Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
cyganmokotowOffline
Temat postu: Hajduk - Porczyk, zagadka  PostWysłany: 04-08-2017 - 00:27
Sympatyk


Dołączył: 18-06-2010
Posty: 419

Status: Offline
Drodzy forumowicze w aktach z Lubochni moi przodkowie raz są wymieniani z Nazwiska Chayduk a raz jako Porczyk. Umierają pod nazwiskiem Porczyk a we wcześniejszych latach swojego życia występują raz jako Chayduk a raz jako Porczyk.
Skąd taka rozbieżność w nazwisku?

Pozdrawiam Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janina_Tomczyk
Temat postu: Re: Hajduk -Porczyk ZAGADKA  PostWysłany: 04-08-2017 - 13:42
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1260

cyganmokotow napisał:
Drodzy forumowicze w aktach z Lubochni moi przodkowie raz są wymieniani z Nazwiska Chayduk a raz jako Porczyk. Umierają pod nazwiskiem Porczyk a we wcześniejszych latach swojego życia występują raz jako Chayduk a raz jako Porczyk.
Skąd taka rozbieżność w nazwisku?

Pozdrawiam Michał



Michale,

Zadałeś pytanie dla wróżki, co nie jest nowością na tym forum. Niestety.
Prześledź dokładnie, spokojnie i chronologicznie występowanie jednego i drugiego nazwiska w rodzinie i zobacz, które nazwisko było pierwsze. Już na tym forum było wielokrotnie wyjaśniane jak mogło dojść do zmiany nazwiska i trzeba się tym kierować czytając i bardzo dokładnie analizując metryki. Czy nam podałeś linki do tych metryk? Nie. Czy podałeś link do tej metryki od której zaczęło być używane nazwisko Porczyk ? Nie.
jak zatem normalny człowiek ( nie wróżka) ma wiedzieć co stało się w Twojej rodzinie i z jakim przypadkiem mamy do czynienia.
Dodam tylko, że jedną z przyczyn może być ponowny ślub kobiety, której mężem był Hajduk z kimś o nazwisku Porczyk. Jeśli wchodziło w grę dziedziczenie ziemi lub praw do jej użytkowania to były przypadki zmiany nazwiska jej dzieci na to nowego męża.
Czy w Twoim przypadku była taka możliwość musisz sam przeanalizować wszystkie zgromadzone metryki i zobaczyć od kiedy i które osoby przyjęły nazwisko Porczyk.

Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
cyganmokotowOffline
Temat postu: Re: Hajduk -Porczyk ZAGADKA  PostWysłany: 04-08-2017 - 13:54
Sympatyk


Dołączył: 18-06-2010
Posty: 419

Status: Offline
Janino,
Jakby to było takie łatwe do wytłumaczenia to bym nie zadawał pytania.....
Linków nie mam gdyż posiadam te akta we własnych zbiorach i nie mam jak zrobić zdjęci....
W przybliżeniu w 1815 roku w aktach z Małcza do chrztu różnych ludzi śwaiadkami są Stanisław Hajduk i Dominik Chajduk....I w raz jest nazwisko Porczyk u Stanisława a raz u Dominika i tak na zmianę na przestrzeni 10lat. Dzieci Dominika po 1830 roku nazywają się już Porczyk zwany Chajdukiem lub z dopiskiem z Hajduków. Zadna z żon Hajduka nie nazywała się nigdy Porczyk .....
Inne przypadki są z 1700 lat urodził się jako Porczyk a ojciec jest Hajduk....To jest tak pogmatwane , że nie potrawię tego wyjaśnić i stąd pytanie.
Gdyby odpowiedz była tak oczywista jak mi Janina sugeruje to bym nie poruszał wątku
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janina_Tomczyk
Temat postu: Re: Hajduk -Porczyk ZAGADKA  PostWysłany: 04-08-2017 - 18:04
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1260

cyganmokotow napisał:
Janino,
Jakby to było takie łatwe do wytłumaczenia to bym nie zadawał pytania.....
Linków nie mam gdyż posiadam te akta we własnych zbiorach i nie mam jak zrobić zdjęci....
W przybliżeniu w 1815 roku w aktach z Małcza do chrztu różnych ludzi śwaiadkami są Stanisław Hajduk i Dominik Chajduk....I w raz jest nazwisko Porczyk u Stanisława a raz u Dominika i tak na zmianę na przestrzeni 10lat. Dzieci Dominika po 1830 roku nazywają się już Porczyk zwany Chajdukiem lub z dopiskiem z Hajduków. Zadna z żon Hajduka nie nazywała się nigdy Porczyk .....
Inne przypadki są z 1700 lat urodził się jako Porczyk a ojciec jest Hajduk....To jest tak pogmatwane , że nie potrawię tego wyjaśnić i stąd pytanie.
Gdyby odpowiedz była tak oczywista jak mi Janina sugeruje to bym nie poruszał wątku
Pozdrawiam


Ja tylko podałam jedną z możliwości i tę wykluczyłeś teraz, ale skąd to mogłam wiedzieć nie widząc całości metryk?
Sprawa wydaje się być banalna, a nie szczególna bo napisałeś, że "dzieci Dominika po 1830 roku nazywają się już Porczyk zwany Chajdukiem".
Dokonali być może zmiany nazwiska na Porczyk i dlatego dopisywano to z Chajduków, co cała masa forumowiczów spotyka w swych rodzinach na przełomie XVIII i XIX wieku. W mojej rodzinie ze strony matki miałam Jacczaków zwanych Wawrzyniakami i moja część rodziny przy nazwisku Wawrzyniak pozostała i już nie głowię się nad tym dlaczego tak zrobili. Nazwiska w tym czasie ulegały zmianom jeśli nie były to szlacheckie nazwiska, to tak zapisywano w metrykach jak im zgłoszono.
Poczytaj szeroko omawiane wątki w takim temacie, a zrozumiesz iż wcale taka wyjątkowa Twoja rodzina i sytuacja nie była. A oto przykład:
http://www.moremaiorum.pl/fronczak-czy- ... sk-na-wsi/
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
cyganmokotowOffline
Temat postu: Re: Hajduk -Porczyk ZAGADKA  PostWysłany: 01-09-2018 - 17:41
Sympatyk


Dołączył: 18-06-2010
Posty: 419

Status: Offline
Witam ponawiam pytanie bogatszy o kilka nowych metry i po analizie przodków. Tak mwię sprawa sie tyczy rodziny Hajduk z Małcza parafia Lubochnia....Jest poki co udokumentowanych czterech braci Dominik, Hieronim, Stanisław, Wojciech Hajduków urodzonych najprawdopodobniej w Małczu tego jeszcze nie wiem....Pierwsze dzeici Stanisława rodzą sie jako Hajdukowie, dzieci Wojciecha jako Hajdukowie, dzieci Hieronima jako Hajdukowie, dzieci Dominika męza Heleny Sliwskiej pierwszy syn jako Porczyk , kolejne dzieci jako Hajdukowie......I tak mój bezpośredni przodek Wojciech umiera w 1803 roku jako Hajduk, jego syn i córka przeprowadzają się do łochowa parafia Żelechlinek i tam mieszkają dając potomstwo pod nazwiskiem Hajduk. ...Dzieci Stnisława w pożniejszych latach mniej więcej po 1830 występują pod nazwiskiem Porczyk w Małczu i tu wyjątek jego wnuk Roch w innej wsi jako Hajduk występuje i tam daje potomskto Hajduków. Sam Stanisław umiera w 1841 roku w wieku 80 lat jako Stanisław Porczyk. O Hieronimie nic nie wiadomo poki co....Dominik Hajduk jego wszystie dzici biorąc śluby po1830 są juz Porczykami jak i on sam....Stanisław i Doominik przed 1830 rokiem występują w wiekszości metryk z tego okresu z Lubochnimz wsi Małecz jako swiadkowie chrztu, zgonu slubu pod nazwiskiem Hajduk.....
Proszę o sugestie i pomoc w rozwikłaniu tej zagadki ska te nazwisko Porczyk??
Pozdrawiam Michał i przepraszam z góry za literówki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mszatiloOffline
Temat postu: Re: Hajduk -Porczyk ZAGADKA  PostWysłany: 02-09-2018 - 08:29
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-11-2016
Posty: 268

Status: Offline
cyganmokotow napisał:
Witam ponawiam pytanie bogatszy o kilka nowych metry i po analizie przodków. Tak mwię sprawa sie tyczy rodziny Hajduk z Małcza parafia Lubochnia....Jest poki co udokumentowanych czterech braci Dominik, Hieronim, Stanisław, Wojciech Hajduków urodzonych najprawdopodobniej w Małczu tego jeszcze nie wiem....Pierwsze dzeici Stanisława rodzą sie jako Hajdukowie, dzieci Wojciecha jako Hajdukowie, dzieci Hieronima jako Hajdukowie, dzieci Dominika męza Heleny Sliwskiej pierwszy syn jako Porczyk , kolejne dzieci jako Hajdukowie......I tak mój bezpośredni przodek Wojciech umiera w 1803 roku jako Hajduk, jego syn i córka przeprowadzają się do łochowa parafia Żelechlinek i tam mieszkają dając potomstwo pod nazwiskiem Hajduk. ...Dzieci Stnisława w pożniejszych latach mniej więcej po 1830 występują pod nazwiskiem Porczyk w Małczu i tu wyjątek jego wnuk Roch w innej wsi jako Hajduk występuje i tam daje potomskto Hajduków. Sam Stanisław umiera w 1841 roku w wieku 80 lat jako Stanisław Porczyk. O Hieronimie nic nie wiadomo poki co....Dominik Hajduk jego wszystie dzici biorąc śluby po1830 są juz Porczykami jak i on sam....Stanisław i Doominik przed 1830 rokiem występują w wiekszości metryk z tego okresu z Lubochnimz wsi Małecz jako swiadkowie chrztu, zgonu slubu pod nazwiskiem Hajduk.....
Proszę o sugestie i pomoc w rozwikłaniu tej zagadki ska te nazwisko Porczyk??
Pozdrawiam Michał i przepraszam z góry za literówki


Tutaj nie ma żadnej zagadki. Po prostu w Twojej rodzinie, tak jak w setkach innych, jeszcze nie było ustabilizowanego nazwiska, a rodzina używała dwóch: (C)hajduk i Porczyk. W czasach sprzed powszechnych dowodów osobistych, które są stosunkowo nowym wynalazkiem, o tym, jakie nazwisko wpisano przodkom np. w aktach metrykalnych, decydowało miano, pod którym byli znani w swoim środowisku - niekoniecznie nazwisko ojca. Czasem wpisywano tam przezwiska, przydomki czy zawód, które z czasem się utrwalały i były w kolejnych pokoleniach konsekwentnie dziedziczone jako nazwiska.

Tak też pewnie było w Twojej rodzinie.

Nazwisko Hajduk wzięło się zapewne od przodka, który był żołnierzem (szeregowym lub dworskim). Z kolei internet mówi, że "Nazwisko Porczyk wywodzi się od staropolskiego porca ‘strona procesowa, powód lub pozwany’, zob. K. Rymut, Nazwiska Polaków. Słownik historyczno-etymologiczny, Kraków 2001, t. II, s. 280."

Do ustalenia pozostaje więc nie to, skąd się wzięło drugie nazwisko (bo wzięło się stąd, że tak nazywano Twoich przodków), ale które nazwisko można uznać za pierwotne - czy Porczyk czy Hajduk. Jak będziesz miał szczęście, to odkryjesz nawet swojego żołnierskiego lub procesującego się przodka.

A historia jest ciekawa, więc jeśli uda ci się sięgnąć do wcześniejszych dokumentów i coś ustalić, to chętnie poznam dalszą część historii Twojej rodziny Smile

Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
cyganmokotowOffline
Temat postu: Re: Hajduk -Porczyk ZAGADKA  PostWysłany: 02-09-2018 - 21:46
Sympatyk


Dołączył: 18-06-2010
Posty: 419

Status: Offline
Dziękuję bardzo za pomoc i szukam dalej puerwotne wydaje się być Hajduk gdyż najstarsze akta moich przodków są z tym nazwiskiem...Porczyk tak naprawdę pojawia się na dobre po 1820 roku tylko u potomków Dominika i Stanisława którzy ostałi w Małczu...
Pozdrawiam Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Żegota_JanOffline
Temat postu: Re: Hajduk -Porczyk ZAGADKA  PostWysłany: 01-03-2024 - 16:25
Sympatyk


Dołączył: 05-12-2023
Posty: 33

Status: Offline
Witam,
Jestem potomkiem jednego z wyżej wymienionych braci - Dominika, a następnie jego syna Aleksego. Może wie ktoś coś na temat jego rodziców? Dotarłem do informacji o pozostałych braciach, ale tylko o tym, że byli braćmi bez danych rodziców, których nie mogę namierzyć.
Pozdrawiam,
Jan Żegota
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.014447 sekund(y)