Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
urluchOffline
Temat postu: Poszukiwanie zmarłego, którego nie ma już na pomniku cd.  PostWysłany: 28-10-2016 - 18:46
Sympatyk


Dołączył: 31-07-2016
Posty: 146

Status: Offline
Dzień dobry.
Chciałbym uprzejmie poprosić o poradę, gdzie szukać miejsca pochówku osoby zmarłej, której nie ma już na pomniku.
Osoba ta zmarła w 1944, pochowana została dopiero w 1945 roku.
Jako, że była bezdzietna, pomnik został zaniedbany, jest tam prawdopodobnie pochowany ktoś inny.
Jak pomimo to znaleźć miejsce pochówku tej osoby?
Przypuszczam, że zarząd cmentarza powinien mieć jakieś dokumenty na temat jego pochówku. A gdzie poza tym mógłbym szukać pomocy w tej sprawie?

Michał Skrzypecki


Ostatnio zmieniony przez urluch dnia 21-08-2017 - 22:56, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
GośkaOffline
Temat postu: Poszukiwanie zmarłego, którego nie ma już na pomniku.  PostWysłany: 28-10-2016 - 20:36
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 12-04-2007
Posty: 1284

Status: Offline
Myślę, że najprościej w kancelarii cmentarza. Np. szukałam w Warszawie grobu mojej prababki i okazało się , że już go nie ma i pochowani są tam inni ludzie. Powiedziano mi, że prochy zostały w tym grobie. U nas w Lublinie też prochy takiej osoby pozostają w tym samym grobie (przynajmniej taką informację dostałam). A jeśli jest to mała miejscowość to mogą nie prowadzić rejestru grobów i można znaleźć w kościele tylko akt zgonu.

_________________
Pozdrawiam - Gośka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
urluchOffline
Temat postu: Poszukiwanie zmarłego, którego nie ma już na pomniku.  PostWysłany: 30-10-2016 - 18:26
Sympatyk


Dołączył: 31-07-2016
Posty: 146

Status: Offline
Dziękuję za odpowiedź.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
urluchOffline
Temat postu: Poszukiwanie zmarłego, którego nie ma już na pomniku.  PostWysłany: 21-08-2017 - 22:58
Sympatyk


Dołączył: 31-07-2016
Posty: 146

Status: Offline
Dzień dobry.

Chciałbym uprzejmie zapytać, czy są jakieś przepisy, które regulują ile czasu zarząd cmentarza powinien przechowywać informację o pochowanym na terenie ich cmentarza zmarłym. Z czasem wymienia się pomniki, napisy się wycierają, chowają się nowi ludzie. Jak dawno można zajść w poszukiwaniach grobów swoich przodków?

Pozdrawiam,
Michał Skrzypecki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Heropolitanska_IzabelaOffline
Temat postu: Poszukiwanie zmarłego, którego nie ma już na pomniku.  PostWysłany: 22-08-2017 - 00:35
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2007
Posty: 399

Status: Offline
Ponieważ problem dotyczy osoby pochowanej w 1945 r. trzeba zacząć od pierwszej ustawy i pierwszych rozporządzeń.
Na podstawie ustawy z dnia 17 marca 1932 r. o chowaniu zmarłych i stwierdzaniu przyczyny zgonu (obowiązywała ona do 15 lutego 1959 r.) wydane zostało rozporządzenie Ministra Opieki Społecznej z dnia 30 listopada 1933 r. o chowaniu zmarłych i stwierdzaniu przyczyny zgonu, wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Ministrem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Według § 33 tego rozporządzenia zarząd każdego cmentarza powinien prowadzić księgę cmentarną, zawierającą co najmniej następujące dane, dotyczące poszczególnych osób pochowanych: 1) nazwisko i imię, 2) wiek, 3) adres, 4) data zgonu, 5) przyczyna zgonu, 6) data pochowania, 7) dokładnie określone miejsce pochowania według zatwierdzonego planu. Przepisy nie określały jak długo księgi cmentarne mają być przechowywane.
Na podstawie obecnie obowiązującej ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych wydane zostały trzy rozporządzenia.
Pierwsze, rozporządzenie Ministrów Gospodarki Komunalnej oraz Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 25 maja 1961 r. w sprawie urządzania cmentarzy, prowadzenia ksiąg cmentarnych oraz chowania zmarłych. Według § 15 tego rozporządzenia zarząd cmentarza powinien prowadzić księgę cmentarną według wzoru ustalonego przez Ministra Gospodarki Komunalnej, zawierającą następujące dane dotyczące osób, których zwłoki zostały pochowane: 1) nazwisko i imię, 2) płeć, 3) wiek, 4) ostatnie miejsce zamieszkania, 5) datę zgonu, 6) miejsce zgonu, 7) przyczynę zgonu, 8) datę i nr aktu zgonu, 9) datę pochowania, 10) dokładnie określone miejsce pochowania według planu zagospodarowania cmentarza, 11) ewentualne odnotowanie faktu wydobycia, daty i miejsca ponownego złożenia szczątków.
Dane wymienione w punktach 1-8 powinny być wpisane do księgi cmentarnej na podstawie przedłożonej karty zgonu. Karty zgonu, na podstawie których dokonano pochowania zwłok, powinny być przechowywane przez zarząd cmentarza co najmniej 30 lat. Okres przechowywania ksiąg cmentarnych nie został określony.
Identyczny zapis zawierało drugie rozporządzenie z dnia 20 października 1972 r. w sprawie urządzania cmentarzy, prowadzenia ksiąg cmentarnych oraz chowania zmarłych.
Obecnie obowiązuje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 1 sierpnia 2001 r. w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji grobów. Zgodnie z § 1 rozporządzenia osoby prawne i fizyczne odpowiedzialne za utrzymanie i zarządzanie cmentarzem prowadzą następującą dokumentację: 1) księgę osób pochowanych na cmentarzu, prowadzoną według numeracji narastającej lub w układzie rocznikowym, 2) księgę grobów,
3) alfabetyczny spis osób pochowanych na cmentarzu - zwaną dalej "księgami cmentarnymi". Rozporządzenie szczegółowo reguluje treść ksiąg cmentarnych oraz sposób ich prowadzenia. Według § 16 rozporządzenia osoby prawne i fizyczne odpowiedzialne za utrzymanie i zarządzanie cmentarzem przechowują księgi cmentarne bezterminowo.

Pozdrawiam
Izabela

Niestety ta żółta mordka sama się umieściła i nie da się usunąć.*



* Moderacja (c.k) Wystarczy w opcjach postu zaznaczyć opcję "Wyłącz Uśmieszki w tym poście"
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
iwonasudnikOffline
Temat postu: Poszukiwanie zmarłego, którego nie ma już na pomniku.  PostWysłany: 22-08-2017 - 07:39
Członek PTG


Dołączył: 27-02-2011
Posty: 193
Skąd: wroclaw
Status: Offline
Wykorzystam ten wątek też do mojej "biedy." Od kilku lat szukam grobu teścia -oczywiście oficjalnie to syn mój szuka. Z teściem mój mąż nie miał kontaktu od 1965r,rodzice jego rozwiedli się w 1958r. Mąż mój zmarł w 2004r, ja poszukiwania genealogiczne swojego taty rozpoczęłam 2008r i nie dawno zajęłam się rodziną męża. Niestety, przepisy może są dobre,ale grobu nie mogę znaleźć.
Fakty: 1.teść umiera w 08.1998r w domu opieki w Gdańsku -prowadzonym przez księdza-mieszka tam tylko 1 miesiąc
2.zgon zgłasza pracownik zakładu "Zieleni" w Gdańsku
3.mam akt zgonu
4.od 3 lat szukam grobu- nikt,nic nie wie
Teść był człowiekiem samotnym,nie miał rodziny,a mój mąż był jedynym dzieckiem
Pani Izabelo, gdzie jeszcze mam szukać? teoretycznie jeszcze przez rok grób powinien istnieć. Wszystkie cmentarze w Gdańsku sprawdziłam,rozmawiałam kilka razy z "Zielenią" zarządcą cmentarzy komunalnych..... i nic
pozdrawiam
Iwona

_________________
szukam potomków rodzin ze Zbycina okolice Mira,Połoneczki
nazwisk:Hrynkiewicz-Sudnik,Lewkowicz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
alicja_firmantyOffline
Temat postu: Poszukiwanie zmarłego, którego nie ma już na pomniku.  PostWysłany: 22-08-2017 - 09:02
Sympatyk


Dołączył: 14-05-2017
Posty: 78
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Pani Iwono, gdy pracowałam w Domu Pomocy Społecznej w Gdańsku, dowiedziałam się, że mieszkańcy tego domu, którzy nie mieli rodzin, po smierci byli chowani na cmentarzu Łostowickim w kwaterze należącej do tego domu.
Może w przypadku zmarłych mieszkańców domu opieki Pani tescia równiez tak jest? Czy nawiązała Pani kontakt z Domem Opieki w Gdańsku ( może to dom "Złota Jesień")?
Pozdrawiam
Alicja
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
iwonasudnikOffline
Temat postu: Re: Poszukiwanie zmarłego, którego nie ma już na pomniku.  PostWysłany: 22-08-2017 - 09:29
Członek PTG


Dołączył: 27-02-2011
Posty: 193
Skąd: wroclaw
Status: Offline
alicja_firmanty napisał:
Pani Iwono, gdy pracowałam w Domu Pomocy Społecznej w Gdańsku, dowiedziałam się, że mieszkańcy tego domu, którzy nie mieli rodzin, po smierci byli chowani na cmentarzu Łostowickim w kwaterze należącej do tego domu.
Może w przypadku zmarłych mieszkańców domu opieki Pani tescia równiez tak jest? Czy nawiązała Pani kontakt z Domem Opieki w Gdańsku ( może to dom "Złota Jesień")?
Pozdrawiam
Alicja


Dokładnie to jest ten dom, nikt nie chce tam rozmawiać,nie ma żadnej dokumentacji. Dzwoniłam na ten cmentarz i nie ma w żadnym rejestrze nazwiska teścia
Iwona

_________________
szukam potomków rodzin ze Zbycina okolice Mira,Połoneczki
nazwisk:Hrynkiewicz-Sudnik,Lewkowicz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Heropolitanska_IzabelaOffline
Temat postu: Re: Poszukiwanie zmarłego, którego nie ma już na pomniku.  PostWysłany: 22-08-2017 - 10:28
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2007
Posty: 399

Status: Offline
Uważam, że syn Iwony powinien zwrócić się do Zarządu Cmentarza Łostowickiego na piśmie. Zupełnie inaczej podchodzi się do sprawy, gdy trzeba napisać odpowiedź pisemną, pod którą ktoś się musi podpisać. Napisałabym, że wg posiadanej wiedzy osoby zmarłe w Domu Pomocy Społecznej w Gdańsku, które nie miały rodzin albo których rodziny nie były znane chowane były na tym Cmentarzu Łostowickim. Powołałabym się na obowiązujące w tym czasie rozporządzenie z 1972 r. wg którego co najmniej karty zgonu, na podstawie których dokonano pochowania powinny być przechowywane przez zarząd cmentarza co najmniej 30 lat. Zatem Zarząd Cmentarza musi być jeszcze w ich posiadaniu. Ponadto każda osoba pochowana musiała być umieszczona w księdze cmentarnej. A obecne rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 1 sierpnia 2001 r. nakazuje przechowywanie ksiąg cmentarnych bezterminowo. Według mnie na tym etapie na telefon niczego się już nie załatwi. Ponadto nie bez znaczenia jest, że Cmentarz Łostowicki jest cmentarzem komunalnym i zawsze można napisać skargę do jednostki zwierzchniej, czyli do urzędu miasta Gdańsk.
Pozdrawiam
Izabela
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
iwonasudnikOffline
Temat postu: Re: Poszukiwanie zmarłego, którego nie ma już na pomniku.  PostWysłany: 22-08-2017 - 10:36
Członek PTG


Dołączył: 27-02-2011
Posty: 193
Skąd: wroclaw
Status: Offline
Dziękuję za porady, dzisiaj syn napisze.
pozdrawiam
Iwona

_________________
szukam potomków rodzin ze Zbycina okolice Mira,Połoneczki
nazwisk:Hrynkiewicz-Sudnik,Lewkowicz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Heropolitanska_IzabelaOffline
Temat postu: Re: Poszukiwanie zmarłego, którego nie ma już na pomniku.  PostWysłany: 22-08-2017 - 10:43
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2007
Posty: 399

Status: Offline
Ja bym jeszcze dodała w piśmie do Zarządu Cmentarza, że nieudzielenie informacji o miejscu pochówku dziadka narusza dobra osobiste jego wnuka. Uniemożliwia mu bowiem kultywowanie pamięci o zmarłym dziadku. Będzie to więc także naruszenie art. 23 kodeksu cywilnego.
Izabela
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
lukas_07Offline
Temat postu:   PostWysłany: 23-08-2017 - 11:30
Sympatyk


Dołączył: 17-10-2013
Posty: 149

Status: Offline
Pozwolę podłączyć się pod temat.
Moja praprababcia zmarła w 1934 roku i została pochowana na cmentarzu parafialnym, który w latach 70-tych XX wieku został przejęty przez Zarząd miejski i od tego czasu stał się cmentarzem komunalnym. Grób przetrwał jakimś cudem do dnia dzisiejszego, nigdy nie posiadał napisu i prawdopodobnie nie był od jego założenia opłacany. Obecnie miejsca na cmentarzu kończą się i Zarząd planuje likwidacje starych i nieopłaconych grobów. Zarząd Cmentarza nie posiada żadnej dokumentacji dotyczącej grobu praprababci a parafia do której cmentarz należał wcześniej też nie posiada księgi pochówków ani innej księgi z opłatami z czasów kiedy cmentarz był pod ich zarządem.
Obecny Zarząd cmentarza twierdzi, że za przedłużenie prawa do grobu należy wnieść opłatę wsteczną aż od 1954 roku bo wtedy upłynęło 20 lat od pochówku i można było grób wykorzystać ponownie. Łącznie do zapłaty wychodzi 1360 zł i patrząc na to, że grób mógł zostać już dawno zlikwidowany to nie jest to duża opłata. Zastanawia mnie jednak czy żądanie odpłaty od 1954 roku jest zasadne zwłaszcza, że obecny Zarząd nie posiada żadnej dokumentacji co do wnoszonych opłat za grób a zarząd nad cmentarzem sprawuje od początku lat 70 XX- wieku. Proszę o Wasze opinie na ten temat.

Pozdrawiam
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
urluchOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-08-2017 - 11:32
Sympatyk


Dołączył: 31-07-2016
Posty: 146

Status: Offline
Dziękuję za odpowiedź na moje pytanie.

Pozdrawiam,
Michał Skrzypecki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.608743 sekund(y)