Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Marek_KrzyżanowskiOffline
Temat postu: Na FamilySearch można zobaczyć więcej akt niż podaje FS  PostWysłany: 19-04-2017 - 19:24
Nieaktywny


Dołączył: 29-01-2017
Posty: 20

Status: Offline
Dzień Dobry,

Na FamilySearch można zobaczyć więcej nawet niż podaje to FamilySearch.

Podaję tu jeden z przykładów:
parafia Osjaków

Internetowy katalog Family Search podaje
https://familysearch.org/search/catalog ... =380888-50
czyli że akta z XVIII wieku (to znaczy przed rokiem 1800) z parafii Osjaków możemy przejrzeć zobaczyć tylko na mikrofilmach.

Jednakże jeśli spojrzymy tu
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=2115410
albo na przykład tu
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=2115410
to możemy przeglądać akta z tejże parafiii Osjaków z XVIII wieku (tj przed rokiem 1800) na stronie internetowej Family Search.

Pozdrawiam,
Marek Krzyżanowski

Dziś póżniej opiszę tu zasadę, jak znajdować (oraz z czego to wynika) i przeglądać na stronie FamilySearch takie akta.


Ostatnio zmieniony przez Marek_Krzyżanowski dnia 19-04-2017 - 19:33, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tomesOffline
Temat postu: Na FamilySearch można zobaczyć więcej akt niż podaje FS  PostWysłany: 19-04-2017 - 19:32
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-05-2014
Posty: 523
Skąd: Łódź
Status: Offline
Witam, czy ja wiem, tu raczej jest wszystko ok. Pod 1 linkiem są odnośniki z ikonami aparatu co oznacza możliwość obejrzenia zdjęć on-line. Nie widzę tu żadnego obejścia.

pozdrawiam
Tomasz

_________________
Pozdrawiam Tomek

Moje parafie i nazwiska
http://tomgene.blogspot.com - mój blog genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marek_KrzyżanowskiOffline
Temat postu: Re: Na FamilySearch można zobaczyć więcej akt niż podaje FS  PostWysłany: 19-04-2017 - 19:39
Nieaktywny


Dołączył: 29-01-2017
Posty: 20

Status: Offline
tomes napisał:
Witam, czy ja wiem, tu raczej jest wszystko ok. Pod 1 linkiem są odnośniki z ikonami aparatu co oznacza możliwość obejrzenia zdjęć on-line. Nie widzę tu żadnego obejścia.

pozdrawiam
Tomasz


Dziękuję !
Tak, oczywiście ma Pan rację i trafił Pan w sedno, ale jest pewna "zmyłka" paradoksalnie dla osób nie nowych na FS ale dla osób od lat korzystających z FS, którą dziś później opiszę i na którą warto zwrócić uwagę.

Pozdrawiam,
Marek Krzyżanowski

Później dodane:

Rzecz polega na tym, że niektóre osoby od lat korzystające ze strony FS mogły się przyzwyczaić do tego, że opisy zesrtrukturyzowane tak jak na
https://familysearch.org/search/catalog ... =380888-50
znaczą, że pod pierwszymi dwoma z trzech
znajdziemy tylko mikrofilmy, jak to było oryginalnie
a tylko pod trzecim z tych trzech o strukturze opisu jak u trzeciego pod tym linkiem są skany na FS,
gdy okazuje się teraz, że nawet i u opisów strukturyzowanych jak dwa pierwsze sposród tych trzech RÓWNIEŻ mogą być skany na FS.

(Nie wiem, czy w jasny sposób się tu wyraziłem ale moze osoby od lat wchodzące na FS może zrozumieją).

Pozdrawiam,
Marek Krzyżanowski


Ostatnio zmieniony przez Marek_Krzyżanowski dnia 19-04-2017 - 20:52, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Albin_KożuchowskiOffline
Temat postu: Re: Na FamilySearch można zobaczyć więcej akt niż podaje FS  PostWysłany: 19-04-2017 - 20:49
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-11-2008
Posty: 547

Status: Offline
Witam
Problem polega chyba na tym, w którym archiwum mikrofilmowano zasoby. Jedne archiwa wyraziły zgodę na udostępnianie mikrofilmów online, inne nie wyraziły zgody. Np. APH Wilno wydało zgodę, a NIAB w Grodnie nie dało takiej zgody. W różnych archiwach mogły być zmikrofilmowane księgi z tych samych parafii i z tych samych okresów, ale jedne są dostępne, a drugie mogą być niedostępne.

_________________
Pozdrawiam AlbinKoz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mlszwOffline
Temat postu: Nieoczekiwane księgi na FamilySearch  PostWysłany: 20-07-2017 - 14:05
Sympatyk


Dołączył: 01-10-2014
Posty: 819
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Informuję, że na FamilySearch, dostępne są księgi parafii rzymsko-katolickich z następujących parafii i miejsc na terenie Rosji carskiej: Moskwa, Petersburg, Irkuck, Złotous, Tomsk, Charków, Czernichów. Nie byłoby w tym nic specjalnie zaskakującego – wszak Mormoni dygitalizują zasoby metrykalne na całym świecie – gdyby nie fakt, że oryginały tych ksiąg znajdują się w archiwum w Mińsku. Prawdopodobnie trafiły tam wskutek przejęcia materiałów byłej Konsystorii Rzymsko-Katolickiej w Mohylewie. Kolekcje nie są pełne. Inna część tych ksiąg znajduje się w archiwum w Petersburgu i jest też dostępna on-line. Najwyraźniej zasoby są bardzo rozproszone i należy ich szukać w zupełnie nieprzewidywalnych miejscach.

Ciekawe, co jeszcze kryją półki archiwum w Mińsku.

Pozdrawiam
Marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
iwonasudnikOffline
Temat postu: Nieoczekiwane księgi na FamilySearch  PostWysłany: 20-07-2017 - 15:10
Członek PTG


Dołączył: 27-02-2011
Posty: 193
Skąd: wroclaw
Status: Offline
Byłam w archiwum w Mińsku,jest bardzo przyjazne i ma wiele,wiele ciekawych zasobów metrykalnych,szlacheckich i innych.
Obecnie można być w Mińsku bez wizy 5 dni,przylatując samolotem
pozdrawiam Iwona

_________________
szukam potomków rodzin ze Zbycina okolice Mira,Połoneczki
nazwisk:Hrynkiewicz-Sudnik,Lewkowicz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu: Re: Nieoczekiwane księgi na FamilySearch  PostWysłany: 20-07-2017 - 17:44
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
mlszw napisał:
Informuję, że na FamilySearch, dostępne są księgi parafii rzymsko-katolickich z następujących parafii i miejsc na terenie Rosji carskiej: Moskwa, Petersburg, Irkuck, Złotous, Tomsk, Charków, Czernichów.


Witam,

Czy mogę prosić o link do skanów z Charkowa?
W katalogu odnalazłam Charków, ale nie widzę tu zdjęć:
https://familysearch.org/search/catalog ... d%3A801546

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Roman_SzynkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-07-2017 - 19:29
Nieaktywny


Dołączył: 13-04-2008
Posty: 106

Status: Offline
Cytat:
Czy mogę prosić o link do skanów z Charkowa?
W katalogu odnalazłam Charków, ale nie widzę tu zdjęć:
https://familysearch.org/search/catalog ... d%3A801546


Po kliknięciu w aparat wyskakuje komunikat:

Please Sign In
These images are viewable:
To signed-in members of supporting organizations.
When using the site at a family history center.

A to niestety oznacza, że należy rezerwować miejsce przy komputerze w centrach u mormonów...

Pozdrawiam,
Roman
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zaleznyhOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-07-2017 - 20:35
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-01-2017
Posty: 145

Status: Offline
Marku, w podanym przez Ciebie pierwszym linku (wynikach wyszukiwania), po wejściu w każdy z zasobów jest ikonka aparatu a nie mikrofilmu. Sprawdź jeszcze raz. Nic tam nie jest niezwykłego. Może twoja przeglądarka wyświetla stronę historyczną, zapisaną "off-line" na twoim dysku. Spróbuj jeszcze raz wejść i odświeżyć wciskając F5 lub kombinację Ctr+R (przynajmniej tak jest w Firefox'ie) i sprawdź co wtedy się pojawia. Możliwe, że zmienili to niedawno i masz w przeglądarce zapisaną kopię przed zmianami. Sam ostatnio zauważyłem, że udostępnili skany z parafii Jadowniki, która była dostępna tylko na mikrofilmach. Teraz można oglądać skany dokumentów z Archiwum Państwowego w Warszawie. Dokumenty z Archiwum w Tarnowie są nadal tylko na mikrofilmach.

Pozdrawiam
Hubert

_________________
Pozdrawiam
Hubert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mlszwOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-07-2017 - 20:50
Sympatyk


Dołączył: 01-10-2014
Posty: 819
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Charków 1861:
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cat=779906

NB. Wpisanie hasła Харьков w wyszukiwarce miejsc w ogóle nie wyświetla tych zasobów. W salt lake City mają nawał pracy i nie mogą nadążyć za materiałami już opublikowanymi.

Na wszystkie te księgi natrafiłem poszukując zasobów dla Moskwy:
https://familysearch.org/search/catalog ... %20Library
https://familysearch.org/search/catalog ... %20Library
oraz Petersburga:
https://familysearch.org/search/catalog ... %20Library

Marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-07-2017 - 04:06
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Dziękuję.
Czy tylko ten jeden rocznik z Charkowa jest dostępny?

W sumie to dobrze, że w SLC mają nawał pracy - liczę na wiele nowych polskich zasobów Smile

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mlszwOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-07-2017 - 10:48
Sympatyk


Dołączył: 01-10-2014
Posty: 819
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Ja natrafiłem tylko na ten. W tej sytuacji nie można mieć pewności, że to jedyny.

Możnaby sobie wyrobić pewne pojęcie o tym, gdzie mogą być poszczególne księgi na podstawie informacji o reorganizacjach w podziale Archidiecezji Mohylewskiej, gdyby takie dane były łatwo dostępne. Przypuszczam, że w tamtym okresie Charków należał do dekanatu moskiewskiego oraz że Konsystoria zażądała od dziekanów dostarczenia wtórników ksiąg. I w ten właśnie sposób te księgi trafiły najpierw do Mohylewa, a później do Mińska, być może via zlikwidowane w 1903 r. archiwum w Witebsku. Arcybiskupi mohylewscy na stałe rezydowali w Petersburgu i w miarę upływu czasu to tam przesuwało się centrum administracyjne archidiecezji. Pewnie dlatego księgi z głębi imperium z trzeciej tercji XIX wieku wylądowały w Petersburgu. Tam są na przykład niektóre księgi aż Władywostoku i Harbina, o czym pisałem w innym wątku.

Marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_PowiśleOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-07-2017 - 12:54
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2210

Status: Offline
"Informuję, że na FamilySearch, dostępne są księgi parafii rzymsko-katolickich z następujących parafii i miejsc na terenie Rosji carskiej: Moskwa, Petersburg, Irkuck, Złotous, Tomsk, Charków, Czernichów. Nie byłoby w tym nic specjalnie zaskakującego – wszak Mormoni dygitalizują zasoby metrykalne na całym świecie – gdyby nie fakt, że oryginały tych ksiąg znajdują się w archiwum w Mińsku. Prawdopodobnie trafiły tam wskutek przejęcia materiałów byłej Konsystorii Rzymsko-Katolickiej w Mohylewie. Kolekcje nie są pełne. Inna część tych ksiąg znajduje się w archiwum w Petersburgu i jest też dostępna on-line. Najwyraźniej zasoby są bardzo rozproszone i należy ich szukać w zupełnie nieprzewidywalnych miejscach.

Ciekawe, co jeszcze kryją półki archiwum w Mińsku.

Pozdrawiam
Marek" -

Czy mogę prosić o link do aktów rzymsko-katolickich Moskwy i Spb? Bo sama, niestety, nie znalazłam(((
Z gory dziękuję,
Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
aniataOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-07-2017 - 13:17
Sympatyk


Dołączył: 26-12-2013
Posty: 41

Status: Offline
Ja tez gorąco proszę o rzymskokatolicki link do SPetersburga i Moskwy. A tu Sankt Petersburg ewangelicki
https://familysearch.org/search/catalog ... %20Library
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.093764 sekund(y)