Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
annanapOffline
Temat postu: Olszewski Jan i Olszewska Katarzyna (Korzeniecka) - Czarnia  PostWysłany: 05-09-2017 - 17:34
Sympatyk


Dołączył: 12-12-2016
Posty: 48

Status: Offline
Temat: "Jan Olszewski i Katarzyna Olszewska (Korzeniecka) - Czarnia"*

Witam,

poszukuję bliskich Jana Olszewskiego (1860-1895) i Katarzyny Olszewskiej (ok. 1866-?) z domu Korzenieckiej ze wsi Czarnia gm. Kadzidło) (mazowieckie) – moich 2xpradziadków.

Mieli 5 dzieci: Jan (zmarł jako niemowlę), Franciszek (wyjechał do USA i tam zmarł), Mariannę (wyjechała do USA i tam zmarła) - MOJA PRABABCIA, Jakuba (niestety nie wiem nic) i Anielę. Sześć lat po śmierci Jana Katarzyna urodziła jeszcze Antoninę.

Próbuję dowiedzieć się czegoś o losach Anieli i Antoniny. U jednej z nich został mój dziadek, gdy Marianna z dwójką starszych dzieci wyjechała do USA.

Nie wiem która to, bo mówili na nią "Bona". Podobno miała męża Józefa i jedna jedyną córkę Bolesławę, z która wychowywał się mój dziadek. Niestety nazwiska Józefa nie znam i Bolesławy ani panieńskiego, ani po mężu również.

Bona podobno żyła bardzo długo 101 lat i zmarła w latach 90. A ostatnio się dowiedziałam, że Bolesława (sędziwa już) jeszcze 3 lata temu mieszkała w Czarni.

Możliwe, że blisko żyli z rodziną brata mojej 2xprababki Katarzyny Olszewskiej – Maciejem Korzenieckim, bo i on, i jeden z jego synów, Konstanty Korzeniecki, "przewijali się" w aktach parafialnych jako świadkowie, które dotychczas znalazłam.

Mam uczucie, że drepcze w miejscu, jeśli chodzi o te poszukiwania. A nuż, jeszcze ktoś z forumowiczów interesuje się Czarnią i wie coś więcej....

Pozdrawiam.
Anna

* moderacja tematu [Sianin_1948]


Ostatnio zmieniony przez annanap dnia 11-09-2017 - 15:03, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu: Re: Jan Olszewski i Katarzyna Olszewska (Korzeniecka) - Czar  PostWysłany: 05-09-2017 - 18:54
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
annanap napisał:
A nuż, jeszcze ktoś z forumowiczów interesuje się Czarnią i wie coś więcej....

Interesuje Smile
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic ... rnia.phtml
Jest tego więcej.
Wpisz Czarnia do forumowej wyszukiwarki
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-search.phtml
I pamiętaj, że w powiecie ostrołęckim są dwie wsie Czarnia - druga w gminie Kadzidło.

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
misty69Offline
Temat postu: Re: Jan Olszewski i Katarzyna Olszewska (Korzeniecka) - Czar  PostWysłany: 05-09-2017 - 20:59
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-03-2008
Posty: 176

Status: Offline
Wieś Czarnia, nie parafia Czarnia
misty69
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
OlszewskiDOffline
Temat postu: Re: Jan Olszewski i Katarzyna Olszewska (Korzeniecka) - Czar  PostWysłany: 05-09-2017 - 22:04
Zasłużony


Dołączył: 11-12-2013
Posty: 4

Status: Offline
annanap napisał:
Próbuję dowiedzieć się czegoś o losach Anieli i Antoniny.


Aniela ur. 02.04.1895[LINK], w wieku lat 25, 23.08.1921r. w Lipnikach, poślubiła Alberta Brunow (24l.) z powiatu Gdańskiego, zamieszkałego w Czarni. Akt ślubu: [LINK]
Ale, pięć lat później: Aniela (jako panna) w wieku lat 30, 15.02.1926r. w Lipnikach, poślubiła Konstantego Budziłka (24l.) z Szafrank. W akcie odnotowano, że zmarła 20.07.1987 roku w Czarni. Jej akt ślubu: [LINK]
Akt zgonu znajduje się USC Kadzidło.

Antonina z kolei urodziła się w Czarni 26.06.1901, jako córka Katarzyny Olszewskiej wdowy. W jej akcie urodzenia [LINK] odnotowano, że 30.06.19XX (nie mogę odczytać jaki to rok) w kościele parafialnym Subkowskim w Prusach poślubiła Józefa nazwiska nieczytelnie napisanego; późniejsza adnotacja z 14.05.1920 dodaje nazwisko Japowicz.

_________________
Dorian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
annanapOffline
Temat postu: Re: Jan Olszewski i Katarzyna Olszewska (Korzeniecka) - Czar  PostWysłany: 07-09-2017 - 17:16
Sympatyk


Dołączył: 12-12-2016
Posty: 48

Status: Offline
Cześć! Dzięki za odzew Smile

Te akta Anieli i Antoniny już mam. Bardziej na "Bonę" pasowałaby Antonina, choć moja Mama mąci mi w głowie, że Aniela... Niestety nazwisko Japowicz w ogóle nie łączy się z Czarnią par. Lipniki. Córka "Bony" Bolesława była m/w w wieku mojego dziadka (ur. 1916) lub młodsza. Jeśli byłaby Bolesława Japowicz to niestety akta urodzenia z Lipnik są do 1914... Chyba, że się mylę.

PS. Dorian, mocno się posunęłam w poszukiwaniu amerykańskim. Może chcesz do drzewa.

* MARIANNA PULAWSKA (domo Olszewska)
- ur. 1886 w Czarni?, z Jan Olszewski (1859-1895) i Katarzyna
Olszewska domo Korzeniecka (?-?)
- zm. 17.06.1952 (16.06?) w Rochester, New York [nekrolog w Democrat and Chronicle Fri, Jun 20, 1952]
- ostatni adres zamieszkania: 600 Wilkins Str., Rochester, New York
- pochowana: Holy Sepulchre Cemetery w Rochester (Section: No26 Grave: 50)

* WALENTY PUŁAWSKI
- ur. ok. 1882 według US 14.02.1886, z Ignacego Puławskiego
- zm. 21 lip 1945 w Pawtucket, Providence, Rhode Island [index zgonów RI]
- pochowany: Central Falls ???

**Pobrali się 20.04.1908 w Clinton w Massachusetts w Kościele św. Jana Ewangelisty, potwierdzone w parafii w Łyse 20. 04.1912 [akt]

DZIECI:
* ANTONINA/ANNETTE (PULAWSKA/PULASKA/McCLELLAND/RUSSELL/ VAN HORN)
- ur. 13.05. 1909 w Clinton, Massachusetts [index urodzeń]
- zm. 17.02.1979 w Hartford City, Indiana [akt zgonu, nekrologi]
- pochowana: Odd Fellows Cementary w Hartford City
- ostatni adres: 718 E. Grant St. Hartford City


* FRANCISZEK (PULAWSKI/PULASKI)
- ur. 10.10. 1910/ 4.10 w Czarni [akt]
- zm. 20.09.1958 w Nowym Jorku [ karta pochówku]
- pochowany: Long Island National Cemetery, Sec. V Site 4376
- ostatni adres: 315 Bowery, New York - Hotel Palace (noclegownia)


* WŁADYSŁAW (PUŁAWSKI)
- ur. 1916 w Nieśwież (powiat miński, Białoruś)
- zm. 04. 1996 w Ostrołęce
- pochowany: Cmentarz Komunalny w Ostrołęce
- ostatni adres:


* JÓZEF/JOSEPH (PULASKI/PULAWSKI)
- ur. 27.10 1922 (1923???) w Antwerpii
- zm. 31.05.1972 w Gas City?, Grant, Indiana
- pochowany: Riverside Cemetery w Gas City w Indianie Plot: RS SG #5


*HELEN (PUŁAWSKI/PULASKI/ MACKER ALBO PACKER)
- ur. 22.03. 1928 w Central Falls, Rhode Island
- zm. 06.1981 w Providece, Rhode Island
- pochowana:
- ostatni adres:
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
OlszewskiDOffline
Temat postu: Re: Jan Olszewski i Katarzyna Olszewska (Korzeniecka) - Czar  PostWysłany: 07-09-2017 - 22:55
Zasłużony


Dołączył: 11-12-2013
Posty: 4

Status: Offline
annanap napisał:
Niestety nazwisko Japowicz w ogóle nie łączy się z Czarnią par. Lipniki.
Dopisek na akcie urodzenia wskazuje, że ślub odbył się gdzieś za Pruską granicą, więc musiała ona wyjechać i gdzieś tam znaleźć męża i prawdopodobnie osiąść...

annanap napisał:
Córka "Bony" Bolesława była m/w w wieku mojego dziadka (ur. 1916) lub młodsza. Jeśli byłaby Bolesława Japowicz to niestety akta urodzenia z Lipnik są do 1914

Tak, urodzenia z Lipnik są w AP Pułtusk do 1914 roku. Późniejsze roczniki mają się całkiem dobrze i czekają na swoją kolej w USC Łyse Smile

annanap napisał:
PS. Dorian, mocno się posunęłam w poszukiwaniu amerykańskim. Może chcesz do drzewa.
Dodaję, dzięki Smile

_________________
Dorian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
annanapOffline
Temat postu: Re: Jan Olszewski i Katarzyna Olszewska (Korzeniecka) - Czar  PostWysłany: 11-09-2017 - 16:59
Sympatyk


Dołączył: 12-12-2016
Posty: 48

Status: Offline
Cześć! chyba znalazłam jakiś trop Smile

Na stronie parafii pw. św. Archanioła Michała w Czarni znalazłam galerię zdjęć z cmentarza w Czarni i to:



Grób Anieli Budziłek i Konstantego Budziłka oraz Bronisławy Ciak domo Budziłek i Bolesława Ciak (zapewne jej męża). Aniela i Konstanty mieli na pewno syna Bronisława, który urodził się w 1927 i zmarł po 2 tygodniach. Bronisława zapewne urodziła się wcześniej, poszukam. Ale wygląda na to, że Bolesława z pamięci mojej Mamy to Bronisława. A Bolesława to raczej córka Bronisławy i Bolesława Ciaków.

Niestety jakość zdjęć jest marna, więc nie da się odczytać dat, ale liczę, że w niedługim czasie będę mogła pojechać na cmentarz w Czarni osobiście.

I mimo że dręczy mnie jeszcze ten "mąż Józef", to jestem coraz bardziej pewna, że "Boną" była Aniela.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
annanapOffline
Temat postu: Re: Jan Olszewski i Katarzyna Olszewska (Korzeniecka) - Czar  PostWysłany: 12-09-2017 - 17:12
Sympatyk


Dołączył: 12-12-2016
Posty: 48

Status: Offline
Mam jeszcze jedną prośbę, żeby ktoś mi pomógł uporządkować wiedzę.

– od 1914 ur, od 1928 śluby i od 1930 zgony – są w USC Łyse, tak?

– od 1890 ur, śl, zg - skany są w genbazie

– od 1838 Czarnia (gm. Kadzidło) jest w parafii Lipniki – znalazłam post Waldemara Chorążewicza z zeszłego roku, że nie są dostępne on-line a za opłatą, jaki jest stan na dziś?

– w latach 1781 – 1838 r. – Czarnia podlega parafii Kadzidło. Znalazłam na familysearch info, że są skany od 1808, ale nie mogę ich wyświetlić. Czy ktoś może mi podpowiedzieć jak mieć do nich dostęp?

– XVII – 1781 r. – Czarnia należały do parafii Nowogród (diec. Płocka, dek. Łomża). Czytam na stronie parafii, że akta spalone w czasie wojen. Ale na familysearch jest info, że są jakieś akta archiwalne, oczywiście tez ich nie moge zobaczyć, więc j.w

Z góry dziękuje za podpowiedzi.
Pozdrawiam.
Anna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WaldemarChorążewicz
Temat postu: Re: Jan Olszewski i Katarzyna Olszewska (Korzeniecka) - Czar  PostWysłany: 12-09-2017 - 17:41
Sympatyk


Dołączył: 12-12-2009
Posty: 1517

Witam.
Krótko i na temat.

– od 1914 ur, od 1928 śluby i od 1930 zgony – są w USC Łyse, tak?

– od 1890 ur, śl, zg - skany są w genbazie
Nie tylko w Genbazie, ale takze w Poczekalni.http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/AP-Pultusk/0676Lipniki-FChD-braki/
– od 1838 Czarnia (gm. Kadzidło) jest w parafii Lipniki – znalazłam post Waldemara Chorążewicza z zeszłego roku, że nie są dostępne on-line a za opłatą, jaki jest stan na dziś?
Myślę, że powinnaś cieszyć się iż zostały zdigitalizowane za prywatne pieniądze i po uzyskaniu zgody proboszcza zindeksowane przez 5 wolontariuszy.

– w latach 1781 – 1838 r. – Czarnia podlega parafii Kadzidło. Znalazłam na familysearch info, że są skany od 1808, ale nie mogę ich wyświetlić. Czy ktoś może mi podpowiedzieć jak mieć do nich dostęp?
Dostęp możesz mieć do mikrofilmów znajdujących się w AP Łomża. Zamawiasz je do swojego AP i przeglądasz przez miesiąc.

– XVII – 1781 r. – Czarnia należały do parafii Nowogród (diec. Płocka, dek. Łomża). Czytam na stronie parafii, że akta spalone w czasie wojen. Ale na familysearch jest info, że są jakieś akta archiwalne, oczywiście tez ich nie mog zobaczyć, więc j.w
Mikrofilmy możesz przeglądać j.w. czyli zamawiając w AP w Łomży.
Pozdrawiam
Waldemar
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
annanapOffline
Temat postu: Re: Jan Olszewski i Katarzyna Olszewska (Korzeniecka) - Czar  PostWysłany: 12-09-2017 - 18:38
Sympatyk


Dołączył: 12-12-2016
Posty: 48

Status: Offline
Dziękuje za informacje!

Pozdr.
Anna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kasia20015Offline
Temat postu: Re: Jan Olszewski i Katarzyna Olszewska (Korzeniecka) - Czar  PostWysłany: 11-12-2021 - 12:38
Sympatyk


Dołączył: 09-03-2019
Posty: 155

Status: Offline
Witam proszę kontakt priv jestem spokrewnieniona z córką Bolesława i Bronisławy Budziłek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.945703 sekund(y)