Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Janina_Tomczyk
Temat postu: Re: Poszukiwania przodków - mazowieckie  PostWysłany: 16-08-2017 - 16:04
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1260

Sroczyński_Włodzimierz napisał:
Janino mylisz się. Większość baz polskich tow. Gen. Nie wymaga. W tym bazy towarzystwa, na którego forum piszesz, także te dziwne słowa co powyżej.


Jak zwykle Włodzimierzu masz jakieś ale, ale zostaw sobie takie uwagi bez sensu, bo ludziom potrzebna konkretna pomoc. Większość baz genealogicznych wymaga jednak logowania by cokolwiek znaleźć lub pisać na forum. Najbardziej dziwe słowa Ty piszesz na tym forum i nikt tego nie przebije Very Happy Od dawna albo nie czytam tego co piszesz bo to takie pokrętne, że bez wodki nie robieriosz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-08-2017 - 16:26
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Gość ma swoje prawa, ale nie przeginaj, bo nie są to prawa nieograniczone - regulamin Cię obowiązuje jak każdego.
I powtarzam - słowa z Twpjego postu z 15:30 "Wszystkie bazy poza szukaj w archiwach i mormonami wymagają logowania" są nieprawdziwe i bardzo dziwne na forum stowarzyszenia, które udostępnia swoje bazy za darmo i bez logowania /rejestracji. Ograniczę się do "dziwne" bez konstruowania hipotez, że piszesz świadomie nieprawdę (czyli kłamiesz) w jakimś celu.

Czytelników tego niefortunnego fragmentu forum zapraszam do korzystania z baz PTG - bez konieczności rejestracji i logowania. Do innych baz innych stowarzyszeń udostępniających bazy na tej samej zasadzie mogę zaprosić członkowie innych stowarzyszeń. A czytać te słowa i być może kolejne zaproszenia też można bez logowania
cbdo

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Żygadło_PiotrOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-09-2017 - 11:43
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2017
Posty: 172
Skąd: Elbląg
Status: Offline
Witam ponownie i ponownie zwracam się do was z prośbę o małą pomoc.

Odnalazłem jedną odnogę przodków ale wciąż stoję w miejscu jeśli chodzi o akta. Szukam na stronie metryk akt urodzeń lub małżeństwa Józefa Kowalika, wiem że ich syn mój pradziadek urodzony był w 1898 roku we wsi Stawki, zostało to zapisane w aktach parafii Kowala-Stępocin.
Idąc do góry rocznikowo miałem nadzieję natrafić na akt małżeństwa między Józefem a Magdaleną ale nic z tego, podobnie jesli chodzi o daty narodzin rodziców Stanisława - 1857 oraz 1860.
Podobnie ma się rzecz z rodzicami żony Stanisława, odnalazłem akta ojca żony mojego pradziadka ale matki Justyny już nie widzę (urodzona w Lesiowie, par. Cerkiew, znalazłem akt ślubu z pierwszym mężem).

Co radzicie mi zrobić? jak szukać

_________________
Piotr Żygadło
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
GashlugOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-09-2017 - 12:27
Sympatyk


Dołączył: 16-11-2015
Posty: 150

Status: Offline
Witaj Piotrze

Moja rada: jeśli poszukiwania w sąsiednich parafiach nie dały rezultatu, postaraj się ustalić, do kogo należała wieś Stawki i jaki obszar obejmował majątek. Właściciel majątku, mogącego się znajdować na terenie różnych parafii, często przerzucał swoich chłopów tam, gdzie akurat potrzebował więcej rąk do pracy. Może w ten sposób trafisz na metryki z czasów przed uwłaszczeniem.

Czy tabele nadawcze przeglądałeś?

Jest jeszcze jedno: możliwa zmiana nazwiska. Warto szukać małżeństw także po imionach i podobnie brzmiących nazwiskach oraz nazwiskach świadków/chrzestnych, które często się powtarzają - wiadomo: najbliższi sąsiedzi, przyjaciele itd. Ale to sprawa oczywista więc wspominam tylko dla porządku.

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-09-2017 - 13:00
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Co ja Ci radzę ? Zacząć szukać w metrykach (np. zgonów) a nie tylko w indeksach. Smile
A jeśli w indeksach to też uważnie, bo tam ciekawe info jest.
np. w 1923 r. w Radomiu umiera Wojciech Kowalik, syn Józefa i Magdaleny Czyżewskiej. mąż Agnieszki Gryka. Ich ślub w Gródku Starym 1911 nr 28 (jest na familysearch). Z niego wynika, że w 1911 Józef (ojciec) nie żyje a matka Magdalena żyje.
Więc sięgam do zgonów z Kowali i w 1900 nr 18 widzę, że umarł Józef Kowalik, mąż Magdaleny Czyżewskiej syn Jana i Marianny Gąszczyk. A taki np Maciej Kowalik syn Jana i Marianny Gąszczyk bierze ślub z Jadwigą Wróblewską w Kowala 1874 nr 2 i czytam, że urodził się w Gąskach. Pytanie w których ale ze Słownikiem Geograficznym Królestwa można zacząć szukać. Proponuję przeszukać zgony Kowale w poszukiwaniu Magdaleny. Choć teoretycznie jako wdowa z małymi dziećmi mogła wyjść za mąż po raz kolejny.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Żygadło_PiotrOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-09-2017 - 15:50
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2017
Posty: 172
Skąd: Elbląg
Status: Offline
hehe Smile dzięki za podpowiedź, będę działał jak mówicie.
Wg metryk Józef był kolonistą, czy to oznacza że jako kolonista posiadał ziemię na własność?

_________________
Piotr Żygadło
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.569267 sekund(y)