Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
KomentarzeOffline
Temat postu: Nazwisko: Jastrzębscy   PostWysłany: 04-01-2012 - 18:20
Sympatyk


Dołączył: 02-07-2006
Posty: 4360

Status: Offline
Wątek ten zawiera informacje na temat tego nazwiska i osób je noszących
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysztof_Z.Offline
Temat postu:   PostWysłany: 04-01-2012 - 23:37
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2011
Posty: 23

Status: Offline
Jastrzębski jest popularnym nazwiskiem w Polsce. Nosi je ok. 10 000 osób. Ja szukam Jastrzębskich, którzy byli spowinowaceni, albo może nawet spokrewnieni z moją rodziną. W każdym razie bardzo zaprzyjaźnieni. W moim posiadaniu są dwie pocztówki z wizerunkiem rodziny Jastrzębskich oraz Aleksa Jastrzębskiego adresowane do mego dziadka.z powinszowaniami z okazji imienin
Aleksy Jastrzębski ożenił się z Józefą Żebrowską. Ślub miał miejsce w Warszawie w parafii Wszystkich Świętych 10 października 1911 r. Aleksy miał wtedy 27 lat, więc prawdopodobnie urodził się w 1884 r.
Jego rodzicami byli Stanisław i Józefa z Szafrańskich, pobrali się w Żelechlinku w 1882 r. Pochodzili z miejscowości Gaj w rawskim, gm.Kurzeszyn, [ szosa 707 do Skierniewic ]. Pozdrawiam,
Krzysztof_Z.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
P_Jast
Temat postu:   PostWysłany: 06-01-2012 - 14:04
Sympatyk


Dołączył: 06-01-2010
Posty: 85
Skąd: Łęczyca
Krzysztof_Z. napisał:
Jastrzębski jest popularnym nazwiskiem w Polsce. Nosi je ok. 10 000 osób. Ja szukam Jastrzębskich, którzy byli spowinowaceni, albo może nawet spokrewnieni z moją rodziną. W każdym razie bardzo zaprzyjaźnieni. W moim posiadaniu są dwie pocztówki z wizerunkiem rodziny Jastrzębskich oraz Aleksa Jastrzębskiego adresowane do mego dziadka.z powinszowaniami z okazji imienin
Aleksy Jastrzębski ożenił się z Józefą Żebrowską. Ślub miał miejsce w Warszawie w parafii Wszystkich Świętych 10 października 1911 r. Aleksy miał wtedy 27 lat, więc prawdopodobnie urodził się w 1884 r.
Jego rodzicami byli Stanisław i Józefa z Szafrańskich, pobrali się w Żelechlinku w 1882 r. Pochodzili z miejscowości Gaj w rawskim, gm.Kurzeszyn, [ szosa 707 do Skierniewic ]. Pozdrawiam,
Krzysztof_Z.


witam

jaki ten świat mały Smile

Aleksy to rodzony brat mojego pradziadka Jana, wszystko się zgadza poza Gaj-em, Aleksy pochodził z Gaju Żelechlińskiego (obecnie), parafia Żelechlinek.

Krzysztof bardzo proszę o kontakt Smile

_________________
pozdrawiam

Przemek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysztof_Z.Offline
Temat postu:   PostWysłany: 06-01-2012 - 21:15
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2011
Posty: 23

Status: Offline
Witam,
Dziękuję za sprostowanie w sprawie lokalizacji miejscowości. Po prostu szukałem na mapie odpowiadającej w przybliżeniu opcji. Nie wiedziałem o istnieniu drugiego Gaju. Nawet się dziwiłem, że Stanisław szukał żony tak daleko po drugiej stronie Rawy. Surprised
Resztę wiadomości przesyłam przez p.w.
Cieszę się z nawiązania kontaktu Very Happy i pozdrawiam
Krzysztof_Z
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
aniemirkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-01-2012 - 21:37
Sympatyk


Dołączył: 16-07-2010
Posty: 203
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Witam,
a ja mam w swoim drzewie Jastrzębskich z miejscowości Mroczki Jastrzębie z parafii Domanice k/Siedlec (przełom XVIII i XIX wieku).

_________________
Pozdrawiam
- Ania

W kręgu moich zainteresowań są przede wszystkim nazwiska z XVIII wieku i wcześniej: Dmowski (gniazdo rodowe Dmochy, Świnary), Kisieliński (Kisielany Żmichy), Lewociuk (Czeremcha), Niemirka (Niemirki), Skolimowski (Skolimów Roguziec).
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
nuernbergOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-01-2012 - 23:20
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-10-2006
Posty: 76
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Witam,

Jastrzębscy z miejscowości Jastrzębie Śmiary, Jastrzębie Pluty. Domanice, Czachy i innych miejscowości stanowiących dawny zaścianek szlachecki Jastrzębie par Domanice są również w moim drzewie. Jednak są to osoby z wieku XIX.

Pozdrawiam Gabryś
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
krak210Offline
Temat postu:   PostWysłany: 12-04-2012 - 11:12
Zasłużony
Nieaktywny


Dołączył: 14-06-2011
Posty: 78

Status: Offline
Witam


Ostatnio zmieniony przez krak210 dnia 03-07-2016 - 18:43, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tewu1992Offline
Temat postu:   PostWysłany: 19-10-2015 - 14:01
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 43

Status: Offline
Witam,
Szukam informacji nt. Jastrzębskich z miejscowości Jastrzębie Śmiary/Mroczki itd. (parafia Domanice)... XVIII i XIX wiek Smile

Pozdrawiam,
Tomasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-10-2015 - 16:38
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
Witam, mam drzewko, rysunek, gdzie jest tam trzy rodziny ; Kudelski, Sawicki i Stokowski. Tomasz Kudelski ( był w 1764 r. na elekcji ) i zona jego Zofia z Jastrzębskich. Nazwisko Jastrzębski od herbu, to jest znane już w 999 roku jak pisze Kasper Niesiecki w legendzie o powstaniu herbu na Łysej Górze ( teraz Święty Krzyż ) i rycerz Mszczuj z okolic Rytwian. Ci rycerze są u buku kolejnych królów do czasu zabicia w 1071 r. Biskupa Św. Stanisława, razem z królem Bolesławem Śmiałym. Po 1081 r. ucieka cześć tych Jastrzębców z królem Bolesławem na Węgry, a część uchodzi na Mazowsze i skupisko ich było ( chyba ) koło Płocka, jak piszą o Podlasiu i Mazowszu ; p. Tomasz Jaszczołdt, Adam Pszczółkowski i Alexander Jabłonowski.
A tu jest link do szlachty sieradzkiej i jest tam co nieco o Jastrzębskich, pozdrawiam - Julian ;
http://tpzw.zdunskawola.pl/?herbarz-szl ... x-wieku,21
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert1Offline
Temat postu:   PostWysłany: 20-10-2015 - 19:31
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 08-07-2014
Posty: 225

Status: Offline
tewu1992 napisał:
Witam,
Szukam informacji nt. Jastrzębskich z miejscowości Jastrzębie Śmiary/Mroczki itd. (parafia Domanice)... XVIII i XIX wiek Smile

Pozdrawiam,
Tomasz


Jakich informacji poszukujesz? Jeśli ogólnych, to zebrała je Krystyna Jastrzębska w książce "Dzieje zaścianka szlacheckiego Jastrzębie. Między Domanicami a Wiśniewem".

A jeśli jakichś konkretnych, to musisz być bardziej precyzyjny. W Domanicach na początku XIX wieku rodziło się od kilku do kilkunastu osób o tym nazwisku rocznie. A to mała parafia.

Ja sam - tylko jeśli chodzi o przodków - miałem na przykład 3xpradziadka Józefa Jastrzębskiego ur. 1822 r. w Śmiarach - syna Jana i Marianny z Jastrzębskich (a jakże!). Jan był z przydomkiem Sikora, a jego żona z przydomkiem Dominik.
Inny przykład: 3xprababcią moją była Kunegunda Jastrzębska ur. ok 1810 w Plutach z Wojciecha Jastrzębskiego Leśkowicza i Marianny Jastrzębskiej Gołąb.
W ogóle, przy Jastrzębskich z Jastrzębia ani rusz bez znajomości przydomków... Smile
To tak naprawdę było wiele różnych rodzin, połączonych gdzieś w XV/XVI wieku wspólnym "zaściankowym" nazwiskiem.

_________________
Pozdrawiam,
Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tewu1992Offline
Temat postu:   PostWysłany: 20-10-2015 - 19:52
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 43

Status: Offline
Witam,

Dziękuję za odpowiedź. Ciekawa sprawa z tymi przydomkami. Jeśli o to chodzi to teraz właśnie zrozumiałem dlaczego moi przodkowie mieli taki przydomek - też Dominik.

W moim drzewie widnieją takie osoby jak:

Barbara Krasuska (zd. Jastrzębska) - ur. ok. 1814. Jej mężem był Józef Krasuski (1804). Mieli córkę Teklę (ur. 1839)
Rodzicami Józefa byli Stanisław Krasuski (ur. 1767) oraz Maryanna (zd. Jastrzębska) (ur. 1767)

Z drugiej strony, rodzicami Barbary byli Grzegorz Jastrzębski oraz Maryanna Jastrzębska (zd. Dziewulska) (ur. 1788) Przy tych osobach mam właśnie dopisek "z Dominików".

Podczas szukania w archiwach (parafia Domanice) widziałem, że najczęściej śluby były brane pomiędzy Jastrzębskimi a Krasuskimi Smile

Pozdrawiam,
Tomasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Nowakowska_KatarzynaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-07-2016 - 18:37
Sympatyk


Dołączył: 14-03-2010
Posty: 52

Status: Offline
W moim drzewie
Józef Jastrzębski s.Jana i Marianny ur.1864r.par.Czarnca poslubił w par.Bebelno /1889r. Nowakowską Mariannę c.Andrzeja i Marianny ur.1868r.par.Staromieście

Pozdrawia Katarzyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
M_BrejterOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-01-2017 - 20:27
Sympatyk


Dołączył: 23-08-2016
Posty: 46

Status: Offline
Sporo Jastrzebskich jest w parafi Skorzec kolo Siedlec. Poczatek XIX wieku. Skany dostepne na SZWA.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
J_AgniOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-01-2017 - 15:42
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2014
Posty: 198

Status: Offline
Szukam historii Jastrzębskich / Jastrzembskich z innej lokalizacji - Nowe Miasto Lubawskie i okolice (Marzęcice, Mikołajki, Nawra), przełom XVII?XIX i XIX wiek. Raczej nie szlachecki rodowód. Może ktoś też ma u siebie?
Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jastrzebski_WiktorOffline
Temat postu: Jastrzębscy - Wierzbica okolice Radomia  PostWysłany: 11-09-2017 - 08:44
Sympatyk


Dołączył: 11-09-2017
Posty: 11

Status: Offline
Poszukuję informacji o rodzinie Jastrzębskich, zamieszkałych w Wierzbicy w województwie mazowieckim. Mnie udało się dotrzeć do małżeństwa Jan Jastrzębski (ur. ok. 1740) - Katarzyna Jastrzębska (z domu Lepinska).
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.912821 sekund(y)