Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Janina_Tomczyk
Temat postu:   PostWysłany: 13-08-2017 - 17:04
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1260

Małgosiu

Dobrze odnalazłaś akt pierwszego ślubu Pani Marianny Miecznikowskiej i tam jest także zapis o ślubie osób szlacheckiego pochodzenia:

Boruty dnia 25 listopada 1773 roku. Ten co wyżej pobłogosławiłem związek małżeński między Szlachetnymi Bartłomiejem Mniesznikowski ( tak błędnie zapisano nazwisko Miecznikowski) kawalerem z Kukwiczki i Marianną Szemplińska panną także z Parafii Janowiec, poprzedzone ogłoszeniem 3 zapowiedzi i bez przeszkód kanonicznych zawarte w obecności świadków Szlachetnego Jana Szczepkowskiego i Sławetnego Macieja Śniadowskiego organisty z Janowca.
Masz szczęście Małgosiu bo w tej księdze są spisy akt i można pociągnąć wcześniejsze pokolenia tej rodziny.
Powodzenia w poszukiwaniach Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tonffillkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-08-2017 - 17:06
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-12-2010
Posty: 349
Skąd: Trójmiasto
Status: Offline
Dziękuję pięknie za pomoc! Smile coś czuję że spędzę w tych skanach kilka dni Razz Szkoda że nie ma podanych ich rodziców - bo bez tego przy tak "charakterystycznym" imieniu jakim jest Marianna może być trudno Wink
Pozdrawiam
Małgosia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janina_Tomczyk
Temat postu:   PostWysłany: 13-08-2017 - 17:15
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1260

tonffillka napisał:
Dziękuję pięknie za pomoc! Smile coś czuję że spędzę w tych skanach kilka dni Razz Szkoda że nie ma podanych ich rodziców - bo bez tego przy tak "charakterystycznym" imieniu jakim jest Marianna może być trudno Wink
Pozdrawiam
Małgosia


Z zasady w łacińskich aktach rodziców nie podawano i tak jest w tym przypadku, ale bywały wyjątki czasami.
Trzeba celować wiekiem i bardzo starannie rozpisać sobie wszystkich w tej rodzinie ( rodzinach).
Proszę także jeszcze sprawdzić cały spis małżeństw i urodzeń jaki jest tam publikowany na końcu każdej księgi. Może będzie bardziej szczegółowy.
We wsiach szlacheckich koligacje były w zasadzie w jednym kręgu i może być większość mieszkańców z sobą powiązana.
Trzeba posiedzieć trochę, ale zagadka ciekawa Very Happy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tonffillkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-08-2017 - 22:50
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-12-2010
Posty: 349
Skąd: Trójmiasto
Status: Offline
Witam ponownie - udało mi się ustalić że Dominik Moszczeński był synem Szymona i Marianny z Zembrzuskich małżonków Moszczeńskich (miał też młodszego brata Jana Moszczeńskiego) - teraz szukam aktu małżeństwa Szymona i Marianny, ale jedyny akt na jaki natrafiłam to ten:
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cat=446876
[karta 103 akt z Połcie Stare obrazek nr 311] ale tam niestety jest ślub Szymona Moszczeńskiego i Marianny Szypulskiej - czy to możliwe że jest to ta sama Marianna (dzieci rodziły się w Połciach Starych)? Innego do 1747 roku ślubu Szymona Moszczeńskiego (Moszczyńskiego) nie znalazłam. Niestety nieznajomość łaciny nie pozwala zweryfikować czy to panieńskie czy nazwisko po mężu.
Z góry dziękuję za wskazówkę
Pozdrawiam
Małgosia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janina_Tomczyk
Temat postu:   PostWysłany: 15-08-2017 - 07:11
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1260

tonffillka napisał:
Witam ponownie - udało mi się ustalić że Dominik Moszczeński był synem Szymona i Marianny z Zembrzuskich małżonków Moszczeńskich (miał też młodszego brata Jana Moszczeńskiego) - teraz szukam aktu małżeństwa Szymona i Marianny, ale jedyny akt na jaki natrafiłam to ten:
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cat=446876
[karta 103 akt z Połcie Stare obrazek nr 311] ale tam niestety jest ślub Szymona Moszczeńskiego i Marianny Szypulskiej - czy to możliwe że jest to ta sama Marianna (dzieci rodziły się w Połciach Starych)? Innego do 1747 roku ślubu Szymona Moszczeńskiego (Moszczyńskiego) nie znalazłam. Niestety nieznajomość łaciny nie pozwala zweryfikować czy to panieńskie czy nazwisko po mężu.
Z góry dziękuję za wskazówkę
Pozdrawiam
Małgosia


Witaj Małgosiu

Tu wklejam poprawiony jakościowo fragment księgi dotyczącej ślubu Szymon Moszczeńskiego z Marianną Szypulską:
https://zapodaj.net/9cb1b8f87ee12.jpg.html
a z tłumaczenia wynika niestety zbyt mało by powiedzieć czy to ten ślub jakiego szukasz, bo treść jest bardzo skąpa:
Połcie Stare (1738)
Dnia 29 lipca Ja ten sam co wyżej pobłogosławiłem małżeństwo w obliczu Boga i ludzi między Szlachetnymi Szymonem Mosczeńskim i Marianną Szypulską poprzedzone 3 zapowiedziami w kościele Świadkowie Szymon Dziergowski Paweł ? Frajewski ?

Niestety był zwyczaj ścibolenia treści aktów w załamaniach księgi i zdjęcia są częściowo niepełne. Tu też trochę niewidoczne są te miejsca "inter", Paulus, ale wdowa to Vidua i tam chyba by się nie zmieścił ten wyraz więc to inne nazwisko niż Zembrzuska.
Jeśli nie ma innego Szymona Moszczeńskiego to jest jeszcze możliwość szukania jego ślubu w innej parafii.
Należy także sprawdzić jak zapisano dzieci pary Szymon Moszczeński Marianna Szypulska po 1738 roku, bo może miała zmienione nazwisko co w XVIII wieku było częstą praktyką.
W tych metrykach są wieloletnie spisy urodzonych i małżeństw więc postaraj się wyłapać wszystkie urodzenia dzieci Szymona Moszczeńskiego po dacie tego ślubu.
Sprawdź w spisach czy w tej parafii nazwisko Zembrzuski i Szypulski występuje częściej, czy tylko w tym przypadku.

Pozdrawiam i życzę cierpliwości i powodzenia Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tonffillkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-08-2017 - 12:56
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-12-2010
Posty: 349
Skąd: Trójmiasto
Status: Offline
Na szczęście zdecydowana część jest zindeksowana Smile I tak po 1738 rodzą się:
1740 - Izabella Moszczyńska - z Szymona i Marianny z Szypulskich
1747 - Dominik Moszczyński - z Szymona i Marianny z Zembrzuskich [mój nieszczęsny jeden jedyny Razz ]
1750 - Jan Moszczyński - z Szymona i Marianny
1752 - Stanisław Kostka Moszczyński - z Szymona i Marianny z Szypulskich
1756 - Wawrzyniec Moszczyński - z Szymona i Marianny z Szypulskich
Wszyscy urodzeni w Połciach Starych

Pozdrawiam
Małgosia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
aniataOffline
Temat postu: Re: Wincenty Raczyński i Anna Hergiezel i ich potomkowie  PostWysłany: 19-08-2017 - 00:06
Sympatyk


Dołączył: 26-12-2013
Posty: 41

Status: Offline
Krystyna.waw napisał:
aniata napisał:
mistrz kunsztu garncarskiego to na pewno nie jest chłop (...). nie zgodzę się z tym (...), ze tytuł "urodzony" nie gwarantuje szlachectwa

Pełna zgoda, że tylko "urodzony" wskazuje na szlachectwo.
W latach 1815-1820 mam np. "sławetny Jan Goławski kunsztu powroźniczego" "mieszczanin końskowolski z profesji powroźniczej".
Tak więc utytułowany, ale nie szlachcic.

Tak się złożyło, ze w mojej rodzinie istnieje gałąź "młynarska". Oni właśnie (początek XIX wieku, koniec XVIII) określani są jako "slawetni". Dodatkową komplikacja jest fakt, ze to rodzina wprawdzie od kilku pokoleń już spolonizowana i dzięki małżeństwom z Polkami katolicka, ale pochodząca prawdopodobnie od mennonitów. Trudno wiejskiemu proboszczowi zdecydować, czy to chłopi, czy szlachta. Na pewno wolni, czyli "sławetni".
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ObidkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-08-2017 - 00:15
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2017
Posty: 202
Skąd: mazowieckie
Status: Offline
To nie to, że trudno zdecydować. Każdy rzemieślnik, czy jak to nazwać, był sławetny - szewc, stolarz, młynarz, rymarz, kowal, itd. Każdy był mistrzem kunsztu jakiegoś (tak zapisywano w metrykach początku XIX wieku) i był sławetny, niezależnie od wyznania i od szlachectwa, czy nie, po rodzicach.
Coś jakby osobna kasta.
Baśka

_________________
Nazwiska w kręgu zainteresowań: Obidzińscy, Rutkowscy, Goździewscy, Trętowscy, Ponikiewscy, Szczepkowscy, Gutowscy. Miejsca: okolice Ciechanowa i Różana.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
aniataOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-08-2017 - 08:26
Sympatyk


Dołączył: 26-12-2013
Posty: 41

Status: Offline
Tak, słusznie, tylko mała uwaga: nie każdy był mistrzem. Papiery mistrzowskie trzeba było zdobyć w cechu.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sableOffline
Temat postu: Szlachcic, czy nie ?  PostWysłany: 10-09-2017 - 00:37
Sympatyk


Dołączył: 06-02-2010
Posty: 188

Status: Offline
Witam,

sprawa wygląda tak: jeden z przedstawicieli mojej dalszej, bocznej rodziny, żyjący w pierwszej połowie XIXw., o którym wiadomo mi, że nie był szlachcicem, żeni się ze szlachcianką. Z tego związku rodzi się im syn i w księgach metrykalnych urodzeń i chrztów jego ojciec wpisany jest jako szlachcic. W związku z powyższym mam pytanie - czy tytuł szlachecki żony przechodził na męża ?
Pozdrawiam,
Amelia L.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
vonklinkoffOffline
Temat postu: Szlachcic, czy nie ?  PostWysłany: 10-09-2017 - 01:04
Sympatyk


Dołączył: 06-09-2011
Posty: 287

Status: Offline
Primo: nie przechodzi.
Secundo: skad wiadomo, ze nie byl szlachcicem?

Maciek

_________________
Maciej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sableOffline
Temat postu: Szlachcic, czy nie ?  PostWysłany: 10-09-2017 - 22:59
Sympatyk


Dołączył: 06-02-2010
Posty: 188

Status: Offline
Witam Macieju,
dziękuję serdecznie za zainteresowanie się moim pytaniem i odpowiedź.
Skąd wiadomo, że nie był szlachcicem ? - Ano stąd, że w metrykach męskich członków jego rodziny nie wpisano, że była to szlachta, aż tu nagle w metryce urodzenia jego syna ze szlachcianki ( związek małżeński) wpisano przy jego nazwisku - szlachcic. A może ja jeszcze wszystkiego nie odkryłam i jest to dla mnie bodziec do bliższego zainteresowania się tą dalszą gałęzią mojego drzewa ?
Pozdrawiam,
Amelia L.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
vonklinkoffOffline
Temat postu: Szlachcic, czy nie ?  PostWysłany: 10-09-2017 - 23:23
Sympatyk


Dołączył: 06-09-2011
Posty: 287

Status: Offline
Trudno mi sie odniesc do tego, nie wiem jaki okres, jaki rejon, jakie nazwiska... Ale np w wieku XIX gospodarze, rownie dobrze mogli pochodzic z XVI wiecznej szlachty.

Maciek

_________________
Maciej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.755627 sekund(y)