Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-08-2017 - 14:36
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31598
Skąd: Warszawa
Status: Offline
a co ma być?:) indywidualne zaproszenie do skorzystania z pracowni naukowej?:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Adam.55Offline
Temat postu:   PostWysłany: 08-08-2017 - 14:46
Sympatyk


Dołączył: 20-12-2014
Posty: 632

Status: Offline
od razu przyznam się bez bicia że od urodzenia mam wrodzoną nieumiejętność wychwytywania ironii Very Happy więc nie wiem jak odnieść się do tej wiadomości Wink

_________________
"Przedecz historia i ciekawostki"
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-08-2017 - 14:53
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31598
Skąd: Warszawa
Status: Offline
archiwa państwowe udostępniają swój zasób w różnych formach, w tym:
- w pracowniach naukowej
- przeprowadzenia usługi kwerendy
- usługi wykonania i przesłania kopii
- w rozległych sieciach

jest zespół, jest archiwum
idziesz, wypełniasz zgłoszenie użytkownika, rewers..no ew. możesz przesłać wcześniej mailem i ozgodnić termin (udostępnienie może wymagać prac przygotowawczych, więc warto)

może ironia z moje strony, ale bardziej zdziwienie
jaki mail?
to tak nie działa - "siadam przed komputerem, wrzucam temat na forum , piszę do APu i mam"
chyba:)
w sieciach rozległych - nie ma
http://szukajwarchiwach.pl/71/8/0/?q=XA ... bJednostki
więc wizyta w pracowni naukowej - z marszu, bez maila można próbować

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Adam.55Offline
Temat postu:   PostWysłany: 08-08-2017 - 14:59
Sympatyk


Dołączył: 20-12-2014
Posty: 632

Status: Offline
Teraz dokładnie wszystko rozumiem Smile

_________________
"Przedecz historia i ciekawostki"
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ted_BOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-08-2017 - 17:44
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2016
Posty: 1191

Status: Offline
Witam !
Adamie w obecnej sytuacji jedyną drogę widzę w wizycie w sądzie prowadzącym KW dla rzeczowej nieruchomości. Powinno udać się ustawić poprzedniego właściciela tej ziemi, a następnie można próbować dotrzeć do aktu notarialnego.
Próba dotarcie od drugiej strony (od strony uwłaszczenia) wydaje mi się bezzasadna gdyż:
1. Na pewno uwłaszczeniem nie był objęty prapradziadek Józef (za młody, co najwyżej jego ojciec Mikołaj).
2. Żeby to ustalić, należałoby zerknąć do tabel likwidacyjnych z Katarzyny. Patrząc teraz w zawartość przywołanego przez Włodzimierza zespołu nr 8 w AP Oddz. we Włocławku widzimy, że są tylko tabele dla kilku wsi (sygn. 108-115). Czy wśród tych 7 j.a. (a tym samym wsi) znajduje się Katarzyna ???
3. Przedmiotowy zespół nr 8 ("Komisarz ...") jest małym zespołem ! Zawiera on tylko 133 j.a. ! To jest bardzo mało. Przykładowo dla powiatu olkuskiego zespół podobny zawiera 1744 j.a. Czy wśród 15 j.a. z "Aktów Szczegółowych" (sygn. 116-130) będą jednostki dotyczące Katarzyny ?
Możliwe, że się mylę i wszystkie dokumenty będą jej dotyczyły oraz innych wsi tworzących ten majorat. Ale to tylko mrzonka. Może coś być, ale zapewne jakieś strzępy.

Pozdrawiam !
Tadek

PS. I tu kłania się nam Włodzimierzu zawartość inwentarza. Nie gdybaliśmy co jest w środku. Ale ma się to poprawić według zapewnień z początku roku (podobno już się poprawiło). Ale nie zaobserwowałem tego w Bazie IZA (przynajmniej dla interesujących mnie archiwów).
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-08-2017 - 18:07
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31598
Skąd: Warszawa
Status: Offline
ano się kłania
ale chyba nie w sposób "pojedź, sfotografuj, przepisz, wstaw"Smile
dodam..a ile jeszcze nieopracowanych materiałów - tzn nie ma w ogóle inwentarzy! nie ma czego wprowadzaćWink
no i hm...jak do tej pory to chyba ja więcej inwentarzy porozsyłałem, opublikowałem niż Ty?Smile prawda?Smile

tak - przez dekady badania polegały na tym, że dopiero w archiwum, na miejscu się dowiadywałeś "a co tam jest w środku" i moje zdziwienie budzi założenie, że jest inaczej
pozytywna zmiana w pewnym sensie, ale "na razie" to postulat, żeby można było jednoznacznie choć wytypować jednostkę "w domu"
haczyk?
haczyk w tym, że wiele zasobów jest niemożliwe do opisania tak szczegółowo, by można było prosto (nawet po lekturze inwentarza, nie po wbiciu w wyszukiwarkę słowa czy frazy) "googlowo" znaleźć. Pomoce "w poprzek inwentarzy", grupujące zagadnienia w sposób łamiące hierarchię zespołów będą konieczne. Kwestia by inwentarz elektroniczny nie był prostym skanem papierowego. Już dawno czas na nowe. Przeniesienie treści z papieru na ekran to mało. Za mało. Ograniczenia, którym inwentarze dotychczasowe podlegały już nie istnieją. Wyszukiwanie podobnych obrazów, hypertekst, linki, współrzędne, odwołania (i zwrotne) z baz zewnętrznych - to nie działało przy papierze i nie będzie działało przy skanie papieru /przepisaniu z papieru.
pozdrawiam:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ted_BOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-08-2017 - 19:07
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2016
Posty: 1191

Status: Offline
Witam !
Możemy sobie pomarzyć, by tak elektroniczne inwentarze wyglądały. Będę zadowolony, gdy do bazy IZA przeniosą ich papierową zawartość.

Co do publikacji inwentarzy to faktycznie nigdzie ich nie publikowałem, ale wielu przesyłałem interesujące ich dane.
Obracam się głównie w rejonie 3xK (Katowice - Kielce - Kraków), jeśli coś komuś potrzeba, to posiadam tego troszeczkę. Min. inwentarze niektórych notariuszy olkuskich, pilickich, kieleckich, będzińskich, sosnowieckich, dalej kompletne repertoria 2 zespołów z notariuszami olkuskimi (ponad 1GB zdjęć), jakieś szczątkowe skorowidze z notariuszami (interesujące mnie nazwiska).
W najbliższym czasie (po kolejnej wizycie w Katowicach) będę posiadał kompletne spisy akt metrykalnych i ASC z parafii Chechło (lata 1751-1908), a niebawem również z filiału parafii ewangelicko-augsburskiej w Pilicy (1857-1913). Również inne drobne inwentarze lub ich szczątki (przykładowo inwentarz zwykły do zespołu 1 w AP Kielce "Rząd Gub. Radomski" to 3 grube tomiska - jaki sen to wszystko fotografować !).
Potrzeba czegoś - to chętnie prześlę, o ile posiadam !
Pozdrawiam !
Tadek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-08-2017 - 19:12
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31598
Skąd: Warszawa
Status: Offline
proponuję tę gęś na złotym łańcuchu wypuścić:)
może do poczekalni? kontakt z Zarządem ogólnie lub Krzysztofem Imiołkiem w szczególe i wszyscy mogliby się cieszyć z możliwości
wiem, wstępy do inwentarzy bywają ponoć problematyczne, ale choć spisy jednostek, których nie ma w IZIe/szwa?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Adam.55Offline
Temat postu:   PostWysłany: 08-08-2017 - 19:20
Sympatyk


Dołączył: 20-12-2014
Posty: 632

Status: Offline
jeszcze takie pytanie, czy urząd Miasta i Gminy nie będzie posiadał żadnych dokumentów odnośnie tej sprawy? już tłumaczę o co chodzi, gdy Mateusz ( syn Józefa ) przepisywał działkę na moją babcię robił to w Urzędzie Miasta i Gminy okazując akt własności przy dwóch świadkach i teraz pytanie czy Urząd mógł zrobić jakiś odpis takowego aktu własności działki? Udam się oczywiście jutro w tej sprawie osobiście do UMiG ale chciałbym poznać Wasze zdanie Smile

_________________
"Przedecz historia i ciekawostki"
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ted_BOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-08-2017 - 19:25
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2016
Posty: 1191

Status: Offline
Witam !
Zrobię to na jesieni.
Te wstępy opisowe do inwentarzy z reguły pomijam.
Do listopada zbieram materiały i potem edycja.
Kończę na dziś - jutro wyruszam do Jasnogórskiej Pani.
Czas się przygotować !
Pozdrawiam !
Tadek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Heropolitanska_IzabelaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-08-2017 - 20:07
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2007
Posty: 399

Status: Offline
Księga wieczysta nie ma swojego „poprzednika” w postaci papierowej tylko wówczas, gdy została od razu założona od razu w systemie informatycznym, czyli pod koniec 2013 r. Ale i wówczas nie wszystkie sądy takie księgi zakładały. Jeżeli więc została założona wcześniej, to tak jak pisałam wyżej, trzeba udać się do sądu wieczystoksięgowego, na obszarze działania którego leży nieruchomość i zażądać wglądu do akt księgi wieczystej prowadzonej obecnie w systemie teleinformatycznym w tym do księgi wieczystej papierowej. Jak wspominałam w aktach będą wypisy aktów notarialnych i inne ciekawe rzeczy.
Nie bardzo rozumiem, że w księdze wieczystej jest informacja, że dawniej nie było księgi wieczystej dla działki. Podejrzewam, że jest wpis, że brak jest numeru dawnej księgi wieczystej. Jednakże przez dawną księgę należy rozumieć księgę założoną przed 1 stycznia 1947 r.
Jeżeli więc nieruchomość miała księgę wieczystą przed październikiem 2013 r. to należy zacząć od przejrzenia akt księgi a dopiero potem szukać gdzie indziej. To jest najprostsza droga.
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.772858 sekund(y)