi dotyczących tylko poszukiwania metryk z Buksztela. Była to stara osada śródleśna. Teraz w obrębie Czarnej Białostockiej ale ta jest już powojennym fabrycznym dziełem PRL. Obie parafie w Czarnej B utworzono po wojnie, W gminnym USC w Czarnej Białostockiej powinien być jednak akt zgonu Aleksandra. Drugie źródło gdzie jest ten dokument to Archiwum Archidjecezjalne w Białymstoku, Tam zresztą byłoby najwygodnie jszukać wszystkich metryk bo sa tam księgi wszystkich parafii.
A historia parafii właściwych dla Buksztela jest dosyć złożona. Dopiero od 1908 roku w pobliskiej Czarnej Wsi można mówić początkach tworeonia parafii. Ale księgi zaczęto prowadzic dopiero od 1912
http://archibial.pl/parafie/info/15-mb- ... arna-wies/
Wcześniej właściwa parafią był Wasilków .ale uwaga w 1867 władze carskie zamknęły kościół. Przez długie lata trwała walka o odzyskanie kościoła. Więcej o tym tu
http://www.ppwasilkow.archibial.pl/?page_id=58
Przez te lata parafią dla tych terenów był Białystok. I tam trzeba by przede wszystkim szukać metryk za ten okres. Ale nie wykluczałbym w poszukiwaniach innych czasem bliżej położonych parafii jak np. Supraśl gdzie w 1868 utworzono parafię co można uznać za ewenement w sytuacji kiedy wszędzie parafie zamykano/
Jak wspomniałem prowadzenie kwerendy w AA w Białymstoku jest najwygodniejsza formą bo wszystkie księgi są w jednym miejscu co jest bardzo przydatne min do przeszukiwania sąsiednich parafii celem najczęściej szukania dokumentów ślubów
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gawroński_maciejOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-11-2017 - 10:22
Sympatyk


Dołączył: 01-11-2011
Posty: 84
Skąd: Toruń
Status: Offline
Dzięki za podpowiedź. Z Torunia to duża wyprawa do Białegostoku czy Supraśla i okolic ,bo to ok 400 km. .
Nieśmiało chciałbym prosić o pomoc w poszukiwaniach w archiwach ,parafiach USC, cmentarzach przy okazji własnych poszukiwań.
Obok Czarnej B. ,Białegostoku, Supraśla duże skupisko Sapieżyńskich pojawia się w Hajnówce pewnie są powiązani z moimi. Jeśli nie sprawiłoby dużego kłopotu.
Mogę pomóc w poszukiwaniach w Archiwach Państwowych woj. Kuj-Pom , AD Toruń czy AD Bydgoszcz.
Ze względu na odległości wyprawa na kilka dni na Podlasie jest kłopotliwa.
A genealogom podlaskim będzie zdecydowanie łatwiej przy okazji swoich poszukiwań.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-11-2017 - 18:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Jeśli chodzi o mnie to na pewno nie podejmę się uczestnictwa w globalnej (teraz podrzuca Pan kolejny watek Hajnówki) kwerendzie pod hasłem wszystko o podlaskich Sapieżyńskich. Do takich poszukiwań bardziej nadaje się facebook a przede wszystkim rodzina (napisał Pan że część potomków Aleksandra mieszka w Białymstoku.
Natomiast mimo że nie prowadzę już od dawna w AA kwerend na własne potrzeby – tym bardziej na rzecz bliźnich (przed laty spędzałem tam całe miesiące ) to czasem tam wpadam aby dowiedzieć się co słychać. W ramach takich wizyt mogę co nieco sprawdzić . Przede wszystkim namierzyć akt urodzin Aleksandra a pewnie także jego ślubu .Jeśli to by mi się udało to jest szansa do wskoczenia w skany Archidiakonatu Białostockiego czyli możliwość ich samodzielnego przeglądania w internecie. Ale do tego potrzebny byłby akt zgonu Aleksandra a przynajmniej informacja ile miał lat kiedy zmarł . Przegladanie ksiąg z wielu lat aby te dokumenty odszukać jest zwyczajnie nieefektywnym marnowaniem czasu. Dotarcie do tego aktu zgonu jest w tej sytuacji oczywistością A nikt mi tego aktu w USC nie udostępni bo nie jestem rodziną.
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.717543 sekund(y)