Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
MichalszkaOffline
Temat postu: Gdzie szukać aktu zgonu osoby zmarłej w czasie II WŚ?  PostWysłany: 04-09-2017 - 20:38


Dołączył: 04-09-2017
Posty: 5

Status: Offline
Dobry wieczór!

Sprawa jest następująca: mój pradziadek został wywieziony na roboty przymusowe w czasie II WŚ, dokładnie do Kłajpedy (Litwa). Moja prababcia pojechała za nim. Kiedy wracali po wyzwoleniu do Polski prababcia zmarła (odłamek bomby trafił ją w brzuch). Pradziadek pochował ją gdzieś w polu, nie wiadomo na którym odcinku drogi do Polski to się stało. Nic nie wiem o swojej prababci, dlatego chciałabym znaleźć jej akt zgonu (jeżeli istnieje). Zakładam, że kiedy pradziadek wrócił do Polski to musiał zgłosić zgon swojej żony - czy tak było? Gdzie i jak szukać tego papierka? Będzie to normalnie odnotowane w USC? Jeśli tak - czy pradziadek mógł zgłosić to w którymkolwiek USC czy też w miejscu urodzenia prababci albo miejscu zamieszkania przed wojną?

Będę wdzięczna za pomoc Smile




* Moderacja (c.k) Dla przypomnienia Regulamin:

4. Formułowanie treści wiadomości (postów).

o. Na tym Forum każdy post podpisujemy: imieniem, lub imieniem i nazwiskiem.
- Zasada ta będzie rygorystycznie przypominana przez Administratora i Moderatorów. Nieprzestrzeganie jej sankcjonowane będzie ostrzeżeniem. Jeżeli każdorazowe podpisywanie postu jest kłopotliwe, wtedy można ustawić automatyczny podpis, który jest widoczny pod każdym wysłanym postem. Instrukcja jak to zrobić
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bea
Temat postu:   PostWysłany: 04-09-2017 - 21:43
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2009
Posty: 1558
Skąd: Mazowsze Północne (Ziemia Zawkrzeńska)
Zgłoszenie zgonu po wojnie nie musiało nastąpić od razu. W przypadku mojego wuja, który zginął w obozie koncentracyjnym w 44' powojenny akt zgonu wystawiono dopiero w latach 50-tych. Nie wiem dlaczego, czy wynikało to z opóźnienia proceduralnego, czy do niczego ten akt nie był wcześniej potrzebny. Akt wystawiono w USC w mieście wojewódzkim, choć rodzina nigdy tam nie mieszkała - ale tam był najbliższy sąd (nie wiem czy to powód - tak gdybam). W akcie zgonu nie ma słowa gdzie naprawdę zginął, ani w którym roku... Ale może mój przypadek taki akurat zagmatwany.
W twoim przypadku to trochę szukanie po omacku... nie wiesz gdzie, ani kiedy... Rozumiem, że akt zgonu by się przydał, ale może zacznij od czegoś łatwiejszego i znajdź jej akt ślubu z pradziadkiem (chyba, ze masz już "całą" prababcię znalezioną i brakuje tylko aktu zgonu). Po nitce do kłębka.
Czy pradziadek ożenił się powtórnie ? Ile mieli razem dzieci ?

_________________
Beata

mapki parafii warszawskich w latach 1826-1939: link
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MichalszkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-09-2017 - 23:03


Dołączył: 04-09-2017
Posty: 5

Status: Offline
O prababci nie wiem nic - ani daty urodzenia, ani imion rodziców, jedynie miejsce urodzenia (Sierpc, woj. mazowieckie) i nazwisko panieńskie (ale nie na 100%). Pradziadek urodził się w Buczku, woj. łódzkie. Pradziadkowie mieli dwie córki, jedną zostawili właśnie w Buczku, gdy wyjechali na roboty przymusowe, druga urodziła się już tam. Pierwsza córka zmarła w czasie okupacji, gdy ich nie było, jest pochowana w Buczku. Miejscowości urodzeń pradziadków dzieli 200 km, także nie wiem gdzie szukać aktu małżeństwa zupełnie, chociaż tak faktycznie wydaje się najłatwiej. Najbardziej prawdopodobne wydaje się, że wzięli ślub w Buczku, chociaż może Łódź jednak? Po powrocie do Polski pradziadek poznał drugą żonę w Łodzi, tam żył i mieszkał aż do śmierci, mieli razem trójkę dzieci.
W którą stronę pójść, gdzie najlepiej szukać?




* Moderacja (c.k) Dla przypomnienia Regulamin:

4. Formułowanie treści wiadomości (postów).

o. Na tym Forum każdy post podpisujemy: imieniem, lub imieniem i nazwiskiem.
- Zasada ta będzie rygorystycznie przypominana przez Administratora i Moderatorów. Nieprzestrzeganie jej sankcjonowane będzie ostrzeżeniem. Jeżeli każdorazowe podpisywanie postu jest kłopotliwe, wtedy można ustawić automatyczny podpis, który jest widoczny pod każdym wysłanym postem. Instrukcja jak to zrobić
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-09-2017 - 23:14
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Ten drugi ślub jest kluczowy. W dokumentach do niego jest poszukiwany akt zgonu. Bez niego nie mógłby ożenić się powtórnie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-09-2017 - 23:21
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
mógłby, np na pdst zaświadczenia, informacji o zgonie
bez polskiego ASC zgony
ale na pewno warto sprawdzić aneksy do ślubu wdowca, na 99,99% wyjaśni

a jak znajdować? włączyć się w to, co robi danisha...tojedne z najtrudniejszych do znalezienia lub stwierdzenua, ze nie było

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MichalszkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-09-2017 - 23:36


Dołączył: 04-09-2017
Posty: 5

Status: Offline
Arku, Włodzimierzu - dziękuję! Zupełnie nie pomyślałam o tym, że żeby ożenić się ponownie mój pradziadek musiał przedłożyć akt zgonu pierwszej żony. Tylko teraz pytanie - jeśli złożę wniosek do USC o odpis aktu małżeństwa z drugą żoną, to będzie tam na pewno jakaś stosowna adnotacja na temat śmierci pierwszej? Czy prosić o coś innego?




* Moderacja (c.k) Dla przypomnienia Regulamin:

4. Formułowanie treści wiadomości (postów).

o. Na tym Forum każdy post podpisujemy: imieniem, lub imieniem i nazwiskiem.
- Zasada ta będzie rygorystycznie przypominana przez Administratora i Moderatorów. Nieprzestrzeganie jej sankcjonowane będzie ostrzeżeniem. Jeżeli każdorazowe podpisywanie postu jest kłopotliwe, wtedy można ustawić automatyczny podpis, który jest widoczny pod każdym wysłanym postem. Instrukcja jak to zrobić
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-09-2017 - 23:40
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
proś o udostępnienie celem samodzielnego wykonania kopii ASC i aneksu lub o potwierdzoną kopie, nie o odpis

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bea
Temat postu:   PostWysłany: 04-09-2017 - 23:50
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2009
Posty: 1558
Skąd: Mazowsze Północne (Ziemia Zawkrzeńska)
Czyli tak szukamy równolegle:
1. aktu drugiego ślubu pradziadka, który to rok ? wiesz ?
Nie wiem jak wygląda sprawa aneksów do dokumentów (czyli alegat) po roku 46' kiedy to USC przeszły w ręce państwa socjalistycznego (czyli przestały być związane z wyznaniem). W każdym razie akty są pewnie 2 - i najlepiej znaleźć oba, bo nie koniecznie muszą być takie same. Jeden sporządził USC, a drugi ksiądz na parafii. Sam akt nie wystarczy - trzeba szukać informacji, dlaczego pradziadek mógł wziąć ślub, czyli kiedy sporządzono akt zgonu prababci.
2. Pierwsza córka - w akcie jej zgonu - powinny być jakiekolwiek dane o rodzicach. Ile miała lat jak zmarła ? założyła już własną rodzinę, czy była nieletnia ? Bo nieletnią opiekował się ktoś z rodziny. Może zgłosił jej zgon.
W akcie zgonu może być napisane, gdzie się urodziła, ale nie musi. Jeśli nie ma takiej informacji, to poszukaj w tym samym USC jej aktu urodzin - może akurat trafisz. Akt urodzenia sporo wyjaśni - będzie np. wiek matki, a to już coś.
Dzięki temu będzie można oszacować kiedy pradziadkowie się pobrali.


Obawiam się, że sam akt zgonu prababci nie wiele wniesie... jeśli był sporządzony np. na podstawie decyzji sądu. Tym bardziej, że akty po 46' są tabelaryczne i lakoniczne. A do decyzji sądu trudno jest dotrzeć... niektóre były publikowane w gazetach czy rozporządzeniach - ale to nie jest zinwentaryzowane. Aktu zgonu prababci spodziewam się w Łodzi przed ponownym ślubem pradziadka (ale trudno powiedzieć ile przed - dlatego ewentualne załączniki do drugiego ślubu będą bardzo pomocne).

I proszę - podpisuj się, bo nie wiadomo jak się do Ciebie zwracać.

_________________
Beata

mapki parafii warszawskich w latach 1826-1939: link
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Braun_BeataOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-09-2017 - 07:41
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 15-05-2017
Posty: 57

Status: Offline
Mam do znalezienia taki przypadek: dziadek męża urodził się w Piotrkowie Trybunalskim (jego datę urodzin oraz przodków w kilku pokoleniach udało się ustalić). W okresie wojny mieszkał w Mińsku Mazowieckim. Gdzięś około 1944 r. zniknął z życia rodziny. O jego losie na pewno wiedzieli żona i najstarszy syn, ale młodszym nie powiedzieli ani słowa. Rodzina żony konsekwentnie milczała na jego temat. Nic nie wiemy, aby utrzymywał jakikolwiek kontakt z rodzeństwem i czy jacyś potomkowie z tamtej strony żyją. W Mińsku nie ma informacji o zgonie takiej osoby w 1944 r., w Piotrkowie również przy dokumencie o narodzinach nie dopisano daty zgonu. Napisaliśmy do PCK - od roku nie ma żadnej odpowiedzi. Babcia za mąż powtórnie nie wyszła, przeprowadziła się stamtąd najpóźniej w 1945 r.Nosił niemieckie nazwisko, więc domysłów co niemiara. Czy ktoś ma pomysł, jak szukać takiej osoby?
Beata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-09-2017 - 08:56
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
a wskazuje coś na tytułowy zgon podczas wojny?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MichalszkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-09-2017 - 23:53


Dołączył: 04-09-2017
Posty: 5

Status: Offline
Jasne, przepraszam, jestem Michalina! Wink
Ślub pradziadek wziął bardzo szybko, myślę, że koniec 1945 albo pierwsze miesiące 1946, gdyż w październiku 1946 roku urodziło się pierwsze dziecko z drugiego małżeństwa pradziadka.
Jeśli chodzi o pierwszą córkę - zmarła w trakcie, gdy pradziadkowie byli na robotach przymusowych, miała 2-3 latka, była więc nieletnia. Jej aktu zgonu będę szukać, ale niestety nie znam jej imienia, także będę musiała jechać najpierw na cmentarz, gdzie jest pochowana, a to będę mogła zrobić za jakiś czas.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
loreiiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-09-2017 - 10:14
Sympatyk


Dołączył: 26-07-2015
Posty: 295

Status: Offline
U mnie jest podobny przypadek aczkolwiek poszukiwania zasadniczo skazane na niepowodzenie.Moja prababcia zmarła w czasie wojny(nie wiadomo w którym dokładnie roku) w wyniku bombardowania(jedna legenda) albo na skutek skrętu kiszek(druga legenda).Według relacji najmłodszego syna została pochowana gdzieś na trasie z Przemyśla do Chełmu(około 30 km od tej miejscowości).
Szukałam aktu zgonu,szukałam grobu ale bez powodzenia Confused

_________________
Monika

Smoter - Limanowa,Skrzydlna,Piekiełko Bilik - Kraków,Rzeszów,Sanok,Lwów,Jarosław Znamirowscy - Przemyśl,Chełm,Głuszyca Jarzemiszewscy - Przemyśl Idler - Sanok Derdzińscy - Kraków, Hladek - Lwów Paździor - Kraków,Warszawa Biesiadeccy - Rzeszów
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kasia_MarchlińskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-09-2017 - 12:16
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-06-2015
Posty: 565

Status: Offline
A taki przypadek: moja babcia została śmiertelnie postrzelona w czasie Powstania Warszawskiego - pochowana w mieście a po wojnie ekshumowana. Pochodziła ze Starachowic.W czasie Powstania nie działały urzędy i nie rejestrowano zgonów - prawda? Jak by wyglądała rejestracja takiego zgonu - sądownie po wojnie? Czy przy okazji ekshumacji, przed ponownym pogrzebem na Powązkach? Czyli Smyczkowa?
dzięki,
Kaśka

_________________
Kasia Marchlińska
Poszukuję informacji o nazwiskach: Papi, Geysmer, Kimens, Perks, Szwarcenburg-Czerny, Sosnowski, Czerny, Moszczyński-Pętkowski, Rychtarski, de Rozprza Faygel, Lippoman, Sonne, Gotti, Gałęzowski.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-09-2017 - 12:24
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
@ Kasia_Marchlińska
niektóre działały (patrz dostępne w metryki.genealodzy.pl) ale nieliczne
raczej podczas ekshumacji, czyli albo ekshumacja (jeśli 1945 to jakaś szansa na on-line jest (vide: metryki) albo Smyczkowa
listy ekshumowanych (niepełne, ale bardzo znacząca liczba) - on-line na stronie APW, jeśli jest - to i data i USC (parafię dla 1945) ustalisz za parę minut

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kasia_MarchlińskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-09-2017 - 12:51
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-06-2015
Posty: 565

Status: Offline
Jest na liście ekshumacji
https://drive.google.com/open?id=0B35mh ... nZtNm83ZEU
Skąd wiadomo, które to USC?

dzieki,
Kaśka

_________________
Kasia Marchlińska
Poszukuję informacji o nazwiskach: Papi, Geysmer, Kimens, Perks, Szwarcenburg-Czerny, Sosnowski, Czerny, Moszczyński-Pętkowski, Rychtarski, de Rozprza Faygel, Lippoman, Sonne, Gotti, Gałęzowski.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.555990 sekund(y)