Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Musial_MichalinaOffline
Temat postu: Błąd podczas kopiowania czy 2 różne akty małżeństwa  PostWysłany: 26-09-2017 - 20:43
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2015
Posty: 179

Status: Offline
Witam,
Od jakiegoś czasu próbuję znaleźć akt urodzenia 4*prababki Franciszki Sidowskiej.
W aktach parafii Bąkowa Góra znalazłam jej akt małżeństwa z Janem Jachymczykiem (4*pradziadkiem), pisany po łacinie (nr 180):

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=2115410
Para ta pojawia się przy narodzinach dzieci, gdzie nazwisko matki jest zapisywane jako Sidowska.

Próbowałam znaleźć akt małżeństwa pisany po polsku w ASC z 1814 roku, gdzie najprawdopodobniej byłaby informacja o rodzicach panny młodej i oto na co natrafiłam (akt 7):

http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 1891&y=142

Akt poprzedzający i następujący po akcie 7 (6 i 8) odpowiadają aktom 179 i 181 po łacinie.

Skąd ta rozbieżność co do danych w tych dwóch aktach? Czy to błąd podczas sporządzania kopii?


Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc,

Michalina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Worwąg_SławomirOffline
Temat postu: Błąd podczas kopiowania czy 2 różne akty małżeństwa  PostWysłany: 26-09-2017 - 21:22
Nieaktywny


Dołączył: 15-11-2010
Posty: 1000

Status: Offline
Ano niestety tak czasami bywa, że księgi kościelne się różnią od cywilnych, chociaż miejscowość to Bąkowa Góra, wpisujący ten sam, więc ślub powinien być w księdze USC. Ale go nie ma. W pierwopisie również. Proponuję jeszcze sprawdzić w AP Łódź alegata z roku 1814 z Bąkowej Góry. W latach 1808-1825 wszyscy nowożeńcy musieli przedstawiać odpisy metryk, teoretycznie ten rocznik w AP Łódź jest, więc może tylko brakuje wpisu w księdze. Trzeba byłoby dla pewności sprawdzić w alegatach również roczniki 1813 i 1815, ponieważ sama księga była przełomowa (maj 1813-kwiecień 1814) alegata mogły być zebrane wg rzeczywistych roczników lub wg daty dostarczenia do urzędnika. Spotkałem się już z takim uporządkowaniem.

_________________
Pozdrawiam
Sławek Worwąg
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Al_MiaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-09-2017 - 00:46
Sympatyk


Dołączył: 08-11-2013
Posty: 1308

Status: Offline
Są to metryki ślubu dwóch małżeństw.

Małżonkowie Ludwik Smolarek i Franciszka Filochszczanka mieszkali i rodzili w parafii Ręczno. Tam też zmarła 1821 r Franciszka, a Ludwik ponownie się ożenił.

Ja szukałabym metryki Jana Jachymczyka i Franciszki Sidowskiej w Archiwum dot USC parafii Ręczno.
Smile

pozdrawiam

Ala
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Musial_MichalinaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-09-2017 - 12:36
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2015
Posty: 179

Status: Offline
Dziękuję bardzo za podpowiedzi. Metryki z Ręczna z tego okresu przejrzałam również. Nie znalazłam tam interesującego aktu.
We wcześniejszych latach pod koniec XVIII w zdarzało się że osoby ze wsi Będzyn były chrzczone w tej parafii.

Interesujące że w akcie małżeństwa Ludwika Smolarka i Franciszki Filoch świadkami są akurat osoby z rodziny Jachymczyk.
Pozostaje przejrzenie alegaty.

Pozdrawiam,
Michalina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.800007 sekund(y)