Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
KostkowskiOffline
Temat postu: Re: Powstanie Styczniowe a Polski Czerwony Krzyż  PostWysłany: 16-08-2016 - 20:59
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-10-2010
Posty: 1128

Status: Offline
Gandalf_de_Grey napisał:
... ja do swoich potrzeb odnośnie korzeni PCK a raczej Sanitariusza Polskiego, a później zadań owego biura korespondowałem w 2009 r. emailowo z p. Katarzyna Papińska wówczas z-ca kierownika Biura Informacji i Poszukiwań PCK. Korzystała ona z jakiejś broszury, w której wykorzystano artykuły i relacje pochodzące od jego przedwojennych pracowników.
Poszukaj tej broszury... a nóż widelec coś tam będzie?
powodzenia!
Rafael

Wielkie dzięki za cenne wskazówki i podpowiedź

_________________
Z najlepszymi życzeniami wszelkiej pomyślności
Władysław Edward Kostkowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Michał_BąbolOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-12-2016 - 20:30
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 19-11-2016
Posty: 121
Skąd: Meszna
Status: Offline
Witam! Czy gdzieś w internecie znajdują się listy powstańców styczniowych, którzy pochodzili z Galicji? Chodzi mi o osoby, które został w efekcie tego zesłane na Syberię.

_________________
Pozdrawiam, Michał!

Poszukuję informacji o Bąbolach z Łętowni, Skawy, Nowego Targu i innych okolicznych miejscowości
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KostkowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-12-2016 - 09:43
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-10-2010
Posty: 1128

Status: Offline
Michał_Bąbol napisał:
Poszukuję informacji o Bąbolach z Łętowni, Skawy, Nowego Targu i innych okolicznych miejscowości

Ponieważ poszukuję informacji o Kostkowskich z tych samych miejscowości/parafii: Łętowni, Skawy, Nowego Targu i innych okolicznych więc bardzo proszę napisz czy trafiłeś na metryki z wymienionych miejscowości/parafii i z jakich lat i gdzie.

_________________
Z najlepszymi życzeniami wszelkiej pomyślności
Władysław Edward Kostkowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
krystyna_skawinskaOffline
Temat postu: Henryk Filipowicz powstanie 1863  PostWysłany: 13-10-2017 - 20:59
Sympatyk


Dołączył: 09-03-2013
Posty: 172

Status: Offline
Witam,
Poszukując informacji o Henryku Filipowiczu (1842 - ok. 1819), malarzu, rysowniku, uczestniku i zesłańcu po powstaniu 1863 r natknęłam się na
wspomnienia znanego rosyjskiego aktora. Przeprowadzone „śledztwo” upewniło mnie, że jest potomkiem H. Filipowicza. Książka po rosyjsku; po pewnym czasie zaczęłam przecierać oczy ze zdumienia jak to powstaje współczesna rodzinna mitologia.
Nie wszystkiego jestem pewna i tu liczę na pomoc.
Autor pisze - В 1881 (…)Александр III (…)дал полякам, восставшим в 1963 году, амнистию. Но им запрещено было возвращаться в Польшу или селиться в столицах – Москве и Петербурге. (…)
Поляков разделили на группы и расселили по разным городам России. Мой прадед оказался в группе польских художников, которую возглавлял художник Зданевич. Этой группе для нового поселения был назначен Тифлис (современный Тбилиси).
Pomijając „drobne nieścisłości” - [H. Filipowicz wrócił do Warszawy w 1868 roku; художник Зданевич to Kiryłł Zdaniewicz [https://pl.wikipedia.org/wiki/Kiri%C5%82%C5%82_Zdaniewicz] odkrywca gruzińskiego malarza samouka Niko Pirosmanaszwili, o czym autor wspomina – urodził się w 1898 roku niemal 30 lat po powrocie zesłańca do Warszawy.
Moje pytanie: czy spotkał się ktoś z informacją o rozdzielaniu polskich zesłańców na grupy osiedleńcze wg zawodów, bo tak chyba należy to rozumieć.

Pozdrawiam
Krystyna
PS.Im dłużej czytam tym większe zdumienie, bo prawdziwe i ciekawe informacje są niemal na wyciągnięcie ręki].
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WarakomskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-10-2017 - 18:37
Sympatyk


Dołączył: 29-02-2012
Posty: 928

Status: Offline
Odpowiadając na Twoje pytanie, powiem tak, nie spotkałem się, a autor tych wspomnień coś tam chyba „dośpiewał sobie”. Chociaż jestem w stanie wyobrazić sobie, że Rosjanie chcąc zagospodarować Syberię mogli w określone miejsca kierować „zsylnych” np. kolejarzy.

Jeżeli chodzi o Tbilisi, to po wojnie rosyjsko-tureckiej 1877–1878 do krajów Zakaukazia, a szczególnie do Grecji napłynęła duża, kolejna zresztą fala emigracji polskiej. Dla Gruzji był to czas ożywienia gospodarczego i kulturalnego. Z tą falą popłynął zapewne Filipowicz i stąd to atelier fotograficzne i pracownia malarska w Tbilisi, które już pod koniec XIX w. liczyło ok. 160 tys. mieszkańców.

Mnie zainteresowało coś innego, a mianowicie to jak wielu byłych zesłańców którzy w wyniku manifestów carskich wydawanych w latach 1866–1883 znalazło schronienie w Guberni Lubelskiej. Mówię tutaj o tym, że H. Filipowicz w 1872 r. pracował w zakładzie fotograficznym Wandy Chicińskiej w Lublinie.
Taką długoletnią tradycję zatrudniania zesłańców syberyjskich miała m.in. Ordynacja Zamojska.
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
krystyna_skawinskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-10-2017 - 19:20
Sympatyk


Dołączył: 09-03-2013
Posty: 172

Status: Offline
Nie ma pewności co do tego w jakich okolicznosciach Henryk Filipowicz z żoną Izabelą z Młynarskich znalazł się w Lublinie (mieszkało tam kilka osób z bliskiej rodziny) i podjął współpracę z atelier Chicińskiej. Izabela była podobno również uzdolniona plastycznie i pracowała jako retuszerka. Warunki bytowe chyba nie były łatwe, 2 dzieci zmarła b. wcześnie (może gruźlica?) i chyba to również przesądziło o wyjeździe. Z pewnością nie było to tak jak zostało przedstawione w książce.
Autor w wielu sprawach mija się z faktami, dośpiewując sobie barwne "trele morele". W tej sytuacji w ogóle problematyczna jest wiarygodność jego wspomnień. Ale to inny swiat - Moskwa 2013; kto mógłby tam tę historię zweryfikować.
Pozdrawiam
Krystyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu: Powstanie styczniowe - wydalenie z Królestwa Polskiego  PostWysłany: 14-10-2018 - 15:36
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
Gdzie szukać info o zróżnicowaniu kar dla powstańców?
Roman Jan Broczkowski i dwaj inni poddani Austryaccy oraz dwaj Pruscy zostali "wyextradowani z Królestwa Polskiego na powrót zagranicę za przyjmowanie udziału w wynikłych w kraju tutejszym nieporządkach".
Wtedy tak elegancko było, że cudzoziemców inaczej nie karano, czy przewinienia nie były zbyt wielkie czy jeszcze coś innego?

Tu jest to obwieszczenie z 1863
https://www.myheritage.pl/FP/fullSizePh ... side=front

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Powstanie styczniowe - wydalenie z Królestwa Polskiego  PostWysłany: 14-10-2018 - 16:53
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1806
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Też mam taki przypadek w przygotowywanej pracy. W konkretnej sytuacji gdyby był to poddany carski mógłby być nawet skazany na długoletnią katorgę, bowiem piastował funkcję przywódcy w organizacji cywilnej powiatu. Nie wiadomo czy rodzina nie starała się o takie złagodzenie kary. Wydalenie z granic Królestwa Polskiego był dlań na tyle uciążliwe, że nie mógł pózniej odziedziczyć majątku ziemskiego po matce. Więc skutki w tym przypadku okazały się dalekosiężne. Wydalenie po wsze czasy z granic Królestwa Polskiego nie oznaczało w późniejszym terminie możliwości wjazdu do Rosji. Trudno znalezc jakiekolwiek dokumenty jeśli nie było procesu. Tu miał być proces, ale nic nie znalazłem poza wzmiankami na podstawie akt śledczych.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
StefannnOffline
Temat postu: Powstanie styczniowe  PostWysłany: 06-12-2023 - 21:47
Sympatyk


Dołączył: 27-12-2020
Posty: 26

Status: Offline
Czy ktoś dysponuje może listą osób walczącą w Powstaniu styczniowym w regionie Podlasia oraz listą rekrutów z Podlasia walczących w armii rosyjskiej w wojnie Rosjsko Tureckiej 1877-1878?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kacper_JanuszewskiOffline
Temat postu: Powstanie styczniowe  PostWysłany: 06-12-2023 - 22:13
Sympatyk


Dołączył: 19-12-2021
Posty: 29

Status: Offline
Polecam artykuł Jakuba Dobrzyńskiego i Samsel Agaty, "Powstanie styczniowe na Podlasiu :
przyczynek do badań nad udziałem ziemiaństwa Białostocczyzny w zrywie narodowym"
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bialas_MalgorzataOffline
Temat postu: Powstanie styczniowe  PostWysłany: 06-12-2023 - 22:21
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 31-07-2014
Posty: 1557
Skąd: Wrocław
Status: Offline
https://genealogia.okiem.pl/powstancy-styczniowi
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
StefannnOffline
Temat postu: Powstanie styczniowe  PostWysłany: 06-12-2023 - 22:22
Sympatyk


Dołączył: 27-12-2020
Posty: 26

Status: Offline
Dziękuję za podanie artykułu. Obawiam się jednak, że w niczym mi to nie pomoże, bo moi przodkowie to chłopstwo, ale z regionu Hermanówki i Dojlid, a tam chyba powstańcy pochodzenia chłopskiego.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bialas_MalgorzataOffline
Temat postu: Powstanie styczniowe  PostWysłany: 06-12-2023 - 22:27
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 31-07-2014
Posty: 1557
Skąd: Wrocław
Status: Offline
na tym forum, które podałam szuka się po nazwisku
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Powstanie styczniowe  PostWysłany: 06-12-2023 - 23:00
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Na listę bym nie liczył ale na ogólne informacje i owszem. I raczej nie było to chłopstwo a jeśli już to bogate. Śladów szukać należy w książce Prof. Maroszka Pięć wieków Ziemi Juchnowieckiej
https://repozytorium.uwb.edu.pl/jspui/b ... wiekow.pdf
jest tam podrozdział postanie styczniowe
Inne wskazówka to szukać nazwiska Paweł Powierza a przede wszystkim skontaktować się z Ośrodkiem Kultury w Juchnowcu
https://www.juchnowiec.gmina.pl/index.p ... yczniowego
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
StefannnOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-12-2023 - 23:52
Sympatyk


Dołączył: 27-12-2020
Posty: 26

Status: Offline
Bardzo dziękuję za informacje.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.583360 sekund(y)