Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Niziołek_MartaOffline
Temat postu: Poszukuję informacji - Ostrołęka 1942  PostWysłany: 14-06-2017 - 21:10


Dołączył: 02-01-2016
Posty: 6

Status: Offline
Poszukuję informacji na temat mojego pradziadka, który został wywieziony do obozu. Posiadam akt zgonu pradziadka nadany z Królewca. Nie znam jednak jego dokładnego miejsca śmierci.

Poszukuję osoby, która zna historię Ostrołęki i jej okolic z lat 1940-1944 r., szczególnie w zakresie administracyjno-prawnym z tamtego okresu i mogłaby mi wyjaśnić oraz nakreślić sytuację tamtego czasu.

Jedyne, co znalazłam znajduje się na tej stronie:
https://portal.ehri-project.eu/units/pl-003147-652
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Białobrzeski_MarekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-06-2017 - 23:50
Sympatyk


Dołączył: 21-03-2011
Posty: 303

Status: Offline
Witam Serdecznie!

Jak rozumiem, chodzi o Władysława Wołosza zmarłego w Królewcu 3 lutego 1942 r., urodzonego 1 listopada 1897 r. w Olszewce pod Ostrołęką, żonatego z Anną z Glinków jak można przeczytać w innym Twoim poście w podobnym temacie?

Miło, że się zachował jego akt zgonu z Królewca, samo to już jest dużym szczęściem. Nie wiem czy mieszkał w czasie wojny w Ostrołęce czy w samej Olszewce. Rejestracja stanu cywilnego na tym terenie cały czas miała charakter wyznaniowy (poza nielicznymi gminami, gdzie Niemcy wprowadzili świecką rejestrację stanu cywilnego, najbliższa to gmina Sypniewo w powiecie makowskim w latach 1942-1944). Zarówno Olszewka, jaki i sama Ostrołęka leżały na terenie parafii ostrołęckiej (była wtedy tylko jedna parafia w tym mieście). Jak można się domyślić po wieku tego człowieka, był on prawdopodobnie właścicielem jakiegoś majątku nieruchomego oraz miał żonę i dzieci. Zapewne po II wojnie światowej w warunkach powojennych została przeprowadzona sprawa spadkowa w ramach postępowania cywilnego. Jest wielce prawdopodobnym, że jeszcze do 1945 r. przepisano treść tego aktu zgonu do miejscowych ksiąg metrykalnych parafii ostrołęckiej. Pierwszy egzemplarz jest w kancelarii parafialnej w parafii św. Antoniego Padewskiego (dawniej znajdował się w parafii NMP, czyli farnej). Drugi egzemplarza jest w posiadaniu USC w Ostrołęce (mogą być tam luki z niektórych roczników z okresu wojennego, ale w parafii są w komplecie). Jeżeli tego nie zrobiono w okresie przed 1 stycznia 1946 r., to jeszcze bardziej prawdopodobne, że dokonano tego w ramach świeckiej rejestracji stanu cywilnego od 1946 r. w ciągu kilku, maksymalnie 10 lat. Olszewka należała od 1931 r. do gminy Durlasy (po likwidacji gminy Dylewo). Właściwym miejscowo byłby Urząd Stanu Cywilnego w Lelisie (księgi stanu cywilnego z gminy Durlasy z siedzibą w Lelisie z lat 1946-1954, a następnie księgi stanu cywilnego gromady Olszewka z lat 1955-1961). Z racji tego, że zmarły pochodził z parafii ostrołęckiej w czasach wyznaniowej rejestracji stanu cywilnego, sporządzenie aktu zgonu od 1946 r. mogłoby nastąpić również w USC w Ostrołęce. Nie wiem skąd pochodziła Twoja prababcia (chociaż nazwisko kojarzę, bo to drobna szlachta, której gniazdo rodowe znajduje się w Glinkach-Rafałach w powiecie makowskim). Akt urodzenia pradziadka nie zachował się, bo istniejące do dzisiaj księgi metrykalne z parafii ostrołęckiej z XIX i pierwszej XX wieku to: rocznik 1915 UMZ (Archiwum Państwowe w Warszawie oddział w Pułtusku) oraz te zawierające metryki od 1939 r. Bardzo prawdopodobne, że w USC w Ostrołęce lub w USC w Lelisie odtworzono akt urodzenia Twojego pradziadka, a być może i jego akt małżeństwa (w zależności od tego skąd była jego żona i gdzie brali ślub). W odtworzonych aktach będą podane sygnatury sądowe. W Archiwum Państwowym w Pułtusku można znaleźć akta sądowe, w których będzie więcej wiadomości o świadkach, którzy byli najstarszymi żyjącymi wtedy członkami rodziny takiej osoby (mogące zaświadczyć z racji wieku o tym, że dane zdarzenie odbyło się w takim miejscu i czasie).

Jeżeli zaś chodzi o akta sądowe z czasu wojny, to właściwy miejscowo i rzeczowo był Sąd Obwodowy w Ostrołęce. Akta znajdują się w Archiwum Państwowym w Warszawie (nie w oddziale pułtuskim).

http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/sezam. ... y_id=80429

Jeszcze większe kompetencje i brak trybu odwoławczego miał Sąd Specjalny przy Sądzie Krajowym w Ciechanowie (obejmował zasięgiem całą Rejencję Ciechanowską, więc i tę część powiatu ostrołęckiego, która została włączona bezpośrednio do Rzeszy, czyli włącznie z Ostrołęką i Olszewką). Też Archiwum Państwowe w Warszawie:

http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/sezam. ... y_id=80421

Poza tymi 2 rodzajami sądów, które zajmowały się sądzeniem Polaków i Żydów na terenach włączonych do Rzeszy, istniały jeszcze prokuratury, które zajmowały się prowadzeniem postępowań przeciwko Polakom i Żydom jako oskarżyciel publiczny. To skupiono w zespole archiwalnym o nazwie: Akta Prokuratur Niemieckich Rejencji Ciechanowskiej. Też znajduje się w Archiwum Państwowym w Warszawie:

http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/sezam. ... y_id=80982

Taki początek badania dziejów pradziadka w III Rzeszy Smile.

Pozdrawiam!
Marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Niziołek_MartaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-06-2017 - 23:33


Dołączył: 02-01-2016
Posty: 6

Status: Offline
Bardzo dziękuję za tak długą i pełną nowych tropów i ciekawostek wypowiedź Smile wszystko na pewno się przyda Smile

W linku podaję skan aktu zgonu pradziadka, może to pozwoli wysnuć kolejne wnioski:

http://ifotos.pl/z/aqawhxx
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Niziołek_MartaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-06-2017 - 07:55


Dołączył: 02-01-2016
Posty: 6

Status: Offline
Mam także zdjęcie pradziadka z kolegą, fajnie byłoby odnaleźć jego rodzinę i dowiedzieć się kim była ta osoba.

W linku zamieszczam zdjęcie, po lewej stronie jest mój pradziadek:
https://zapodaj.net/7671f0923803a.png.html

i jeszcze takie:

https://zapodaj.net/c486695500e80.jpg.html
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.850699 sekund(y)