Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
irco30Offline
Temat postu: Lewkowscy z podlasia okolice Moniek  PostWysłany: 06-09-2017 - 13:30
Sympatyk


Dołączył: 15-03-2016
Posty: 27
Skąd: Białystok
Status: Offline
Szukam informacji na temat rodziny Lewkowskich która osiedliła się na ziemiach goniądzkich ok XVII w.Pierwsze wzmianki o tym nazwisku pojawiają się w 1740 r zapiskach parafii Trzciannskiej i chciałbym ustalić czy rodowe gniazdo przybyłych tutaj Lewkowskich to wieś Lewkowicze w powiecie Owruckim,Lewkowo k.Kalisza czy Dokudowo niegdyś Lewkowo w Ziemi Bielskiej na Podlasiu.


Ostatnio zmieniony przez irco30 dnia 02-12-2017 - 11:10, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Lewkowscy z podlasia okolice Moniek  PostWysłany: 06-09-2017 - 18:31
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
A w jakiej wsi (wsiach) mieszkali przywołani Lewkowscy? Jak byli zapisywani?
Mogę się mylić ale...nie słyszałem aby Podlasiu żyli Lewkowscy szlachta. Na szybko sprawdziłem w podymnym 1775 roku wsie parafie trzciańskiej i goniądzkiej. Nie znalazłem Lewkowskich nobilisów.
Hipoteza odwołująca sie zatem do szlacheckich gniazd u Bonieckiego nie wydaje się prawdopodobna,
Nazwisko Lewkowski z obocznościami np Lewko, Lewkowicz jest popularne w wielu podlaskich parafiach
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
irco30Offline
Temat postu: Lewkowscy z podlasia okolice Moniek  PostWysłany: 13-09-2017 - 15:03
Sympatyk


Dołączył: 15-03-2016
Posty: 27
Skąd: Białystok
Status: Offline
Lewkowscy mieszkali w Boguszewie, w Milewskich,w Lewoniach i w Przytulance powiat Mońki...Nie wiem skąd się pojawili na tych ziemiach lecz zgodnie z poniższą zawartoscią w 1722 r w miejscowości Guty parafii Grabowo urodził się Antoni syn Antoniego(młynarza)i Marianny Lewkowskich a następnie kolejni Lewkowscy rodzili si w parafii Trzcianne ...stąd właśnie wywodzi się moja gałąż. Staram się ustalić w jaki sposób dotarli na te ziemie...i z których regionów.

http://www.geneteka.genealodzy.pl/index ... rdertable=
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
irco30Offline
Temat postu: Lewkowscy z podlasia okolice Moniek  PostWysłany: 14-09-2017 - 11:39
Sympatyk


Dołączył: 15-03-2016
Posty: 27
Skąd: Białystok
Status: Offline
Mam pytanie do kolegów i koleżanek ...Czy ktoś wie jakie ziemie należały w 1665 r do Rotmistrza Jana Zarudnego ?

Akta grodzkie i ziemskie z czasów Rzeczypospolitej Szlacheckiej z Archiwum tzw. bernardyńskiego we Lwowie.]
TOM X pozycja 4985

W obozie pod Rawą 5 września 1665 r. Jan Kazimierz, król, oddaje Janowi Kamieńskiemu, Kazimierzowi Trzcińskiemu, Kazimierzowi Wiszowatemu, Mateuszowi Lewkowskiemu, Janowi Żórnickiemu, Pawłowi Kamieńskiemu i Janowi Lewkowskiemu dobra Stawszele w dożywotni użytek po śmierci Jana Zarudnego.

C.t.416 str.2201
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
irco30Offline
Temat postu: Lewkowscy z podlasia okolice Moniek  PostWysłany: 01-12-2018 - 19:06
Sympatyk


Dołączył: 15-03-2016
Posty: 27
Skąd: Białystok
Status: Offline
Gniazdo rodowe Lewkowskich Herbu Trąby to wieś Lewkowicze powiat Owrucki. Mam pytanie do szanownych kolegów i koleżanek...Czy jest możliwe iż wyżej omawiani wyżej Lewkowscy osiedlili się na podlasiu i czy w latach 1660-1720 były jakieś spisy ludności?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Lewkowscy z podlasia okolice Moniek  PostWysłany: 01-12-2018 - 20:44
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Z prawdopodobieństwem ocierającym się o pewność Pańscy przodkowie w czasach historycznie dokumentowalnych znikąd , a przynajmniej z daleka nie przybyli. Byli tutejsi. Tyle że oprócz szlachty (a i tej dopiero od końca XVI) wieku inne stany nie miały utrwalonych nazwisk. To co starałem się Panu dowieść w innym wątku https://genealodzy.pl/PNphpBB2-printvie ... rt-0.phtml Pańscy Lewkowscy nie byli szlachtą., stąd nie ma ich w taryfach podatkowych Ziemi Bielskiej. Nie ma takiego „nazwiska” w taryfie pogłownego z 1663 roku wszystkich ówczesnych wsi parafii trzciańskiej, w której oprócz szlachty wymienieni są wszyscy ówcześni poddani . Całej Ziemi bielskiej (jak również pogłównego z roku z 1674) nie przeglądałem bo uważam za stratę czasu udowadnianie – w moim przekonaniu - oczywistosci. Może Pan sam to uczynić jadąc do AGAD albo sprowadzając stamtąd ich mikrofilmy. Do kompletu dodam ze były jeszce taryfy podatkowe z 1692 i 1712, ale trzeba by sprawdzic czy wsie parafii trzciańskiej w nich występuja (1692 chyba tak ale pisze to z pamieci, bez sprawdzania)
Wedle mojego dwudziestoletniego doświadczeni bardzo intensywnych kwerend metryk z Podlasia Pańskie nazwisko pochodzi od imienia Lew tak jak inne popularne patronimiczne nazwiska: Lewko, Lewczuk, Lewkowicz, Lewicki. W pewnym momencie po serii różnych przezwisk , imienisk zapisywanych w dokumentach utrwaliła się akurat wersja Lewkowski. Uwaga - tak nazwani wcale nie musieli być rodzinnie powiązani
Moja rada . Parafia Trzcianne należy do tych z której zachowały się (niestety w parafii) księgi metrykalne jak z mało której stare (od końca XVI wieku) . Proszę je przejrzeć , totalnie a nie wybiórczo, jednoczesnie spisując wszystkich. Jestem przekonany że bardzo szybko przekona sie Pan że to co piszę o ówczesnej zmienności nazwisk jest prawdą .

Ps sprawdziłem- w obu taryfach i tej z 1712 i tej z 1692 nie ma parafii z starostwa ( dekanatu) knyszyńskiego. Nie da się zatem sprawdzic czy zapisani tam wtedy byli Lewkowscy. Jedyne znane mi źródło gdzie mozna to sprawdzic to ksiegi metrykalne
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
irco30Offline
Temat postu: Lewkowscy z podlasia okolice Moniek  PostWysłany: 12-12-2018 - 13:56
Sympatyk


Dołączył: 15-03-2016
Posty: 27
Skąd: Białystok
Status: Offline
Dziękuję bardzo.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.844404 sekund(y)