Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
fis_taszekOffline
Temat postu: Kochanowscy, Ratyńscy  PostWysłany: 19-07-2017 - 08:46
Sympatyk


Dołączył: 18-12-2014
Posty: 100
Skąd: Radom
Status: Offline
Witam,

potrzebuję pomocy osób bardziej zorientowanych w tematach szlacheckich. Mianowicie mój przodek Teodor Ratyński, a także jego pierwsza żona z Lisickich i druga z Łubów pisani są w metrykach jako szlachta. Podejrzewam, że raczej bardzo drobna szlachta bo jednocześnie pełnią funkcję pisarzy, zarządców, ekonomów a kobiety nawet "pozostają w służbie". Jednak to co mnie intryguje to że przy niemal wszystkich wydarzeniach są obecni Kochanowscy - z Brogowej, Klonowej, Wilczogory. Jak to interpretować? Czy to jakiś rodzaj projekcji czy jakieś zaszłe koligacje? Czy takie możne rody jak Kochanowscy utrzymywaliby stosunki że zubożałą szlachtą?
Dodam że do połowy XVIII w. nic nie wskazuje na powiązania rodzinne.

Dziękuję
Karolina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
NieplechOffline
Temat postu: Kochanowscy, Ratyńscy  PostWysłany: 19-07-2017 - 09:04
Sympatyk


Dołączył: 09-01-2013
Posty: 29

Status: Offline
Witaj,
Ratyńscy należeli do drobnej szlachty wywodzącej się ze wsi Ratyniec w par. Kosów Lacki. Występowali tam już od XV wieku.
Jeśli chodzi o Kochanowskich, to nazwisko nie świadczy o przynależności do możnego rodu. Mogły istnieć linie zubożałe. Były liczne przypadki, że nazwiska szlacheckie przyjmowali również chłopi. Zetknąłem się już z Zamojskimi i Sapiehami z rodzin chłopskich. Tak, że musisz sięgnąć głębiej w przeszłość.
Pozdrawiam
Lech
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
fis_taszekOffline
Temat postu: Kochanowscy, Ratyńscy  PostWysłany: 19-07-2017 - 15:18
Sympatyk


Dołączył: 18-12-2014
Posty: 100
Skąd: Radom
Status: Offline
Dziękuję za podpowiedź, poszukam w tych rejonach.
Natomiast jeśli chodzi o Kochanowskich to przewija się głównie Michał Ambroży Kochanowski, jego rodzina i dzieci. Więc to raczej z tych "prawdziwych" Kochanowskich Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janina_Tomczyk
Temat postu: Kochanowscy, Ratyńscy  PostWysłany: 19-07-2017 - 16:13
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1260

Witaj Karolino

Jeśli przewija się w metrykach Twojej rodziny Michał Ambroży Kochanowski, jego rodzina i dzieci to polecam strony informujące o jego działalności i życiu by ustalić możliwość powiązań rodzinnych lub towarzyskich:
http://www.natusiewicz.pl/coryllus/koch ... l-ambrozy/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Micha%C5%82_Kochanowski
http://www.sejm-wielki.pl/b/10.522.447

Jeśli weźmiesz pod uwagę liczne jego funkcje oraz przynależność i funkcje w loży wolnomularskiej to być może znajdziesz przyczynę powiązań w aktach jego rodziny i rodziny Ratyńskich.

Pozdrawiam i życzę powodzenia w poszukiwaniach tych powiązań.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ParkerOffline
Temat postu: Kochanowscy, Ratyńscy  PostWysłany: 20-07-2017 - 15:21
Sympatyk


Dołączył: 10-04-2017
Posty: 27

Status: Offline
Witam , czy w Pani drzewie jest może Aleksandra Ratyńska c Piotra i Ewy Męczyńskiej?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
PieczatkiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-01-2019 - 19:50


Dołączył: 15-01-2019
Posty: 1
Skąd: Online
Status: Offline
Moja godność Ratyński Tomasz. Syn Grzegorza i wnuk Tadeusza. Kompletuję drzewo. Mam nadzieję do samego Ratyńca. Herbu na razie nie jestem w 100% pewien. Będę informował jak trwają prace.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarekLechOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-01-2019 - 07:25
Sympatyk


Dołączył: 10-08-2018
Posty: 28

Status: Offline
Witam,
Napisałem monografię parafii Kosów Lacki. Tom I obejmuje dzieje parafii, wszystkich wsi z terenu parafii i wszystkich rodzin z tych wsi. Tom II zawiera komplet wypisów z ksiąg metrykalnych z lat 1574-1815. W tomie I jest rozdział poświęcony Ratyńcowi i Ratyńskim. Książkę ma w planach wydać parafia w Kosowie. Niestety nie wiadomo kiedy to nastąpi. Konieczne jest zgromadzenie funduszy na druk, a to może długo potrwać.
Pozdrawiam
Lech
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.767830 sekund(y)