Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 18 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
kkrzastekOffline
Temat postu: Wieś Dęba - metryka józefińska 1787-1788  PostWysłany: 16-09-2017 - 16:06
Sympatyk


Dołączył: 16-09-2017
Posty: 120

Status: Offline
Posiadam metrykę józefińską 1787-1788 wsi Dęba (Galicja, Cyrkuł Rzeszowski, Dominium Dzików, parafia Majdan) obecnie Nowa Dęba. Są to zdjęcia wykonane w Centralnym Państwowym Archiwum Historycznym Ukrainy we Lwowie. Zdjęć nie mogę udostępnić, ponieważ nie posiadam do nich praw autorskich, ale mogę sprawdzić wszelkie informacje.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MP1982Offline
Temat postu: Re: Wieś Dęba - metryka józefińska 1787-1788  PostWysłany: 16-09-2017 - 18:48
Sympatyk


Dołączył: 05-09-2013
Posty: 260
Skąd: Brzeg (woj. opolskie)
Status: Offline
kkrzastek napisał:
Posiadam metrykę józefińską 1787-1788 wsi Dęba (Galicja, Cyrkuł Rzeszowski, Dominium Dzików, parafia Majdan) obecnie Nowa Dęba. Są to zdjęcia wykonane w Centralnym Państwowym Archiwum Historycznym Ukrainy we Lwowie. Zdjęć nie mogę udostępnić, ponieważ nie posiadam do nich praw autorskich, ale mogę sprawdzić wszelkie informacje.

Witam,

proszę mi powiedzieć, czy w niniejszej Metryce widnieją podpisy z odciskami pieczęci Johanna Hirschberga, ówczesnego trzeciego c.k. rzeszowskiego komisarza cyrkularnego? Interesowałoby mnie również, w jakim stanie są w/w odciski? Czy dobrze odciśnięty jest herb z jeleniem?

Pozdrawiam,
Michał P.

_________________
Pozdrawiam, Michał P.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kkrzastekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-09-2017 - 19:42
Sympatyk


Dołączył: 16-09-2017
Posty: 120

Status: Offline
Tak, są pieczęcie i podpisy Joannes Hirschenberg oraz innych urzędników.
Pieczęć jest dokładnie taka, jaką ma Pan w avatarze. Są 4 odciski, a ich stan jest następujący:
1) odcisk w czerwonym laku, pokruszona na obrzeżach, jeleń widoczny i rozpoznawalny, widoczne poroże
2) odcisk w czerwonym laku, zacha.wany w bardzo dobrym stanie, delikatne wykruszenie na jednym boku, jeleń nierozpoznawalny (możliwe, że ze względu na jakość zdjęcia).
3) odcisk w czerwonym laku, stan bardzo dobry, jeleń nierozpoznawalny.
4) odcisk w czerwonym laku, słabo wyciśnięty.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MP1982Offline
Temat postu:   PostWysłany: 16-09-2017 - 22:53
Sympatyk


Dołączył: 05-09-2013
Posty: 260
Skąd: Brzeg (woj. opolskie)
Status: Offline
kkrzastek, bardzo dziękuje za odpowiedź. Zastanawia mnie w Twojej/Pańskiej wypowiedzi jedno - podpis J. Hirschberga. Czy mój Przodek faktycznie zamiast "Hirschberg" podpisał się tym razem "Hirschenberg"? Jeśli tak, byłaby to ciekawa sprawa, pierwszy raz bowiem spotkałbym się z taką obocznością w/w nazwiska w jego "wykonaniu".

Pzdr raz jeszcze,
Michał P.

_________________
Pozdrawiam, Michał P.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kkrzastekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-09-2017 - 09:17
Sympatyk


Dołączył: 16-09-2017
Posty: 120

Status: Offline
Ma Pan rację. Mój błąd. Wszystkie podpisy są w formie Joannes Hirschberg. Przepraszam za pomyłkę.

_________________
Moje miejscowości: (Nowa) Dęba, Tarnowska Wola, Rozalin, Majdan Królewski, Huta Komorowska, Ślęzaki, Pliskowola, Suchowola, Osiek, Niekrasów, Ossala, Mielec-Rzochów.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MP1982Offline
Temat postu:   PostWysłany: 17-09-2017 - 10:22
Sympatyk


Dołączył: 05-09-2013
Posty: 260
Skąd: Brzeg (woj. opolskie)
Status: Offline
kkrzastek napisał:
Ma Pan rację. Mój błąd. Wszystkie podpisy są w formie Joannes Hirschberg. Przepraszam za pomyłkę.

Nie ma sprawy, zdziwiłem się tylko, jak zobaczyłem powyższą formę ("Hirschenberg") w Metryce Józefińskiej (w MJ Rzeszowa i Zarzecza J.H. podpisywał się tak, jak Pan "teraz" wskazał). Ostatnimi czasy spotkałem się z tą obocznością nazwiska "Hirschberg", tyle że z dodatkiem końcówki "-er" w Urkundliche Kirchen-Geschichte Der Grafschaft Glaz: Von Der Urzeit Bis Auf Unsere Tage (tam też osoba XVII-w. ks. Ignaza Nikolausa Hirschenbergera z Szalejowa Górnego / Oberschwedeldorf). W swojej pracy badawczej również natrafiłem w Księdze gruntowej m. Rzeszowa z lat 1789-97 (AP Rzeszów, Akta m. Rzeszowa, sygn. 1137) na nast. podpis(y): "Joannes Hirshberg* (#) / (k: k. Kreis Commissaire)" (pag. 78). Spodziewać się można więc różnych "rzeczy", jak widać... Jeśli nie miałby Pan nic przeciwko, to poprosiłbym jeszcze uprzejmie o podanie datacji oraz stron (paginacji), na których widnieją podpisy z odciskami pieczęci J.H. (bo rozumiem, że sygn. jest nast.: CPAHUL, fond 19, opis 5, sprava 254).

Pozdrawiam, życząc udanej niedzieli,
Michał P.

* celowe moje podkreślenie, w oryginalnym zapisie jego brak - MP

_________________
Pozdrawiam, Michał P.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kkrzastekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-09-2017 - 16:36
Sympatyk


Dołączył: 16-09-2017
Posty: 120

Status: Offline
Tak, zgadza się z sygnaturą. CPAHUL, fond 19, opis 5, sprawa 254. Szczegóły podpisów są następujące (zgodnie z opisami pieczęci z poprzedniego postu):
1) data 14.04.1788 - s.66
2) brak daty - s.85
3) data 01.11.1787 - s.91
4) data 21.09.1787 - s.129

_________________
Moje miejscowości: (Nowa) Dęba, Tarnowska Wola, Rozalin, Majdan Królewski, Huta Komorowska, Ślęzaki, Pliskowola, Suchowola, Osiek, Niekrasów, Ossala, Mielec-Rzochów.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MP1982Offline
Temat postu:   PostWysłany: 17-09-2017 - 21:59
Sympatyk


Dołączył: 05-09-2013
Posty: 260
Skąd: Brzeg (woj. opolskie)
Status: Offline
OK, dziękuję Panu bardzo.

Dla porównania w pierwszym katastrze gruntowym Galicji dla innych miejscowości sprawa przedstawia się następująco:

Metryka Józefińska Rzeszowa (CPAHUL, 19-5-1)
s. 11: Rzeszow den 8ten November 1787. / Joannes Hirschberg (#) Kreis Commissaire / czytelny* odcisk w czerwonym laku, stan dobry (na przybliżeniu widać pęknięcia)
s. 16: Rzeszow d: 13ten 8ber 1787. / Joannes Hirschberg (#) Kreis Commissaire / nieczytelny** odcisk w czerwonym laku, stan dobry (brak widocznych pęknięć oraz ubytków laku)

Metryka Józefińska Zarzecza (CPAHUL, 19-5-201):
s. 294: Rzeszow d: 6ten April 1788 / Joannes Hirschberg (#) Kreis Commissaire / czytelny odcisk w czerwonym laku, stan dobry (brak widocznych pęknięć i ubytków laku)
s. 321: Rzeszow d: 28ten April 1788 / Joannes Hirschberg (#) Kreis Commissaire / nieczytelny odcisk w czerwonym laku, stan dobry (brak widocznych pęknięć oraz ubytków laku)

Pzdr,
Michał P.

* b. dobrze odbity odcisk pieczęci - widoczne wszystkie elementy herbu
** słabo odbity odcisk pieczęci

P.S.: W razie czego polecam się na przyszłość.

_________________
Pozdrawiam, Michał P.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.333071 sekund(y)