Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Uszynska_HalinaOffline
Temat postu: Nazwisko a miejscowość  PostWysłany: 20-09-2017 - 13:03


Dołączył: 11-06-2014
Posty: 4

Status: Offline
Witam,
Czy ktoś z Państwa orientuje się, czy nazwa miejscowości może pochodzić od chłopskiego nazwiska?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gradOffline
Temat postu: Nazwisko  PostWysłany: 20-09-2017 - 13:14
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 27-08-2012
Posty: 241

Status: Offline
W Księdze Henrykowskiej z tego co pamiętam była taka sytuacja. Błazen Henryka Brodatego - chłop z pochodzenie a od jego imienia została nazwana miejscowość. W tej księdze jest sporo opisów zmian nazw miejscowości, głównie na Śląsku. Warto to przeczytać jeśli jest Pani zainteresowana tematem.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Uszynska_HalinaOffline
Temat postu: Nazwisko  PostWysłany: 20-09-2017 - 16:06


Dołączył: 11-06-2014
Posty: 4

Status: Offline
Mnie interesuje rejon Mazowsza i lata póżniejsze XVII, XVIII wiek, bo pierwsza wzmianka interesującej mnie miejscowości, którą znalazłam to 1730 rok, no i czy to możliwe i czy powszechne,aby miejscowość brała nazwę od osób ją zamieszkujących, ale chłopskiego pochodzenia ?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
CONRIOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-09-2017 - 16:17


Dołączył: 18-09-2017
Posty: 7

Status: Offline
Częściej bywały przypadki .że nazwiska tworzone były od lokacji danej populacji.
Stąd nazwiska 'geograficzne " .Krakowiak , Mazur(ek). ip konotacje.
Choć czasem może byc mylące np Wolski nie od Woli a od woli np posiadania , walki itp stanu.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
GashlugOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-09-2017 - 18:21
Sympatyk


Dołączył: 16-11-2015
Posty: 150

Status: Offline
Pani Halino, jak najbardziej możliwe. Przykładem może tu być np. wieś Kociołki w Puszczy Kozienickiej. Wielu jej mieszkańców nosi nazwisko Kociołek. Wieś Mąkosy (Stare i Nowe) jest zamieszkana przez wiele osób o nazwisku Mąkosa. Zapewne jeszcze wiele takich przykładów można znaleźć.

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-09-2017 - 18:39
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Pytanie tylko co od czego pochodzi - nazwa miejscowości od nazwiska czy nazwisko od nazwy miejscowości. Sądze ze to drugie. zreszta u szlachty w większości było podobnie.Zdecydowanie częściej szlacheckie nazwiska maja charakter odmiejscowy . A na pewno tak było na Podlasiu i i - mysle - na Mazowszu.
A konkretnie o jaka wieś chodzi?
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Uszynska_HalinaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-09-2017 - 20:04


Dołączył: 11-06-2014
Posty: 4

Status: Offline
Dziękuję za wszystkie sugestie i odpowiedzi, które rozwiały moje wątpliwości.
Konkretnie chodzi mi o nieistniejącą już od roku 2005 roku wieś w okolicy Wyszkowa nad Bugiem o nazwie Tryce zamieszkiwaną przez osoby o nazwisku Tryc.

Halina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
GashlugOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-09-2017 - 20:24
Sympatyk


Dołączył: 16-11-2015
Posty: 150

Status: Offline
Nazwy miejscowości także zdarzają się odimienne, jak np. Janowice, Grzegorzowice itp, mające swoje źródło jeszcze w średniowieczu od imienia założyciela. Oczywiście potem od takiej wsi mogły pochodzić nazwiska szlacheckie rodów, jak np. Janowski czy Grzegorzewski, dla których dana wieś była gniazdem rodowym.
Jeśli chodzi o nazwisko Krakowiak, spotkałem się z pewną jego ewolucją: w XIX wieku występuje w metrykach właśnie w takiej formie, jednak starsze pokolenia tej samej rodziny w XVIII wieku były zapisywane jako Krak, potem część z nich Krok (zapewne na skutek gwary). Tym samym od nazwiska Krak dzisiaj obok najstarszej formy Krak występuje na tym samym obszarze nazwisko Krok i Krakowiak i wszyscy oni są spokrewnieni.

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-09-2017 - 21:47
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Tryca tak była w tamtych stronach (Kurpie i generalnie łomżyńskie) nazywana część kołowrotka do przędzenia, Ale nie mam sensownego pomysłu czy i czemu by od tego miała być nazwana wieś. Trzeba by poznać historie wsi.
Może i tak było że od ludzi których zwano tryce (mieli coś wspólnego z przędzeniem , kołowrotkami? ) wieś nazwano Tryce. A mogło odwrotnie . Typowy dylemat pierwszeństwa jajka i kury.
Ale może geneza nazwy Tryce była zupełnie inna.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
vitooOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-09-2017 - 22:04
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-06-2013
Posty: 413

Status: Offline
Uszynska_Halina napisał:
Dziękuję za wszystkie sugestie i odpowiedzi, które rozwiały moje wątpliwości.
Konkretnie chodzi mi o nieistniejącą już od roku 2005 roku wieś w okolicy Wyszkowa nad Bugiem o nazwie Tryce zamieszkiwaną przez osoby o nazwisku Tryc.

Halina


W tej okolicy było to częste zjawisko, zwłaszcza na terenie samej Puszczy w par. Długosiodło, Brańszczyk, Poręba. Domyślam się, że Tryce znajdowały się po drugiej stronie rzeki w Puszczy Kamienieckiej. Wydaje mi się, że zwłaszcza w przypadku niewielkich osad, np. jednodworczych nazwę pierwszego osadnika przenoszono na nazwę wsi. Podobne liczne przypadki znam z Podlasia.

Pozdrowienia,
Witold
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janina_Tomczyk
Temat postu:   PostWysłany: 20-09-2017 - 22:50
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1260

Witam

W sieradzkim jest taka mała osada leśna o nazwie Tomczyki https://pl.wikipedia.org/wiki/Tomczyki_(gmina_Klonowa) i jak ustaliłam robiąc wywód przodków mego męża, to stamtąd pochodzili jego przodkowie o nazwisku Tomczyk. Ponoć były wzmianki w XVI wieku o szlacheckim pochodzeniu tego rodu, ale w XVIII wieku to gospodarze siedzący na małych gospodarstwach i w miarę rozrastania się rodu osiedlający się na tzw. pustkowiach. Wówczas do nazwiska Tomczyk zaczęto dodawać przydomki np. Derdasy i powstawały nowe osady np. Pustkowie Derdasy.
Jak zbadał i opisał to zjawisko w tym poście ROMAN B. https://genealodzy.pl/index.php?name=PNp ... c&p=335786 pochodzenie nazwy wsi Tomczyki związane jest z nazwiskiem rodu jaki w tym miejscu mieszkał, a nazwisko Tomczyk miało charakter odimienny, więc mogę potwierdzić na tym przykładzie, że nazwa wsi może pochodzić od nazwiska rodziny chłopskiej w XVIII wieku.

Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.354883 sekund(y)