Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Pędziwiatr_MariaOffline
Temat postu: Strzałkowscy z okolic Przedborza  PostWysłany: 15-05-2017 - 14:49
Sympatyk


Dołączył: 15-05-2017
Posty: 23
Skąd: Radomsko
Status: Offline
Witam serdecznie,
Mam kilka pytań związanych z rodem Strzałkowskich z dawnego województwa kaliskiego. Najpierw opiszę całą sytuację. Wśród przodków mojej dalszej cioci znalazłam najprawdopodobniej szlachciankę, co zgadza się z ustnymi przekazami, szlachectwo bowiem kiedyś podobno zostało wywiedzione, ale nie wiem, czy ciocia dysponuje jakimiś dokumentami, nic nie wspomniała. Jej 4xprababcia nazywała się Rozalia Strzałkowska, określano ją urodzona czy generosa, niestety nie wiem gdzie dokładnie się urodziła, przypuszczam, że urodziła się ok. 1760-1770 r. Miała nieślubną córkę, także Rozalię, również 3xprababkę mojej cioci, ur. w Przedborzu par. Przedbórz, 29.08.1791, tam Rozalia - matka została określona tylko honestus. Prawdopodobnie w celu ratowania reputacji, pół roku później, 08.01.1792, wyszła za mąż za Bartłomieja Sliwieńskiego/Śliwińskiego, par. Przedbórz, miejscowość Trzepnica, ona określona grosa, on honestum. Mogę zacytować też fragment aktu małżeństwa jej nieślubnej córki - Rozalii ze sławetnym Woyciechem Strzeleckim 25.10.1812, par. i msc. Kamieńsk, łódzkie:
"Stawiła się także panna Rozalia Strzałkowska przy wuiu swym Walętym Brońskim w tymże mieście (Kamieńsku) bawiąca się, córka przybranego oyca Bartłomieia Śliwińskiego, w asystencyi tegoż profesyi siadlaskiey (siodlarskiej?) w wsi Przyrębie zamieszkałego (niedaleko Bęczkowic) i matki rodzony Rozalii ze Strzałkowskich"

1.Czy orientuje się ktoś jakim herbem szlacheckim posługiwał się ród Strzałkowskich z dawnego województwa kaliskiego?
2.Zna ktoś może innych przedstawicieli tego rodu lub ma ktoś informacje na temat tejże Rozalii (jej rodzice, dziadkowie, rodzeństwo)?
3.Czy możliwe jest, że urodziła się gdzieś w okolicach Przedborza? (W akcie ślubu z Bartłomiejem Śliwińskim pisze przy niej "ambos huius Parochia de Curia Trzepnicervi in Ecclesia ?Bęczkowin".)
4. Jak stanowiło prawo w związku z posiadaniem dziecka nieślubnego i ożenkiem z mężczyzną prawdopodobnie pochodzenia mieszczańskiego- utraciła tytuł?
5. Jak w ogóle dojść od niej aż do aktu nadania szlachectwa - jak wywieźć w tym przypadku szlachectwo u źródła?

Potrzebuję wielu informacji, ponieważ drzewo genealogiczne szykuję w prezencie na komunię kuzynek za 2 tygodnie Very Happy pozdrawiam i proszę o pomoc, będę bardzo wdzięczna.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gadecki.BogusławOffline
Temat postu: Strzałkowscy z okolic Przedborza  PostWysłany: 15-05-2017 - 17:02
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 30-09-2012
Posty: 271
Skąd: Walbrzych
Status: Offline
Witam ,
kilka uwag do Twojego tekstu :

1. "ambos huius Parochia de Curia Trzepnicervi in Ecclesia ?Bęczkowin"

wieś Trzepnica leży w parafii Bęczkowice ,
2. ciekawa strona o okolicach Przedborza z indeksami

http://www.rodzinastrychalskich.pl/
niektóre Twoje osoby tu występują ,

3 . ciekawa strona o rodzinach szlacheckich z okolic Bęczkowic, Kamieńska itd

http://barbarafamily.eu/page8.php

4. Przerąb jest blisko Bęczkowic ( około 5 km ) ale to parafia Rzejowice,
5. wszystkie te wsie : Przerąb, Beczkowice , Trzepnica leżą mniej więcej w polowie drogi między Kamieńskiem , a Przedborzem,

oj, chyba nie zdążysz z tym prezentem ,
a tak na marginesie : w parafii Bęczkowice którą indeksuję nazwisko Pędziwiatr jest bardzo popularne

pozdrawiam
Bogdan
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pędziwiatr_MariaOffline
Temat postu: Strzałkowscy z okolic Przedborza  PostWysłany: 15-05-2017 - 17:18
Sympatyk


Dołączył: 15-05-2017
Posty: 23
Skąd: Radomsko
Status: Offline
Dziękuję serdecznie za odpowiedź i linki, czy w związku z tym należy szukać aktu urodzenia Rozalii Strzałkowskiej właśnie w parafii Bęczkowice? Już od dłuższego czasu zajmuję się genealogią tej rodziny, także większość przodków mam, teraz tylko dopracowuję, więc raczej się wyrobię Smile Moi Pędziwiatrowie akurat pochodzą z Kiełczygłowa par. Rząśnia, ale nazwisko Pędziwiatr w ogóle jest raczej dosyć popularne, w każdym razie jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kubusia210Offline
Temat postu: Strzałkowscy z okolic Przedborza  PostWysłany: 15-05-2017 - 19:32
Sympatyk


Dołączył: 19-04-2015
Posty: 234
Skąd: Lubla/Kraków
Status: Offline
Witam!
Ostatnio dla Pana Anatola Strzałkowskiego z Rumunii, szukałem jego przodków i mogę powiedzieć, że nazwisko Strzałkowski występuje w Kołaczycach i Bieździedzy (woj. podkarpackie) oraz w Nowym Żmigrodzie (również podkarpackie)

_________________
Jakub Józef Musiał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.985313 sekund(y)