Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Albin_KożuchowskiOffline
Temat postu: parafia Odelsk - obecnie Białoruś  PostWysłany: 13-11-2008 - 22:42
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-11-2008
Posty: 550

Status: Offline
Jestem nowym uczestnikiem na tym forum. Bardzo interesujące rzeczy tu znachodzę. Szukam danych o swoich przodkach. Sprawa jest skomplikowana. Przodkowie przed wojną należeli do parafii Odelsk-obecnie Białoruś. Mormoni mają mikrofilmy z tej parafii z lat 1695-1890. Tylko ciekawe co tam się zachowało. A gdzie mam szukać danych z lat późniejszych, od 1890 do 1945r? Miejscowość, z której pochodzę Usnarz Górny, obecnie gm. Szudziałowo, pow. sokólski, do 1948 roku była jeszcze po stronie białoruskiej, dopiero 15 maja tego roku maja wróciła do Polski. Może ktoś coś doradzi dla nowicjusza? Wyczytałem również, że są jakieś mikrofilmy z parafii Usnarz. Ale starsi ludzie ze wsi twierdzą, że należeli właśnie do Odelska a nie do Usnarza. Bo przed wojną był jeszcze Usnarz Dolny oprócz Usnarza Górnego. Po Usnarzu Dolnym obecnie nie ma znaku, bo znalazł się w pasie granicznym po stronie białoruskiej. A kościół parafii Usnarz figuruje obecnie chyba jako parafia Makarowce /Białoruś? Skomplikowane.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Feltynowska_GrażynaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-11-2008 - 20:54
Członek Honorowy


Dołączył: 26-06-2006
Posty: 223

Status: Offline
Witaj,
jeśli jesteś z tego Lipska, o którym myślę (w powiecie augustowskim), to najbliżej masz do Archiwum w Grodnie, gdzie leżą księgi odelskiej parafii rzymskkatolickiej z lat 1618-1890 i 1926-1938, a ponadto księka spisu ludności parafii odelskiej z lat 1926 i 1938.
http://www.archives.gov.by/index.php?id=256896
Są tam również księgi parafii prawosławnej w Jurowlanach z lat 1869-1881.
http://www.archives.gov.by/index.php?id=803009
Nadmieniam o tym, ponieważ na tych terenach unitów przepisywano na prawosławie, a po ukazie tolerancyjnym z 1905 r. przechodzili oni z prawosławia na katolicyzm.
W Archiwum Państwowym w Białymstoku znajdują się:
Akta stanu cywilnego Wyznania Rzymskokatolickiego Kościoła Filialnego w Usnarzu, urodzenia, małżeństwa i zgony z lat 1884-1901 (niezmikrofilmowane)
Mikrofilmy akt metrykalnych parafii Odelsk 1808-1864
Mikrofilmy akt z Usnarza
http://www.bialystok.ap.gov.pl/index1.html
Po wejściu na stronę archiwum białostockiego wejdź w zakładkę Wydawnictwa, a następnie kliknij na sekcję pobierania plików.
Polecam też lekturę materiałów wystawy "Delimitacja polskiej granicy wschodniej 1944-1950".
Pochodzę z sąsiadującej z lipską gminy Nowinka.
pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia,
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Albin_KożuchowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-11-2008 - 21:24
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-11-2008
Posty: 550

Status: Offline
Dziękuję pani Grażynie za informacje. Z wyjazdem do Grodna będą problemy, ale poszukiwania w Polsce powinny się powieść. Zobaczę, co z tego wyniknie. Pozdrawiam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Albin_KożuchowskiOffline
Temat postu: Parafia Odelsk  PostWysłany: 09-08-2009 - 13:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-11-2008
Posty: 550

Status: Offline
Witam.
Przeglądałem ostatnio w CHR w W-wie mikrofilmy z parafii Odelsk. Na mikrofilmie nr 1764349 w cz. 8 wg opisu powinny być akta urodzeń z tej parafii z lat 1788-1796. Okazuje się, że są akta urodzeń, ale dot. parafii Dereczyn z lat 1790-1811. A aktów z parafii Odelsk nie ma. Może to kogoś zainteresuje poszukującego danych z par. Dereczyn. I może ktoś natrafił przypadkowo na swoich mikrofilmach na akty urodzeń z parafii Odelsk, a które to dane nie powinny być na danym mikrofilmie. Dodam jeszcze, że na innych mikrofilmach również są dane z innych parafii, których wg opisów nie powinno być, a nie ma tych danych, które powinny być. Np. na mikrofilmie nr 1764350 cz. 7 powinny być akta małżeństw 1828-1835 par. Odelsk, są z par. Janów, na mikrofilmie nr 2142418 cz. 1 są również akta małżeństw 1835-1838 z par. Janów zamiast Odelska. Więc chyba i dane z "mojej" powinny gdzieś być na innym mikrofilmie, pytanie tylko na jakim?

_________________
Pozdrawiam AlbinKoz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Albin_KożuchowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-09-2009 - 21:01
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-11-2008
Posty: 550

Status: Offline
Witam.

Ponad rok czasu poświęciłem na przejrzenie różnych dokumentów w archiwach, szczególnie akt metrykalnych z parafii Odelsk i Usnarz /obecnie Białoruś/. Może ktoś jest zainteresowany tymi parafiami, to chętnie udzielę informacji w miarę możliwości. Żeby nie obciążać forum, proszę o ewentualne pytania na pw.

_________________
Pozdrawiam AlbinKoz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Brozek_OskarOffline
Temat postu:   PostWysłany: 31-05-2017 - 12:55
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 28-04-2011
Posty: 547
Skąd: Wrocław\Jędrzejów
Status: Offline
Witam,

Może ktoś jest w posiadaniu, bądź ma zapisane informacje z ksiąg metrykalnych parafii Odelsk z lat 1600-1650?

Poszukuję informacji na temat właścicieli Odelska z tamtego okresu - Kotowiczów, którzy tam mieszkali i się chrzcili (co nie zawsze jest jednoznaczne Smile ).

Szukam następujących osób:

Aleksander Kotowicz (ur. 1622 w Odelsku, zm. 1686 w Wilnie), biskup smoleński i wileński.
Eustachy Stanisław Kazimierz Kotowicz (ur. 15 listopada 1637 w Odelsku - zm. 1704 w Wilnie), także biskup smoleński.
Anna Kotowicz (ok. 1645 w Odelsku - ? ) - moja przodkini, żona łowczego słonimskiego Michała Łossowskiego.

Chodzi mi o to czy ktoś posiada akty chrztów, bo mimo że wiem albo dokładnie albo mniej więcej, w którym roku czy nawet dniu się urodzili, tak nie mam żadnych informacji o ich rodzicach.

Podejrzewam, że były to dzieci Jana Kotowicza, stolnika orszańskiego i Ciechanowiczówny, siostry Wilka Smoleńskiego Hieronima Ciechanowicza - ale to tylko moje przypuszczenia, na podstawie próby ustalenia innym sposobem niż poprzez metryki, a te uznaję za najważniejsze potwierdzenie.


Wiem, że księgi w Archiwum Historycznym w Grodnie są od 1618. Przy ostatnim pobycie w Grodnie, nieszanowna dyrektorka owego archiwum niestety nie dopuściła mnie do przeglądania ksiąg.

Czy ma ktoś może dostęp do informacji z tych ksiąg Odelskich? Może ktoś je próbował indeksować, bądź nawet przez przypadek odnotował coś związanego z tymi moimi przodkami.


Pozdrawiam serdecznie,
Oskar Brożek

_________________
Szukam Domaszewicz, Łosowski, Leszczyłowski, Łomanowski, Betlewicz, Pawłowski i Nowicki z terenów dawnego województwa Nowogródzkiego, konkretniej okolic Lachowicz, Zubielewicz, Baranowicz, Nieświeża, Klecka, Krzywoszyna, Niedźwiedzicy, Słucka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BlogoladyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-12-2020 - 17:55
Sympatyk


Dołączył: 10-11-2020
Posty: 14
Skąd: Krynki
Status: Offline
Dzień dobry! Szukam od jakiegoś czasu jakiekolwiek spisu mieszkańców, parafian czy cokolwiek podobnego by móc mieć jakąkolwiek informację kogę należy szukać dalej, przyznam, że nieco tracę już nadzieję, na znalezienie czegokolwiek samej Sad nie mam pomysłu ani nic jak zacząć i gdzie szukać.

Dodam, że poszukuję Kraszyńskich, który wywodzą się z miejscowości Usnarz Dolny , ale pojawiają się także w Jurowlany, Krynki, Usnarz Górny ... zaś małżonki z pobliskich miejscowości.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.669120 sekund(y)