Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 18 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Piotr_PizońOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-09-2017 - 09:22
Sympatyk


Dołączył: 17-12-2007
Posty: 259

Status: Offline
Nie znam historii tego rodu ale nie przesadzajmy.
O jaką prawdę Pan woła.
Przecież w tym materiale nikt nie twierdzi, że ich ród pochodzi od Anny Kaszyńskiej.
Jest tylko jedno stwierdzenie, że chcieli by wierzyć, że tak.
Na koniec lapsus dziennikarki, która stwierdziła, że jest najstarszą przedstawicielką. Nic więcej.
Z samego materiału można jasno wywnioskować, że nie wszyscy uczestnicy są w stanie udokumentować, że wywodzą się od wspólnego przodka. Ale może jednak dzięki tym spotkaniom i wymianie informacji i dokumentów część osób połączy swoje wywody genealogiczne.

Reaguje Pan nieadekwatnie do sytuacji. Zbyt nerwowo.
Odpowiem tak jak Pan zareagował na ten materiał.
Proszę najpierw nauczyć się słuchania i czytania ze zrozumieniem, bo widocznie ma Pan z tym problemy.
Może za ostro ale adekwatnie do Pana zachowania wobec tego materiału.

P.S.
Cytuję Pana wypowiedź: W XIII tym wieku , podobno, była jakaś księżniczka ruska zwana (może być) "Kaszyńska' .
Zarzuca Pan komuś kłamstwo a sam mija się z prawdą. W powyższym fragmencie Pan mija się z prawdą, próbując podważyć fakt historyczny.
Anna Kaszyńska jest postacią historyczną, udokumentowaną w materiałach historycznych - jest znana jej dokładna data śmierci, jak i data ślubu Wielkim księciem włodzimierskim.

Pozdrawiam Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-09-2017 - 17:38
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1824
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Problem w tym, ze księżniczka ruska i zakonnica nie ma nic wspólnego z żadnymi polskim Kaszynskimi, bowiem była z rodu Rurykowiczow. Wystarczy zajrzeć do rosyjskiej Wikipedii. Pozdrawiam Tomasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Piotr_PizońOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-09-2017 - 20:30
Sympatyk


Dołączył: 17-12-2007
Posty: 259

Status: Offline
Nigdzie nie stwierdziłem, że ma z nimi coś wspólnego. Stwierdziłem tylko, że taka osoba jest postacią historyczną.

Pozdrawiam Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Christian_OrpelOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-09-2017 - 02:25
Sympatyk


Dołączył: 28-08-2006
Posty: 739
Skąd: HENIN-BEAUMONT , Francja
Status: Offline
Piotr_Pizoń napisał:
Nie znam historii tego rodu ale nie przesadzajmy.
O jaką prawdę Pan woła.
Przecież w tym materiale nikt nie twierdzi, że ich ród pochodzi od Anny Kaszyńskiej.
Jest tylko jedno stwierdzenie, że chcieli by wierzyć, że tak.
Na koniec lapsus dziennikarki, która stwierdziła, że jest najstarszą przedstawicielką. Nic więcej.
Z samego materiału można jasno wywnioskować, że nie wszyscy uczestnicy są w stanie udokumentować, że wywodzą się od wspólnego przodka. Ale może jednak dzięki tym spotkaniom i wymianie informacji i dokumentów część osób połączy swoje wywody genealogiczne.

Reaguje Pan nieadekwatnie do sytuacji. Zbyt nerwowo.
Odpowiem tak jak Pan zareagował na ten materiał.
Proszę najpierw nauczyć się słuchania i czytania ze zrozumieniem, bo widocznie ma Pan z tym problemy.
Może za ostro ale adekwatnie do Pana zachowania wobec tego materiału.

P.S.
Cytuję Pana wypowiedź: W XIII tym wieku , podobno, była jakaś księżniczka ruska zwana (może być) "Kaszyńska' .
Zarzuca Pan komuś kłamstwo a sam mija się z prawdą. W powyższym fragmencie Pan mija się z prawdą, próbując podważyć fakt historyczny.
Anna Kaszyńska jest postacią historyczną, udokumentowaną w materiałach historycznych - jest znana jej dokładna data śmierci, jak i data ślubu Wielkim księciem włodzimierskim.

Pozdrawiam Piotr



Mógłby Pan także cytować :

"PS
Naprawdę nie mam nic przeciwko księżniczkom z dawnej Rusi ... Miło mi było coś o Niej poznać "

Z czego wyraźnie wynika, że wcale nie neguję faktu istnienia takiej świętej księżniczki ruskiej.

Że o niej, historycy piszą, że była "Kaszyńska", wcale nie oznacza, że takie nazwisko rzeczywiście miała. Tak jak o Piastach czy o innych dynastiach, używamy określeń może praktycznych, ale co nie mają nic wspólnego z nazwiskami.

Od tej Kaszyńskiej, żadni Kaszyńscy ruscy się nie wywodzą, wobec tego, czego powiedzieć o Kaszyńskich z Polski ?

Jeżeli więc, opracowując dzieje " Rodu Kaszyńskich", ktoś zaczyna mówić o tej Kaszyńskiej ruskiej, chyba jest jakieś oszustwo.

Czasami czytam bardzo uważnie, co inni piszą. Zauważyłem, że Pan napisał, że nie zna historii tego "Rodu".

Zresztą ja też nie znam historii tego "Rodu", bo właśnie neguję fakt, że Kaszyńscy należą do jednego jedynego "Rodu" . Nie zauważył Pan ?

Jednak pisałem, że sam prowadziłem kiedyś badania o niektórych Kaszyńskich. Czyli trochę o jednym z rodów Kaszyńskich, przynajmniej wiem. Nie zauważył Pan ?

Pisałem, że przeprowadzono badania genetyczne, które pokazały, że te rodziny Kaszyńskich z Polski, nie tworzą jednolitego Rodu. Nie zauważył Pan ?

Moja konkluzja :

Proszę najpierw nauczyć się słuchania i czytania ze zrozumieniem, bo widocznie ma Pan z tym problemy.

Pozdrawiam

Chrystian Orpel
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WarakomskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-09-2017 - 11:52
Sympatyk


Dołączył: 29-02-2012
Posty: 928

Status: Offline
Każdy kto idzie do mediów musi mieć świadomość tego, że chce czy nie, kształtuje opinię o genealogach amatorach. Nie wiem czy wszystkim, którzy tu protestowali przeciwko słusznemu oburzeniu Chrystiana odpowiada opinia nieuków.

A co do Kaszyńskich to są na dzisiaj tylko „nazwiśnicy”, czyli ludzie noszący dzisiaj to samo nazwisko, z których część jest prawdopodobnie spokrewniona. Czy mogą organizować zjazdy, wspólnie pracować? Oczywiście mogą i nic nie stoi na przeszkodzie. Ale rzeczy nazywać trzeba po imieniu. Nie jest to ród, a już wywodzić nazwiśników od ruskiej księżniczki i mieć nadzieję na pokrewieństwo z Jagiełłą, to zupełne kuriozum i nie mające nic wspólnego z genealogią.

Pozostaje tajemnicą dlaczego nikt z WTG „Gniazdo” nie zaprotestował na forum i nie pomógł im wyjść z tej ślepej przecież uliczki.
http://wtg-gniazdo.org/forum/viewtopic.php?f=5&t=1013
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ŁucjaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-09-2017 - 12:02
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2007
Posty: 1799
Skąd: Warszawa
Status: Offline
A mi takie szersze podejście do genealogii, historii, bardzo się podoba. Widzieć coś dalej niż czubek własnego nosa na pewnie nie zaszkodzi. Dlaczego mając takie nazwisko Kaszyńscy mieliby się nie interesować przedstawicielami swojego nazwiska w Rosji i nie wspominać o słynnej świętej? Jeżeli mi czegoś brakuje w tym materiale to właśnie nawiązanych kontaktów z Kaszyńskimi w Rosji. Ale może bardziej medialna była święta. Fajny zjazd i na pewno wiele osób zachęcił do genealogii, tej rozumianej już bardzo wąsko.

A dla innych jest to ciekawa historia.
Na przykład taki cytat tutaj:
https://books.google.pl/books?id=j6s9AA ... rb&f=false
Gdzie Kaszyńcy są wymienieni w ciekawym kontekście wielu nazwisk:
"z heraldyczną erudycją i przepychem jej przywrócił do życia całe ludności kniaziowskie i książęce, którym otwartą Unia Lubelska zostawiła bramę" .

Łucja

_________________
Dziennik genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Christian_OrpelOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-09-2017 - 12:34
Sympatyk


Dołączył: 28-08-2006
Posty: 739
Skąd: HENIN-BEAUMONT , Francja
Status: Offline
Zachęcić do pychy rodowej, to nie to samo, co zachęcić do genealogii.

Tak, byłem oburzony tym, co widziałem i słyszałem w tym reportażu, ale w końcu traktujmy to, jako zabawa, trochę naiwna, na pewno kosztowna.

Strata dla genealogii, ale taka jest komedia ludzka !

Pozostaje nam z tego się śmiać

Pozdrawiam

Chrystian Orpel
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Christian_OrpelOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-09-2017 - 15:44
Sympatyk


Dołączył: 28-08-2006
Posty: 739
Skąd: HENIN-BEAUMONT , Francja
Status: Offline
http://www.forgen.pl/forum/viewtopic.ph ... c0#p134871

Pozdrawiam

Chrystian Orpel
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kulik_agnieszkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-09-2017 - 16:26
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-01-2015
Posty: 628

Status: Offline
Very Happy
Jedyne co bym zmieniła to nazwę "Zjazd Rodu Kaszyńskich" na "Zjazd Miłośników Nazwiska Kaszyński" i byłoby super.
Każda rodzina przedstawia własne historie, poszczególnych przodków, bada historię rodziny a potem wszyscy zrzeszeni Kaszyńscy bez względu na pokrewieństwo lub jego brak wymieniają się zdobytą wiedzą budując coś na kształt encyklopedii nazwiska.
Swoją drogą to większość z nas chciałaby wierzyć, że jest spokrewniona z Jagiełłą... Wink
Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-09-2017 - 16:34
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31712
Skąd: Warszawa
Status: Offline
dziedzic pruski

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-09-2017 - 16:48
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4208

Status: Offline
Nazwiśnicy - uwielbiam to forum Smile

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Christian_OrpelOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-09-2017 - 17:01
Sympatyk


Dołączył: 28-08-2006
Posty: 739
Skąd: HENIN-BEAUMONT , Francja
Status: Offline
Worwąg_Sławomir napisał:
Proszę darować. Myślałem, że dyskutujemy na forum genealodzy.pl. Uważa Pan, że każdy powinien śledzić Pana wypowiedzi na wszelkich innych forach? Czasami warto przyznać się do pomyłki niż tłumaczyć się w ten sposób.


Żadna pomyłka ode mnie.
Link podałem, na samym początku dyskusji.
Tak powszechnie się robi.

Chyba Pan też należy do tych, którzy nie tak uważnie innych czytają ?

Pozdrawiam

Chrystian Orpel
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Staporek_KamilOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-09-2017 - 17:02
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-02-2012
Posty: 196

Status: Offline
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
dziedzic pruski

I to jest bardzo dobra koncepcja .......

_________________
Kamil Stąporek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kulik_agnieszkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-09-2017 - 17:18
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-01-2015
Posty: 628

Status: Offline
Aż się chce powiedzieć: chłopaki, przestańcie. Smile
Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WarakomskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-09-2017 - 09:43
Sympatyk


Dołączył: 29-02-2012
Posty: 928

Status: Offline
No i dzięki Włodkowi, mamy to.
Dziedzic pruski, ku zabawie i przestrodze.
https://www.youtube.com/watch?v=GYlPTNeq5X4
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 5.832377 sekund(y)