Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Krzysztof29Offline
Temat postu:   PostWysłany: 19-04-2017 - 21:11
Sympatyk


Dołączył: 21-07-2011
Posty: 668
Skąd: Częstochowa
Status: Offline
angelika.smola napisał:
stryker napisał:
Witaj!
Gdzie krewni walczyli ?
Daleko do CAW/WBH masz mieszkając w tej Warszawie Smile ? Na jednej wizycie zapewne się nie skończy...
pozdr.
Marcin


Mój prapradziadek był w Legionach w 1920, nie wiedziałabym, gdyby nie informacja na grobie. Chciałabym dowiedzieć się nieco więcej w tej sprawie. Jeden z jego synów zginął w największej bitwie partyzanckiej II wojny światowej. Ale na informacje o nim raczej nie liczę. Drugi syn tuż po wojnie wyjechał, wykształcił się i zasilił szeregi Ludowego Wojska Polskiego, gdzie zdobył jeden z wyższych stopni, nikt w rodzinie nie jest w stanie wskazać jaki. Na razie wiem tylko, że należałoby sprawdzić te 3 osoby. Są również takie, które były w obozach, ale to nie to archiwum. Wiem także, że brat mojego pradziadka był funkcjonariuszem ORMO. Może o nim też coś mogłabym tam znaleźć? Do archiwum mam kawałek. 25 km, mieszkam na Bielanach.


Jan.Ejzert, bardzo dziękuję za zainteresowanie i garść porad. Teraz już nie wygląda to tak strasznie. Na wszelki wypadek zadzwonię do nich, zanim pojadę. Dziękuję! Smile

stryker, jak to mówią, najlepiej u źródła. Dziękuję za zainteresowanie Smile

T0masz_0, czuję się spokojniejsza, dziękuję za pomocne rady i zainteresowanie moim tematem Smile


Jeżeli chodzi o ORMO to ja znalazłem teczki funkcjonariuszy tej formacji w IPN.

_________________
Poszukiwane nazwisko: Turski - okolice Częstochowy, Jędrzejowa i Włoszczowy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
andrzejchomiczOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-04-2017 - 23:47


Dołączył: 02-04-2017
Posty: 4

Status: Offline
Dzien Dobry! Szukam zasoby archiwalne o Powiatowej Komendzie Uzupełnień w Drohobyczu (1921-1939), ktora nalezala do Okręgu X korpusu z dowództwa w Przemysle. We Lwowie takich zasobów nie ma.(

Dzieki za pomoc!)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mat72Offline
Temat postu:   PostWysłany: 07-05-2017 - 12:43
Sympatyk


Dołączył: 20-01-2015
Posty: 93

Status: Offline
Witam serdecznie!

Szukam osoby, która odwiedza Centralne Archiwum w Rembertowie. Potrzebuje zdjęć ( jeśli jest to możliwe)albo informacji z teczki personalnej mojego śp. Dziadka. Kwestionariusz personalny już posiadam.

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam!
Mat72
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gallrdmOffline
Temat postu:   PostWysłany: 31-07-2017 - 15:58
Sympatyk


Dołączył: 06-12-2014
Posty: 41

Status: Offline
Witam,

Jeżeli dostałem odpowiedź z Centralnego Archiwum Wojskowego z prośbą o podanie pełnego adresu do korespondencji w celu rejestracji pisma, to na ten adres wyślą mi odrazu dalsze informacje o poszukiwaniach? Wysłałem adres 13 dni temu i dopiero jutro będę mógł zajrzeć do skrzynki pocztowej i ciekawość mnie zżera czy coś tam znajdę. Od tamtej pory nie dostałem żadnego maila z CAW.

_________________
Pozdrawiam, Karol.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jartOffline
Temat postu:   PostWysłany: 31-07-2017 - 20:02
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2011
Posty: 1068

Status: Offline
gallrdm napisał:
Witam,

Jeżeli dostałem odpowiedź z Centralnego Archiwum Wojskowego z prośbą o podanie pełnego adresu do korespondencji w celu rejestracji pisma, to na ten adres wyślą mi odrazu dalsze informacje o poszukiwaniach? Wysłałem adres 13 dni temu i dopiero jutro będę mógł zajrzeć do skrzynki pocztowej i ciekawość mnie zżera czy coś tam znajdę. Od tamtej pory nie dostałem żadnego maila z CAW.


Na tak postawione pytanie może odpowiedzieć tylko wróżbita.

Moim zdaniem poprosili o adres, bo jest taki wymóg w korespondencji urzędowej (przepisy). To taki ukłon z ich strony, bo na pisma nie spełniające wymogów mogą po prostu nie odpowiadać i tyle.

Jeśli już wszystko jest tak jak powinno, to owszem, mogą napisać, np pismo informujące o tym że nic nie znaleźli, lub zawierające formułkę że prowadzą kwerendy tylko w takich a takich wypadkach a Twój się do nich nie zalicza i zapraszają Cię byś szukał osobiście (w ciemno obstawiałbym ten właśnie przypadek).

Poczekasz - zobaczysz. Czas na odpowiedź mają dłuższy, więc być może jutro w skrzynce nie znajdziesz nic.

_________________
pozdrawiam
Artur

Poszukuję rodzin: Jastrzębski, Olbryś, Pskiet – par. Jasienica; Sitko/Sitek lub Młynarczyk, Pych – par. Długosiodło; Łaszcz, Świercz, Szczęsny, Ciach, Kapel – par. Wyszków; te nazwiska także w par. Jelonki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Monika_PirasOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-09-2017 - 14:49
Sympatyk


Dołączył: 30-05-2011
Posty: 52

Status: Offline
Witam,
Czy jest możliwość aby ktoś mi pomógł w Centralnym Archiwum Wojskowym? Szukam informacji o pradziadku i z CAW dostałam taką oto odpowiedź :Uprzejmie informujemy, iż w zasobie Centralnego Archiwum Wojskowego
Wojskowego Biura Historycznego w Kolekcji akt żołnierzy Polskich Sił
Zbrojnych, którzy powrócili do kraju znajduje się zeszyt ewidencyjny na
nazwisko Strójwąs Jan, s. Jana ur. 15.09.1903 r. "
Niestety nie prowadzą kwerend genealogicznych i stąd moje zapytanie czy ktoś byłby w najbliższym czasie w CAW i mógłby odpłatnie zrobić mi ksero lub zdjęcie teczki Jana Strójwąsa? Oczywiście podam więcej informacji dotyczących Jana Smile

Pozdrawiam
Monika Piras
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KOREKOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-12-2017 - 21:55


Dołączył: 08-11-2016
Posty: 8

Status: Offline
Witam,
Jeśli ktoś mógłby pomóc mi w ustaleniu sygnatur teczki/karty mojego krewnego, byłbym bardzo zobowiązany.
Szukam informacji o krewnym oficerze marynarki i z CAW dostałem taką oto odpowiedź:
"..w kartotece akt personalnych i odznaczeniowych z lat 1918-1939 Centralnego Archiwum Wojskowego Wojskowego Biura Historycznego znajduje się karta na nazwisko Roszak Florjan (syn Piotra) ur. 17.04.1912r."

Stąd moje zapytanie czy ktoś byłby w najbliższym czasie w CAW i mógłby spisać sygnaturę lub sygnatury akt dotyczących tej osoby tak abym mógł później zamówić do wglądu już konkretne dokumenty ?
Pozwoliło by mi to zaoszczędzić jednego przyjazdu do Warszawy.
Z góry dziękuję za odzew. Po więcej informacji i szczegóły zapraszam na piv.

Pozdrawiam
Jakub Kornaszewski vel Korek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KOREKOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-01-2018 - 14:36


Dołączył: 08-11-2016
Posty: 8

Status: Offline
Jeszcze raz odświeżając temat:

Witam,

Jeśli ktoś mógłby pomóc mi w ustaleniu sygnatur teczki/karty mojego krewnego, byłbym bardzo zobowiązany.
Szukam informacji o krewnym oficerze marynarki i z CAW dostałem taką oto odpowiedź:

"..w kartotece akt personalnych i odznaczeniowych z lat 1918-1939 Centralnego Archiwum Wojskowego

Wojskowego Biura Historycznego znajduje się karta na nazwisko Roszak Florjan (syn Piotra) ur. 17.04.1912r."


Stąd moje zapytanie czy ktoś byłby w najbliższym czasie w CAW i mógłby spisać sygnaturę lub sygnatury akt

dotyczących tej osoby tak abym mógł później zamówić do czytelni do wglądu już konkretne dokumenty ?

Pozwoliło by mi to zaoszczędzić jednego przyjazdu do Warszawy.

Z góry dziękuję za odzew. Po więcej informacji i szczegóły zapraszam na piv.

Pozdrawiam

Jakub Kornaszewski vel Korek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
herkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-02-2018 - 14:32
Sympatyk


Dołączył: 04-01-2013
Posty: 347
Skąd: Warszawa
Status: Offline
KOREK napisał:
Jeszcze raz odświeżając temat:

Witam,

Jeśli ktoś mógłby pomóc mi w ustaleniu sygnatur teczki/karty mojego krewnego, byłbym bardzo zobowiązany.
Szukam informacji o krewnym oficerze marynarki i z CAW dostałem taką oto odpowiedź:

"..w kartotece akt personalnych i odznaczeniowych z lat 1918-1939 Centralnego Archiwum Wojskowego

Wojskowego Biura Historycznego znajduje się karta na nazwisko Roszak Florjan (syn Piotra) ur. 17.04.1912r."


Stąd moje zapytanie czy ktoś byłby w najbliższym czasie w CAW i mógłby spisać sygnaturę lub sygnatury akt

dotyczących tej osoby tak abym mógł później zamówić do czytelni do wglądu już konkretne dokumenty ?

Pozwoliło by mi to zaoszczędzić jednego przyjazdu do Warszawy.

Z góry dziękuję za odzew. Po więcej informacji i szczegóły zapraszam na piv.

Pozdrawiam

Jakub Kornaszewski vel Korek


Co do podanej przez Ciebie osoby znalazłem w komputerze Archiwum jedynie info.:
382 M
Marynarka Wojenna
Roszak Florian
17.4.1912
Na pytanie moje osoba z Archiwum stwierdziła, że jest to teczka personalna o nr 382.
Miałem mało czasu bo zamykali o 15.00 a ja byłem o 14.55
Jak chcesz to wyślę Ci zdjęcie z w/w wypisu. Podaj kontakt mailowy przez priv.

Pozdrawiam
Krzysiek

_________________
poszukuję metryki urodzenia Teofili Skolimowskiej ur. ok. 1825r w parafii Mordy(?), córki Wincentego i Marianny.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-02-2018 - 17:19
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1803
Skąd: Warszawa
Status: Offline
http://www.smp.am.szczecin.pl/Content/1 ... andler=pdf
obszerne informacje o osobie

W jednym ze wcześniejszych tomów obszerny biogram oparty o te właśnie akta z CAW (WBH)
Pozdrawiam tl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jurasOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-02-2018 - 01:35
Sympatyk


Dołączył: 23-06-2010
Posty: 160
Skąd: Poznań
Status: Offline
Witam serdecznie.Proszę o radę.
Czy mogę zapytać mailowo w CAW o to czy posiadają materiały moich
krewnych podając ich personalia[I-sza wojna św. ,Powstanie Wielkopolskie ,
Wojna 1920-go] i otrzymam potwierdzenie?
Czy mogę korespondencyjnie zamówić jeśli są skany dokumentów ?
Czy takie zapytania muszą być na specjalnych formularzach ?
Pytam,gdyż trudno jest mi wybrać się kilkakrotnie do Warszawy po takie
materiały. Pozdrawiam juras
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jakub336Offline
Temat postu:   PostWysłany: 04-02-2018 - 09:06
Sympatyk


Dołączył: 15-03-2015
Posty: 241

Status: Offline
Ja zapytałem w zwykłym mailu i sprawdzili dla mnie nazwiska w komputerowym indeksie nazwisk. Podali też orientacyjnie czy posiadają akta jednostek , które mnie interesują. Zaznaczono jednak, że to tylko pobieżnie sprawdzenie. W zeszły tygodniu przejeżdżałem służbowo przez Rembertów i na tzw. "partyzanta" wszedłem do CAW. Powiedziałem archiwiście , że jestem pierwszy raz, można powiedzieć, że za rękę mnie poprowadził. Sprawdził czy posiadają interesujący mnie zakres danych, objaśnił co i jak sprawdzać w komputerze, ogólnie miło i profesjonalnie. Niestety moich danych nie było.
Pozdrawiam,
Sylwester
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
radjasOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-02-2018 - 21:14
Sympatyk


Dołączył: 08-06-2008
Posty: 54

Status: Offline
Witam
Czy jest ktoś kto mógłby wpaść do pracowni naukowej CAW żeby przejrzeć dwa inwentarze? Jeśli ktoś może pomóc proszę o kontakt na maila: porta29[at]wp.pl
pozdrawiam

_________________
Radek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
uladziemidOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-02-2018 - 16:05
Sympatyk


Dołączył: 15-05-2016
Posty: 62

Status: Offline
Proszę o pomoc/poradę w kwestii ustalenia czy dana osoba była moim krewnym. Niestety nie mieszkam w Polsce i nie bardzo mam możliwość odwiedzić WBH osobiście a wymiana maili z Biurem nie przyniosła rozstrzygnięcia.

Otóż z bardzo lakonicznej relacji mojego pradziadka wynika, że miał brata w 1 pułku piechoty legionów, który był oficerem i zginął przed 1922 rokiem (kiedy mój pradziadek sam był w wojsku). Niestety nie podał jego imienia ani nigdy więcej o nim nie wspomniał. Tak więc co wiemy to: imię ojca (Tomasz) i że musiał się urodzić przed 1890 rokiem (od wtedy są dostępne skany urodzeń z parafii pradziadka Ptkanów, miejscowość Podole i żadnego nieznanego nam Soi tam nie ma). Co ciekawe na podstawie tak szczątkowych danych mój ojciec znalazł osobę, która ewentualnie mogłaby pasować - ppor. Michał Soja, który zginął w bitwie o Białystok w 1920 roku i pośmiertnie został odznaczony krzyżem VM piątej klasy.

Wymieniłam kilka maili z WBH i zakończyło się na zaproszeniu do archiwum:
"Uprzejmie informujemy, iż w tym przypadku na podstawie samej kartoteki nie można ustalić imienia ojca Michała Soi. W kartotece występuje kilka kart z tym nazwiskiem i imieniem. Ponieważ nie podała Pani daty urodzenia nie można wstępnie nikogo wykluczyć. W celu zamówienia akt i zapoznania się z ich zawartością zapraszamy do samodzielnego przeprowadzenia kwerendy."

Czy ktoś z forumowiczów mógłby doradzić co jeszcze mogę sprawdzić bez wizyty w Warszawie? Od razu dodam, że przeglądałam Dzienniki Personalne z Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej i nie natrafiłam na żadną wzmiankę o Michale Soi.

Jeśli nic więcej nie da się zdziałać bez wizyty w WBH, czy jest ktoś, kto mógłby przy jakiejś okazji podejrzeć co za Michałowie Soja są w kartotekach (daty urodzenia i sygnatury akt, żebym mogła je zamówić wcześniej i przyjechać)?

Bardzo dziękuję za wszelką pomoc.

_________________
Pozdrawiam,
Urszula
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
edyta_sOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-02-2018 - 17:59
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 27-11-2011
Posty: 174

Status: Offline
Ula zaczynasz jakby nie od tej strony.
Dlaczego nie ustalisz najpierw chociażby imienia czy rodziców.
1 Akt zgonu pradziadka
2 ślub
3 urodzone dzieci z tego związku i ich eliminuj tzn (zgony, śluby i znajdziesz tego którego szukasz)
Są przecież USC i Archiwa nie wszystko niestety jest w sieci.
To nie moje rejony ale załóż oddzielny temat na pewno ci podpowiedzą.
Powodzenia

_________________
Pozdrawiam Edyta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.691049 sekund(y)