Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
kola16Offline
Temat postu:   PostWysłany: 13-07-2016 - 21:37
Sympatyk


Dołączył: 11-11-2011
Posty: 523

Status: Offline
Gdzie mogę znaleźć te inf dot 8-ga dzieci Antoniego? Smile Tak z ciekawości bym sobie pooglądał ich akty urodzenia Smile

_________________
pozdrawiam
Mikołaj Korgol-Sowiński

Poszukuję informacji na temat Angeli Życkiej, urodzonej ok 1798 w Wilnie c. Józefa i Marianny z Gicewiczów
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-07-2016 - 06:58
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Zakładam że korzystał Pan z portalu Szukaj w Archiwach. Należy dotrzeć do zasobów Archiwum w Suwałkach.
Są w nim skany zarówno gminy suwalskiej jak i sejneńskiej
http://searcharchives.pl/63/str/2/15?so ... #tabZasoby
Nie byłem az tak pracowity jak Monika aby wyklikać całą ósemke ale te dzieci Antoniego które ja znalazłem rodziły sie Sejnach.
Na wszelki wypadek warto poklikać i Suwałki bo co jest pewne jedno w 1848 roku zostało zgłoszone właśnie tam.
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaMaruOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-07-2016 - 09:23
Sympatyk


Dołączył: 04-11-2010
Posty: 8051
Skąd: Bielsko-Biała
Status: Offline
Stawiasz pierwsze kroki , Mikołaju, więc nie dziwią mnie Twoje pytania.

Jedna córka Antoniego urodziła się w Suwałkach w 1848, pozostałe rodzeństwo (1847/40, 1850/112, 1853/30, 1856/110, 1859/7, 1861/106, 1863/162) w Sejnach. Sprawdziłam powtarzającą się chrzestną, czy nie kryje się tam z domu Kiernożycka. Niestety Ludwika Brzostowska żona Andrzeja Brzostowskiego (ich dziecko Suwałki 1854 a.144) była z Butkiewiczów. W spisach ślubów też nie znalazłam żadnej Kiernożyckiej.

Szkoda, że w akcie ślubu Jana Kiernożyckiego jest tylko krótka informacja bez nazwisk, że "zezwolenie ustne obecnych aktowi małżeństwa bliższych krewnych i przyjaciół nowozaślubionego i rodziców nowozaślubionej było oświadczone". Jacyś krewni w Suwałkach powinni jednak być.

Pozdrawiam,
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WarakomskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-07-2016 - 17:19
Sympatyk


Dołączył: 29-02-2012
Posty: 928

Status: Offline
Oj, Jerzy miał rację pisząc o Trójkącie Bermudzkim. Obszar na pograniczu wielkich regionów kulturowych: Mazowsza, Podlasia, Litwy i Prus, to z jednej strony trudność w rozpoznaniu „co je czyje”, ale z drugiej jakie bogactwo.
Miejscowy, dziewiętnastowieczny dziennikarz, etnograf, współpracujący z Kolbergiem tak pięknie napisał o swoich badaniach „...Tak sobie pomyślałem: zajrzyjmy w głowy i serca panów braci i kmiotków, azali w nich wieki nie umieściły czasem ważnych jakich dokumentów dla potomności... i przekonałem się, że serca i głowy te zawierają także w swoim rodzaju godne zajęcia archiwa” i zebrał 3 tomy suwalskiej gwary, /niestety nie opublikowane /ale wykorzystane przez J. Karłowicza w „Słowniku gwar polskich”

Ze Słownika Osipowicza - kiernozi sie – kręci, wierci się, ale też słownictwo dotyczące hodowli zwierząt.

No i spójrzcie w tym Trójkącie Bermudzkim urwało chyba końcówkę nazwiska.
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... t&lang=pol
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kola16Offline
Temat postu:   PostWysłany: 14-07-2016 - 21:18
Sympatyk


Dołączył: 11-11-2011
Posty: 523

Status: Offline
Witam,
Czy to że świadkami i chrzestnymi były osoby wyżej postawione świadczy o tym że Antoni miał po prostu znajomości w kręgach swojej pracy? Bo burmistrz chyba nie zostawał chrzestnym każdego pracownika w urzędzie Smile

P.S. Skoro bracia się wysoko postawili to możliwe aby siostra była służącą? Trochę mi to nie pasuje...

P.S.2. Czy Julianna Marianna mogła przebyć pół Polski np. z powodu powstającej we wsi Hucie Szkła? Na Litwie nie było chyba żadnych fabryk ale skoro została na miejscu służącą to raczej nie pojechała tam "do pracy na wakacje na zachód"

pozdrawiam

_________________
pozdrawiam
Mikołaj Korgol-Sowiński

Poszukuję informacji na temat Angeli Życkiej, urodzonej ok 1798 w Wilnie c. Józefa i Marianny z Gicewiczów
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-07-2016 - 09:13
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Choć zasadniczo charakter pytań należy do kategorii filozoficzno egzystencjalnych na które nie ma precyzyjnych odpowiedzi spróbuję Tam gdzie mniej więcej przynajmniej kierunkowo może się to w genealogii przydać

Chrzestni To bywało rożnie w różnych częściach kraju ale na znanych mi terenach było dobrym zwyczajem pełnienie obowiązków chrzestnych przez dostojnych zwierzchników. We własnej rodzinie w jej chłopskiej linii chrzestnymi kilkakrotnie bywali hrabiowie.
W przypadku chłopów pańszczyźnianych ich właściciel bardzo często był chrzestnym. Mam to dosyć precyzyjnie przestudiowane w parafii Juchnowiec oraz wycinkowo w parafii Rutki Kossaki.( w obu przypadkach dotyczy to XVII i połowy XVIII wieków) Liczne tego przypadki kiedy zwierzchnik w urzędzie jest chrzestnym znajdywałem w Warszawie (wiek XIX). Zatem żadna rewelacja. że burmistrz był chrzestnym. Pewnie dodatkowo łączyły ich dobre relacje osobiste.

Wysoko postawieni a siostra służąca . To wszystko rzeczy wzgledne, warto na sprawę spojrzeć ówczesnymi a nie obecnymi kategoriami. Obaj Kiernozyccy akurat - z cały szacunkiem -nie byli zbyt wysoko postawieni Czeladnik krawiecki i policjant to wcale nie wysoka społeczna hierarcha.
No a jakie możliwosci miała kobieta? Bardzo ograniczone, mogła byc albo przy rodzinie ( mężu) i nie pracować albo iść na słuzbę. A słuzba to bardzo pojemne pojęcie. Dobrze byłoby wiedzieć czym naprawdę na tym dworze się zajmowała.Mogła być przeciez ochmistrzynią albo tylko pomoca kucharki. Co pewne nie tyrała w polu jak wyrobnica.

I kolejne pewne Julianna nie przebyła pól Polski aby trafić do huty szkła bo znała sie na hutnictwie. Ewentualnie mogła tam trafić bo szklarzem był jej mąż.
W okolicy Suwałk były wtedy najmniej dwie huty szkła: w Sztabinie a inna huta była własnością wigierskich kamedułów. Były tez na Litwie .
Okoliczności w jakich poznała sie z przyszłym mężem są akurat tu kluczowe. Wariantów jest całe mnóstwo .Pierwsza ich grupa że on czemuś tu około Suwałk przebywał , druga że spotkała go po wyjeździe . Mogła to zrobic sama albo wraz z bratem Janem. Samotnych Jamiołkowskich 100% owych szlachcianek które wyjechały do Warszawy (było to jednak ponad 150 km)aby tam zostac służącymi mam całe mnóstwo. Ale uwaga zawsze to była Warszawa lub inne duże miasto . Do wiejskich dworów trafiały z daleka jedynie guwernantki.
I już kończe bo zaczynam się ponad miarę rozpisywać .
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kola16Offline
Temat postu:   PostWysłany: 18-07-2017 - 18:41
Sympatyk


Dołączył: 11-11-2011
Posty: 523

Status: Offline
Witam wszystkich serdecznie.
Długo jechałem ale w końcu dotarłem do archiwum. Bede w Wilnie jeszcze przez 2 tygodnie wiec codziennie zamawiam kolejne porcje ksiag.
Na dzien dzisiejszy cala zagadka wygląda tak:
Okazalo sie ze sa to Preny Smile
J P Michał Kiernozycki I Elżbieta Kuprewicz mają 3 synów;
-J P Kazimierz+Weronika Hryniewicz (?) Maja syna Piotra (1834)
- J P Jan Antoni+ Anna Baryka (?) Maja Jozefa Longina(1822) Petronele Antonine (1820) Laurentyna Alexandra (1824) Klemensa Ignacego(1828) oraz Elżbietę (1836)
- J P Karol Antoni(1798)+ J P Angela Zycka(ppochodziła z Wilna) mieli Anne Julianne (1822) Antonine Zofie (1825) I bliźniaków(1828) Jana Felicjana I Augustyna Bartłomieja.
W aktach urodzeń tych dzieci zachodzi dziwna zależnośc. Czasem Antoni podaje sie jako Jan, z Kolei Karol jako Antoni Jan. Innym razem obydwoje sa Antonimi...jedyne co mi pozwala ich rozroznic to ich zony. Nie wiem jeszcze jak te dzieci połączyć z tymi w Sejnach I Suwałkach ( mam przy sobie tylko telefon wiec jest ciężko)
Do niedzieli bede jeszcze 3 razy w archiwum.Domyslam sie ze moja Julianna jest oczywiście Anna. Postaram się jak najdalej doszukać naszych czasów. W niedziele pojade do Prenow. Pomyślałem aby rano pójść do księdza I przedstawić sprawę ze szukam potomkow. Może by z ambony ogłosił ze jest ktoś kto szuka rodziny o nazwisku Kiernozycki I chętnie zami kilka słów przed Kościołem. Ktoś z was mial juz taka sytuacje? Najbliższa niedziela będzie jedynym dniem na odwiedziny wiec pojadę tam z czystej ciekawości. Przy okazji fajnie by było z kimś porozmawiać. ec

_________________
pozdrawiam
Mikołaj Korgol-Sowiński

Poszukuję informacji na temat Angeli Życkiej, urodzonej ok 1798 w Wilnie c. Józefa i Marianny z Gicewiczów
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.424335 sekund(y)