Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
alicja_firmantyOffline
Temat postu: Gdzie szukać kolejarza, który zaginął po II wojnie swiatowej  PostWysłany: 21-07-2017 - 19:04
Sympatyk


Dołączył: 14-05-2017
Posty: 78
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Mąż mojej babci ciotecznej przed II wojną był kolejarzem. Podczas wojny jego rodzinę zesłano na Syberię, a on był maszynistą radzieckich pociągów. Wiemy, że na pewno przeżył wojnę, bo w latach 50-tych i 60-tych żona korzystała z przywilejów dla rodzin kolejarzy. Nikomu z rodziny o nim nie mówiła, więc nie wiemy kiedy zniknął . Na początku lat 60-tych już go nie widziano. Na jednym ze zdjęć, które miała babcia cioteczna, jej mąż jest sfotografowany z profilu, z ogoloną głową, poniżej jego nazwisko napisane cyrylicą. Sądzę , że po wojnie trafił "pod opiekę" NKWD.
Mam pytanie: gdzie mam szukać wykazów nazwisk ofiar represji NKWD?
Szukałam, bez rezultatu, pod adresami:
-indeksrepresjonowanych.pl
-list.memo.ru ( żertwy politiczeskawo terrora w SSSR)
-stalinizmwpolsce.com ( wykazy osób zmarłych 1944-1956 na terenach ZSRR i straconych w latach 1944-1956 w Polsce)
Jesli znacie inne strony z wykazami nazwisk, proszę o pomoc. Problemem jest też to, że znamy jego imię, nazwisko ( dosć popularne),niedokładną datę urodzenia- przed 1900 rokiem i to wszystko.
Alicja
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu: Gdzie szukać kolejarza, który zaginął po II wojnie swiatowej  PostWysłany: 22-07-2017 - 05:16
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Witaj Alicjo,

a poprzez PCK próbowałaś?
http://www.pck.pl/pages,13.html
http://www.pck.pl/pages,13_100.html

Czasem warto - PCK robi świetną kwerendę, ale trzeba cierpliwie czekać na odpowiedź.

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
alicja_firmantyOffline
Temat postu: Gdzie szukać kolejarza, który zaginął po II wojnie swiatowej  PostWysłany: 22-07-2017 - 08:31
Sympatyk


Dołączył: 14-05-2017
Posty: 78
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Mam za mało danych- tylko imię, nazwisko, data urodzenia to 1870-1885,a więc za duży rozrzut. Bez dodatkowych danych( np. imiona rodziców, miejsce urodzenia) instytucje nie udzielą mi informacji, bo imie i nazwisko dosyc popularne. Więc szukam tylko w wykazach i dopasowuję wyniki do tego co wiem o dziadku ciotecznym.
Pozdrawiam
Alicja
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu: Gdzie szukać kolejarza, który zaginął po II wojnie swiatowej  PostWysłany: 22-07-2017 - 08:46
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Alicjo,

a pod kątem genealogicznym nie udało Ci się odtworzyć rodziny tego kolejarza? Wiadomo skąd pochodził?
Poza tym sugeruję podać tu na forum dane poszukiwanej osoby - jest kilka osób, które mają bardzo dobre rozeznanie w tej tematyce i biegle poruszają się po rosyjskojęzycznych stronach.
PCK z góry bym nie odrzucała, jako że instytucja ta posiada wielomilionową bazę osób - nie zawsze dane muszą być pełne, aby uzyskać jakąś informację.

Powodzenia życzę!

Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.924307 sekund(y)