Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Dobry_Duszek91Offline
Temat postu: Rakovnik w Czechach  PostWysłany: 10-07-2017 - 16:37
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2016
Posty: 200

Status: Offline
Dzień dobry,

w trakcie poszukiwań genealogicznych natrafiłem na duży problem. Okazało się, że moi przodkowie byli kolonistami, osadnikami na Kresach. Przybyli tam z Czech. Jedyną wskazówką na jaką natrafiłem to miejscowość Rakonitz in Bohemia. Obecnie jest to miasteczko Rakovnik. Niestety na familysearch nie ma dostępnych ksiąg metrykalnych dla tamtejszej parafii. Czy ktoś wie gdzie szukać metryk dla tej miejscowości?

_________________
Serdecznie pozdrawiam,
Przemysław
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaMaruOffline
Temat postu: Rakovnik w Czechach.  PostWysłany: 10-07-2017 - 17:22
Sympatyk


Dołączył: 04-11-2010
Posty: 8051
Skąd: Bielsko-Biała
Status: Offline
Rakovnik leży w kraju środkowoczeskim. Księgi są w archiwum praskim od 1612 roku.

http://ebadatelna.soapraha.cz/pages/SearchMatrikaPage?2

_________________
Pozdrawiam,
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dobry_Duszek91Offline
Temat postu: Rakovnik w Czechach.  PostWysłany: 10-07-2017 - 22:27
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2016
Posty: 200

Status: Offline
Bardzo dziękuję za pomoc!

Mam jeszcze pytanie, czy dla tamtego obszaru funkcjonuje coś w stylu geneteki? Czy można gdzieś odnaleźć indeksy do wspomnianych metryk?

_________________
Serdecznie pozdrawiam,
Przemysław
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaMaruOffline
Temat postu: Rakovnik w Czechach.  PostWysłany: 11-07-2017 - 09:26
Sympatyk


Dołączył: 04-11-2010
Posty: 8051
Skąd: Bielsko-Biała
Status: Offline
Do niektórych roczników są indeksy - oznaczenie I-N urodzenia, I-O śluby i I-Z zgony. Jaki okres Cię interesuje? Zawsze łatwiej jest pomóc, gdybyś podał znane Ci dane.
Powodzenia.

_________________
Pozdrawiam,
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dobry_Duszek91Offline
Temat postu:   PostWysłany: 11-07-2017 - 10:27
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2016
Posty: 200

Status: Offline
Szukam przodków noszących nazwisko Danisz. W latach 50 XIX w. pojawiają się w parafii Gołogóry, pow. Złoczów. Niestety ksiądz prowadzący metryki nie odnotował miejscowości, z której przybyli. Tylko w przypadku jednego ślubu zapisał, że pani młoda - moja prapraprababka urodziła się w miejscowości Rakonitz in Bohemia. Nazywała się Joanna Herink i była córką Antoniego Herink i Anny Schneider. Jej akt znalazłem wczoraj i wrzuciłem na podforum dotyczącym tłumaczeń w języku niemieckim. Wydaje mi się, że nazwisko Danisz tam nie występowała ale nie jestem pewien. Chodzi głównie o lata 1825-1835. W 1829 r. powinien urodzić się Franciszek Danisz. W 1833 r. Rudolf Danisz lecz nie mam pewności, że pochodzili z Rakovitz. Sprawdzam wszystkie możliwe poszlaki, ponieważ obecnie nie posiadam żadnych innych informacji.

_________________
Serdecznie pozdrawiam,
Przemysław
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaMaruOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-07-2017 - 17:03
Sympatyk


Dołączył: 04-11-2010
Posty: 8051
Skąd: Bielsko-Biała
Status: Offline
Wacław Herink s. Antoniego i Anny ur. 1840 [jpg 138]
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/11052/138
i jego brat
Franciszek Herink ur. 1841 [jpg 165]

Jeśli dobrze odczytałam, to ojciec dzieci był synem Wacława i pochodził z Senecu. Senec był w trzech parafiach; Panosi Ujezd, Petrovice i Rakovnik.
http://ebadatelna.soapraha.cz/pages/Sea ... kaPage?246

Jakiś Wacław Herink rodem z Senecu zmarł w wieku 54 lat w 1866 [jpg 184]
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/11065/184

Nazwiska Danisz też nie spotkałam. Czy ta rodzina również przybyła z Czech? Jaki ma związek z Herinkami?

_________________
Pozdrawiam,
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dobry_Duszek91Offline
Temat postu:   PostWysłany: 11-07-2017 - 17:50
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2016
Posty: 200

Status: Offline
Dziękuję za przesłanie metryk!!! Ich siostra - Joanna urodziła się w 1836 r. Szukałem aktu ślubu Antoniego i Anny ale chyba nie został odnotowany w księgach metrykalnych parafii Rakovnik. Zresztą indeksy są prowadzone w dziwny sposób. Zauważyłem, że jedną stronę dzieli się na dwie kolumny i z lewej strony wpisuje się mężczyzn, a z prawej kobiety. Chociaż może mi się tylko wydaje.

W akcie chrztu Franciszka zauważyłem dziwny dopisek. Na prawej stronie aktu zapisano datę 4 grudnia 1858 r. i odczytałem nazwę miejscowości Olszanka i Lemberg czyli Lwów. Są to rejony, w których później pojawia się ta rodzina. Czy wiesz co może oznaczać wspomniana adnotacja?

Jeśli chodzi o związek rodziny Danisz i Herink to Joanna Herink w 1861 r. poślubiła Rudolfa Danisza. W akcie tym jest informacja, że Joanna urodziła się w miejscowości Rakonitz. O miejscu urodzenia Rudolfa nie ma ani słowa. W przekazie i wspomnieniach rodzinnych krąży opowieść (potwierdzona wspomnieniami jednego z przodków), że rodzina przybyła z terenów Moraw. Niestety w żadnym z odnalezionych aktów nie ma wzmianki o ich pochodzeniu, a ślad w pewnym momencie się urywa.

_________________
Serdecznie pozdrawiam,
Przemysław
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaMaruOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-07-2017 - 21:24
Sympatyk


Dołączył: 04-11-2010
Posty: 8051
Skąd: Bielsko-Biała
Status: Offline
W akcie Joanny i Franciszka są dopiski związane z pobraniem metryki chrztu do celów matrymonialnych albo zwiazanych z emigracją. Oba są z datą grudniową 1858 roku. U Joanny podano tylko miejsce Galicja i nr dokumentu 237, a u Franciszka odczytuję "wieś Olszanica p..? Lemberg" i nr 234. Komu wydano dokumenty z nr 235 i 236?

Dobrze by było, żeby ktoś odczytał te akta. Przy rodzicach jest wiele informacji o ich pochodzeniu. Zdaje się, że Anna Schneider pochodzila z Kolešovic, ale pewności nie mam. Umieść je do tłumaczenia na forum z j. niemieckim. Może uda się dotrzeć do jej ślubu.

Czy sprawdzałeś kim byli świadkowie ślubu Daniszów?

_________________
Pozdrawiam,
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dobry_Duszek91Offline
Temat postu:   PostWysłany: 12-07-2017 - 08:12
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2016
Posty: 200

Status: Offline
Czyli prawdopodobnie znamy roczną datę opuszczenia Moraw i emigracji na Kresy - grudzień 1858 r./styczeń 1859 r. Słusznie zauważasz, że dokumenty te zostały wybrane do celów związanych z emigracją. Joanna wyszła za mąż dopiero w Gołogórach - już w nowym miejscu swojego życia. Być może dokumenty nr 235 i 236 należą do rodzeństwa Joanny i Franciszka. Wiem, że mieli jeszcze siostrę Annę.

Akt chrztu Joanny zamieściłem w tłumaczeniach języka niemieckiego i czekam na odzew.

W metrykach czy to chrztu, czy też ślubu pojawiają się takie nazwiska jak Fojt, Kozak, Dubas, Pauer, Kotyk, Wolszyk i Zub. Podczas następnej wizyty w CHR postaram się dogłębniej przeanalizować księgę zaślubionych w parafii. Może znajdę tam informację, która doprowadzi mnie do odpowiedniej parafii.

_________________
Serdecznie pozdrawiam,
Przemysław
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_FojgtOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-09-2017 - 00:06
Sympatyk


Dołączył: 17-05-2016
Posty: 15
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witaj Smile Odnalazłem ten wątek przez przypadek, zapewne poprzez nazwisko Fojt. Widzę, że minęło już trochę czasu. Jeśli chodzi o moich przodków (Fojt, Fogt, Voit itd) przybyli z Bohemii do Gołogór w 1838 roku z Brteva (Lazne Belohrad - okr. Jicin). Nazwiska Danisz są mi znane (przewijają się w metrykach), natomiast 19.04.1875 roku Antoni Haering w wieku lat 86 ożenił się z wdową po Antonim Fojt (z domu Twerz - 40 lat) w Gołogórach. Akt mówi że oboje pochodzili z Rakownicy Smile Antoni Haering - wdowiec po Annie Schneider - syn Wacława i Teresy Schwarz, katolik, zamieszkały pod numerem 196. O ile pamiętam rok później zmarł. Może to ktoś z "Twoich" Smile Pozdrawiam! Tomasz Fojgt
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dobry_Duszek91Offline
Temat postu:   PostWysłany: 25-09-2017 - 18:42
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2016
Posty: 200

Status: Offline
Tomaszu,

Bardzo się cieszę, że natrafiłeś na ten wątek - tym bardziej, że jest Ci znane nazwisko moich bezpośrednich przodków - Daniszów. Jeśli chodzi o rodzinę Fojt to Franciszka Schorman siostra mojej 3xprababci Katarzyny Schorman, córki Józefa Schorman i Marii Bezwody poślubiła w dniu 15 listopada 1842 r. Jana Fojta, syna Wacława i Anny Harncarz. Z tego co wiem to mieli dwójkę dzieci - Katarzynę i Marię. Pewnie było ich więcej ale nie posiadam metryk.

Natomiast jeśli chodzi o Antoniego Heringa to jest to mój przodek w linii prostej po kądzieli!!! Niezmiernie się cieszę, że coś się udało ustalić! Odnalazłem kilka metryk właśnie w Rakovniku, w Czechach. Czy posiadasz kopie wspomnianych aktów?

Jednak w dalszym ciągu nie udało mi się odnaleźć pochodzenia moich głównych przodków - Daniszów. W większości aktów określani są jako ex Bohemia albo Boemus. Czy spotkałeś się z tym nazwiskiem w czeskich księgach metrykalnych?

_________________
Serdecznie pozdrawiam,
Przemysław
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_FojgtOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-09-2017 - 20:27
Sympatyk


Dołączył: 17-05-2016
Posty: 15
Skąd: Toruń
Status: Offline
Mam Twojego Rudolfa Smile Znalazłem go urodzonego w 1939 w Gołogórach (illegitimi) syn Marii Danisch córki Jana i Anny Janki. Chrzestni Aloizy Danisz i Basia Hoina. Mam tez Jego ślub z 1861 roku w Gołogórach z Joanna Hering. Podaj na priv adres mejl to podeślę, choć ostrzegam, że jakość zdjęć nieraz nie jest zadowalająca. Pozdrawiam. Tomasz Fojgt
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dobry_Duszek91Offline
Temat postu:   PostWysłany: 26-09-2017 - 20:47
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2016
Posty: 200

Status: Offline
Tomaszu,

Metryki dotyczące rodziny Danisz z Gołogór w większości posiadam. Korzystałem z zasobów CHR we Wrocławiu.

Myślałem, że być może moi przodkowie przywędrowali z tej samej parafii co rodzina Fojt. Jeśli natrafisz w księgach metrykalnych z terenów Czech na nazwisko Danisz to będę Ci bardzo wdzięczny za wiadomość.

_________________
Serdecznie pozdrawiam,
Przemysław
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.514466 sekund(y)