Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
pkluczekOffline
Temat postu: Akt urodzenia rok 1882, z raduraksti - ok  PostWysłany: 26-05-2017 - 13:23
Sympatyk


Dołączył: 21-10-2016
Posty: 89

Status: Offline
Dzień dobry
Czy mogę prosić o przetłumaczenia aktu urodzenia mojego pradziadka Jana Spaulenoka? Wiem, że urodził się 04.03.1882 roku w Gross (Gros Born, Lielborne), a jego mamą była Anna Spaulonkowa, ale niestety dostałam tylko link do strony:

http://www.lvva-raduraksti.lv/en/menu/l ... /9724.html

i wiem, że to skan numer 57.

Ale jest tam kilka aktów i niestety nie potrafię rozszyfrować nawet po nazwisku, który to byłby akt. Być może jest to akt 44, ale nie jestem pewna…

Bardzo proszę o pomoc

Z góry dziękuję
Pozdrawiam serdecznie
Paulina Kluczek-Sawa


Ostatnio zmieniony przez pkluczek dnia 01-06-2017 - 10:35, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kujawa_cezary
Temat postu: Re: Akt zgonu nr 191/1898, parafia Różan  PostWysłany: 28-05-2017 - 09:24
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2010
Posty: 7542

pkluczek napisał:
Dzień dobry
Czy mogę prosić o przetłumaczenie aktu zgonu Rozalii Złotkowskiej?
Akt nr 191/1898 parafia Różan.

http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... =672&y=519


Z góry dziękuję
Pozdrawiam
Paulina Kluczek-Sawa


Różan
N191

Działo się w osadzie Różan dnia dwudziestego dziewiątego października /dziesiątego listopada/ tysiąc osiemset dziewięćdziesiątego ósmego roku o godzinie trzeciej po południu. Stawili się Franciszek Rogalski służący kościelny trzydzieści pięć lat mający i Antoni Prusik wyrobnik trzydzieści lat mający obaj z Różana i oświadczyli że w Różanie dnia dwudziestego ósmego października /dziewiątego listopada/ tego roku o godzinie szóstej wieczorem, zmarła Rozalia Złotkowska wdowa mająca siedemdziesiąt osiem lat, córka nieżyjących Rocha i niewiadomej z imienia matki z Załęskich małżonków Załęskich, urodzona w Długołęce, a w Różanie przy syny gospodarzu zamieszkała. Po naocznym przekonaniu się o zgonie Rozalii Złotkowskiej Akt ten przeczytano obecnym niepiśmiennym i przez Nas tylko podpisano.

Utrzymujący Akta Stanu Cywilnego Proboszcz Różańskiej Parafii
Ksiądz Józef Janczewski

_________________
Cezary Kujawa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaMaruOffline
Temat postu: Re: Akt urodzenia rok 1882, z raduraksti  PostWysłany: 31-05-2017 - 22:00
Sympatyk


Dołączył: 04-11-2010
Posty: 8051
Skąd: Bielsko-Biała
Status: Offline
pkluczek napisał:
Dzień dobry
Czy mogę prosić o przetłumaczenia aktu urodzenia mojego pradziadka Jana Spaulenoka? Wiem, że urodził się 04.03.1882 roku w Gross (Gros Born, Lielborne), a jego mamą była Anna Spaulonkowa, ale niestety dostałam tylko link do strony:

http://www.lvva-raduraksti.lv/en/menu/l ... /9724.html

i wiem, że to skan numer 57.

Ale jest tam kilka aktów i niestety nie potrafię rozszyfrować nawet po nazwisku, który to byłby akt. Być może jest to akt 44, ale nie jestem pewna…

Bardzo proszę o pomoc

Z góry dziękuję
Pozdrawiam serdecznie
Paulina Kluczek-Sawa


44. Jan Spaulonkówny
- 7.III.1882 w nejbornskim rzymsko-kat, kościele filialnym zostało ochrzczone dziecię imieniem JAN
- syn włościanki z gminy grossborneskiej Anny Spaulonkówny, panny, nieprawo-urodzony 4.III.br w Bereznikach parafia ellernska
- chrzestnymi byli Jan Szkerba z karoliną żoną Władysława Gawrowskiego.

Nie byłam pewna, czy dobrze odczytałam nazwy, więc zajrzałam do Słownika Geograficznego.
Elerna (Ellern)
http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geogra ... Tom_II/343
Born (Koplawa)
http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_I/315

_________________
Pozdrawiam,
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pkluczekOffline
Temat postu: Akt ślubu 28/1897 parafia Gąsewo - ok  PostWysłany: 14-06-2017 - 14:12
Sympatyk


Dołączył: 21-10-2016
Posty: 89

Status: Offline
Dzień dobry
Czy mogę prosić o przetłumaczenie aktu ślubu Marianny Haber i Antoniego Dioniziaka z parafii Gąsewo? Akt 28/1897

http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... x=223&y=38

Z góry dziękuję
Pozdrawiam serdecznie
Paulina Kluczek-Sawa


Ostatnio zmieniony przez pkluczek dnia 15-06-2017 - 12:12, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kujawa_cezary
Temat postu: Re: Akt ślubu 28/1897 parafia Gąsewo  PostWysłany: 15-06-2017 - 07:28
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2010
Posty: 7542

pkluczek napisał:
Dzień dobry
Czy mogę prosić o przetłumaczenie aktu ślubu Marianny Haber i Antoniego Dioniziaka z parafii Gąsewo? Akt 28/1897

http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... x=223&y=38

Z góry dziękuję
Pozdrawiam serdecznie
Paulina Kluczek-Sawa


Zamość
N28

Działo się w Gąsewie pierwszego /trzynastego/ lipca tysiąc osiemset dziewięćdziesiątego siódmego roku o godzinie ósmej po południu. Oświadcza się, że w obecności Jana Dmochowskiego trzydzieści lat mającego i Antoniego Nożewskiego czterdzieści lat mającego rolników w Zamościu zamieszkałych zawarto dziś religijny związek małżeński między Antonim Dioniziakiem kawalerem dwadzieścia sześć lat mającym synem Franciszka i Anny z Osmańskich małżonków Dioniziaków urodzonym we wsi Suche Parafii Płoniawy, a teraz w Zamościu tutejszej Parafii na służbie pozostającym, a Marianną Haber panną dwadzieścia sześć lat mającą córką nieżyjących Pawła i Zofii z Broków małżonków Haber urodzoną w Rzechowie Gaci tutejszej Parafii, a teraz w Zamościu na służbie pozostającą. Małżeństwo to poprzedziły trzy zapowiedzi ogłoszone w Gąsewskim Kościele w dniach: osiemnastego /trzydziestego/ maja, dwudziestego piątego maja /szóstego czerwca/ i pierwszego /trzynastego/ czerwca tego roku. Nowożeńcy oświadczyli że umowy przedślubnej nie zawierali. Religijny obrzęd małżeństwa odprawił Ksiądz Józef Turczynowicz Miejscowy Wikary. Akt ten nowożeńcom i świadkom przeczytano zatem przez nas i świadków podpisano nowożeńcy niepiśmienni.

Utrzymujący Akta Stanu Cywilnego
Administrator Gąsewskiej Parafii
Ksiądz Budny

Antoni Nożewski
Jan Dmochowski

_________________
Cezary Kujawa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pkluczekOffline
Temat postu: Re: Akt ślubu 28/1897 parafia Gąsewo  PostWysłany: 15-06-2017 - 10:26
Sympatyk


Dołączył: 21-10-2016
Posty: 89

Status: Offline
Dzień dobry
Dziękuję bardzo.
Chciałabym jeszcze dopytać o ten dopisek z boku aktu na marginesie. Czy jest to jakaś ważna informacja? Marianna Haber 3 lata wcześniej jako panna urodziła córkę, szukam jakiejkolwiek informacji na ten temat.
Pozdrawiam serdecznie
Paulina Kluczek-Sawa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kujawa_cezary
Temat postu: Re: Akt ślubu 28/1897 parafia Gąsewo  PostWysłany: 15-06-2017 - 10:30
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2010
Posty: 7542

Dzień dobry,

Dopisek brzmi: „двадцати шести лет от роду дочерью”, czyli: „dwadzieścia sześć lat mającą córką”, więc wstawiłem go tam gdzie jego miejsce. Piszący nie zawarł tej informacji od razu, więc zrobił taką właśnie adnotację z zaznaczeniem gdzie powinna się znaleźć.

Pozdrawiam

_________________
Cezary Kujawa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pkluczekOffline
Temat postu: Akt ur 285/1900 parafia Żbików - ok  PostWysłany: 19-06-2017 - 11:15
Sympatyk


Dołączył: 21-10-2016
Posty: 89

Status: Offline
Dzień dobry
Czy mogę prosić o przetłumaczenie aktu urodzenia Anny Krzyśpiak z parafii Żbików?
Akt ur. 285/1900

http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... =234&y=177

Dziękuję bardzo
Pozdrawiam
Paulina Kluczek-Sawa


Ostatnio zmieniony przez pkluczek dnia 20-06-2017 - 11:40, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pkluczekOffline
Temat postu: Akt zgonu 91/1886 parafia Grójec - ok  PostWysłany: 19-06-2017 - 12:36
Sympatyk


Dołączył: 21-10-2016
Posty: 89

Status: Offline
Dzień dobry
Czy mogę prosić o przetłumaczenie aktu zgonu Piotra Krakowiaka z parafii Grójec?
Akt zgonu nr 91.1886

http://www.szukajwarchiwach.pl/58/468/0 ... 5#tabSkany

Dziękuję bardzo
Pozdrawiam serdecznie
Paulina Kluczek-Sawa


Ostatnio zmieniony przez pkluczek dnia 20-06-2017 - 11:41, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kujawa_cezary
Temat postu: Re: Akt ur 285/1900 parafia Żbików  PostWysłany: 20-06-2017 - 10:31
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2010
Posty: 7542

pkluczek napisał:
Dzień dobry
Czy mogę prosić o przetłumaczenie aktu urodzenia Anny Krzyśpiak z parafii Żbików?
Akt ur. 285/1900

http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... =234&y=177

Dziękuję bardzo
Pozdrawiam
Paulina Kluczek-Sawa


285 Konotopa

Działo się w Żbikowie dwudziestego piątego czerwca /ósmego lipca/ tysiąc dziewięćsetnego roku o godzinie piątej po południu. Stawił się Michał Krzyśpiak sadownik z Konotopy trzydzieści trzy lata mający w obecności Wincentego Walerzak i Pawła Pytkowskiego pełnoletnich gospodarzy z Konotopy i okazał nam dziecię płci żeńskiej oświadczając że urodziło się ono w Konotopie dwudziestego drugiego czerwca /piątego lipca/ tego roku o godzinie czwartej rano z jego małżonki Ludwiki z Krakowiaków trzydzieści jeden lat mającej. Dziecięciu temu na chrzcie świętym odprawionym w dniu dzisiejszym nadano imię Anna, a chrzestnymi jego byli Stanisław Nyc i Marianna Rzepniewska. Akt ten oświadczającemu i świadkom niepiśmiennym przeczytano przez nas podpisano.

Ks. Fr. Zarzecki

_________________
Cezary Kujawa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kujawa_cezary
Temat postu: Re: Akt zgonu 91/1886 parafia Grójec  PostWysłany: 20-06-2017 - 10:36
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2010
Posty: 7542

pkluczek napisał:
Dzień dobry
Czy mogę prosić o przetłumaczenie aktu zgonu Piotra Krakowiaka z parafii Grójec?
Akt zgonu nr 91.1886

http://www.szukajwarchiwach.pl/58/468/0 ... 5#tabSkany

Dziękuję bardzo
Pozdrawiam serdecznie
Paulina Kluczek-Sawa


N91
Szpital Grójecki

Działo się w mieście Grójcu piętnastego /dwudziestego siódmego/ listopada tysiąc osiemset osiemdziesiątego szóstego roku o godzinie dziewiątej rano. Stawili się Jan Markowski pięćdziesiąt siedem lat mający i Franciszek Pietrzak trzydzieści osiem lat mający, pierwszy felczer Szpitala, a drugi służący, obaj w Grójcu zamieszkali, i oświadczyli że dwunastego /dwudziestego czwartego/ listopada tego roku o godzinie ósmej wieczorem zmarł w Szpitalu Grójeckim Piotr Krakowiak sześćdziesiąt pięć lat mający, mieszkaniec Gminy i wsi Błędów w powiecie grójeckim, pozostawił po sobie owdowiałą żonę Ludwikę. Po naocznym przekonaniu się o zgonie Piotra Krakowiaka Akt ten obecnym przeczytano przez Nas i jednego świadka podpisano, drugi niepiśmienny.

Podpisy:

/-/

/-/

_________________
Cezary Kujawa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pkluczekOffline
Temat postu: Akt ślubu 40/1878 parafia Przasnysz - ok  PostWysłany: 20-06-2017 - 12:35
Sympatyk


Dołączył: 21-10-2016
Posty: 89

Status: Offline
Dzień dobry
Czy mogę prosić o przetłumaczenie aktu ślubu Marianny Polakiewicz i Stanisława Szczepańskiego w parafii Przasnysz?

Akt ślubu 40/1878 znalazłam w genbazie

http://metryki.genbaza.pl/genbaza,detail,135313,74

Z góry dziękuję
Pozdrawiam
Paulina Kluczek-Sawa


Ostatnio zmieniony przez pkluczek dnia 20-06-2017 - 14:47, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaMaruOffline
Temat postu: Akt ślubu 40/1878 parafia Przasnysz  PostWysłany: 20-06-2017 - 13:48
Sympatyk


Dołączył: 04-11-2010
Posty: 8051
Skąd: Bielsko-Biała
Status: Offline
40. Lipa i Krasnosielc
1. Przasnysz 19.II./3.III.1878 o 2-ej po poł.
2. Stanisław Kluk, rolnik z Krasnosielca, 30 lat i Andrzej Kordowski, kolonista z Lipy, 39 lat mający
3. STANISŁAW SZCZEPAŃSKI, kawaler, rolnik z Krasnosielca i tam urodzony, s. Józefa i Wiktorii z Bystrzaków małż. Szczepańskich, 23 lata mający
4. MARIANNA POLAKIEWICZ, c. zmarłych Jakuba i Ewy z Gejdów małż. Polakiewiczów, 24 lata mająca, urodzona w Lipie i tam zamieszkała u rodziny
5. trzy zapowiedzi w kościele parafialnym przasnyskim i krasnosielckim
6. umowy przedślubnej nie zawarli
Ślubu udzielił ks. Antoni Wyziński, wikary

_________________
Pozdrawiam,
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pkluczekOffline
Temat postu: OK - Akt zgonu nr 17/1832  PostWysłany: 08-09-2017 - 22:59
Sympatyk


Dołączył: 21-10-2016
Posty: 89

Status: Offline
Dzień dobry
Czy mogę prosić o pomoc w rozszyfrowaniu w zasadzie wszystkich słów z aktu zgonu po polsku Katarzyny Rupińskiej akt nr 17/1832 w Długołęce Wielkiej Parafii Sieluń. Ważny jest dla mnie każdy szczegół, większości nie umiem rozczytać, a ponieważ szukam właśnie tej osoby i jej krewnych, to interpretuję niejasności na moją korzyść. To rodzi błędy, dlatego bardzo proszę o pomoc kogoś o "wprawnym oku" w czytaniu takich aktów.


https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=694677

z góry bardzo dziękuję
Pozdrawiam serdecznie
Paulina Kluczek-Sawa


Ostatnio zmieniony przez pkluczek dnia 12-09-2017 - 15:23, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ObidkaOffline
Temat postu: Akt zgonu nr 17/1832  PostWysłany: 09-09-2017 - 01:36
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2017
Posty: 202
Skąd: mazowieckie
Status: Offline
Chyba to do działu tłumaczeń nie za bardzo pasuje - chyba że z polskiego na polski. Oto co odczytałam:
Długołęka Wielka 17
Działo się w Sieluniu dnia 30 stycznia 1832 roku o godzinie 10 przed południem. Stawili się Grzegorz Załęski lat 48 i Roch (?) Załęski lat 42 liczący synowie zmarłej,gospodarze dziedzice cząstkowi w Długołęce Wielkiej zamieszkali, i oświadczyli, że dnia dwudziestego ósmego?miesiąca i roku bieżących o godzinie 12-tej w południe umarła w Długołęce Wielkiej Katarzyna Rupieńska wyrobnica w Długołęce Wielkiej zamieszkała lat (….. )licząca, córka niegdy Leonarda, imię matki niewiadome, Łasiewickich? z (…...), tamże urodzona, pozostawiwszy po sobie owdowiałego męża Stanisława Rupieńskiego.
Uwagi: wiek wygląda mi na siedemdziesiąt, ale nie jestem pewna, a "z Łasiewickich z ..." nie mogę odczytać. Może to będzie z Ognów, jest wieś Ogony w gminie Młynarze, niedaleko. W dawnej odmianie mogło się mówić "z Ognów".

Pozdrawiam
Baśka

_________________
Nazwiska w kręgu zainteresowań: Obidzińscy, Rutkowscy, Goździewscy, Trętowscy, Ponikiewscy, Szczepkowscy, Gutowscy. Miejsca: okolice Ciechanowa i Różana.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.746676 sekund(y)