Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
JanGodlewskiOffline
Temat postu: Godlewski Bonifacy , Usza Mała 1800r  PostWysłany: 17-08-2017 - 12:22


Dołączył: 17-08-2017
Posty: 5

Status: Offline
Dzień dobry,
Szukam daty i miejsca urodzenia Bonifacego Godlewskiego, który mieszkał w Uszy Małej i chrzcił dzieci (z Józefata Boguską) - Marianna -1801, Antoni-1806,Jan-1808, Rozalia-1811, Michał-1815, Weronika 1821) w parafii Kuczyn.
Dziękuję za informację.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Godlewski Bonifacy , Usza Mała 1800r  PostWysłany: 17-08-2017 - 12:49
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
A może chociaż przybliżona data urodzenia ? Z aktu urodzenia dziecka skoro odnalazłeś.
Akt ich ślubu znalazłeś ?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JanGodlewskiOffline
Temat postu: Godlewski Bonifacy , Usza Mała 1800r  PostWysłany: 17-08-2017 - 13:09


Dołączył: 17-08-2017
Posty: 5

Status: Offline
Aktu ślubu brak, Aktu urodzenia(Bonifacego i Józefaty) brak,(dane mam z aktu ślubu Antoniego oraz z aktów urodzenia innych dzieci)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Godlewski Bonifacy , Usza Mała 1800r  PostWysłany: 17-08-2017 - 13:53
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Skąd masz daty urodzenia dzieci Bonifacego, zwłaszcza Rozalii, Michała, Weroniki.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Godlewski Bonifacy , Usza Mała 1800r  PostWysłany: 17-08-2017 - 14:56
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Podymne z 1791 ziemi drohickiej wymienia w Uszy Małej Stefana Godlewskiego, najpewniej ojca Bonifacego. Innych Godlewskich w tej parafii nie ma. Podobnie Bogus(c)kich. Ślubu - jesli będzie taka potrzeba - zatem trzeba szukać w okolicznych parafiach.
Natomiast potwierdzenia mojej hipotezy że Bonifacy był synem Stefana w ksiegach Kuczyna. Te najstarsze sa w AD w Drohiczynie.
Natomiast zaskakuje informacja o chrztach dzieci. Czyżby proboszcz parafii kuczyńskej otworzył się ?
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Godlewski Bonifacy , Usza Mała 1800r  PostWysłany: 17-08-2017 - 15:40
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
W pobliskiej parafii Czyżew Godlewscy i Boguscy (Boguccy) występują licznie i jest kilka małżeństw pomiędzy nimi.
http://metryki.genealodzy.pl/metryki.ph ... =1695&kt=2
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JanGodlewskiOffline
Temat postu: Godlewski Bonifacy , Usza Mała 1800r  PostWysłany: 17-08-2017 - 17:17


Dołączył: 17-08-2017
Posty: 5

Status: Offline
Dziękuję za informację, Proboszcz był zawsze trudny!!! ale w latach 2010/11 organista był bardziej dostępny stąd udało mi się wykonać zdjęcia aktów chrztu ( a wcześniej otrzymałem korespondencyjnie ksero aktu ślubu wnuka Bonifacego- Ignacego (zm. w 1910r w Warelach Filipowiczach) . Niestety byłem optymistą, że jeszcze dane mi będzie inna okazja aby przejrzeć starsze księgi- niestety po odejściu organisty nie uzyskałem zgody na przyjazd do Kuczyna) Podymne faktycznie wymienia Stefana Godlewskiego. Wertując księgi nurskie znalazłem Bonifacego Antoniego syna Stefana ur. w 1758r w Godlewie Warszach, Jest problem w tym, że dokument ten dotyczy pokwitowania stryjów Bonifacego z części majątku w Godl. War. w 1783r (czyli po śmierci ojca- Stefana). Wyjaśnienia wymaga co robił Bonifacy między 1783 i 1801 kiedy chrzcił pierwsze dziecko w Kuczynie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Godlewski Bonifacy , Usza Mała 1800r  PostWysłany: 17-08-2017 - 18:50
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Nie rozumiem części informacji .
Kogo skwitowali stryjowie w 1783? Bonifacego?! Czy Stefana? Co znaczy (czyli po śmierci ojca- Stefana)?
Przecież Stefan w 1791 roku zył.
I jeszcze jedno czy to Bonifacy urodził się w 1758 ? Gdyby tak to nie można wykluczyc że był żonaty z inna NN a Józefata byłaby kolejna jego zona .
Tego slubu szukałbym w Bogutach
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JanGodlewskiOffline
Temat postu: Godlewski Bonifacy , Usza Mała 1800r  PostWysłany: 17-08-2017 - 20:05


Dołączył: 17-08-2017
Posty: 5

Status: Offline
Z przetłumaczonego dokumentu wynika, że Bonifacy Antoni kwitował swoich stryjów czyli braci swego ojca (Stefana) Potwierdziłem to aktami z parafii Zuzela.wg akt metryk. Stefan - ojciec BA urodził się w 1712r brak aktu zgonu nie pozwala stwierdzić, że żył jeszcze w 1791r (79lat ?).
Też zakładałem, że mógł mieć wcześniej inna żonę (Boguccy mieszkali w Bogutach - różnej maści), ale w parafii Boguty nie ma akt z tego okresu ( byłyby to rok 1758+25= 1783r czyli rok w którym kwitował stryjów) Ciekawą interpretację dał mi ksiądz z Zuzeli- otrzymał 2000 florenów kupił konia i szablę i pojechał walczyć do konfederatów (LOL)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Godlewski Bonifacy , Usza Mała 1800r  PostWysłany: 17-08-2017 - 20:57
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Wygląda na to że Stefan zapisał ziemie za życia Bonifacemu !!. Z mojej praktyki znam raczej bardzo rzadkie takie przypadki. Ojciec dopóki zył ziemie trzymał.
Najpewniej było tak że Stefan wżenił się w Uszę (byłby to najpewniej jego kolejny ślub) . Pewnie z jakaś Uszyńska. Wkrótce okolo 1783 ozenił sie Bonifacy i sprzedał swoja część stryjom. Czy tą wybranką była Józefata Bogucka? Niekoniecznie. Na pewno jednak hipotetyczna pierwsza wybranka była spoza parafii Zuzela i tam gdzieś w świecie zamieszkali .
Po roku 1791 Stefan zmarł i po nim Bonifacy odziedziczył w Uszy
Co konieczne to przejrzeć trzeba Kuczyn szukając 1/ ślubu Stefana 2/ urodzeń jego dzieci 3/ zgonu.
Warto przejrzec Boguty Chrzty od 1781 roku sa !
Tyle refleksji na gorąco.
Pozdrawiam
Ps Legendę księdza o konfederacji barskiej bym sobie darował.W 1783 była już tylko dawnym wspomnieniem. Pieniądze pewnie przeznaczył na zakup gospodarstwa . Tylko gdzie?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JanGodlewskiOffline
Temat postu: Godlewski Bonifacy , Usza Mała 1800r  PostWysłany: 18-08-2017 - 10:16


Dołączył: 17-08-2017
Posty: 5

Status: Offline
Serdecznie dziękuję za informację i interpretację zdarzeń, które pomogą mi rozwikłać ten "węzeł"
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.967895 sekund(y)