Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
aka83
Temat postu: Zesłanie na roboty do Niemiec - gdzie szukać informacji?  PostWysłany: 17-10-2017 - 12:41
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 17-05-2014
Posty: 559

Witam, w moich poszukiwaniach na temat mojego dziadka natknęłam się na informację, iż przebywał on na robotach przymusowych w Niemczech od 2.10.1940 do 31.12.1943r. Niestety nic więcej nie wiem, Bad Arolsen nie posiada żadnych dokumentów. Gdzie mogę szukać dalszych informacji na temat robót przymusowych w Niemczech? Dziadek pochodził z okolic Łęcznej, woj. lubelskie

_________________
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kasiakozłowskaOffline
Temat postu: Zesłanie na roboty do Niemiec - gdzie szukać informacji?  PostWysłany: 17-10-2017 - 13:05
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-04-2017
Posty: 291

Status: Offline
Podpinam się do tematu. Mój dziadek pracował w Niemczech prawdopodobnie w Westfalii. Gdzie szukać informacji Bad Arolsen tak jak w przypadku Anety nie posiada informacji.

_________________
Pozdrawiam Kasia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kejsiaOffline
Temat postu: Zesłanie na roboty do Niemiec - gdzie szukać informacji?  PostWysłany: 17-10-2017 - 13:11
Sympatyk


Dołączył: 04-07-2017
Posty: 124

Status: Offline
kasiakozłowska napisał:
Podpinam się do tematu. Mój dziadek pracował w Niemczech prawdopodobnie w Westfalii. Gdzie szukać informacji Bad Arolsen tak jak w przypadku Anety nie posiada informacji.
Witam
ja moją rodzinę znalazłam tutaj byli też w Niemczech
http://www.straty.pl/index.php/szukaj-w-bazie
Pozdrawiam, Bozena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kasiakozłowskaOffline
Temat postu: Zesłanie na roboty do Niemiec - gdzie szukać informacji?  PostWysłany: 17-10-2017 - 13:30
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-04-2017
Posty: 291

Status: Offline
Bożeno, na stronie Straty.pl nie znalazłam informacji na temat dziadka.

_________________
Pozdrawiam Kasia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kejsiaOffline
Temat postu: Zesłanie na roboty do Niemiec - gdzie szukać informacji?  PostWysłany: 17-10-2017 - 13:36
Sympatyk


Dołączył: 04-07-2017
Posty: 124

Status: Offline
kasiakozłowska napisał:
Bożeno, na stronie Straty.pl nie znalazłam informacji na temat dziadka.
Kasiu być może że listy nie są kompletne, z 4 osób 3 znalazłam ale wujka nie.I też nie wiem gdzie szukać dalej
Pozdrawiam ,Bozena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kasiakozłowskaOffline
Temat postu: Re: Zesłanie na roboty do Niemiec - gdzie szukać informacji?  PostWysłany: 17-10-2017 - 14:19
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-04-2017
Posty: 291

Status: Offline
kejsia napisał:
kasiakozłowska napisał:
Bożeno, na stronie Straty.pl nie znalazłam informacji na temat dziadka.
Kasiu być może że listy nie są kompletne, z 4 osób 3 znalazłam ale wujka nie.I też nie wiem gdzie szukać dalej
Pozdrawiam ,Bozena


Miejmy nadzieję że wypowie się ktoś kto już przechodził przez papierologię poszukiwania bliskich zesłanych na prace przymusowe do Niemiec

_________________
Pozdrawiam Kasia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Doniec_Henry
Temat postu: Re: Zesłanie na roboty do Niemiec - gdzie szukać informacji?  PostWysłany: 17-10-2017 - 14:38
Sympatyk


Dołączył: 11-10-2014
Posty: 785

witam,

Jeżeli podane będzie miejsce prac - nazwa wsi/miasta oraz rodzaj zatrudnienia gospodarstwo rolne tzw.Bauernhof albo w przemyśle, to jest możliwość odnalezienia dokumentacji po stronie niemieckiej.
Pracownicy przymusowi byli rejstrowani w tzw.Arbeitsamt ten z kolei przydzielał do określonego miejsca pracy.
Imienne listy są okazjonalne i wyrywkowe i przeważnie niekompletne.
Zaznaczam, że prowadzę poszukiwania na prośbę kolegów/user z różnych - forum -
z pozytywnym skutkiem - za darmo i po koleżeńsku.

_________________
Doniec_Henry
pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
33szuwarekOffline
Temat postu: Re: Zesłanie na roboty do Niemiec - gdzie szukać informacji?  PostWysłany: 17-10-2017 - 14:43
Sympatyk


Dołączył: 03-04-2013
Posty: 840
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Aneto, możesz zwrócić się również o pomoc w poszukiwaniu dokumentów do Fundacji Polsko - Niemieckiej Pojednanie i Polskiego Czerwonego Krzyża.

Link: http://www.fpnp.pl/fundacja/archiwumfpnp.php
Link: http://www.pck.pl/pages,13_100.html

Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kasiakozłowskaOffline
Temat postu: Re: Zesłanie na roboty do Niemiec - gdzie szukać informacji?  PostWysłany: 17-10-2017 - 15:32
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-04-2017
Posty: 291

Status: Offline
Doniec_Henry napisał:
witam,

Jeżeli podane będzie miejsce prac - nazwa wsi/miasta oraz rodzaj zatrudnienia gospodarstwo rolne tzw.Bauernhof albo w przemyśle, to jest możliwość odnalezienia dokumentacji po stronie niemieckiej.
Pracownicy przymusowi byli rejstrowani w tzw.Arbeitsamt ten z kolei przydzielał do określonego miejsca pracy.
Imienne listy są okazjonalne i wyrywkowe i przeważnie niekompletne.
Zaznaczam, że prowadzę poszukiwania na prośbę kolegów/user z różnych - forum -
z pozytywnym skutkiem - za darmo i po koleżeńsku.



Witam. Posiadam tylko przybliżone daty pobytu i miejsce określone jako Westfalia. Czy po podaniu danych osoby poszukiwanej można byłoby cokolwiek wyszukać???

_________________
Pozdrawiam Kasia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jacek_MrukOffline
Temat postu: Re: Zesłanie na roboty do Niemiec - gdzie szukać informacji?  PostWysłany: 17-10-2017 - 18:24
Sympatyk


Dołączył: 22-02-2015
Posty: 52

Status: Offline
kasiakozłowska napisał:
Podpinam się do tematu. Mój dziadek pracował w Niemczech prawdopodobnie w Westfalii. Gdzie szukać informacji Bad Arolsen tak jak w przypadku Anety nie posiada informacji.



------------------------------------
Polecam pisać do IPN-u.
Ja otrzymałem od nich wiele informacji.
Pozdrawiam Jacek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
aka83
Temat postu: Re: Zesłanie na roboty do Niemiec - gdzie szukać informacji?  PostWysłany: 18-10-2017 - 12:02
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 17-05-2014
Posty: 559

Witam, dziękuję za wszelkie sugestie. Niestety IPN, baza straty.pl, PCK, FPN nie posiadają żadnych informacji. Zastanawiam się nad kwerendą w AAN...

_________________
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
vnukingaOffline
Temat postu: Re: Zesłanie na roboty do Niemiec - gdzie szukać informacji?  PostWysłany: 18-10-2017 - 14:28
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-07-2014
Posty: 226
Skąd: Wisconsin
Status: Offline
Ja rowniez poszukuje informacji na temat brata mojego dziadka. Wedlug opowiadan dziadziusia zostal zabrany na roboty przymusowe jako mlody chlopiec.
Niestety jak to moj dziadek okreslil placzac nad jego losem (serce mi sie krajalo i plakalam razem z nim...)
- jego brat byl "ulomny" i po pewnym czasie rodzina dostala informacje, ze zostal zakatowany na smierc przez niemieckiego godpodarza. Nie wiem kto powiadomil rodzine, dziadzius (ktory nie zyje juz od 10 lat) podal mi tylko imie swojego brata.
Sad

_________________
Pozdrawiam serdecznie,
Kinga Vnuk (Cisowska)
Interesujace mnie nazwiska: Cisowski, Mendel, Kutynia, Rogozko, Czepielinda, Zak,
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
lukas_07Offline
Temat postu:   PostWysłany: 18-10-2017 - 14:51
Sympatyk


Dołączył: 17-10-2013
Posty: 149

Status: Offline
Siostra mojego dziadka również była w czasie II WŚ na robotach przymusowych w III Rzeszy przez prawie 2 lata i została tam wzięta z tak zwanej „łapanki” gdy miała 14 lat. Nie figuruje ona w bazie straty.pl. W Bad Arolsen również nie mają żadnych dokumentów dotyczących jej pobytu na robotach przymusowych. Sam pisałem do Bad Arolsen i otrzymałem od nich negatywną odpowiedź po około 3 miesiącach oraz skan podania siostry dziadka z 1979 roku, w którym zwracała się do Czerwonego Krzyża z o przesłanie dokumentów potwierdzających jej pracę w czasie II WŚ. Również otrzymała ona odpowiedź negatywną z wskazaniem o zwrócenie się do Narodowego Archiwum Niemieckiego z zapytaniem.
Pozdrawiam
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.873037 sekund(y)