Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
GrabieOffline
Temat postu: Obrębscy z Warszawy, XIX wiek  PostWysłany: 06-08-2017 - 16:39
Sympatyk


Dołączył: 15-02-2017
Posty: 45
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Temat: "Rodzina Obrębskich w Warszawie w XIX wieku"*

Poszukuję wszelkich informacji o rodzinie Felixa Hilarego Obrębskiego urodzonego w Czerniewie (lub Kamionkach) w 1816, zamieszkałego i zmarłego w 1873 w Warszawie. Był urzędnikiem, dozorcą policji wykonawczej (?). W niektórych aktach występuje jako "z własnych funduszów utrzymujący się". Jego żoną była Marianna Manijakowska. Mieli prawdopodobnie pięcioro dzieci (Małgorzata, Marya, Daniel, Paweł, Teodozya). Rodzicami chrzestnymi zawsze były ciekawe osoby.

Za wszelką pomoc dziękuję.

Pozdrawiam

*moderacja tematu [Sianin_1948]

_________________
Jan I. Lipski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-08-2017 - 17:24
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Witam,

jeśli chodzi o wątek policyjny, to proponuję Ci przejrzeć zespół w AP Warszawy - Warszawska Policja Wykonawcza w Warszawie (1867-1916) Podręczny inwentarz do tego zespołu to ogromna kartoteka fiszek, ciasno umieszczonych w szufladzie, którą pracownik przynosi do pracowni. Fiszki to w większości zapisane cyrylicą sztywne tekturki z informacjami o policjantach, ułożone wg cyrkułów, ale czasem może zdarzyć się fiszka nie w tym miejscu gdzie powinna być umieszczona, zatem warto przejrzeć cały inwentarz. Za fiszką kryje się zapewne personalna teczka policjanta, jednak takiej nie miałam okazji oglądać (nie znalazłam swojego przodka - również policjanta).
Z uwagi na poszukiwany przez Ciebie okres, na pewno warto bliżej się przyjrzeć także zespołowi: Zarząd Oberpolicmajstra Warszawskiego w Warszawie (1837-1917)
Tu jednak nie mam żadnych doświadczeń.

W AP Warszawa znajdują się ponadto następujące zespoły dot. Policji:
•Kancelaria Dowództwa Żandarmerii Twierdzy Warszawa (1903-1912);
•Warszawski Gubernialny Zarząd Żandarmerii (1880-1917), zarządy żandarmerii z powiatów: Warszawa, Mińsk Mazowiecki, Radzymin (1900-1916); żandarmeria powiatowa: Ciechanów (1939), Płock (1941-1944);
•Warszawski Wydział Ochrony Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego w Warszawie (1897-1916);
•Policja Państwowa: Grupa Rezerwy w Warszawie (1931-1939), komendy: m.st. Warszawy (1919-1939); powiatowe z województwa warszawskiego (1918-1939);
•Policja Polska - Komenda w Warszawie (1939-1944);
•Tajna Policja Państwowa: Ciechanów-Płock (1940-1945);
•Naczelnik Straży Ziemskiej powiatu warszawskiego (1867-1915).


Jakich danych poszukujesz o tej rodzinie i co udało Ci się ustalić? Czy przejrzałeś wszystkie zasoby metrykalne dostępne online?

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
GrabieOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-08-2017 - 00:33
Sympatyk


Dołączył: 15-02-2017
Posty: 45
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Przejrzałem w miarę możliwości to co udało mi się znaleźć, ale pewnie niewystarczająco dokładnie.
Ciekawi mnie ogólnie historia rodziny. Wydaje mi się, że pochodzą ze zubożałej szlachty (ojciec Feliksa Hilarego był prawdopodobnie ekonomem w Czerniewie). Żona Feliksa M. Manijakowska wygląda na to, iż pochodziła z rodziny wyrobników.
Interesujący jest dla mnie ich status społeczny w latach kiedy żył Feliks. Tak jak już wspominałem przy okzaji chrztu jego dzieci zawsze towarzyszyły i zostawały rodzicami chrzestnymi ciekawe osoby. Np. chrzest Teodozji Izabelli (siostra praprababci) - rodzicami chrzestnymi zostają Kazimierz ks. Lubomirski, Marya hr. Łubieńska, Jan Nepomucen Dąbrowski i Ludwika Preya.
Ciekawi mnie też, co było powodem częstego miejsca zamieszkania (co wynika z aktów chrztów dzieci, gdzie zapisane są adresy).
Tak naprawdę interesuje mnie o nich wszystko Smile

_________________
Jan I. Lipski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
DominiaqueOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-08-2017 - 01:03
Sympatyk


Dołączył: 16-12-2015
Posty: 181

Status: Offline
Witam,
może znajdzie się jakieś powiązanie i do czegoś się przyda poniższa informacja,

moja 4x prababcia nazywała się Marianna Stodulska z domu Obrębska, ur. ok. 1814 r. w Drzewoszkach, zm. 05.01.1855 r. w Żychlinie. Jej rodzicami byli: Stanisław Obrębski, ur. ok. 1774 r. (syn Łukasza i Franciszki Obrębskich), zm. 20.06.1842 r. Drzewoszki Wielkie oraz Marianna Obrębska, ur. ok. 1775 r. (córka Antoniego Wojdeckiego ok. 1749 - 01.12.1819 i Kunegundy Wojdeckiej z d. Gajewska ur. ? - 18.04.1813), zm. 15.11.1855 r. Drzewoszki Wielkie.

W dokumentach określani jako szlachta, właściciele cząstkowi albo obywatele.

Pozdrawiam

_________________
Tomasz Dominiak
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-08-2017 - 05:37
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Witam,

Przejrzałam tak na szybko dostępne online metryki, które zapewne są Ci znane, więc nie będę ich wymieniać.
Metrykę chrztu znamy - Feliks urodził się w Czerniewie (skąd znak zapytania dot. Kamionek?)

Na co zwróciłam uwagę? Trzy dni po ślubie Feliksa Obrębskiego w tej samej parafii bierze ślub hr. Władysław Łubieński z Marianną Orsetti (kolejny akt). Mam nieodparte wrażenie, że Marya hr. Łubieńska, o której wspomniałeś była tą właściwą matką chrzestną dziecka Obrębskich.
Warto prześledzić majątki Łubieńskich i szukać ewentualnych powiązań.

Czy udało Ci się dotrzeć do metryk związanych z rodzicami Feliksa Obrębskiego z parafii Woźniki lub parafii okolicznych?

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
GrabieOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-08-2017 - 09:57
Sympatyk


Dołączył: 15-02-2017
Posty: 45
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Z rodzicami Feliksa było trudniej, ale pamiętam że w jakimś stopniu coś mi się udało ustalić - i stąd był wniosek o zubożałej szlachcie. Na pewno były to okolice związane z parafią Woźniki i Biała i miejscowością Kamionki - część dziedziczna w Kamionkach.

_________________
Jan I. Lipski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-08-2017 - 11:06
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
To nie za dużo konkretów, szczerze powiem...

Faktem jest, że wieś Kamionki w parafii Biała była podzielona pomiędzy szlachtę: Chojnowskich, Grzybowskich, Jarockiego, Kamińskiego, Miłodrockiego, Myśliborską, Obrębskich i Żółtowskich.
Aby jednak dowiedzieć się więcej na temat konkretnych nazwisk, niezbędna będzie wizyta w AGAD i przegląd odpowiednich akt grodzkich z Lustracji - najogólniej mówiąc lub weryfikacja ksiąg metrykalnych:
https://familysearch.org/search/catalog ... %20Library

Polecam wątek, w którym podlinkowałam inwentarze do lustracji:
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic ... t-15.phtml
Nie wiem czy pośród nich znajduje się dekanat bielski, ale zakładam, że tak.

Swojego czasu w taki właśnie sposób (z uwagi na brak dostępu do ksiąg metrykalnych) udało mi się zweryfikować moich przodków, którzy również w części dziedziczyli Grzybów Szlachecki w parafii Sołek (2. połowa XVIII w.). W dokumencie tym z imienia i nazwiska wymienieni są właściciele.

Obrębskich stanu szlacheckiego było na terenie diecezji płockiej więcej, ale rozumiem, że inne parafie były pod tym kątem weryfikowane, np. Rosochate Kościelne czy także w dekanacie bielskim - parafia Bonisław?

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
GrabieOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-08-2017 - 13:10
Sympatyk


Dołączył: 15-02-2017
Posty: 45
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Wiem tylko o tym co napisałem - czyli niewiele, więc o innych parafiach nie mogę nic powiedzieć.
Dziadkami Feliksa Hilarego na pewno byli Jacenty Obrębski i Katarzyna Żółtowska

_________________
Jan I. Lipski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-08-2017 - 13:20
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Przyznam, że trudno jest pomóc w poszukiwaniach, jeśli Poszukujący podaje mało informacji konkretnych - o czym już wie, jakich metryk mu brakuje, co przeszukał, skąd np. wiadomo, że to dziadkowie Feliksa itd.
W końcu to nie ja szukam danych Smile

Pozdrawiam i życzę powodzenia
w dalszych ustaleniach!

Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
GrabieOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-08-2017 - 13:25
Sympatyk


Dołączył: 15-02-2017
Posty: 45
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Dziękuję za pomoc

_________________
Jan I. Lipski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.552779 sekund(y)