Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
weronika97Offline
Temat postu: Karłupek parafia Błotnica  PostWysłany: 19-05-2017 - 12:14
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2017
Posty: 12

Status: Offline
T:"Miejscowość Karłupek parafia Błotnica"

Witam,
Proszę o pomoc w ustaleniu położenia miejscowości Karłupek. W USC uzyskałam informację, że mój prapradziadek Józef Tul syn Jakuba i Franciszki (Janusik) urodził się w 1864 roku w miejscowości Karłupek parafia Błotnica. Józef wziął ślub z Marianną z parafii Wrociszew, więc Karłupek musiał mieścić się pewnie gdzieś w niedalekiej okolicy (Grójec, Białobrzegi). Niestety nie udało mi się odnaleźć tej parafii i miejscowości w Genszukacz-u, ani innych źródłach. Chciałabym poszukać w tej parafii innych przodków.
Uprzejmie proszę o pomoc i pozdrawiam
Weronika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-05-2017 - 12:34
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Staramy się pracować na dokumentach, by wyeliminować błędne odczyty, przesłyszenia, niedookreślenia etc.
pewnie Kadłubek nie Karłupek
z tego okresu dobrym narzędziem jest Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich
http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/Tom_I/252
i Mapa Kwatermistrzostwa

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
weronika97Offline
Temat postu:   PostWysłany: 19-05-2017 - 13:35
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2017
Posty: 12

Status: Offline
Dziękuję, bardzo za link do Słownika, nigdy wcześniej na to nie trafiłam, a na pewno jeszcze mi się przyda do dalszych poszukiwań.
Pozostaje jeszcze pytanie, dlaczego w Genszukacz-u nie występuje parafia Błotnica?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-05-2017 - 13:39
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Bo jej nie spisałaś i nie przesłałaś?
Stara Błotnica - tak? tam chyba nawet są po polsku na marginesach dane, więc nawet bariery językowej nie ma

ale ad rem:
podejrzewam, że dane są z aktu zgonu - najmniej wiarygodne źródło, największe błędy
lepiej oprzeć się na akcie małżeństwa, najszybciej zaś - w optymistycznej wersji - uzupełnionym o aneks (wręcz odpis aktu urodzenia)
zamieszczaj linki do kopii dokumentów
warto też przeczytać, większość tematów (jak źródła w internecie, pomoce, linki do...) są na forum

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
weronika97Offline
Temat postu:   PostWysłany: 19-05-2017 - 13:56
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2017
Posty: 12

Status: Offline
Tak dane pochodzą z aktu zgonu, otrzymałam je w USC. Do aktu małżeństwa, ani metryki urodzenia jeszcze nie udało mi się dotrzeć.


Ostatnio zmieniony przez weronika97 dnia 19-05-2017 - 14:23, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
krzysztofjach1Offline
Temat postu:   PostWysłany: 19-05-2017 - 14:23
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-06-2011
Posty: 29

Status: Offline
Na pewno chodzi o miejscowość Kadłubek w parafii Błotnica (Stara Błotnica) w obecnym pow. białobrzeskim, metryki są na stronie "szukaj w archiwach" a te z pierwszej połowy XX wieku na Family Search, diecezja radomska.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
weronika97Offline
Temat postu:   PostWysłany: 19-05-2017 - 14:56
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2017
Posty: 12

Status: Offline
Dziękuję bardzo, pewnie mają Panowie rację, chodzi zapewne o miejscowość Kadłubek parafia Stara Błotnica.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
krzysztofjach1Offline
Temat postu:   PostWysłany: 19-05-2017 - 15:07
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-06-2011
Posty: 29

Status: Offline
Czy informacja z USC jest pewna, bo w zasobach parafii Wrociszew z 1864 roku jest akt urodzenia Józefa Tulo s. Jakuba i Franciszki z d. Janusik. /akt nr 36/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
weronika97Offline
Temat postu:   PostWysłany: 19-05-2017 - 15:13
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2017
Posty: 12

Status: Offline
Niestety kopią aktu nie dysponuję, ale w akcie na pewno widnieje informacja: ur. we wsi Karłupek parafia Błotnica. Nie jest wykluczone jednak, że informacje w akcie są błędne.
Jest tylko pewna rozbieżność ponieważ udało mi się odnaleźć akt zgonu Franciszki, zmarła w 1906 roku mając 78 lat, co nie zgadza się z wiekiem podanym w akcie urodzenia Józefa z parafii Wrociszew.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
hniewOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-05-2017 - 20:28
Sympatyk


Dołączył: 11-11-2010
Posty: 737

Status: Offline
Witam,
Karłupek i dla mnie był swego czasu zagadką
https://genealodzy.pl/index.php?name=PNp ... ar%B3up%2A
Ostatecznie okazał się być Kadłubkiem z par. Stara Błotnica.
W błotnickich księgach metrykalnych odnalazłem akty chrztów dzieci Antoniego Trąbczyńskiego ze wsi Kadłubek, a w prasie z epoki wzmiankę o takowym wylegitymowanym szlachcicu z Kadłubka. Na mapach także zaznaczono Kadłubek nie Karłupek.
Ciekawe więc skąd się wziął Karłupek? Jak widać nie tylko Antoni T. gdy stawiał się jako chrzestny na chrzcie bratanków/ic tak przekręcał nazwę wsi Kadłubek.
Pozdrawiam
Hubert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
weronika97Offline
Temat postu:   PostWysłany: 19-05-2017 - 20:41
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2017
Posty: 12

Status: Offline
Dobrze wiedzieć, że nie tylko w przypadku mojego przodka pojawia się taka nieścisłość. W przypadku Pana aktów ta nieścisłość dotyczyła lat 30 XIXw. U mnie ta miejscowość pojawia się w akcie zgonu ponad 100 lat później, więc to nie był pojedynczy, jednorazowy przypadek.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
weronika97Offline
Temat postu:   PostWysłany: 20-05-2017 - 14:14
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2017
Posty: 12

Status: Offline
krzysztofjach1 napisał:
Czy informacja z USC jest pewna, bo w zasobach parafii Wrociszew z 1864 roku jest akt urodzenia Józefa Tulo s. Jakuba i Franciszki z d. Janusik. /akt nr 36/

Dziękuję za pomoc. To akt Józefa, którego szukałam. Widocznie zarówno w jego akcie zgonu, jak i w akcie zgonu Franciszki jest błąd.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.652435 sekund(y)