Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
MickoOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-05-2017 - 17:24
Sympatyk


Dołączył: 08-05-2015
Posty: 74

Status: Offline
Co jest, w takim razie, bardziej wiarygodnym źródłem niż metryki kościelne, dla znalezienia powiązań rodzinnych z okresu powiedzmy XVII w. - I połowa XIX w.?

_________________
Pozdrawiam
Michał


Ostatnio zmieniony przez Micko dnia 20-05-2017 - 21:54, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Łyżwa_Więch_DamięckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-05-2017 - 17:52
Sympatyk


Dołączył: 20-05-2017
Posty: 54

Status: Offline
Mateusz Gemza, ur. 1745, zm. 1798 w Wąsewie 7x pradziadek mojej córki.
Pozdrawiam
Sylwia


Ostatnio zmieniony przez Łyżwa_Więch_Damięcki dnia 18-07-2017 - 18:53, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-05-2017 - 17:58
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Kroniki w Polsce powstawały od XII w. Ale na Polsce Europa się nie kończy, na przełomie X i XI w pisał kronikę Dietmar (obszerne info o Polsce) a przed nim inni, np. Einhard (kronikarz Karola Wielkiego) żyjący na przełomie VIII i IX w.
Zastanawiasz się skąd Arnulf w drzewach tak wielu osób. Podam przykład - jest calkiem liczna grupa żyjących, którzy mogą udokumentować swoje pochodzenie od np. pary Stanisław Odrowąż i ks. Anna Mazowiecka, z rodu Piastów żyli w XVI w. Jej pochodzenie i małżeństwo licznie wzmiankowały kroniki, także sejmowe i dokumenty sejmowe. Wśród jej przodków jest Rycheza Lotaryńska i jej przodkowie np. Otton I i II itd. do Arnulfa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-05-2017 - 20:32
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
"Co jest, w takim razie, bardziej wiarygodnym źródłem niż metryki kościelne, dla znalezienia powiązań rodzinnych z okresu powiedzmy VII w. - I połowa XIX w.?"
z połowy XIX w "na pewno " więcej z ASC gminnych 1808-1825 niż z kościelnych wyciągniesz
wiarygodności dokumentów nie podważam, nie o to chodzi, że z góry zakładam "błąd na błędzie, niewiarygodne"
jeśli mam porównywać z XIX wieku zapis o statusie (majątkowym) interpretując "a co w tym przypadku w metryce znaczy gospodarz/obywatel/dziedzic cząstkowy" z metryki / ASC z zapisem w księdze wieczystej, notariacie to nie mam wątpliwości czego użyję jako podstawowego źródła
podobnie księgi radzieckie, ławnicze, sądowe dla wcześniejszego okresu
własnościowe teżSmile

bardziej nie o wiarygodność zapisów chodzi, a o precyzję no i przede wszystkim - zakres informacji
chyba, że chodzi o jak najszybsze stworzenie łańcuszka a syn B syn C syn D syn E, bez zainteresowania co robili B, C, D, ESmile wtedy metryki są bezkonkurencyjne, siadasz w 2017 "grzebiesz w sieci", odsysasz się rano od monitora i masz 50% szans na 8-10 pokoleń po jednej kilkugodzinnej sesji:)
a za 5-10 lat to hoho!Smile

poczytaj forum, na pewno lektura przybliży Ci temat, nie tylko opiniami, ale mnóstwem przykładów

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marek_KwiatkowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-05-2017 - 22:00


Dołączył: 25-10-2016
Posty: 8
Skąd: Smardzew
Status: Offline
Jaestem zdegustowany polemiką. Albo ma ktoś najstarszego przodka, albo nie. Podać. udokumentować i to wszystko. Mój praprzodek to zaledwie rok 1707.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MickoOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-05-2017 - 22:01
Sympatyk


Dołączył: 08-05-2015
Posty: 74

Status: Offline
Arek_Bereza napisał:
Kroniki w Polsce powstawały od XII w. Ale na Polsce Europa się nie kończy, na przełomie X i XI w pisał kronikę Dietmar (obszerne info o Polsce) a przed nim inni, np. Einhard (kronikarz Karola Wielkiego) żyjący na przełomie VIII i IX w.
Zastanawiasz się skąd Arnulf w drzewach tak wielu osób. Podam przykład - jest calkiem liczna grupa żyjących, którzy mogą udokumentować swoje pochodzenie od np. pary Stanisław Odrowąż i ks. Anna Mazowiecka, z rodu Piastów żyli w XVI w. Jej pochodzenie i małżeństwo licznie wzmiankowały kroniki, także sejmowe i dokumenty sejmowe. Wśród jej przodków jest Rycheza Lotaryńska i jej przodkowie np. Otton I i II itd. do Arnulfa

Bardzo dziękuję.
Teraz miałem na myśli okres XVII w. - I połowa XIX w., ale gdzieś mi uciekła "X". Teraz to poprawiłem.
Jednak te informacje odnośnie wcześniejszego okresu są też interesujące.

Sroczyński_Włodzimierz napisał:

(...)więcej z ASC gminnych 1808-1825 niż z kościelnych wyciągniesz
(...)

Co to jest ASC gminne? To są gminne Akty Stanu Cywilnego? Gdzie one były sporządzane?
Nie spotkałem się z takimi na terenie np. zaboru pruskiego z tego okresu.
Sroczyński_Włodzimierz napisał:

(...)
chyba, że chodzi o jak najszybsze stworzenie łańcuszka a syn B syn C syn D syn E, bez zainteresowania co robili B, C, D, ESmile wtedy metryki są bezkonkurencyjne
(...)

Właśnie o to mi chodziło, o ten łańcuszek, czyli jak napisałem - powiązania rodzinne.

_________________
Pozdrawiam
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ŁucjaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-05-2017 - 07:46
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2007
Posty: 1799
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Z metryk to właśnie staram się coś odcyfrować z początku XVIII w., już jestem w I połowie XVIII w. (od Mormonów mikrofilm), jak odcyfruję to podam, parafia Borów na przeciwko Zawichostu (tutaj ze względu na "starożytność" Zawichostu mam nadzieję na polecenie dalej w głąb kiedyś z innych źródeł, dlatego to podaję).

A nie z metryk i nie ja odkryłam, to w linii Rościszewskich, raczej na pewno Dadźbóg wojewoda płocki za Kazimierza Wielkiego, 1349-1363: http://mazowsze.hist.pl/40/Notatki_Ploc ... _83/33265/
A prawdopodobnie także inny wcześniejszy wojewoda płocki Ziemak, pierwsze dziesięciolecie XIV w.

Jerzy Łempicki zrobił łańcuszek i ja się pod niego podpięłam odszukując metrykę urodzenia mojego prapradziadka Gustawa Rościszewskiego (1834, parafia Ligowo), cały łańcuszek jest u Łempickiego.
Dadźbóg (a może jego prawdopodobny dziadek Ziemak jeszcze wcześniej)-Gotard-Adam-Ziemak-Stanisław-Adam-Jan-Tomasz-Tomasz-Franciszek (kupił Brzeźno)-Seweryn-Jakub-Rajmund (fundował kaplicę w Brzeźnie)-Marceli-Gustaw.
Nawet teraz się temu przyglądam bo kaplica z Brzeźna, kościół, została przeniesiona do skansenu i jesienią zacznie drugie życie, a przy okazji zapewne jakieś nowsze badania się pojawią, co może trochę zmienić i łańcuszek.

Łucja

_________________
Dziennik genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.527598 sekund(y)