Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
GwidonOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-06-2012 - 16:12
Sympatyk


Dołączył: 05-06-2012
Posty: 13

Status: Offline
Udało mi się za pomocą Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej znaleźć trzy wycinki prasowe z Orędownika Wrzesińskiego, które informują o samobójstwie Katarzyny Dyczek. Pierwszy wycinek podaje dokładną datę jej śmierci i nawet porę dnia, ile miała lat, jak i czym się zabiła oraz rzekomy powód (podobno rodzinne kłótnie). W tej samej gazecie jej mąż Wawrzyniec napisał sprostowanie, w którym wyjaśnił, że jego żona była w fatalnej kondycji psychicznej, co potwierdzają lekarze, i nie życzy on sobie plotek, bo inaczej pociągnie do odpowiedzialności prawnej. Trzeci wycinek to nekrolog, który podaje nazwisko panieńskie (Rychlewska) Katarzyny oraz dokładną datę urodzenia. Smile Zawsze coś.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-06-2012 - 21:51
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Przejrzałem jeszcze kilka pozycji z podręcznych w poszukiwaniu choćby krótkich biogramów policjantów związanych z ruchem oporu i może przypadek (a może obecność tych, nie innych opracowań w podręcznej mojej jest przyczyną skojarzeń) ale w dalszym ciągu ścieżka "Policja Państwowa z "Dwójki", KOP-u, etc to ludzie z początku organizacji Państwa Podziemnego - SZP i nie tylko, trochę zatrącających o "Sztafetę" mi się plącze na półkach, Delegatura bardziej
a jak policjant granatowy to w strukturach AK - stanowisko w Wywiadzie ew. kontrwywiadzie
ale może to specyfika warszawska i podwarszawska (np Obwód Głuszec)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
LucjaZatorskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-06-2012 - 22:02
Sympatyk


Dołączył: 14-04-2011
Posty: 100

Status: Offline
Ja tez poszukuje danych o pierwszym mezu mojej babci-Jozefie Majewskim ur w Grojcu,Byl polcjantem w Grodnie w latach 20 i poczatek 30,pozniej byl w KOP,zginal na posterunku wywrocila sie lodka na Niemnie i z kolega sie utopili w 1936 roku,gdzie znalezc jakies dokumenty?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-06-2012 - 22:05
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
tj w KOP? "Stołpce" może? do drugiego ślubu babcia raczej powinna dostarczyć akt zgonu pierwszego męża ..z datą i stopniem

a potem:
http://www.bip.kgsg.strazgraniczna.pl/w ... cinie.html

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
LucjaZatorskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-06-2012 - 22:15
Sympatyk


Dołączył: 14-04-2011
Posty: 100

Status: Offline
Wiem ale tych dokumentow tez nie mam,bo slub byl w kwaietniu 1939 roku i wyjechali do Sokolki i nigdy juz do Grodna nie wrocili,nie mam nic,a w Archiwum Archidiecezialnym Bialystok sa dokumenty tylko do 1937 z Grodna.Wcale tez nie mam pewnosci tez czy slub byl koscielny czy tylko cywilny,jedna wielka zagadka,bo tego meza mojego dziadka tez szybko zabili w jakims zamachu zginal w 1943 w Sokolce gdzie pracowal w zakladach jajczarskich jako kierowca.

Jozef Majewski sluzyl w Brzostowicy
Lucja
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-06-2012 - 22:22
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
ślub w kwietniu 1939, ale gdzie? jak "tylko cywilny" w kwietniu 1939 roku?
i gdzie mieszkała babcia, gdy dziadek służył? w Grodnie?
a pierwszy ślub gdzie był? może dopisek będzie?
to byłoby najprościej chyba, tj ze ścieżki "ASC" bardzo popularnej..reszta nie jest standardowa, ale znając imię, nazwisko, miejsce urodzenia (Grójec chyba jest dostępny z tych lat), datę urodzenia (?) to wystarczy do sformułowania zapytania do szczecińskiego Archiwum SG (a tam jest i o szkołach i moze przebieg służby, nie tylko o okolicznościach śmierci -nb nie musiały być takie jak opisane -choć mogły być)
KOP to formacja, która toczyła walkę "normalną" długo przed wybuchem wojny i straty ponosiła..nie zawsze mogły być okoliczności ujawnione

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
LucjaZatorskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-06-2012 - 22:31
Sympatyk


Dołączył: 14-04-2011
Posty: 100

Status: Offline
Dziekuje za podpowiedz,zajme sie tym
Lucja
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Zawadzki_RafałOffline
Temat postu: Policja Państwowa (międzywojenna)  PostWysłany: 06-12-2012 - 11:23
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-10-2012
Posty: 83
Skąd: Ziemia czerska
Status: Offline
Witam,

Poszukuję informacji o losach policjantów, którzy we wrześniu 1939 r. służyli w Kowlu (woj. wołyńskie), a także o losach ich rodzin.

Na podstawie Księgi Cmentarnej Polskiego Cmentarza Wojennego MIEDNOJE ustaliłem, że trzydziestu siedmiu policjantów z Kowla zostało zamordowanych w Twerze.

Może ktoś zna losy ich rodzin albo zna historię tych kowelskich policjantów, którym udało się uciec przed NKWD?

Z góry dziękuję za wszelkie informacje i tropy.

Rafał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu: Policja Państwowa w Kowlu 1939 r.  PostWysłany: 06-12-2012 - 14:35
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Witam,

w jednym z archiwalnych numerów (nr 8/1999) Spotkań z Zabytkami przeczytałam o cmentarzu rzymskokatolickim w Kowlu , na którym w części polskiej zachowało się dwadzieścia kilka nagrobków funkcjonariuszy Policji Państwowej, poległych bądź zmarłych w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

Dzięki inicjatywie, ogromnemu zaangażowaniu i staraniom autora artykułu, Pana Anatola Franciszka Sulika, nagrobki policjantów oczyszczono i odrestaurowano. W trakcie prowadzonej inwentaryzacji okazało się, że na cmentarzu było więcej policyjnych nagrobków, ale na skutek ogromnej dewastacji nie udało się ich odtworzyć.
Pan Anatol podejmował także próby odszukania rodzin pochowanych oraz danych o przebiegu służby, jak również okoliczności, w jakich życie stracili ci młodzi ludzie. Na moment pisania artykułu próby te jednak się nie powiodły.

Wśród pochowanych policjantów na kowelskim cmentarzu byli (informacja ze zdjęć zamieszczonych w artykule):

Czerner Konrad – przodownik PP – zmarł 1925 r.
Patalon Czesław – posterunkowy PP – ur. 1908 zm. tr. 17-09-1939r.
Gąsior Leon – starszy posterunkowy PP – ur. 1896 poległ 1925
Marciniak Wincenty – posterunkowy PP – ur. 1898 poległ 1925
Urbański Stanisław – posterunkowy PP – ur. 1901 zm. trag. 1926 (nieczyt.)

Na forum jest także wątek:
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic ... rt-0.phtml

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marynicz_Marcin
Temat postu: Policja Państwowa w Kowlu 1939 r.  PostWysłany: 06-12-2012 - 16:22
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-06-2009
Posty: 2308
Skąd: Międzyrzecz
Witam!
Tak sie złożyło, że mój pradziadek pracował w Kowlu jako policjant (a na pewno pozował tam do zdjęcia wraz z innym policjantem).
Umrzeć miał około 1938, więc zahacza o 20-lecie międzywojenne.
Losy pradziadka nie są mi znane. Wg rodziny miał od nich odejść, gdy moja babcia, a jego córka miała ok. 9 lat.
Dane się potwierdziły - w 1962r. szukał go brat cioteczny przez PCK, ale bezskutecznie - mam nadzieję, że kiedyś poznam jego dalsze losy...

_________________
Pozdrawiam,
Marcin Marynicz

Zapraszam na mojego bloga genealogicznego :
http://przodkowieztamtychlat.blogspot.com/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Zawadzki_RafałOffline
Temat postu: Re: Policja Państwowa w Kowlu 1939 r.  PostWysłany: 07-12-2012 - 08:05
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-10-2012
Posty: 83
Skąd: Ziemia czerska
Status: Offline
Marynicz_Marcin napisał:
Witam!
Tak sie złożyło, że mój pradziadek pracował w Kowlu jako policjant (a na pewno pozował tam do zdjęcia wraz z innym policjantem).
Umrzeć miał około 1938, więc zahacza o 20-lecie międzywojenne.
Losy pradziadka nie są mi znane. Wg rodziny miał od nich odejść, gdy moja babcia, a jego córka miała ok. 9 lat.
Dane się potwierdziły - w 1962r. szukał go brat cioteczny przez PCK, ale bezskutecznie - mam nadzieję, że kiedyś poznam jego dalsze losy...


Witaj ponownie!

Ciągle szukam zdjęcia stryja mojego ojca. Jak mi sie uda znaleźć, to prześlę Ci na pw do porównania.

Pozdrawiam

Rafał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pyotr_pietrzakOffline
Temat postu: Spis/lista przedwojennych pracowników policji  PostWysłany: 23-07-2017 - 21:28
Sympatyk


Dołączył: 26-01-2016
Posty: 22
Skąd: Kozienice
Status: Offline
Witam.
Zastanawiam się czy istnieje gdzieś lista z nazwiskami przedwojennych pracowników policji. Trochę przekopałem internet ale na razie na nic takiego nie natrafiłem. Może ktoś miał więcej szczęścia?

Piotr P.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu: Spis/lista przedwojennych pracowników policji  PostWysłany: 24-07-2017 - 06:35
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Witaj Piotrze,

dodam jeszcze dwa linki, oprócz tematu, do którego podłączono Twoje zapytanie:
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic ... icja.phtml
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic ... icja.phtml

Pozdrawiam
Aneta


Ostatnio zmieniony przez Kaczmarek_Aneta dnia 24-07-2017 - 17:48, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pen60Offline
Temat postu: Spis/lista przedwojennych pracowników policji  PostWysłany: 24-07-2017 - 14:09
Sympatyk


Dołączył: 18-05-2010
Posty: 792

Status: Offline
Witam,
Ten temat poruszany był w wątku w 2015 r.
co niżej przedstawiam. Tytuł "Poszukuję spisu funkcjonariuszy policji polskiej 1918-1932

https://genealodzy.pl/index.php?name=PNp ... ht=#258475
Pozdrawiam
Marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
rysiuOffline
Temat postu: Akta Policji w Gdyni 1935-1936  PostWysłany: 04-02-2018 - 13:17
Sympatyk


Dołączył: 07-07-2006
Posty: 233

Status: Offline
Zwracam się z prośbą o poradę gdzie można szukać materiałów dotyczących Policji międzywojennej z Gdyni z lat 1935 - 1936 .Rysiu .
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.552863 sekund(y)