Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Respondek_NicoleOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-09-2017 - 09:09
Sympatyk


Dołączył: 06-07-2017
Posty: 29

Status: Offline
Witam!
Nie wiem czy na temat.
Pani z USC w Bielsku poinformowała mnie, że nie mam prawa ubiegać się o odpis/kopię aktu zgonu mojej biologicznej prababci (babcia była adoptowana). Czy w przypadku pisania wniosków o kopię/odpis aktu USC sprawdza pokrewieństwo "własnymi drogami"? Chciałabym jednak spróbować uzyskać kopię tego aktu.

Pozdrawiam
Nicole
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Piotr_JuszczykOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-09-2017 - 14:12
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-12-2010
Posty: 682

Status: Offline
Dokładnie parę dni temu miałem taką sytuację że chciałem odpis aktu zgonu przodków których dokładnej daty zgonu nie znałem.
Poszedłem do mojego USC, wypełniłem druki. Jak przyszła moja kolej podszedłem do stanowiska i pupa. Spokojnie i stanowczo poinformowano mnie że jeżeli sprawa dotyczy innego USC to nie mają możliwości znalezienia tego i nie pomogą mi. Poradzili zadzwonić do tego innego USC.
Zadzwoniłem i tam mi obiecano pomóc, zapisano czego szukam i powiedziano żeby jutro zadzwonić.
Zadzwoniłem następnego dnia i już Kierowniczka USC powiedziała że jedną osobę już znaleziono a drugą szukają (podałem 20-letni okres poszukiwań) ale najlepiej jakbym napisał email.
Napisałem email do Kierowniczki USC. Tego samego dnia dostałem zeskanowaną odpowiedź gdzie podano mi dokładnie to czego szukałem Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
GośkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-09-2017 - 20:38
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 12-04-2007
Posty: 1283

Status: Offline
Piotr_Juszczyk napisał:
Dokładnie parę dni temu miałem taką sytuację ..... Tego samego dnia dostałem zeskanowaną odpowiedź gdzie podano mi dokładnie to czego szukałem Smile

No to miałeś szczęście Smile jak napisałam do jednego z USC o 2 kserokopie aktów zgonu - jeden rok znałam drugi to było tak "około" - dostałam i zapłaciłam po 5PLN/szt. Za jakiś czas chciałam kolejne i kicha - kazali udowodnić pokrewieństwo i wykazać interes prawny - a nie byli to przodkowie w linii prostej Confused Sad

_________________
Pozdrawiam - Gośka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
loreiiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-09-2017 - 11:28
Sympatyk


Dołączył: 26-07-2015
Posty: 295

Status: Offline
Ja obecnie jestem na podobnym etapie z USC i właśnie nie wiem jak to ugryżć... Poszukuję aktu zgonu siostry mojego pradziadka ale nie znam jej daty urodzenia(mam prawdopodobny przedział czasowy ale obejmuje on około 20 lat),nie znam nazwiska po mężu(mam panienskie) i nie mam tez daty zgonu(wiem tylko że w czasie okupacji i znam miejscowosc).Korespodencja z USC utknęła narazie w miejscu,nakazali uzupełnić te dane i zapłacic 22 zł.

_________________
Monika

Smoter - Limanowa,Skrzydlna,Piekiełko Bilik - Kraków,Rzeszów,Sanok,Lwów,Jarosław Znamirowscy - Przemyśl,Chełm,Głuszyca Jarzemiszewscy - Przemyśl Idler - Sanok Derdzińscy - Kraków, Hladek - Lwów Paździor - Kraków,Warszawa Biesiadeccy - Rzeszów
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-09-2017 - 11:34
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
to miły USC bo problem nie z tytułowym "niepełne dane", ale z możliwością otrzymania odpisu dla niezstępnej (linia boczna)
chyba, że interes prawny...

może zacznij od tego, do czego masz pełne prawo - przeszukaj śluby 1936 i starsze
a. ustalisz nazwisko
b. może być wpis o zgonie w AM

ew. od urodzeń 1916 i starsze - szanse, zalety jak wyżej (a wspomniałaś "nie znam daty", nie wspomniałaś "nie znam miejsca" więc pewnie znasz, a imiona, nazwisko, dane rodziców znasz:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kasia_MarchlińskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-09-2017 - 09:44
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-06-2015
Posty: 565

Status: Offline
Włodzimierzu,
Na czym polega prawo do przeszukania ślubów? Można w USC mieć wgląd do indeksów małżeństw?
Kaśka

_________________
Kasia Marchlińska
Poszukuję informacji o nazwiskach: Papi, Geysmer, Kimens, Perks, Szwarcenburg-Czerny, Sosnowski, Czerny, Moszczyński-Pętkowski, Rychtarski, de Rozprza Faygel, Lippoman, Sonne, Gotti, Gałęzowski.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-09-2017 - 18:42
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
polecam lekturę jeśli nie ustawy Prawo o aktach SC to przynajmniej wątku poświęconemu tematowi dostępu w USC do ASC

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-09-2017 - 14:53
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
Ustawa jest lakoniczna:
6. Osobie uprawnionej do otrzymania odpisu aktu zgonu można umożliwić przeglądanie skorowidzów alfabetycznych aktu zgonu.
O urodzeniach, ślubach nie znalazłam nic, niestety. Gdzie szukać?
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0160002064

"Można umożliwić" oznacza "masz pełne prawo - przeszukaj śluby 1936 i starsze"?

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-09-2017 - 15:16
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
szukaj dalej:)
nie jest lakoniczna - wyraźnie określa dostęp i jest cały wątek o tym
ale nie ten:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-09-2017 - 15:28
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
Panie Włodzimierzu, bardzo cenię Pana rady, ale często ich nie rozumiem.
Tekst ustawy jest na pewno ważniejszy, niż wypowiedzi na forum.
Poza tym o jakim wątku mowa?
"Akta metrykalne z parafii/USC - poszukuję"? Ma ponad 20 stron, więc może Pan jednak podpowie, jak można "przeszukać śluby"?

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-09-2017 - 15:36
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
przede wszystkim o wątku "Jak uzyskać [....].."
niestety nie tylko w tym jednym ww, bo wypowiedzi rozrzucone - na skutek odpowiedzi w innych co utrudnia wyszukanie
tak jak utrudniłoby pisanie o dostępie do nieprzekazanych z USCów ksiąg małżeństw i zgonów zamkniętych 80 i więcej lat temu w bieżącym - poświęconym kwestii "pełne/niepełne dane"...zresztą ten tez powiela w podstawowym temacie:(

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
margitOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-02-2021 - 20:48
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 06-02-2014
Posty: 249

Status: Offline
Witam,

Jeśli to nie jest właściwy wątek to przepraszam i proszę przenieść post. Szukam aktu zgonu praprababci i prababci niestety znam tylko przybliżone lata zgonu. Z praprababcią jest dodatkowy problem, bo nie wiem w jakim USC został sporządzony akt zgonu. Dzwoniłam do USC do którego należy miejscowość w której mieszkała prababcia przemiła pani sprawdziła okres 15 lat, ale aktu zgonu nie ma. Poradziła aby udać się do kancelarii parafii do której należy cmentarz na którym pochowana jest praprababci. Tutaj zaznaczyła, że ksiądz raczej nie będzie chętny do współpracy i niestety miała rację. Odnośnie drugiej osoby wiem gdzie umarła. Dzwoniłam do USC tam zażyczyli sobie daty zgonu a jeszcze lepiej żebym miała numer aktu. Tutaj cytat "Mogę sprawdzić konkretny rok, ale nie przedział 10 lat, bo to jest dużo ksiąg." Ostatecznie sprawdziła dwa lata co zajęło dosłownie minutę a kolejne kilka minut to było marudzenie czego to ludzie nie wymyślają i odesłanie mnie do parafii. W parafii odzew podobny jak wyżej nie bo nie. Czy jest możliwość ustalenia w jakiś inny sposób daty zgonu? Rodzina odpada ci co żyją ich nie znali.

_________________
Pozdrawiam, Margit
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-02-2021 - 17:57
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
margit napisał:
Poradziła aby udać się do kancelarii parafii do której należy cmentarz na którym pochowana jest praprababci

Imię, nazwisko, nazwa miejscowości - może ktoś tam mieszka i zrobi ci zdjęcie grobu.
Tu jest odpowiedni dział. Sprawdź czy nie ma w nim "twojego" cmentarza
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewforum-f-57.phtml

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-02-2021 - 18:11
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
margit napisał:
Witam,

Jeśli to nie jest właściwy wątek to przepraszam i proszę przenieść post. Szukam aktu zgonu praprababci i prababci niestety znam tylko przybliżone lata zgonu. Z praprababcią jest dodatkowy problem, bo nie wiem w jakim USC został sporządzony akt zgonu. Dzwoniłam do USC do którego należy miejscowość w której mieszkała prababcia przemiła pani sprawdziła okres 15 lat, ale aktu zgonu nie ma. Poradziła aby udać się do kancelarii parafii do której należy cmentarz na którym pochowana jest praprababci. Tutaj zaznaczyła, że ksiądz raczej nie będzie chętny do współpracy i niestety miała rację. Odnośnie drugiej osoby wiem gdzie umarła. Dzwoniłam do USC tam zażyczyli sobie daty zgonu a jeszcze lepiej żebym miała numer aktu. Tutaj cytat "Mogę sprawdzić konkretny rok, ale nie przedział 10 lat, bo to jest dużo ksiąg." Ostatecznie sprawdziła dwa lata co zajęło dosłownie minutę a kolejne kilka minut to było marudzenie czego to ludzie nie wymyślają i odesłanie mnie do parafii. W parafii odzew podobny jak wyżej nie bo nie. Czy jest możliwość ustalenia w jakiś inny sposób daty zgonu? Rodzina odpada ci co żyją ich nie znali.


a w aktach urodzeń nie było adnotacji o zgonie ? W ogóle rozważania teoretyczne bez nazwisk, miejsc i dat są dosyć jałowe (ale to Twoja sprawa, może nie chcesz danych podawać)
tak na przyszłość rozmawiając z zarządem cmentarza (parafią) powiedz, że planujesz (a może planujesz tylko horyzont czasowy daleki Smile) wystawienie nowego nagrobka i daty urodzenia i zgonu chciałabyś zamieścić. Jak na horyzoncie zamajaczy opłata za taką operację to i podejście do Twojego problemu może się zmienić. Praktyczne choć nie etyczne. Przy dużych cmentarzach (w miastach) na pewno z przeszukaniem jest kłopot (czasochłonne) ale przy wiejskich cmentarzach to po prostu brak woli.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
margitOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-02-2021 - 17:40
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 06-02-2014
Posty: 249

Status: Offline
Witam,

Z prababcią sprawa się wyjaśniła. Posłałam do księdza osobę nazwijmy ją zasłużoną. Na zarząd cmentarza nie powiem złego słowa, bo nie było z nim problemu. Nie dysponują dokumentacją z lat 50. Ta jest w dwóch parafiach.

Co do praprababci, gdyby data była na nagrobku to nie byłoby problemu. Zazdroszczę szczęśliwcom u których ksiądz robił przypiski o zgonach. Przypiski o ślubach czasami się trafiają, ale na przypisek o zgonie nigdy nie trafiłam (wiem, że niekiedy takie się trafiają). Nikt z żyjącej rodziny jej nie znał.
Dane Urszula Podlejska z domu Ślęzak ur. 19.10.1975, Długie córka Mateusza i Małgorzaty Ślęzak.
Żyła w czasie wojny zmarła przed 1955 rokiem. W 55 najstarsza wnuczka była w takim wieku, że by ją kojarzyła. Gdzie dokładnie zmarła nie mam pojęcia na pewno nie na terenie USC Lgota Wielka (przemiła pani z tego urzędu przeszukała lata 1940-1955).

Akt ur. 94
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=2115410

_________________
Pozdrawiam, Margit
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.798412 sekund(y)