Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu: Wolaciński, Walaciński, Wolaczyński - Mazowsze  PostWysłany: 28-03-2014 - 21:32
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Witam,

poszukuję wszelkich informacji o rodzie Wolacińskich a. Walacińskich, Wolaczyńskich z okolic Nasielska, Zakroczymia i Krasnego (wiek XVIII).
Konkretnie interesuje mnie np. osoba Antoniego Krzysztofa Wolacińskiego, dyrektora szkoły w Nasielsku, ożenionego z Jadwigą? w Nasielsku w roku 1732:
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... m=S&w=07mz
Także w Zakroczymiu pojawiają się rekordy dotyczące Walacińskich.

Szukałam informacji na stronie wielcy.pl oraz innych poświęconych szlachcie - niczego nie znalazłam.
Może ktoś spotkał się z tym nazwiskiem w swoich poszukiwaniach?

Pozdrawiam,
Aneta


Ostatnio zmieniony przez Kaczmarek_Aneta dnia 01-05-2020 - 08:27, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu: Wolacińscy (Walacińscy) - Nasielsk, Zakroczym, Krasne i in.  PostWysłany: 23-07-2017 - 17:42
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Witam,

pozwolę sobie przypomnieć mój stary wątek dotyczący rodu Wolacińskich.
Dzięki udostępnieniu przez mormonów zasobu metrykalnego AD Płock, udało mi się trochę uzupełnić informacje.
Mając nadzieję, że ktoś miał gdzieś styczność z tym nazwiskiem lub jego odmianami (Walaciński, Wolaczyński), podaję owe dane:

Parafia Nasielsk
1732 - ślub nob. Antoniego Krzysztofa Wolacińskiego i Jadwigi

Parafia Karniewo
1732 - chrz. syna Dominika

Parafia Nasielsk
1737 - chrz. córki Marianny
1739 - chrz. syna Melchiora

Parafia Zakroczym
1740 - chrz. syna Franciszka Borgiasza

Parafia Krasne
1741 - chrz. córki Kunegundy
1745 - zg. syna Piotra
1748 - chrz. córki Agnieszki

Parafia Zakroczym
1773 - zgon Krzysztofa Wolacińskiego

Zagadki
1. Poszukuję aktu urodzenia mojej przodkini Franciszki Różyckiej domo Wolacińskiej (zm. w Piasecznie w 1824 r.), która w roku 1771 w Zakroczymiu poślubiła mojego przodka Grzegorza Różyckiego. W tym samym roku w Zakroczymiu przychodzi na świat córka a potem rodzina przenosi się do Piaseczna (piaseczyńska linia jest mi znana)
2. Kim jest Marcin Wolaciński, który w roku 1772 w Warszawie żeni się z Barbarą Milewską? Może bratem Franciszki? Świadkiem jest mój przodek - Grzegorz Różycki - akt nr 24:
http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 139&y=1802
W Taryfie Dymów ziemi Warszawskiej za rok 1790 dla miasteczka Królewskiego Piaseczna notuje się zarówno Grzegorza Rozickiego jak i Marcina Wolaczyńskiego.
Zgon Marcina Walacińskiego w wieku lat 70, notuje się w Piasecznie, w roku 1801.

Będę bardzo wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki. Genetekę, herbarze już przejrzałam i nadal nie jestem w stanie powiązać tej prawdopodobnie mojej rodziny z antenatką Franciszką... Sad

Pozdrawiam serdecznie

Aneta


Ostatnio zmieniony przez Kaczmarek_Aneta dnia 25-06-2023 - 09:13, w całości zmieniany 4 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-10-2020 - 08:04
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Dzień dobry,

pozwolę sobie podbić mój stary wątek sprzed sześciu lat - niestety, dotąd nie udało mi się powiązać mojej antenatki Franciszki z wymienionymi w tym wątku przedstawicielami rodu Wolacińskich.

Może ktoś z Was natknął się w swoich poszukiwaniach na opisywaną rodzinę?

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-10-2020 - 14:08
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1556

Status: Offline
Witam,

był jeszcze taki wpis:

Kaczmarek_Aneta - 07-12-2012 - 19:41
Temat postu:

Witam,

czy mogłabym prosić o sprawdzenie nazwisk:
Walaciński, Wolaciński, Wolaczyński i Woliński?

Są to różne wersje nazwisk, jakie pojawiają się na przestrzeni lat w jednej z linii moich przodków.
Interesuje mnie, które z tych nazwisk notowane jest wg Rymuta najwcześniej.

I co, sprawdzałaś pod kątem różnych możliwych wersji nazwiska?

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-10-2020 - 20:06
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Witaj Robercie,

dziękuję za zainteresowanie tematem Smile
Tak, sprawdzałam* i poszukuję dalej, biorąc pod uwagę możliwe oboczności nazwiska - wersje te podałam w tym wątku właśnie.
Waladzińskich nie odnalazłam w poszukiwanym przeze mnie okresie.

Pozdrawiam serdecznie
Aneta

* chodzi o tę odpowiedź:
Walaciński (Waladziński) - od imion na Wal-, typu Walenty, Walerian, lub od walić 'burzyć, rozwalać, uderzać; sunąć powoli, ociężale'. Wolaczyński - od imion złożonych typu Wolimir, także od woleć 'dawać czemuś pierwszeństwo', wola dawniej 'zwolnienie od powinności wobec właściciela ziemi', też 'zdolność do świadomego wyboru', w pochodnych też od wół 'kastrowany byk hodowlany jako zwierzę robocze'. Woliński od nazwy miasta Zwoleń, dawniej Woleń (radomskie).
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mazewski_TomaszOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-03-2021 - 17:09
Sympatyk


Dołączył: 31-10-2012
Posty: 32

Status: Offline
Jeśli Walacińscy, Wolaczyńscy byli szlachtą i zamieszkiwali teren ziemii zakroczymskiej, to ich bytność tam powinna być odnotowana w księgach ziemskich/grodzkich zakroczymskich z tego okresu. Niestety żadna księga nie jest dostępna na szukajwarchiwach:
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/zes ... pol/124806
Są jeszcze księgi ziemskie/grodzkie nowomiejskie z tego terenu, ale one zaczynają się od lat 1774-7.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-03-2021 - 17:14
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Dziękuję bardzo za zainteresowanie tematem i podpowiedź Smile

Tak, zdaję sobie sprawę, że to jest dodatkowe źródło danych - jak wygospodaruję więcej czasu, trzeba będzie udać się do AGAD.
Interesujący mnie okres to zdecydowanie pierwsza połowa XVIII wieku.

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.525392 sekund(y)