Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Kubiak_UrszulaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-09-2017 - 00:11
Sympatyk


Dołączył: 01-08-2009
Posty: 550
Skąd: Zduńska Wola
Status: Offline
Nie ma Sad siedzę nad tym już dwa lata. Jest w urodzeniach Adank,gdzie ojciec dziecka jest cukiernikiem,tak jak mój Franciszek. Jego aktu slubu też nie mogę znaleźć. Jakaś zmowa,czy co ? W APW szukali mi aktu zgonu,bez efektu Sad
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-09-2017 - 00:15
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
no jak "szukali" skoro w zasobie nie ma (coby użytkownik wiedział, że nie ma po co zlecać kwerendy) - o czym informują?:)
"poza" to nie tylko Warszawę miałem na myśli..no to czas na aneksy, może 81-84 wystarczy
a jak nie będzie to może intercyzę spisali - zostają pozametrykalne?
cukiernie ktoś odziedziczył? to się wykazać przy tym powinien aktem zgonu...
etc:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bea
Temat postu:   PostWysłany: 25-09-2017 - 00:41
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2009
Posty: 1558
Skąd: Mazowsze Północne (Ziemia Zawkrzeńska)
A jeszcze coś mi przyszło do głowy.
Franciszek był Szwajcarem, cukiernikiem i wyznania ewangelicko-reformowanego, tak ? Dlatego pogrzeb odbywa się w tym obrządku.
Ale jego żona, Angielka chyba takiego wyznania nie była, skoro jej akt zgonu znalazłaś w parafii św. Aleksandra, czyli - jak mniemam, bo nie znam dobrze parafii warszawskich - w parafii katolickiej, tak ?
A zwykle ślub był w parafii panny młodej. To może w obrządku też ? Z drugiej strony (pytam, bo nie wiem) alegata są tylko w parafii w której ślub się odbył, czyli w miejscu gdzie dostarczono dodatkowe dokumenty ? Czy może również kopia jest w parafii, z której owe dokumenty wyszły...

W każdym razie, czy sprawdziłaś już wszystkie* parafie rzym.-kat. (małżeństwa z alegatami) w latach 1879-84 ? Czy może akurat gdzieś masz lukę w księgach/skanach ?

* - "wszystkie" wiadomo, że nie wszystkie w Polsce, ale te warszawskie ? Cool

P.S.
A w ogóle spotkałaś się z notatką w Kurierze W. informującą o zawartym ślubie ? Bo też szukam, ale... w sumie żadnej nie widziałam i zrezygnowałam. Uznając, że o czymś takim nie informowali. Wcale.
Ale może się mylę ?

_________________
Beata

mapki parafii warszawskich w latach 1826-1939: link
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-09-2017 - 01:03
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
no o to pytałem:) i odpowiedź już wyżej jest "sprawdzono"
przy czym nie chodziło mi o "albo-albo" - bardziej o spisane dwa akty małżeństwa i ewangelicki i ew. katolicki (lub inny) niż "tylko gdzie indziej"
oda razu uprzedzam, że nie mam pojęcia dlaczego cały zespół:
http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... glikanska/
to jeden akt;)
a cukiernicy to różnie bywało - przynajmniej "w internetach"
taki Jan (Jan Józef) Wedel ponoć z małżeństwa Emila z Eugenią Bohm/Bem w 1874 rodzony, gdy jego ojciec Emil "W 1876 roku stał się jej właścicielem, gdyż w dniu swego ślubu z Eugenią z Bohmów (1856-1925) otrzymał przedsiębiorstwo w prezencie od ojca."
i jeszcze starszą siostrę miał też w małżeństwie (z 1876?) urodzoną przed 1874...
ale to wikipedia...
https://pl.wikipedia.org/wiki/Karol_Wedel
chyba, że jakiś wzorzec widzimy:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kubiak_UrszulaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-09-2017 - 08:58
Sympatyk


Dołączył: 01-08-2009
Posty: 550
Skąd: Zduńska Wola
Status: Offline
Już piszę co wiem o ślubach ewangelicko-katolickie,bo takowe u moich pra występowały. Otóż ksiądz katolicki nie dawał zgody na taki ślub,ba nawet nawet zapowiedzi nie ogłaszał. Eleonora,żona Franciszka najprawdopodobniej była wyznania katolickiego co wskazuje chrzest dziecka i jej zgon. Zastanawiam się jeszcze czy gdzieś znajdę dokumenty z Hotelu Angielskiego,gdzie Franciszek miał swoją cukiernię.
Beata,są w KW wzmianki o ślubach,krecia to robota,ale to był jedyny sposób by znaleźć dokładną datę zgonu Franciszka.
Ula
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kubiak_UrszulaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-09-2017 - 22:44
Sympatyk


Dołączył: 01-08-2009
Posty: 550
Skąd: Zduńska Wola
Status: Offline
Pozwolę sobie raz jeszcze napisać w temacie. Wertuję internet na wszystkie strony. Znalazłam coś takiego,strona 23 śluby e-k z rzk
http://pbc.biaman.pl/Content/2328/235028.pdf
to jak szukanie igły w stogu siana. Kancelaria interesującej mnie parafii,milczy....
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-09-2017 - 23:05
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
ale co chcesz w kancelarii? potwierdzić wpis że "nie ma szans"?
masz kontakt wyżej podany (podstrona) do pracowni historycznej - to jedyne miejsce, gdzie może jest szansa na "coś" i to z powodu cukiernictwa przede wszystkim:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bea
Temat postu:   PostWysłany: 25-09-2017 - 23:23
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2009
Posty: 1558
Skąd: Mazowsze Północne (Ziemia Zawkrzeńska)
Też to zauważyłam, bo ten link podała Anetka na poprzedniej stronie.
Z drugiej strony... (bo cały czas myślę o tym księdzu co ewangelików traktował jak heretyków), zastanawiam się, skoro ślub ewangelicki był nie ważny wg prawa rzym.-kat. to Eleonora w akcie zgonu jest wdową czy panną ? (masz skan ?) Strasznie to skomplikowane.

A jakie masz doświadczenia z tymi innymi mieszanymi parami ? Czy po ślubie, katolik nadal miał prawa w swoim kościele ? Np. do pobierania sakramentów, czyli m.in. do sakramentu namaszczenia (i ewentualnie potem pogrzebu katolickiego) ?
Bo Eleonora była wdową, więc w zasadzie źródło jej konfliktu z prawem kościelnym umarło. Ale gdyby to ona zmarła pierwsza, to miała by prawo do pogrzebu rzym.-kat. ?

Zastanawiam się, czy te nieślubne dzieci (choć może nie u E.Wedla, którego ojciec zmusił do ożenku) nie były formą nacisku na zgodę na ślub ?
Czy córka jest chrzczona w tej samej parafii co i akt zgonu Eleonory ? Wszystko zamknęło się w raptem 5 latach, tak ? 1879-84 ?

Tak naprawdę, to cała nadzieja w aneksach małżeństw z 1881-1884.


Beata


P.S.
Wczoraj, przed przeczytaniem tego wątku, oglądałam na Wyb.czej artykuł sponsorowany o chłopcu na zebrze. Dobrze, że go napisali, bo kompletnie nie zrozumiałam reklamy telewizyjnej. Próbowałam szukać w archiwalnym Kurierze War. reklam cukierni Wedla z rysunkiem (plakatem ?) chłopca na zebrze (po 1926) - ale nie udało mi się. Choć kilka reklam Wedla znalazłam. Ale na zasadzie krótkiego tekstu.

[edit] Włodek ma rację. Aneksy małżeństw są w AP Warszawa. Spójrz w szwa.

_________________
Beata

mapki parafii warszawskich w latach 1826-1939: link
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-09-2017 - 23:49
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
toż odmowa błogosławienia związku sakramentalnego nie musi wynikać z "traktowania jak heretyków" (nota bene - każdy ksiądz katolicki winien traktować ewangelików jako heretyków bo to jest herezja...kwestia dyskusyjna jedynie co znaczy "traktowanie jak heretyków" - wg kanonu oznacza takie traktowanie uznawanie sakramentów, więc chyba nie jest takie złe?:)

po spełnieniu wymogów ślub mógł być zarejestrowany w ASC obu wyznań (jeden ślub, nie "dwa śluby każdy gdzie indziej" a "dwa akty USC do jednego ślubu")

co do Wedla - to nie przykład jako nieślubne tylko przykład na "internety piszą" był:)
tak - aneksy przejrzeć należy:)
w jaki sposób - dyskusyjne...ale i o tym, że włączyć się w możliwość obejrzenia, tj udostępnienia , wątek był...a i znów się pojawi
czy akurat tych? pewnie nie priorytetowo:)

PS Zebra wisiała do "Wedlu" jak było "22 lipca" ..na kamienicy nie na fabryce - i wisi do dziś:) za "japończyka", jak wisiała..
tzn na 99%:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kubiak_UrszulaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-09-2017 - 08:32
Sympatyk


Dołączył: 01-08-2009
Posty: 550
Skąd: Zduńska Wola
Status: Offline
Beata,mam akt zgonu Eleonory był w obrządku rzymskokatolickim ....
Dziękuję za wskazówki, chciałabym w następnym wpisie pochwalić się że zagadka została wyjaśniona.
Dodam jeszcze tylko to co udało mi się znaleźć i co po ustaleniach z rodziną od strony Adank się pokrywa,ale zostaje to"ale" Franz z 1853 - 1853 ? to mój Franciszek który spędza mi sen z oczu....
Nochchmals betreffend Anfrage über Abraham Adank:
Nach meinen Angaben, die vor allem auf den Eintragungen des Kirchenbuches Fläsch beruhen, ist die Stammfolge von Abraham Adank folgermassen:
Obiger Abraham Adank (1819-1864), verh. mit Pauline Brzazowska hatte folgende Kinder:

Alexander Adank (*1843), Anna Margreth Adank (*1849), Franz Adank (1853-1853?), Magdalena Adank (1854-1858), Paulina Adank (1856-1951??), Johann Peter Adank (*1859).
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.121713 sekund(y)