Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Mazewski_TomaszOffline
Temat postu: Re: szlachectwo  PostWysłany: 22-10-2017 - 03:07
Sympatyk


Dołączył: 31-10-2012
Posty: 32

Status: Offline
Ależ oczywiście był stanu szlacheckiego. Konstytucja "Objaśnienie konstytucji illegitima prole" (VL t.7 str. 376) z 1768, cofnęła przepis z 1578 uznając również te dzieci zrodzone przed ślubem. Na ten temat wypowiadał się Sąd Najwyższy w 1936 roku, właśnie go szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Re: szlachectwo  PostWysłany: 22-10-2017 - 07:21
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Istotnie, Nie znałem.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... ublication
Niezależnie od samej późniejszej złożoności prawnej problematyki szlachectwa w sensie tradycyjnego jego pojmowania sprawa wydaje się jasna,
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SmoktadeuszOffline
Temat postu: Re: szlachectwo  PostWysłany: 23-10-2017 - 15:34
Sympatyk


Dołączył: 30-01-2015
Posty: 198

Status: Offline
Witam. Mam pytanie w kwestii nabycia szlachectwa. Czymozliwe było i ewentualnie gdzie nabycie szlachectwa miedzy rokiem 1820a1860? Bo wydaje mi sie ze nie. Moze ktoś cos wie więcej.
Pozdrawiam Rafał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ŁucjaOffline
Temat postu: Re: szlachectwo  PostWysłany: 23-10-2017 - 16:24
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2007
Posty: 1799
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Smoktadeusz napisał:
Witam. Mam pytanie w kwestii nabycia szlachectwa. Czymozliwe było i ewentualnie gdzie nabycie szlachectwa miedzy rokiem 1820a1860? Bo wydaje mi sie ze nie. Moze ktoś cos wie więcej.
Pozdrawiam Rafał


Było, możliwe, np.:
http://www.stankiewicze.com/index.php?kat=22&sub=458
Sylwester Korwin Kruczkowski w książce „Poczet Polaków wyniesionych do godności szlacheckiej przez monarchów austrjackich w czasie od roku 1773 do 1918", opracowanie Stankiewicza w linku wyżej.

Łucja

_________________
Dziennik genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Re: szlachectwo  PostWysłany: 23-10-2017 - 16:59
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
W Królestwie Polskim car będąc jednocześnie Królem Polski miał prawo nobilitacji. Prawo nowego szlachectwa uzyskało w ten bardzo wielu urzędników i wojskowych
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SmoktadeuszOffline
Temat postu: Re: szlachectwo  PostWysłany: 23-10-2017 - 20:01
Sympatyk


Dołączył: 30-01-2015
Posty: 198

Status: Offline
no dobrze, to pytanie kolejne, gdzie można sprawdzić czy dana rodzina dostała nobilitacje od cara?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Re: szlachectwo  PostWysłany: 24-10-2017 - 06:45
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Prosta odpowiedź na proste pytanie brzmi – szukać należy tam samo gdzie wszystkich innych decyzji Heroldii Królestwa Polskiego. Jeśli podłożem pytania jest ogólne zainteresowanie problemem - aby uniknąć kolejnych pytań - polecam liczne lektury dostępne min w internecie np. https://repozytorium.amu.edu.pl/bitstre ... dowicz.pdf
Jeśli zaś chodzi o zainteresowanie konkretnym nazwiskiem to problem nie jest prosty . Jak wiadomo źródłowe dokumenty Heroldii prawie wcale się nie zachowały. Stąd szukając informacji o konkretnych nazwiskach można próbować przeglądać zasoby AGAD min II i III Rada Stanu. A najprościej poprzez lekturę opracowania h. Sęczys Szlachta wylegitymowana w Królestwie Polskim w latach 1836 – 1861. Nowe nadania szlacheckie oznaczane są tam określeniem „otrzymał prawo nowego szlachectwa w KP”
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SmoktadeuszOffline
Temat postu: Re: szlachectwo  PostWysłany: 24-10-2017 - 11:12
Sympatyk


Dołączył: 30-01-2015
Posty: 198

Status: Offline
Dzieki za odpowiedź. W opracowaniu p. Sęczys brak tych konkretnych osób. Stad moje pytania. Zastanawiam sie, czy nie zaczeli używać herbu bez pozwolenia, nadania. Bo dziwne ze nie ma ich ani u p. Sęczys, ani w spisie szlachty KP.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-10-2017 - 11:44
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1806
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Wiele rodzin, które otrzymało "prawa nowego szlachectwa" było wcześniej szlachtą. Nie mieli jednak dowodów na przeprowadzenie legitymacji stąd wybrali drogę "nobilitacji".
Opracowanie Sęczysowej uwzględnia zasób w pełni zachowany Ogólnego Zebrania Departamentu Warszawskiego Rządzącego Senatu, gdzie zatwierdzano decyzje Heroldii. Są tam więc wszystkie pozytywne decyzje.

Aczkolwiek nikt nie przeprowadzał zestawienia zasobu OZDWRS z herbarzem Uruskiego uwzględniającego zasób Heroldii Królestwa Polskiego (do litery R), ze spisem szlachty wylegitymowanej w Królestwie Polskim (spis plus dwa dodatki ogłoszone drukiem) oraz ogłoszeniami prasowymi w "Kurierze Polskim" czy publikacjami w "Dzienniku Praw". Wtedy można by wychwycić różnice.

Kilka tysięcy osób otrzymało decyzję odmowną w przedmiocie uzyskania legitymacji, część odwołała się i uzyskała decyzję pozytywną po zmianie dowodów.

Jest jeszcze niedostępna poza Polską olbrzymia kolekcja Biura Informacyjnego Kaczanowskiego, który pośredniczył w staraniach o zatwierdzenie szlachectwa przed Heroldią.

Jeżeli nie znajdujemy jakiegoś nazwiska wśród legitymowanych to albo dana osoba nie starała się, uważając, iż i tak wystarczy jej staropolskie szlachectwo lub została odrzucona ze względu na nie spełnianie wymogów (potomek posiadacza majątku lub urzędnika).

Proszę również pamiętać, że niektórzy dokonali legitymacji poza Królestwem Polskim (np. Okręg białostocki).

Pozdrawiam
Tomasz Lenczewski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WladzislawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-10-2017 - 14:09
Sympatyk


Dołączył: 01-08-2017
Posty: 246

Status: Offline
Jeszcze czesc materjalow po Krolestwie Polskim (legitymacyjne teki rodzin) jest w Archiwum Heroldii (S.-Petersburg).

_________________
Związek Szlachty Białoruskiej. Forum Szlachecki: http://www.nobility.by/forum/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Klimek_AnnaOffline
Temat postu: Re: Szlachectwo  PostWysłany: 24-11-2017 - 19:45


Dołączył: 22-11-2017
Posty: 6

Status: Offline
Witam serdecznie gdzie mogę znaleźć krewnych z linii Lipski. Szukam który herb został przypisany moich pra pra. Ślad urywa się na mojej pracy pra babci Bronisława Lipska Ur 1884 r gdzie mogę znaleźć jakieś wiadomości na ten temat? Celem jest który herb był do jej rodziny przypisany.z góry dziękuję za wszelką pomoc
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ŁucjaOffline
Temat postu: Re: Szlachectwo  PostWysłany: 24-11-2017 - 21:33
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2007
Posty: 1799
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Klimek_Anna napisał:
Witam serdecznie gdzie mogę znaleźć krewnych z linii Lipski. Szukam który herb został przypisany moich pra pra. Ślad urywa się na mojej pracy pra babci Bronisława Lipska Ur 1884 r gdzie mogę znaleźć jakieś wiadomości na ten temat? Celem jest który herb był do jej rodziny przypisany.z góry dziękuję za wszelką pomoc


Zdecydowanie za mało informacji podajesz, nie sposób nijak odpowiedzieć na tak zadane pytanie. Trochę literówek i też trudno zrozumieć co napisałaś. Rozumiem, że prababcia Bronisława Lipska ur. 1884.
Gdzie urodzona? Parafia? Masz tę metrykę?
Jacy rodzice?
To jej nazwisko panieńskie oczywiście?
Jakie imię ojca w takim razie?
Musisz zejść trochę niżej, z metrykami, do początku XIX w. najlepiej żeby móc Ci coś sensownego doradzić, no a jakie to rejony Polski to już najważniejsze w ogóle. Nic o tym nie napisałaś w swoim poście.

Taki link może Cię zainteresuje:
http://www.genealogia.okiem.pl/glossary ... okladne=on

_________________
Dziennik genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Klimek_AnnaOffline
Temat postu: Re: Szlachectwo  PostWysłany: 25-11-2017 - 02:23


Dołączył: 22-11-2017
Posty: 6

Status: Offline
Przepraszam . przepraszam gdyż faktycznie chaotycznie napisałam post ale wkrótce dostarczę więcej informacji. Znam już miejsce pochówku mojej pra pra babci więc postaram się dostarczyć więcej informacji
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ZuzaOffline
Temat postu: Nie potrafisz nie pchaj się na afisz  PostWysłany: 25-11-2017 - 09:31
Sympatyk


Dołączył: 14-02-2008
Posty: 87

Status: Offline
Dlaczego są ludzie, którzy za cenę śmieszności chcą zaistnieć w przestrzeni publicznej ? Zaśmiecają rzetelne informacje. Nie znasz tematu, nie pisz. Szkoda twojego i cudzego czasu na ich czytanie. Są też ludzie szukający wiedzy i zejdą na manowce. Są w tym temacie takie wypowiedzi. Pewnie jestem niepoprawna politycznie, więc to pewnie ostatni mój wpis. Jeśli moderator ma wiedzę w temacie to sam powinien usunąć niefachowe wpisy.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
piotr_nojszewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-11-2017 - 15:25
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2013
Posty: 1582
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Tomasz_Lenczewski napisał:

Jest jeszcze niedostępna poza Polską olbrzymia kolekcja Biura Informacyjnego Kaczanowskiego, który pośredniczył w staraniach o zatwierdzenie szlachectwa przed Heroldią.


Pytanie a gdzie jest ta kolekcja?
Białoruś, Ukraina, Rosja?

Jakieś szanse na pojawienie się w Polsce. Gdzieś chyba natrafiłem na jakąś informację w tej materii.

_________________
pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.933071 sekund(y)