Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
marcin76Offline
Temat postu:   PostWysłany: 20-04-2017 - 16:45


Dołączył: 20-04-2017
Posty: 2

Status: Offline
dziekuje, to by pasowalo.
Dziadek byl aresztowany przez NKWD, wywieziony na Syberie, z ktorej uciekl do Armii Andersa i po wojnie wrocil do Pl, gdzie w 1956 roku zmarl.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
lesz7Offline
Temat postu:   PostWysłany: 16-06-2017 - 11:58
Sympatyk


Dołączył: 24-02-2016
Posty: 19
Skąd: Opolskie
Status: Offline
Witam,

Otrzymałem informację z Centralnego Archiwum Wojskowego, że akta- mojego pradziadka z Armii Andersa- na nazwisko
EUGENIUSZ KOWALUK, ur. 1899 r.
są przechowywane w Kolekcji Żołnierzy Powracających z PSZ na Zachodzie.

Jakie powinny być moje dalsze kroki w celu uzyskania tych dokumentów, czy jest możliwość odpłatnie zlecenia kwerendy?

Leszek

_________________
Na zdjęciu Stachu z Oleśnicy, lata 50.
Ktoś poznaje?


Nazwiska:

- Kowaluk, Dowgierd, Kruk, Zarzecki,

Grudziński, Kowalczuk, Podgórski


Miasta:

- Rokitno na Wołyniu, Klesów,

Jezierzany, Czortków, Kuryłowicze
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
HimalayaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-06-2017 - 15:16


Dołączył: 22-06-2017
Posty: 5

Status: Offline
Dzień dobry,

Chciałbym znaleźć informacje o pobycie mojego dziadka w wojsku w czasie II wojny światowej. Dziadek zmarł w 1992. Byłem wtedy mały, pamiętam jakieś skrawki opowieści. Rodzice też pamiętają jakieś strzępy.

Oto co wiemy: najpierw był w Wehrmachcie, potem dołączył do Armii Andersa. Walczył we Włoszech. Wspominał o Monte Cassino, choć nie jestem pewien, czy tam walczył. Był też w Paryżu, nie wiem w którym momencie, ale zrobił sobie portret u fotografa w "PhotoS Art". Był również w Glasgow (Szkocja).
Na jego rzeczach jest 4-cyfrowy numer, który był podawany w pralni. Prawdopodobnie ma jakiś związek z jego pobytem w wojsku - da się to jakoś wykorzystać?

Planuję złożyć zapytania w Deutsche Dienststelle (niemieckie archiwum), CAW oraz może w UK w tym archiwum Ministerstwa Obrony RAF Northolt (ma to sens?). Jakieś jeszcze pomysły?

Z góry dziękuję za propozycje.

_________________
Marek

The Road goes ever on and on
Out from the door where it began.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Rataj_MaciejOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-06-2017 - 10:08
Sympatyk


Dołączył: 16-10-2015
Posty: 68

Status: Offline
Jeżeli masz podstawowe dane - data urodzin imię nazwisko - na pewno warto pisać do Northolt za 30 funtów dowiesz się całego przebiegu służby.
pozdrawiam
Maciej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
HimalayaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-06-2017 - 13:50


Dołączył: 22-06-2017
Posty: 5

Status: Offline
Jeszcze dodatkowe pytanie: podobno dziadek był w jakimś obozie jenieckim na terenie Francji. Nie wiem pod czyim zarządem. Obóz nazywał się Otin, Autin, Ote lub coś w tym stylu. Nie znajduję takiego obozu. Jakieś pomysły na nazwę obozu, która prawdopodobnie jest jakoś przekręcona?

_________________
Marek

The Road goes ever on and on
Out from the door where it began.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pobłocka_ElżbietaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-06-2017 - 19:25
Sympatyk


Dołączył: 22-01-2009
Posty: 3299

Status: Offline
Marku,
spróbuj tutaj,wpisz nazwisko:
wyszukiwarka więzniów II wojny światowej
http://www.geneanet.org/fonds/bibliothe ... mium_C8219
Lista alfabetyczna jeńców:
http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/bpt6k5 ... ALA.langFR
Obozy:
http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/bpt6k5 ... angFR.zoom

http://www.pegasusarchive.org/pow/frames.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/Internmen ... r_II_camps

_________________
Pozdrawiam
Ela
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lila1603Offline
Temat postu:   PostWysłany: 08-11-2017 - 19:35
Sympatyk


Dołączył: 08-11-2017
Posty: 14

Status: Offline
Witam! Potrzebuję pomocy w odtworzeniu służby wojskowej mojego pradziadka, Władysława Kuczawskiego, urodzonego w Balinie koło Chrzanowa 4 marca 1908r. Podobno walczył w armii gen. Andersa. W rodzinie mówiło się o Iranie i Włoszech. Nie mam na to zadnych dowodów, ale twierdzenie o Andersie słyszałam jeszcze w dzieciństwie. Nie wiem tylko, jak mógł trafić do tej armii, gdyż o ZSRR raczej nie mówiono. Pradziadek przeżył wojnę, jakiś czas mieszkał z rodziną we Francji, później wróciłą do Balina, by wkońcu osiedlić się w Wałbrzychu na Dolnym Śląsku. Biorę różne ewentualności pod uwagę, ale zanim napiszę do Northolt lub do Londynu, chcę zasięgnąć porady tutaj. Jak szukać, gdzie szukać? Nie mam żadnych dokumentów ani pamiątek po nim, jedynie zdjęcie rodziny, zrobione tuż po wojnie. Z góry dziękuję za pomoc. Dorota Mazur.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Rataj_MaciejOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-11-2017 - 18:31
Sympatyk


Dołączył: 16-10-2015
Posty: 68

Status: Offline
Dobry wieczór.
Pani pradziadek raczej nie był w niewoli sowieckiej bo nie ma jego nazwiska na stronie www.indeksrepresjonowanych.pl aczkolwiek nie należy w 100 procentach ufać.
Ja bym na Pani miejscu wysłał maila do Londynu do Northolt i najpierw zapytał czy mają go w swojej bazie a potem podjął decyzję o ewentualnej kwerendzie.
pozdrawiam
Maciej Rataj
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lila1603Offline
Temat postu:   PostWysłany: 13-11-2017 - 19:04
Sympatyk


Dołączył: 08-11-2017
Posty: 14

Status: Offline
Dziękuję bardzo za odpowiedź i pomoc. Piszę, gdzie się tylko da, nawet do Związku Kombatantów, gdyż jak pisałam powyżej, pradziadek przeżył wojnę. W tej chwili dużo szukam na temat, jak mógł się zaciągnąć do wojska. Dowiedziałam się, że w okolicach Krakowa i Chrzanowa, od połowy sierpnia 1939r., żołnierzy rekrutował gen. Maczek. Kto wie, czy po kampanii wrzesniowej nie trafił na Węgry. Wyczytałam, że z m.in. z żołnierzy przebywających na Węgrzech, utworzono Brygadę Strzelców Karpackich, która później brała udział w walkach w Afryce i po reorganizacji trafiła pod skrzydła gen. Andersa i już jako 3 DSK walczyła we Włoszech. Dużo materiału do przebrnięcia jest. Pisałam także do CAW i wstępne poszukiwania nie przyniosły rezultatu. Nie zrażam się jednak, w ciągu tygodnia i tak zrobiłam duże postępy. 10 dni temu nie wiedziałam nawet, kiedy pradziadek się urodził. Mam zamiar także pisać do Northolt. Biorę także pod uwagę to, że pamięć ludzka jest zawodna i przekazywanie wieści po rodzinie bywa często mylące. Niemniej jednak, jeśli faktycznie pradziadek walczył na wojnie, chciałabym to jakoś udokumentować i i w ten sposób zachować o nim pamięć, bo niestety w wyniku zaniedbań rodziny, nie istnieje nawet jego grób. Sad
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Rataj_MaciejOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-11-2017 - 20:29
Sympatyk


Dołączył: 16-10-2015
Posty: 68

Status: Offline
Sprawdzałem jeszcze listę żołnierzy 3 Dywizji Karpackiej ale nie ma tam takiego nazwiska. Mam książkę o Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich więc poszukam.
Mogło tak być że Pani pradziadek uniknął niewoli sowieckiej - sam pisałem o takich przypadkach - właśnie przez Węgry udawali się albo do Francji albo do Syrii a stamtąd do Libii i walczyli pod Tobrukiem a potem ewakuowali sie do Italii.
Jeżeli był w ogóle żołnierzem Polskich Sił ZBROJNYCH na Zachodzie to na 100 procent Londyn ma jego ewidencję ale wpierw radzę zapytać, oni chętnie odpowiedzą.
A 30 funtów za odnalezienie papierów to nie jest dużo.
Powodzenia.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lila1603Offline
Temat postu:   PostWysłany: 14-11-2017 - 14:37
Sympatyk


Dołączył: 08-11-2017
Posty: 14

Status: Offline
Dostałam dziś odpowiedź z WKU Oświęcim, zacytuje tutaj, bo może komuś te informacje się przydadzą : " W odpowiedzi na zapytanie, w sprawie dokumentów potwierdzających rekrutacji do wojska Pani Prawdziadka, informuję, ze WKU w Oświęcimiu nie posiada takich danych, ponieważ ewidencja przechowywana w Archiwum WKU obejmuje żołnierzy urodzonych od 1936r. Ewidencja osób urodzonych przed 1936r. i osób zmarłych została zgodnie z przepisami zniszczona. jednocześnie informuje , że teren powiatu chrzanowskiego do roku 1999podlegał pod WKU w Mysłowicach, obecnie dokumenty archiwalne znajdują się w WKU Katowice. Poniżej podaję adres jednego ze stowarzyszeń, do którego można się zwrócić w wyzej wymienionej sprawie : Beskidzkie Stowarzyszenie Maczkowców, ul. 1 Dywizji Pancernej 45, 43-300 Bielsko Biała, maczkowcybielsko@vp.pl, tel. 338126544".
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
lesz7Offline
Temat postu:   PostWysłany: 22-11-2017 - 11:10
Sympatyk


Dołączył: 24-02-2016
Posty: 19
Skąd: Opolskie
Status: Offline
Witam,

Czy ktoś posiada aktualny adres Ministerstw Obrony Northolt- sekcja polska,

na który mógłbym napisać celem uzyskania informacji o pradziadku z Armii Andersa?




Z góry dziękuję

_________________
Na zdjęciu Stachu z Oleśnicy, lata 50.
Ktoś poznaje?


Nazwiska:

- Kowaluk, Dowgierd, Kruk, Zarzecki,

Grudziński, Kowalczuk, Podgórski


Miasta:

- Rokitno na Wołyniu, Klesów,

Jezierzany, Czortków, Kuryłowicze
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lila1603Offline
Temat postu:   PostWysłany: 22-11-2017 - 11:24
Sympatyk


Dołączył: 08-11-2017
Posty: 14

Status: Offline
Taki adres podany jest obecnie na stronie Instytutu Sikorskiego: APC Polish EnquiriesBuilding 60RAF NortholtWest End RoadRuislipMiddlesexHA4 6NG. Podaję też linka http://www.pism.co.uk/badania_rodzinne.htm
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
lesz7Offline
Temat postu:   PostWysłany: 22-11-2017 - 12:01
Sympatyk


Dołączył: 24-02-2016
Posty: 19
Skąd: Opolskie
Status: Offline
Lila1603 napisał:
Taki adres podany jest obecnie na stronie Instytutu Sikorskiego: APC Polish EnquiriesBuilding 60RAF NortholtWest End RoadRuislipMiddlesexHA4 6NG. Podaję też linka http://www.pism.co.uk/badania_rodzinne.htm



Dzieki, ale myślę, że to jest nieaktualny już adres...?

_________________
Na zdjęciu Stachu z Oleśnicy, lata 50.
Ktoś poznaje?


Nazwiska:

- Kowaluk, Dowgierd, Kruk, Zarzecki,

Grudziński, Kowalczuk, Podgórski


Miasta:

- Rokitno na Wołyniu, Klesów,

Jezierzany, Czortków, Kuryłowicze
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lila1603Offline
Temat postu:   PostWysłany: 22-11-2017 - 12:20
Sympatyk


Dołączył: 08-11-2017
Posty: 14

Status: Offline
Ktoś wrzucił przed chwilą na forum aktualne adresy: https://genealodzy.pl/index.php?name=PNp ... highlight=

Jeśli chodzi o wątek mojego pradziadka, to na obecną chwilę go zamykam. Dzięki pomocy użytkownika "stryker" udało się potwierdzić, że akta pradziadka znajdują się w MOD UK. Dziękuję za pomoc. Smile Dorota Mazur.


Ostatnio zmieniony przez Lila1603 dnia 23-11-2017 - 09:53, w całości zmieniany 3 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.621283 sekund(y)