Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Choinski_MarcinOffline
Temat postu: Informacje o osobie przystępującej do amnestii w 1947 r.  PostWysłany: 24-09-2017 - 14:19
Sympatyk


Dołączył: 23-02-2015
Posty: 50

Status: Offline
Dzień dobry.

Znalazłem zaświadczenie mówiące, że mój pradziadek przystąpił do amnestii w 1947 r. Czy na jego podstawie mogę dotrzeć do informacji odnośnie jego działalności? Czy jakieś archiwa kryją dokumenty i zeznania osób ujawniających się?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Informacje o osobie przystępującej do amnestii w 1947 r.  PostWysłany: 24-09-2017 - 14:40
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Tak . Przykładowo w AP w Białymstoku jest cały zespól dokumentów(setki jesli nie tysiace osób ) ujawniających się w województwie białostockim.
Analogicznie powinno byc w innych województwach . Pytac nalezy w oddziałach IPN albo własciwych terytorialnie (dla obszaru działania członka podziemia) archiwach państwowych.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Informacje o osobie przystępującej do amnestii w 1947 r.  PostWysłany: 24-09-2017 - 14:42
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31605
Skąd: Warszawa
Status: Offline
dochodzi jeszcze CAW - "weryfikacja stopnia" życiorysy etc - w przypadku gdy został wcielony do LWP po amnestii

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Choinski_MarcinOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-09-2017 - 17:36
Sympatyk


Dołączył: 23-02-2015
Posty: 50

Status: Offline
Do sprawdzenia informacji nt. pradziadka wystarczy samo zaświadczenie czy będę musiał przedłożyć jeszcze dokumenty poświadczające, że to faktycznie mój pradziadek?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-09-2017 - 19:00
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Ustawa o ochronie danych osobowych niestety obowiazuje. Czego wymagają w IPN czy Archiwum prosze pytac u źrodła.
Urzędnicze wymogi bywają rózne.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jakub336Offline
Temat postu:   PostWysłany: 24-09-2017 - 20:11
Sympatyk


Dołączył: 15-03-2015
Posty: 241

Status: Offline
W IPN honorują kopie aktów USC uwiarygadniające nasze pokrewieństwo. Mogą być stare akty bez potwierdzenia za zgodność. Jeśli sprawa dotyczy dziadka, pradziadka itp. w linii prostej to informację nam się należą po udowodnieniu wyżej wspomnianego pokrewieństwa. Jeśli pradziadek, dziadek nadal żyje to bez jego zgody osobistej lub potwierdzonej notarialnie nic nie uzyskamy. Można wnioskować do IPN aby ich przedstawiciel przyjechał do naszego seniora i odebrał jego chęć poznania swojej teczki osobiście w domu zainteresowanego. Dla przykładu: wysłałem zapytanie do IPN Rzeszów gdzie mieszka mój dziadek, z zapytaniem czy posiadają jakąkolwiek dokumentacje na jego temat bez sprawdzania jei treści. Obecnie mieszkam w Warszawie i w prawym górnym rogu podania napisałem Warszawa i datę złożenia. Z IPN Rzeszów odesłali pismo do IPN Warszawa ze względu na moje miejsce zamieszkania (chociaż sprawa dotyczyła mojego dziadka zamieszkałego w pod rzeszowskiej wsi - co wyraźnie znaczyłem). Po czym IPN Warszawa, odesłał to samo pismo z powrotem do IPN Rzeszów (z informacją do mnie). Z Rzeszowa dostałem odpowiedź, że jeśli mój dziadek żyje to nie mają obowiązku sprawdzić w imieniu jego wstępnego czy jakiekolwiek informacje o nim są w ich zasobach. Chodziło mi tylko o to czy opowieści dziadka o jego działalności w czasie II WŚ są potwierdzone w IPN i czy opłaca nam się angażować notariusza. Oprócz podań, dzwoniłem też do IPN Rzeszów, żeby sprawdzili czy co kolwiek o moim dziadku w ich zasobach istnieje. Nikt mi nie pomógł !!! Tym bardziej było mi przykro kiedy informacje o L. Wałęsie opublikowali parę tygodni po ich otrzymaniu bez żadnego zastanowienia nad ujawnieniem danych osób jeszcze żyjących...
Pozdrawiam,
Sylwek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wiśniowiecki_MarekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-09-2017 - 09:44
Sympatyk


Dołączył: 16-04-2007
Posty: 238
Skąd: Wrocław
Status: Offline
Ja stawiałem się osobiście do IPN Wrocław ze swoim aktem urodzenia. Otrzymałem ksero zdjęcia Ojca z jakiegoś dokumentu, ksero "wykazu zaświadczeń dla amnestionowanych" wystawione w wojewódzkim UB w Katowicach. Ten wykaz zaświadczeń obejmuje nazwiska z numeracjami od 10001 do 39834.
Pozdrawiam, Marek

_________________
Marek Wiśniowiecki
---------------------------
Poszukuję- akt urodzenia Joseph Steinbach Czerniowce ok. 1789r.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu Numer ICQ 
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.567287 sekund(y)