Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
mjgasiorOffline
Temat postu: Koloniści z Nawarzyc (gm. Wodzisław, woj. Świętokrzyskie)  PostWysłany: 05-01-2017 - 01:00


Dołączył: 03-01-2017
Posty: 5

Status: Offline
W informacjach Geneteki, przy części z moich przodków figuruje dopisek "ojciec kolonista". W rodzinie istnieje wiadomość jakoby Kacper "Owczarz" Gąsior został specjalnie sprowadzony do Nawarzyc, by zajmować się hodowlą owiec. Nie wiadomo jednak skąd. Dziś natrafiłem na pewien artykuł, w którym zapisane jest, iż do tej miejscowości ściągniętych zostało 11 rodzin "cudzoziemców z kraju austriackiego" (wpis na podstawie pracy Bogumiły Szurowej "Zmiany układu przestrzennego wsi kieleckiej od XIII do połowy XX wieku" (ISBN 83-905256-6-6), str. 48 ). Czy istnieje możliwość zdobycia indeksu kolonistów? Jego spisu? Skoro koloniści obciążeni byli czynszem, to czy możliwe byłoby znalezienie informacji o tym kto miał go opłacać?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
annaurgaczszczesnaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-01-2017 - 08:13
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-10-2013
Posty: 68

Status: Offline
Witam,

przodkowie mojego męża to też ci koloniści. W książce Szurowej podane są sygnatury akt z których korzystała. Mogę zerknąć i podać. Mogę również podesłać fragmenty z tej książki dotyczące kolonistów.
Przodkowie męża to tkacze o nazwisku Paszta i Izral. Pochodzili z parafii Opocno na terenie obecnych Czech. Koloniści mieszkali podobno po prawej stronie przed kościołem, jadąc od strony Wodzisławia. Przybyli w latach 30. XIX wieku, choć kilku chyba wcześniej.

Ps. Co to za artykuł? Ja pisałam w 2015 roku niedługi tekst do "Przyjaciela Wodzisławia" właśnie o kolonistach Smile

Pozdrawiam serdecznie
Ania
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Musial_MichalinaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-01-2017 - 11:47
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2015
Posty: 179

Status: Offline
Witam,
Przodkowie mojego męża również żyli na terenie parafii Nawarzyc, byli owczarzami. Rodzinna legenda mówi iż jedna z prababek Antonina Zubek pochodziła z Zaolzia i niezbyt dobrze posługiwała się językiem polskim, jednak do dziś nie udało mi się potwierdzić tej informacji.
Udało mi się znaleść rodziców Antoniny (Antoni i Zuzanna Pardała (Bardała, Bardalińska).
Jestem bardzo zainteresowana pracą pani Bogumiły Szurowej, może pozwoli ona rozwiązać rodzinną zagadkę.

Pozdrawiam serdecznie,
Michalina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mjgasiorOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-01-2017 - 12:57


Dołączył: 03-01-2017
Posty: 5

Status: Offline
Pani Anno! Dorota Izral to prababcia moje cioci dyrygentki, więc mamy tutaj wspólny punkt zaczepienia. Czy posiada Pani jakieś drzewo, w które mógłbym zerknąć od strony Pasztów? Byłbym również bardzo wdzięczny za fragmenty książki z sygnaturami akt i Pani artykuł. Z tego co wiem, mój wujek posiada większość "Przyjaciół Wodzisławia", ale nie jestem w stanie zdobyć tego tak szybko w wersji fizycznej. Pochodzenie Kacpra Gąsiora jest w naszej rodzinie w formie legendy (jak u Pani Michaliny) - góral sprowadzony do hodowania owiec. Smile Pytanie skąd? Czy również z Zaolzia jak prababka Pani Michaliny?

Pani Michalino! Chyba ostatnio spotkałem się z Panią na MyHeritage przy dodawaniu rekordu Karoliny Barbary Bardalińskiej! Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
annaurgaczszczesnaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-01-2017 - 13:15
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-10-2013
Posty: 68

Status: Offline
Świetnie, Dorota Izral wyszła za bodajże Antoniego Pasztę. Do dziś w okolicy obecne jest to nazwisko. Szczegóły na pw. Smile

W takim razie ponawiam pytanie, na jaki Pan trafił artykuł? Jestem wciąż zainteresowana tym tematem.

Pani Michalino, w samej książce jest stosunkowo niewiele informacji, ale może w dokumentach źródłowych, z których korzystała Szurowa będzie więcej? Koloniści z Czech przybyli również pod Częstochowę, m. in do wsi Kamienica Polska.

A tu coś więcej w temacie http://www.genealodzy.czestochowa.pl/27 ... awarzycach

Pozdrawiam
Ania
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mjgasiorOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-01-2017 - 19:19


Dołączył: 03-01-2017
Posty: 5

Status: Offline
To co Pani podlinkowała to jest właśnie ten wpis na blogu o którym pisałem. Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Slawek_WojsaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-05-2017 - 11:54
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 24-07-2016
Posty: 145

Status: Offline
Spotkałem sie z opisem że w nowo urządzonych (przeniesionych) wsiach wszystkich nazywano kolonistami.

_________________
Pozdrawiam Sławomir Wojsa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.728772 sekund(y)