Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 19 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
potekOffline
Temat postu: Dwór Skrzynki pod Płońskiem z połowy XIX wieku, co wiadomo ?  PostWysłany: 20-09-2017 - 13:25
Sympatyk


Dołączył: 23-01-2014
Posty: 135

Status: Offline
Witam
Czy ktoś może zna historię tego dworu, dla kogo był zbudowany itp ?
Właściciel Wł.Tarnowski to nie potomek poety i kompozytora Wł.Tarnowskiego chyba ?
obecnie wiadomo tyle co podają pod linkiem niżej. Ale jakie były początki ?
http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/3654/Skrzynki/

Piotr pozdr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_MonikaOffline
Temat postu: Dwór Skrzynki pod Płońskiem z połowy XIX wieku, co wiadomo ?  PostWysłany: 20-09-2017 - 15:06
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 24-01-2008
Posty: 62
Skąd: Szczecin
Status: Offline
Witam,
Władysław Tarnowski był moim pradziadkiem. Był synem Pawła Tarnowskiego, właściciela maj. Kamienica gm. Załuski pow. Płońsk.
Nic wspólnego z poetą ani kompozytorem nie miał. Władysław Tarnowski mieszkał w Skrzynkach od ok. 1890 r. Pozostałe fakty zgadzają się z opisem podanej strony.
Wcześniejszej historii dworku nie znam, nie spotkałam tez wzmianki w literaturze.
O losach powojennych dworku i obecnych właścicielach otrzymałam niedawno artykuł zamieszczony w prasie płońskiej.

Pozdrawiam
Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
potekOffline
Temat postu: Dwór Skrzynki pod Płońskiem z połowy XIX wieku, co wiadomo ?  PostWysłany: 20-09-2017 - 16:36
Sympatyk


Dołączył: 23-01-2014
Posty: 135

Status: Offline
Witam
Miło mi trafić na kogoś z pierwszej ręki. Właśnie ustaliłem losy mojego ciotecznego dziadka, który się urodził w jakichś Skrzynkach we dworku w powiecie płońskim. Było to w 1881 roku. Musiał tam mieszkać jego pryncypał, właściciel co go ściągnął do dworku na rok czy dwa. Wychodzi na to, że dworek w tej wsi jest jeden, o ile to ta wieś. Akt urodzenia jest poniżej, chyba chodzi o Skrzynki ? Ojciec urodzonego tu dziecięcia przyjechał spod Poznania do Płocka około 1870 r, był mechanikiem jak się dowiedziałem. Może coś naprawiał, stawiał, może młyny, urządzenia ? I został chyba w Płocku na stałe. Wtedy może w dworku mieszkali jacyś koloniści z poznańskiego. Brak historii od powstania dworku świadczy może o braku polskich dokumentów. Parkowe ozdoby były modą ówczesną na tzw. angielskie parki. Czyli stawiał dworek ktoś bywający w świecie. Może Niemcy ?
Akt nr 310
http://www.szukajwarchiwach.pl/50/155/0 ... /#tabSkany
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wiesław_FOffline
Temat postu: Dwór Skrzynki pod Płońskiem z połowy XIX wieku, co wiadomo ?  PostWysłany: 20-09-2017 - 19:03
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2012
Posty: 296

Status: Offline
Witam,
O dworze w Skrzynkach gmina Płońsk powiat płoński autorzy książki "Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu" napisali tak:
"Dwór z drugiej połowy XIX wieku, parterowy, nakryty dachem naczółkowym, z sionką poprzedzającą wejście. Pierwotna drewniana wystawka dachowa zastąpiona została po wojnie murowaną.
W XVIII wieku Skrzynki należały do Skrzyneckich, a na początku XX wieku do Tarnowskich, w tym w 1905 i 1909 roku Władysława Tarnowskiego. W końcu lat dwudziestych majątek liczący 250 hektarów należał do Aleksandra Orłowskiego. W rękach rodziny Orłowskich Skrzynki pozostawały do końca. Anna z Sujkowskich Orłowska (ur. 1897), współwłaścicielka Skrzynek, żona Aleksandra Orłowskiego, szykanowana przez Niemców i UB, schorowana i pozostawiona bez środków do zycia, zmarła 10 kwietnia 1945 roku."

Tyle autorzy książki.
Pozdrawiam,
Wiesław_F
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
potekOffline
Temat postu: Dwór Skrzynki pod Płońskiem z połowy XIX wieku, co wiadomo ?  PostWysłany: 20-09-2017 - 21:25
Sympatyk


Dołączył: 23-01-2014
Posty: 135

Status: Offline
Może w książce podali źródła na jakich się opierali ? Bibliografia by załatwiła sprawę. Ta książka tylko popularyzuje z grubsza, dobre i to.
Taka to spuscizna PRLu, że nie wiedzą historycy jak szukać po katastrach, księgach ziemskich informacji na tematy własnościowe. Ja też nie wiem tym bardziej, że amator. Przecież nie palono z urzędu takich akt, to robił zwykle aparat bezpieczeństwa w swoich archiwach, i ruskie wojska po 1945. Czego uczą na tych studiach ? Teorii gierek zamiast praktyki ?
ps.
ciekawe dlaczego i jak szykanowali Niemcy ? Oni jak mieli ansę, to zwyczajnie do obozu albo pod mur. Od psychicznych szykan to byli specjalisci ze wschodu i ich uczniowie.
To świadczy jaka ta Polska była, ci co pozostali po dworach powinni mieć ochronę ludowego wojska polskiego przed ruskimi soldatami. A tak kradli wszyscy i się utarło. Nie było wtedy tak, że złość była na właścicieli, socjalizm dopiero to zaszczepiał. Przez lata chłopstwo z niedowierzaniem brało od władzy ziemię w ramach reformy rolnej. Nie byli szabrownikami, czuli respekt i było to normalne.

Może są jakieś fotografie sprzed wojny ? Odbudowa musiała być chyba konsultowana z konserwatorem wg źródeł.
Może pani Irena ma coś takiego nawet w kiepskim stanie ?

Jak pogrzebać to się dwór Skrzynki ożywia latami wstecz, link poniżej. rodzi się Antoni Żarliński, spowinowacony z ,moim dziadkiem. Ojcem jest kpt Hieronim Żarliński z twierdzy Modlin. W służbie carskiej.
Index 1838 akt urodz 38 Antoni Wiktoryn Żarliński rodzice Hieronim i Julianna Falęcka Radzymin (pow. płoński) Dwór Skrzynki Archiwum Państwowe w Warszawie oddział w Mławie ul. Narutowicza 3] [Indeks dodał: Turek_Bożena]
Problem jest taki, że w 1838 roku istnieje jakiś dwór w Skrzynkach, a to nie jest mimo wszystko połowa XIX wieku jak podaje internetowe źródło. Nawet jakby liczyć po góralsku, plebejsku czy inaczej to nie jest połowa wieku.

http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... rdertable=
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_MonikaOffline
Temat postu: Dwór Skrzynki pod Płońskiem z połowy XIX wieku, co wiadomo ?  PostWysłany: 21-09-2017 - 09:45
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 24-01-2008
Posty: 62
Skąd: Szczecin
Status: Offline
Witam,
Jako uzupełnienie dot. właścicieli, mogę podać, że pani Anna z Sujkowskich Ołowska została pochowana w grobowcu Tarnowskich (Władysław i Helena z Waśniewskich) na cmentarzu w Płońsku.
Próbowałam też dojść, kto był wcześniej właścicielem dworku- przed Tarnowskim, ale nie zachowały się akta majątkowe Skrzynek. Podobnie jest z Kamienicą. Słyszałam, że akta spłonęły w czasie pożaru budynku sądu (w Płońsku ?).
Na zdjęcia ze Skrzynek tez nie natrafiłam. W rodzinie zachowały się późniejsze.

Pozdrawiam
Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
potekOffline
Temat postu: Dwór Skrzynki pod Płońskiem z połowy XIX wieku, co wiadomo ?  PostWysłany: 21-09-2017 - 22:13
Sympatyk


Dołączył: 23-01-2014
Posty: 135

Status: Offline
dziękuję za informacje. Ciągle się tłumaczą że wojna była, ze pożar itde. Niewygodne dla innych akta znikają, nawet potrafili z ksiąg wieczystych wyrywać strony, całe księgi niszczyć po wojnie zwalając na wojnę. Kwestia tylko była kto co może i jakie ma dojścia. To chyba tylko w Polsce się zdarzało tak często po wojnie. Na zachodzie Europy wojny jakoś omijały archiwa ludności, nie było takich przekrętów. Ale i nie mieli zmiany ustroju.
Wydaje mi się, że konserwator zabytków powinien mieć jakąś zgłoszoną dokumentację przed renowacją dworku w latach 90 tych.

Słownik geograficzny z XIX w podaje nieco statystyki, i nazwę Skrzynki Nadolne (pozycja 7) S. Wg metryk par. Radzymin można uzupełnić nieco danych od ludności.
http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_X/729
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.504962 sekund(y)