Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Sebastian_SulkaOffline
Temat postu: Nietypowe poszukiwania...  PostWysłany: 04-08-2017 - 01:44
Sympatyk


Dołączył: 19-02-2017
Posty: 10

Status: Offline
Nietypowe poszukiwania. Na poczatek opowiem Wam o doswiadczeniach z forum i calkiem nowym poszukiwaniu. Z Wwasza pomoca udalo mi sie dosc daleko dotrzec w historie rodziny, znalazlem m.in pradziadka , ktory w 1908 roku wyemigrowal do USA mam juz za soba kontakt z rodzina w USA, ktora odnalazlem, jak i udalo mi sie tam dotrzec i spedzic niesamowity tydzien w Nowym Jorku. Dzieki Wam znalazlem tez spora ,,odnoge,, drzewa geneaologicznego swojej rodziny Smile co teraz ? ano teraz nowe wyzwanie Smile Historia zaslyszana i absolutnie ( prawie zadnego sladu Sad strasznie trudna sprawa Sad opisze po krotce ta historie...dodam tylko ze to sa wszystkie informacje jakie mamy z zona w tej sprawie , a chcielibysmy tego czlowieka i jego corke odszukac ( mysle ze bardziej jego corke, bo malo prawdopodobne zeby on jeszcze zyl Sad , a sami mieszkamy teraz w Niemczech.
Sprawa dotyczy, tak jak wspomnialem rodziny mojej zony , ktora to rodzina niestety zaniedbala i zapodziala wszelkie informacje na temat wydarzen z 2 wojny swiatowej. Byl rok moze 1944 albo juz 1945 do pewnego domu w malej miejscowosci Bujny pod Piotrkowem Trybunalskim ( woj lodzkie ) puka ,, nagi , zmarzniety zolnierz niemiecki i prosi o pomoc ( prababcie mojej zony ) mowi ze nie chce zabijac i prosi o schronienie i pomoc bo zdezerterowal. Pomoc otrzymal ! wiemy tylko z przekazow , ze w roku okolo 1980 przyjechal pod adres w ktorym otrzymal pomoc w czasie wojny, czyli do wyzej wspomnianej miejscowosci Bujny i odnalazl i ucalowal na kolanach prababcie mojej zony, i serdecznie podziekowal. Byl z corka , ktora mogla wtedy miec maksymalnie 25-30 lat. To wszystko co mam Sad Jak myslicie jest szansa odszukac tych ludzi ? mam adres pod ktory przyjechali i pod ktory przysylali pozniej paczki, i nazwisko tej niezyjacej juz prababci Sad czy to wystarczy w poszukiwaniach ? i wogole gdzie je rozpoczac ? znamy jezyk niemiecki i moze ktos zna jakies organizacje typu czerwony krzyz zajmujace sie jeszcze tematyka wojenna ?....pamietam taki film tytul chyba : ,,zagubiony czas,, gdy niejaka Ana z USA szukala swojego wybawce w Polsce. ktos cos ? z gory dzieki za wszelkie info. Pozdrawiam Sebastian


Ostatnio zmieniony przez Sebastian_Sulka dnia 04-08-2017 - 12:52, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sebastian_SulkaOffline
Temat postu: Re: Nietypowe poszukiwania...  PostWysłany: 04-08-2017 - 12:51
Sympatyk


Dołączył: 19-02-2017
Posty: 10

Status: Offline
Sebastian_Sulka napisał:
Nietypowe poszukiwania. Na poczatek opowiem Wam o doswiadczeniach z forum i calkiem nowym poszukiwaniu. Z Wwasza pomoca udalo mi sie dosc daleko dotrzec w historie rodziny, znalazlem m.in pradziadka , ktory w 1908 roku wyemigrowal do USA mam juz za soba kontakt z rodzina w USA, ktora odnalazlem, jak i udalo mi sie tam dotrzec i spedzic niesamowity tydzien w Nowym Jorku. Dzieki Wam znalazlem tez spora ,,odnoge,, drzewa geneaologicznego swojej rodziny Smile co teraz ? ano teraz nowe wyzwanie Smile Historia zaslyszana i absolutnie ( prawie zadnego sladu Sad strasznie trudna sprawa Sad opisze po krotce ta historie...dodam tylko ze to sa wszystkie informacje jakie mamy z zona w tej sprawie , a chcielibysmy tego czlowieka i jego corke odszukac ( mysle ze bardziej jego corke, bo malo prawdopodobne zeby on jeszcze zyl Sad , a sami mieszkamy teraz w Niemczech.
Sprawa dotyczy, tak jak wspomnialem rodziny mojej zony , ktora to rodzina niestety zaniedbala i zapodziala wszelkie informacje na temat wydarzen z 2 wojny swiatowej. Byl rok moze 1944 albo juz 1945 do pewnego domu w malej miejscowosci Bujny pod Piotrkowem Trybunalskim ( woj lodzkie ) puka ,, nagi , zmarzniety zolnierz niemiecki i prosi o pomoc ( prababcie mojej zony ) mowi ze nie chce zabijac i prosi o schronienie i pomoc bo zdezerterowal. Pomoc otrzymal ! wiemy tylko z przekazow , ze w roku okolo 1980 przyjechal pod adres w ktorym otrzymal pomoc w czasie wojny, czyli do wyzej wspomnianej miejscowosci Bujny i odnalazl i ucalowal na kolanach prababcie mojej zony, i serdecznie podziekowal. Byl z corka , ktora mogla wtedy miec maksymalnie 25-30 lat. To wszystko co mam Sad Jak myslicie jest szansa odszukac tych ludzi ? mam adres pod ktory przyjechali i pod ktory przysylali pozniej paczki, i nazwisko tej niezyjacej juz prababci Sad czy to wystarczy w poszukiwaniach ? i wogole gdzie je rozpoczac ? znamy jezyk niemiecki i moze ktos zna jakies organizacje typu czerwony krzyz zajmujace sie jeszcze tematyka wojenna ?....pamietam taki film tytul chyba : ,,zagubiony czas,, gdy niejaka Ana z USA szukala swojego wybawce w Polsce. ktos cos ? z gory dzieki za wszelkie info. Pozdrawiam Sebastian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dobry_Duszek91Offline
Temat postu: Re: Nietypowe poszukiwania...  PostWysłany: 04-08-2017 - 14:52
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2016
Posty: 200

Status: Offline
Przeczytałem uważnie Twoją wiadomość. Pomyślałem, że skoro mieszkasz obecnie w Niemczech, a ów uratowany żołnierz był również Niemcem to może warto poruszyć temat właśnie w Niemczech. Być może wspomniana w poście córka uratowanego przeczyta na jakimś forum Twoją wiadomość. Przytoczona historia z pewnością utknęła jej w pamięci.

_________________
Serdecznie pozdrawiam,
Przemysław
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mar_Herr
Temat postu: Re: Nietypowe poszukiwania...  PostWysłany: 04-08-2017 - 15:59
Sympatyk


Dołączył: 10-08-2016
Posty: 229

Sebastianie, nie piszesz czy w Bujnach została obecnie jakaś rodzina. Jeżeli tak, moim zdaniem wskazany byłby kontakt. Mówisz, że były przesyłane paczki, może zachował się jakiś adres? Cenne źródło to również stara korespondencja - listy, kartki pocztowe. Takie rzeczy niekiedy zachowują się na dnie szuflady. Jeżeli dotarłbyś do takiego dokumentu, miałbyś imię, nazwisko i adres. Nawet jeżeli korespondencja nie zachowała się, być może kolejne pokolenia pamiętają tę wizytę z 1980 lub przysyłane paczki?

_________________
Pozdrawiam

Marcin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
alicja_firmantyOffline
Temat postu: Re: Nietypowe poszukiwania...  PostWysłany: 04-08-2017 - 17:26
Sympatyk


Dołączył: 14-05-2017
Posty: 78
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Sebastianie, w pierwszej kolejnosci spróbuj nawiązać kontakt telefoniczny z sołtysem tej wsi ( telefon znajdziesz w internecie), ąby ustalić czy Twoi krewni nadal tam mieszkają. Kilkakrotnie w taki sposób dowiedziałam się, że moi krewni ( wczesniej mi nieznani) w danej miejscowosci jeszcze żyją i mają się dobrze. Ponadto stwierdzam ,że mieszkańcy takich wiosek, żyjący w czasach wojny, przekazali swoim dzieciom bardzo istotne informacje z tamtych czasów, ja np. takie informacje wykorzystałam przy budowaniu swojego drzewa, a udzieliła mi ich bardzo młoda osoba, która zapamiętała opowiesci swoich dziadków.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sebastian_SulkaOffline
Temat postu: Re: Nietypowe poszukiwania...  PostWysłany: 04-08-2017 - 18:23
Sympatyk


Dołączył: 19-02-2017
Posty: 10

Status: Offline
Dziekuje za wszystkie sugestie oczywiscie bede szukal dalej natomiast wiadomym juz jest ( przepytalismy z zona wszystkich zyjacych z rodziny i nawet sasiadow ) ze niestety nikt nic wiecej nie wie i nie pamieta, poza tym , ze ow niemiecki zolnierz okolo roku 1980 przyjechal a potem slal paczki, nie ma absolutnie zadnego innego sladu Sad Zastanawiam sie czy Poczta Polska jak niemiecka moga byc sladem ??? ...na pewno w latach 80-tych, przesylka z niemiec do miejscowosci Bujny nr domu 108 dla Kazimiery Markiewicz nie bylo zjawiskiem masowym Wink ...tylko czy poczta tak dlugo trzyma listy nadania przesylek ???
Pozdrawiam Sebastian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-08-2017 - 19:00
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Poczty pewnie nie, choć kto wie co z niemiecką....Ty?:)
Ale jest szansa, że inne innnnssstytucje mroczne coś wiedzą o adresacie paczek z (i tu clou...które Niemcy?..śmieszne ale z enerdówka też był sens słać), tym samym i nadawcy.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mar_Herr
Temat postu:   PostWysłany: 04-08-2017 - 19:16
Sympatyk


Dołączył: 10-08-2016
Posty: 229

Może warto zajrzeć do IPN? W 1979 roku brat dziadka był podejrzewany o współpracę z obcym wywiadem bo miał aparat fotograficzny i mieszkał w strefie przygranicznej. Do tego dochodziły jeszcze insynuacje "życzliwych". Wtedy nikt o tym nie wiedział, ale teczka zachowała się. Nie wiem na ile przesyłki z zachodu mogły zainteresować ówczesne służby, ale wobec braków innych punktów zaczepienia jest to jakiś trop.

_________________
Pozdrawiam

Marcin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kucharczyk_rajmundOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-08-2017 - 00:23
Sympatyk


Dołączył: 06-08-2017
Posty: 77

Status: Offline
Ja mam taką nietypową sprawę. Poszukuję informacji z zmarłym już wujostwie z Francji, jak mam zdobyć informacje . Jedyne co wiem to imiona i nazwisko , miasto w którym mieszkali i gdzie zmarli. Ciotka Juliette Janka Podyma miała 3 córki, nic o nich nie wiem.

_________________
Pozdrawiam Rajmund Kucharczyk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.747930 sekund(y)