Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 19 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Vincent23Offline
Temat postu: Problem z numerowaniem ID przodków  PostWysłany: 22-08-2017 - 10:44


Dołączył: 22-08-2017
Posty: 3

Status: Offline
Witam.
Jestem nowy na forum.
Do pracy używam programu Drzewo Genealogiczne II. Mam już ponad 400 wpisów i teraz pojawia się problem. Chciałem zrobić kronikę rodzinną.
Zależy mi na tym aby kronika wyglądała następująco:
ciotka nr 1 i jej dzieci , następnie ciotka nr 2 i jej dzieci itp.

pomocy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Problem z numerowaniem ID przodków  PostWysłany: 22-08-2017 - 11:01
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31716
Skąd: Warszawa
Status: Offline
ale (Wincenty?) w czym masz problem?
chciałbyś (1) rady jaki system zaprojektować tzn jak ID mogą wyglądać, z czym być związane etc
czy (2) już jesteś pewny, że najlepszym wyborem jest ponumerowanie ciotek (wg jakiegoś znanego Ci porządkującego klucza) i oczekujesz...
..no właśnie czego w tym przypadku? wiesz co chcesz i jak , wiec na czym pomoc może polegać?

temat sam w sobie jest ciekawy i warto skorzystać z doświadczenia innych osób, ale to raczej (1) niż (2) Smile

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Vincent23Offline
Temat postu: Problem z numerowaniem ID przodków  PostWysłany: 22-08-2017 - 11:18


Dołączył: 22-08-2017
Posty: 3

Status: Offline
tak Wincenty .

Powiem tam. W przypadku opcji nr 2 problem jest tego typu że mogę ponumerować wszystkich i będzie ok. ale za rok się okaże że rodzina się powiększy, odnajdę dodatkowe informacje i wtedy cała numeracja leży i trzeba ją robić od początku.

Dlatego bardziej istotna jest opcja 1.
Próbowałem nadawać numery odseparowane przecinkiem, kropką, pauzą - ale program tego nie segreguje.

Albo inaczej.... jakiś program, który umożliwia z danych (gedcom) stworzyć kronikę rodzinną
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Problem z numerowaniem ID przodków  PostWysłany: 22-08-2017 - 11:36
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31716
Skąd: Warszawa
Status: Offline
ano, tak dokładnie jest jak napisałeś, tj jeśli ograniczysz się do liczb, to "adresowanie bezwzględne od najstarszego" ma tę przypadłość, że trudno uzupełnić gdy ktoś się odnajdzie
najczęstsze, najbardziej popularne
1 Abacki Antoni
1.1. Abacki Andrzej najstarszy syn Antoniego
1.1.1 Abacki Alfred najstarszy syn Andrzeja, wnuk (niekoniecznie najstarszy;) Antoniego
1.1.2 Abacka Barabara, córka Andrzeja
1.2 Abacki Bolesław, syn Antoniego (zmarł bezpotomnie)
1.3 Abacka Czesława, córka najstarsza Antoniego
1.4 Abacki Damian

i "nagle" znajdujesz starszą siostrę Czesławy ..się sypie wsio
bo zakotwiczone "bezwzględnie"
nie mówiąc o tym, że gdy namierzysz rodziców Antoniego to jeszcze jeszcze "0", ale dziadkowie "-1"?Smile

więc często dzielone gałązki na A, B, ("tablica 1" "tablica 2"), ale wtedy albo indeks rozbudujesz A1.1.3 (=B2,4) by mieć ID unikalne, albo tracisz funkcję "po indeksie")

może być (na to nazwa indeks by wskazywała zresztą) ID w żaden sposób niezwiązujący z miejscem
ID 214 i ID 215 to dwie osoby, które np "opracowałeś" po sobie, ale kompletnie z innej bajki, inne gałązki i ID214 to 2.1.4.3 a ID215 to 4.8.12.2.1.1.2
i to bym polecał - faktyczny indeks osób jakiś identyfikator (też rozważałbym alfanumeryki nie numery, bardziej typu ID "214ac" niż "ID214", ale wtedy niestety nie widać od razu "gdzie w wywodzie/drzewku to jest te 214/214ac"

można związać nie z "najstarszym" a z probantem (i wybrać probanta dowolnie)

można kusić się o relacyjną przy wywodzie przodków identyfikację
1m2w3m4w
każda na wady i zalety
największy ból, to fakt, że to co dla Ciebie może być najlepsze, przejrzyste, funkcjonalne, efektywne "od arzu pokazujące" o kogo chodzi, łatwo wykazujące związek, relację pomiędzy np "1w2m3w4m" a "1w2m4m3w"
dla czytelnika - czarna magia

dążę do tego, że nie to dobre co dobre, a co się komu podoba
a najlepsze z punktu widzenia IT, zautomatyzowanego uzupełniania, badania relacji na ogół jest absolutnie nie do zaakceptowania na pierwszy rzut oka
czyli gdy stworzysz/użyjesz systemu pozwalającego na uwzględnienie zmultuplikowanych relacji (np wykazujące "od razu" dzieci małżeństwa, gdzie rodzice mieli wspólnego prapradziadka) to będzie działało w tablicach, macierzach, łatwo policzysz, ale nikt tego nie przeczyta bez instrukcji obsługi:)

czyli sumując:
na pewno w tym co będziesz pokazywał "kronika rodzinna" potrzebujesz ID?Smile

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WirtualnyOffline
Temat postu: Problem z numerowaniem ID przodków  PostWysłany: 22-08-2017 - 12:21
Sympatyk


Dołączył: 03-12-2015
Posty: 46
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Robiąc to w Wordzie lub Writerze według systemu nagłówków przyporządkowuje się je do pokoleń. Numerację można wybrać właśnie w takim stylu jak wyżej przedstawiona. Po znalezieniu nowych osób albo aktualizuje się samo, albo trzeba wybrać opcję kontynuuj poprzednią numerację (zależnie od programu - piszę z głowy, więc proszę wybaczyć, jeśli nazwa opcji brzmi trochę inaczej). Nagłówki można przesuwać o poziom w dół lub w górę - aktualizując numerację. Przenumerowanie robi się z grubsza samo.

Edytory tekstu są jednymi z najbardziej wkurzających programów świata, ale po rozgryzieniu strukturyzacji dokumentów poprzez: nagłówki, automatyczne numerowanie i hierarchiczne zarządzanie stylami, są w stanie pokazać swą moc.

_________________
Pozdrawiam

Sławek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bea
Temat postu:   PostWysłany: 22-08-2017 - 15:34
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2009
Posty: 1558
Skąd: Mazowsze Północne (Ziemia Zawkrzeńska)
To jeszcze ja coś napiszę, choć również nie do końca rozumiem, co pytający chce osiągnąć.

Wincenty, sposób numerowania który podał Włodek na przykładzie rodziny Abackich jest podstawowy w genealogii. Jeśli ktoś pisze:
1 Abacki Antoni
1.1. Abacki Andrzej
1.1.1 Abacki Alfred
1.1.2 Abacka Barabara
1.2 Abacki Bolesław
To dla każdego genealoga jest jasne, że Andrzej jest najstarszym synem Antoniego, natomiast Alfred i Barbara to dzieci Andrzeja - również wymienione w kolejności chronologicznej.
Jeżeli w miarę poszukiwań znajdziemy dokumenty, że Andrzej nie był najstarszym synem, bo wcześniej od niego urodziła się Anna... to cała numeracja musi zaktualizować - tak jak we wspomnianym wordzie. Tak są pisane programy komputerowe - żeby nie trzeba było tego pilnować, aktualizuje się automatycznie. "Siamo" Cool
Tyle że... program o nazwie "Drzewo Genealogiczne" i większość/wszystkie* (* niepotrzebne skreślić) programy, nie służą do zrobienia drzewa genealogicznego - a do stworzenia bazy danych, z której można wygenerować drzewo genealogiczne. Jedno ? Nie. Możesz generować co najmniej tyle różnych, ile masz ludzi wpisanych.

Jeśli osobą centralną drzewa będzie Antoni, to numeracja będzie
1. Antoni
1.1. Anna
1.2. Andrzej
1.3. Bolesław
Ale równie dobrze możesz w tym samym programie, za pomocą tej samej bazy danych, wygenerować drzewo, którego centralną osobą będzie Andrzej i wówczas to on będzie miał numerek 1.
1. Andrzej
1.1 Alfred
1.2 Barbara

Taka numeracja - jest nadążna, czyli względna.
Dlatego nie można powiedzieć, że ciocia Krysia z Białegostoku to zawsze 1.5.6.8. Bo numer zawsze ustala się względem czegoś.
dygresja: Ja np. w ogóle nie używam drzewa scentralizowanego na własnej osobie. Bo wówczas jest za duże i nie można ogarnąć go wzrokiem. Poza tym nie ma mojego kuzynostwa (nie są moimi przodkami, ani potomkami). Jako osobę centralną wybieram przeważnie pradziadków.

Ale - dla potrzeb prezentacji lub własnej pracy - można nadać numer bezwzględny, tzw. "wklepany z ręki", który będzie potraktowany przez program jak zwykły tekst (w sumie: "ciocia 1" to tekst nie numer).
Aha! genealogia to wprawdzie zabawa, ale dotyka żywych ludzi (lub żywych potomków zmarłych), dlatego zalecałabym więcej wrażliwości. Bo jakby to ja zobaczyła na prezentacji, że nazwałeś mnie "ciocią 3"... to nie miałabym najlepszego zdania o tobie.
Wracając do tematu, program Drzewo Genealogiczne umożliwia stworzenie 4 dodatkowych pozycji - o dowolnej nazwie i przeznaczeniu. Podejrzewam, że dane te niekoniecznie skopiują się do innego programu plikiem gedcom. Ale na potrzeby jednego programu są i można je wykorzystać.
Ustawienia -> Ustawienia programu.. -> Etykiety
Masz tu nazwy Pole 1 do 4, możesz nadać im swoje nazwy. I wpisać do nich dowolną treść.
Osoba -> Pozostałe dane -> Dane własne
(domyślnie wpisane jest pole 1, pole 2 ...)

Ja używam tego do pracy z programem - jako moje własne oznaczenie kluczowych gałęzi mojej bazy. Dzięki temu mam dodatkową wąziutką kolumnę w zakładce "baza osób" - przy kluczowych osobach mam wpisany tam znaczek. Pozostałe osoby nie mają wypełnionej tej pozycji. Dlatego nie szukam po liście nazwisk, w które powiązanie rodzinne chcę wejść żeby coś uzupełnić, tylko klik i już jestem w odpowiednim formularzu, szukanej gałęzi. Tak mi wygodniej.
Reasumując - do dyspozycji są 4 pola, można je dowolnie zdefiniować. Radziłabym jednak nie pisać tam kluczowych informacji, bo przy ewentualnym transporcie do innego programu mogą zniknąć.

_________________
Beata

mapki parafii warszawskich w latach 1826-1939: link
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Vincent23Offline
Temat postu:   PostWysłany: 22-08-2017 - 19:59


Dołączył: 22-08-2017
Posty: 3

Status: Offline
Dziękuje za powyższe informacje.

W programie Drzewo genealogiczne II żadne kombinacje z ID nie są poprawnie segregowane. Tylko podstawowy ciąg liczb 1,2....1000 jest segregowany bez problemu.
W takim razie mam pytanie czy w tym programie DG II można wyeksportować dane razem z zdjęciami do WORDA ? Bo chyba muszę zrezygnować z opcji kroniki rodzinnej dedykowanej przez w.w. program. Bo nie mogę dojść ani ładu ani składu. Poprawne przedstawienie danych to jedynie alfabetyczne segregowanie osób z drzewa

Chyba że .. istnieje jakieś inne narzędzie służące do przedstawienia danych zebranych w drzewie genealogicznym.

Liczę na Wasze pomysły i Wasze doświadczenie w tej kwestii.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dorota_MazurekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-08-2017 - 21:41
Sympatyk


Dołączył: 30-07-2015
Posty: 341

Status: Offline
W tym programie, jeśli masz dobrze połączone osoby, to dla każdej osoby możesz utworzyć drzewo potomków lub przodków, ewentualnie drzewo potomków i przodków, wraz z małżonkami i rodzeństwem. A później można to wydrukować. Po co przerzucać do Worda?
Pozdrawiam
Dorota
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Anna_SOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-08-2017 - 23:05
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-07-2014
Posty: 136

Status: Offline
Witam,
dla poprawnego segregowania w DGII można to zrobić np. tak:
01000000 Abacki Antoni (ew. ciocia 1)
01010000 Abacki Andrzej najstarszy syn Antoniego
01010100 Abacki Alfred najstarszy syn Andrzeja, wnuk (niekoniecznie najstarszy;) Antoniego
01010200 Abacka Barabara, córka Andrzeja
01020000 Abacki Bolesław, syn Antoniego (zmarł bezpotomnie)
01030000 Abacka Czesława, córka najstarsza Antoniego
01040000 Abacki Damian
02000000 ciocia 2
itd.

Pozdrawiam
Anna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JegierOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-08-2017 - 23:54
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 01-12-2013
Posty: 569

Status: Offline
Po co to całe gdybanie. Proszę zwrócić się do firmy PL-Soft w Gdańsku, która jest twórcą tego programu i oni natychmiast odpowiedzą na wszystkie pytania.

Pozdrawiam
Stanisław
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.570425 sekund(y)