Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
KomentarzeOffline
Temat postu: Jest na mapie świata. (komentarz)  PostWysłany: 01-08-2017 - 16:35
Sympatyk


Dołączył: 02-07-2006
Posty: 4360

Status: Offline
Skomentuj ten artykuł w tym wątku
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janina_Tomczyk
Temat postu: Jest na mapie świata. (komentarz)  PostWysłany: 01-08-2017 - 20:29
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1260

Szczęśliwi ci, którzy dom rodzinny mieli lub mają, a najlepiej ten "z dziada pradziada". Mnie to szczęście nie było dane. Niestety.
Urodziłam się w klinice w Łodzi tuż po wojnie, ale rodzice mieszkali w służbowym mieszkaniu w Bratoszewicach bo Ojciec był tam sekretarzem gminy od 1929 roku, a niedawno z książki o dziejach Bratoszewic dowiedziałam się, że był także w czasie okupacji żołnierzem AK pomagającym wyrobić dokumenty walczącym i ukrywającym się żołnierzom oraz przekraczającym pobliską granicę uciekinierom z Łodzi. W tej sytuacji w 1948 roku musiał przyjąć nakaz pracy do Ujazdu i pozostawić w Głownie matkę oraz samotną siostrę z dzieckiem. Odmowa nie wchodziła w grę. Rodzice ze mną i siostrą mego Ojca zamieszkali znów w służbowym mieszkaniu przy gminie w Ujeździe i to mogę świadomie wspominać, ale jak nazwać to domem rodzinnym?
W tym samym kompleksie kilku budynków była siedziba MO, areszt z mieszkającym blisko dozorcą obserwującym wszystko i wszystkich oraz budynek poczty z radiowęzłem ( tzw. kołchoźniki). Wieczorem rodzice zamykali szczelnie drewniane okiennice i tata słuchał Radia Wolna Europa. Do mnie koleżanki i koledzy jak do normalnych domów nie przychodzili, miałam zakaz mówienia o sprawach rodzinnych, a mieszkańcy wsi mówili o nas "obcy" i tak nas traktowano. Rodzice tam pozostali i pochowani są na tamtejszym cmentarzu, ale ja gdy dorosłam wyprowadziłam się z tej obcej dla nas wsi.
Gdy mój Ojciec kończył swoją długą ponad 60 letnią pracę urzędnika samorządowego (pracował od 1909 roku), to urząd gminy już przeniesiony został do nowego budynku, a ten stary budynek z facjatką, na której mieszkała ta moja samotna ciocia, niszczał nie zamieszkany i niepotrzebny nikomu. Potem wybudowano nowe drogi i ten stary, kamienny dom z XIX wieku stał się przeszkodą więc go rozebrano. I tak z tego domu mojego dzieciństwa nie pozostał faktyczny kamień na kamieniu. Nie mogę już jechać, ani wpadać na dzień do Ujazdu koło Tomaszowa Mazowieckiego, bo moje stare i chore serce zbyt mnie boli na widok tego co jest już tylko w mojej pamięci.
Mój pradziadek Mateusz Janiszewski, szewc z Głowna w drugim pokoleniu, wybudował piętrową kamienicę przy Rynku nr 9 oraz oficyny w podwórzu by jego liczne dzieci ( urodziło się 22 z dwóch kolejnych żon) oraz ich potomkowie mieli tan właśnie Dom Rodzinny. I mieszkali tam zgodnie Janiszewscy do czasów okupacji i PRL, ale najpierw hitlerowcy zajęli część mieszkań, a następnie po wojnie kamienicę upaństwowiono, a babcia i siostra taty zamieszkać musiały w oficynie. W latach 70-tych kamienicę wyburzono i przeniesiono do bloków lokatorów, bo wybudowano zalew na Mrodze i potrzebny był tam dojazd oraz droga właśnie przez dawną posiadłość pradziadka. Znów nie został kamień na kamieniu z dawnego rodzinnego domu Janiszewskich i mimo, że tam nigdy nie mieszkałam, to kolejna wyrwa w moim sercu pozostała.
Gdy zastanawiam się na tym, czy miałam dom rodzinny jako miejsce na ziemi, to trudno mi na to odpowiedzieć. W domu rodzinnym w Głownie nigdy nie mieszkałam, bo Ojciec mieszkał w pobliskich Bratoszewicach. Urodziłam się w Łodzi w klinice więc nie narodziłam się w domu rodzinnym, metrykę urodzenia mam w Strykowie, w którym nigdy nie mieszkałam, w Ujeździe byłam traktowana przez 20 lat mieszkania jako obca i nic tego nie zmieni mimo, że teraz badając dzieje rodziny Janiszewskich dotarłam do dokumentu narodzin mego prapradziadka Szczepana Janiszewskiego, który urodził się w Zaosiu parafii Ujazd ( ten Ujazd!) w grudniu 1791 roku, a jego brat zmarły w 1793 roku leży na tym samym cmentarzu co moi rodzice.
Niby nie powinnam być zatem obca w tym Ujeździe, ale dom nie był nasz i wszystko razem z nami było tam obce.
Wychodzi mi na to, że w sensie materialnego domu rodzinnego nigdy nie miałam, ale emocjonalny dom rodzinny istniał i jest w mojej pamięci na zawsze.

Pozdrawiam wszystkich wspominających swój dom rodzinny.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kat_pasOffline
Temat postu: Jest na mapie świata. (komentarz)  PostWysłany: 02-08-2017 - 08:04
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 15-02-2011
Posty: 303

Status: Offline
A ja mam pytanie.
Skąd pochodzi rodzina Tomczak.
Mam rodzinę Tomczków z Zębowa parafia Łążyn

_________________
Katarzyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janina_Tomczyk
Temat postu: Re: Jest na mapie świata. (komentarz)  PostWysłany: 02-08-2017 - 20:03
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1260

kat_pas napisał:
A ja mam pytanie.
Skąd pochodzi rodzina Tomczak.
Mam rodzinę Tomczków z Zębowa parafia Łążyn


Jeśli to pytanie do mnie to nie znam Tomczaków i nie mam pojęcia skąd pochodzą, bo nie mam takiego nazwiska w mojej rodzinie. Nie pisałam w swoim komentarzu nic na temat Tomczyków, ani tym bardziej Tomczaków.
Nie raz dziwią mnie komentarze na tym forum, bo nie mają związku z tematem i chyba ten jest także typu: walnę coś jak kulą w płot, ni z gruszki ni z pietruszki. Rolling Eyes
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.541292 sekund(y)