Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
sbasiaczOffline
Temat postu: Mój przodek Pierre Pechin cieśla  PostWysłany: 03-08-2017 - 08:30
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 2223
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
Niedawno dowiedziałam się, że moim 4pra był (sądząc po imieniu) Pierre Pechin, cieśla, sławetny, określany również w akcie ślubu córki jako szlachta profesji ciesielskiej. Z wyliczeń wynika, że urodził się około 1760r.
Działał na terenie Mazowsza, w powiecie otwockim, wołomińskim.
Poszukuję baz, gdzie mogłabym znaleźć dokumenty dot. rzemiosł stolarskich itp. Jeżeli był mistrzem ciesielskim, może posiadał stosowny dokument cechowy?
z góry dziękuję za pomoc
Barbara Sikorska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zbyniuOffline
Temat postu: Mój przodek Pierre Pechin cieśla  PostWysłany: 03-08-2017 - 10:48


Dołączył: 03-08-2017
Posty: 1

Status: Offline
Wydaje mi się, że tego typu dokumenty nie były nigdzie przetrzymywane. Urzędy nie prowadzą tak starych kartotek.

_________________
Zbigniew Wąchocki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
piotr_nojszewskiOffline
Temat postu: Mój przodek Pierre Pechin cieśla  PostWysłany: 03-08-2017 - 12:17
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2013
Posty: 1582
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Szlachta profesji ciesielskiej? Mozesz wrzucic link do takiego dokumentu? Mocno zaskakujace..
Archiwa cechow czesciowo sie zachowaly i bywaja w archiwach panstwowych. Czasem jest tego naprawde duzo. Musisz poszukac w bazie sezam.
Choc w przypadku wiejskiego ciesli nie wiem jak to bylo. Czy realnie taki ciesla podlegal cechowi. Bylbym sceptyczny ale sprawdzic zawsze warto.

_________________
pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Mój przodek Pierre Pechin cieśla  PostWysłany: 03-08-2017 - 17:32
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
To nie jest pełna informacja, bo o ile pamiętam był także w niektórych aktach budowniczym. Najstarsze odnalezione dziecko to Dorota urodzona około 1809 r. Czyli ślub wczesniejt czyli raczej nie moznae liczyć na to, że coś będzie wakcie. Opcja wojskowa chyba odpada bo dzieci rodzą mu się około 1814 i 1815
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sbasiaczOffline
Temat postu: mój przodek Pierre Pechin cieśla  PostWysłany: 03-08-2017 - 19:01
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 2223
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
dla zainteresowanych:akt, w którym Pierre Pechin został nazwany szlachtą profesji ciesielskiej(co mnie też mocno zaskoczyło)jest zamieszczony w temacie:ślub Ferdynanda Jarząbkowskiego, ale zamieszczą go jeszcze raz:
http://szukajwarchiwach.pl/62/180/0/1/1 ... NHzsz4jmOw akt nr.8/1837
Pierre Pechin miał również córkę Franciszkę Pekin(różnie zapisywano to francuskie? nazwisko), która w 1843r.w p.Pniewnik zawarła ślub z Wiktorem Nojszewskim(brak skanu)może to Twój przodek Piotrze?
pozdrawiam wszystkich
szczególnie Arka Berezę, za cenne rady
dodam jeszcze, że niestety nie umiem(jeszcze)obsługiwać bazy sezam, cokolwiek wpiszę brak rekordów do wyświetlenia:wpisałam cech stolarzy i Mazowsze

Basia Sikorska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szymański_WojciechOffline
Temat postu: Re: Mój przodek Pierre Pechin cieśla  PostWysłany: 04-08-2017 - 14:02
Sympatyk


Dołączył: 04-05-2010
Posty: 336

Status: Offline
sbasiacz napisał:
Niedawno dowiedziałam się, że moim 4pra był (sądząc po imieniu) Pierre Pechin, cieśla, sławetny, określany również w akcie ślubu córki jako szlachta profesji ciesielskiej. Z wyliczeń wynika, że urodził się około 1760r.
Działał na terenie Mazowsza, w powiecie otwockim, wołomińskim.
Poszukuję baz, gdzie mogłabym znaleźć dokumenty dot. rzemiosł stolarskich itp. Jeżeli był mistrzem ciesielskim, może posiadał stosowny dokument cechowy?
z góry dziękuję za pomoc
Barbara Sikorska


Ten PIERRE to również mój praprzodek w linii prostej. Nie był raczej prostym cieślą, skoro składał wyrobiony podpis pod aktami zgłoszenia narodzin kolejnych dzieci w par. Kołbiel Z żoną, Małgorzatą z Zalewskich mieszkał wówczas w Rudnie.
Od dzieciństwa towarzyszyła mi rodzinna saga o francuskim pochodzeniu tej linii przodków. Ród Pechin/Pekin licznie reprezentowany w świecie, w Polsce wymarł z racji braku przeżywania męskich potomków.
N.B. w dzila MENU - Nazwiska (zob. lewo) ów PIERRE wisi już od dawna (!). Cieszę się ogromnie, że jest to temat nie tylko dla mnie!

PS Reszta - w prywatnym liście.
Pozdrawiam serdecznie - także wszystkich innych powinowatych owego Piotra!

Wojciech Szymański
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Rebell_Cieniewska_GrażynaOffline
Temat postu: Re: Mój przodek Pierre Pechin cieśla  PostWysłany: 04-08-2017 - 16:19
Członek PTG


Dołączył: 18-08-2006
Posty: 486
Skąd: Elbląg
Status: Offline
Basiu - nie uda się odszukać przy takim zestawieniu haseł, niestety musisz zrezygnować z hasła Mazowsze. Cechy miały siedziby w konkretnej miejscowości i tak są opisane. Wpisanie "cech cieśli" na stronie szukaj w archiwum daj wynik 451 zespołów, w sezamie samo "cech" ponad 2500. Niektóre z zachowanych ksiąg sięgają XVIII wieku.
Ja szukając swego rzemieślnika przeglądałam dokumenty z miejscowości najbliższych miejscu zamieszkania. Nie było to łatwe, bo mój mistrz fachu ślusarskiego wędrował od jednego do drugiego rozwijającego się miasta, no ale to było dużo później i pomocne okazały się księgi meldunkowe.
Powodzenia Grażyna

_________________
Moje nazwiska - Rebell, Cieniewski, Oleśniewicz, Łojko, Piotrowski.
Moje miejscowości - Subkowy, Nowogródek (na Kresach), Berest/Piorunka, okolice Częstochowy, Palikije.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sbasiaczOffline
Temat postu: mój przodek Pierre Pechin cieśla  PostWysłany: 04-08-2017 - 17:12
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 2223
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
Dziękuję za info(cenne) Smile
pozdrawiam
Basia Sikorska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Rebell_Cieniewska_GrażynaOffline
Temat postu: mój przodek Pierre Pechin cieśla  PostWysłany: 04-08-2017 - 19:15
Członek PTG


Dołączył: 18-08-2006
Posty: 486
Skąd: Elbląg
Status: Offline
Basiu - nie napisałam wcześniej - nie sugeruj się tym określeniem cieśla, równie dobrze mógł należeć do cechu stolarzy, a w księdze ksiądz zapisał jak zapisał. Niestety czasem bywał i tak, że rzemieślnik nie należał do cechu.
Wszystko zależy od tego do jakiego mistrza został oddany na naukę i w jakim cechu zdawał egzaminy czeladniczy i mistrzowski.
Powodzenia Grażyna

_________________
Moje nazwiska - Rebell, Cieniewski, Oleśniewicz, Łojko, Piotrowski.
Moje miejscowości - Subkowy, Nowogródek (na Kresach), Berest/Piorunka, okolice Częstochowy, Palikije.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sbasiaczOffline
Temat postu: mój przodek Pierre Pechin cieśla  PostWysłany: 04-08-2017 - 20:05
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 2223
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
Ja też uzupełnię, bywał określany też jako Budowniczy i pod aktami urodzeń dzieci(1815r.) składał piękny wyrobiony podpis http://szukajwarchiwach.pl/62/585/0/1/1 ... 0vO7Gf8CXA
dziękuję i pozdrawiam
Basia Sikorska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.767464 sekund(y)