Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
krupabeataOffline
Temat postu: Przytułek Gostynin bądź Przasnysz szukam info  PostWysłany: 30-04-2017 - 10:09
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-03-2016
Posty: 104

Status: Offline
"przytułek gostynin bądź przasnysz szukam info"

Witam poszukuje informacji o działających w latach 1953-1972 ktore ośrodki przytulki mogly wtedy istnieć. Niestety poza szczatkowymi latami umieszczenia tam osoby nie wiem nic poza tym, ze poszukiwana praprababka tam przebywala oraz tego, ze zostala tam umieszczona po śmierci swojego męża który zmarł w lipcu 1953roku. Wniosek w imieniu rodziny skladal soltys czy możliwe ze zachowaly sie jakies wnioski kierowane przez rodzinę czy raczej byla to slowna prosba. W 1972 zmarł jej syn i tu slad sie urywa bo tylko on czasami ja odwiedzal a z opowieści jakie przekazał dziecia wynika ze byla najpierw w Gostyninie a później w Przasnyszu. Czy zmarla przed czy po 1972 tez nie wiem na 100%, jezeli by wtedy zyla miała by ok 90lat.
Pozdrawiam Beata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
RoPsonOffline
Temat postu: przytułek gostynin bądź przasnysz szukam info  PostWysłany: 30-04-2017 - 11:12
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 06-03-2014
Posty: 119

Status: Offline
Podaj dane osoby której szukasz, może wtedy coś to ułatwi. Jeśli zmarła w Przasnyszu to akt zgonu powinien tam być.

_________________
Pozdrawiam Robert.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
krupabeataOffline
Temat postu: przytułek gostynin bądź przasnysz szukam info  PostWysłany: 30-04-2017 - 14:45
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-03-2016
Posty: 104

Status: Offline
Witam szukam Anastazji Kurach z domu Cholewa ur ok 1880. Czy dokladnie bedzie to Przasnysz nie wiem moze inna miejscowość w okolicy.
Beata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
roza.kruzaOffline
Temat postu: przytułek gostynin bądź przasnysz szukam info  PostWysłany: 30-04-2017 - 16:23
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 12-03-2011
Posty: 165

Status: Offline
Witam,znalazłam czworo dzieci Stanisława Kurach i Anastazji Cholewa
1898/3 Stanisław -ur. Domaszew
1901/34 Piotr ''
1903/55 Franciszek ''
1905/108 Marianna '' Marianna 22.02.1927 wychodzi za mąż za Józefa Bajkowskiego, umiera 8.11.1997
pozdrawiam
Róża
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bea
Temat postu:   PostWysłany: 30-04-2017 - 16:32
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2009
Posty: 1558
Skąd: Mazowsze Północne (Ziemia Zawkrzeńska)
Żeby uzyskać jakąś informację z USC to należałoby znać konkrety:
Imię i nazwisko, nazwisko panieńskie, datę i miejsce urodzenia, imiona rodziców
Spróbuj odszukać akt urodzenia, najlepiej z wtóropisów - czasami umieszczano tam na marginesie informację o śmierci. Może akurat będziesz mieć szczęście.

_________________
Beata

mapki parafii warszawskich w latach 1826-1939: link
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pobłocka_ElżbietaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-04-2017 - 20:33
Sympatyk


Dołączył: 22-01-2009
Posty: 3299

Status: Offline
Piąte dziecko Stanisława i Anastazji Kurach zd.Cholewa:
Grzegorz Kurach
Uznany za zaginionego,podoficer 36 PP,
był w obozie jenieckim Stalag I-B; nr jeńca 7257 , emigrował do Australi po II wojnie
syn Grzegorz Kurach ur.01.04.1911 r. Domaszew
http://zaginieni1939-45.pl/person/6438.html
Emigracja do Australi:w 1949 r mieszkali Canberra
KURACH Grzegorz 11 April 1911;
Olga 10 May 1923;
Regina 25 May 1946;
Lilija 26 November 1947
https://s3.amazonaws.com/bg.ami.com/c/1 ... 618b6f.jpg
https://familysearch.org/search/record/ ... AAustralia

_________________
Pozdrawiam
Ela
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
krupabeataOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-04-2017 - 21:02
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-03-2016
Posty: 104

Status: Offline
witam dziekuje wszystkim za pomoc ale te informacje znam dzieci było 7
Stanisław był najstarszy zona to Marianna Kisiel slub parafia Łaskarzew wedrował po Polsce po wojnie mieszkał w okolicach Ciechanowa a następnie w Warszawie
Piotr zmarł jako dziecko
Franciszek zmarł jako dziecko
Marianna faktycznie miała meża Bajkowskiego z ktrym miała 3 dzieci
Jan zona Zofia z domu Ukleja mieszkał w domaszewie ok roku 1950 przeprowadził się w okolice Torunia gdzie zmarła jego zona
Aniela maż Władysław Pyl mieli 2corki mieszkali na tzw ojcowiźnie
Grzegorz wszystko się zgadza zmarł w 1993 roku w Australi pozostawił 2córki i 6wnunów ale niestety nie noszących nazwiska Kurach.
Anastazja jest dość tajemniczą jak na razie postacią gdyż jej pobyt w ośrodku był tajemnicą rodzinną a umieszczenie tam odbyło się niejako po złosci(siostra kontra brat). Nikt poza nimi nie znał miejsca bo wiele osób z którymi rozmawiałam pamietaja Nastke ale co się z nią stało po śmierci męża nikt nic nie wiedział.
Co do aktu w ucs to wygląda to nastepujaco kiedy nie znałam jeszcze jej losów pytałam w urzędzie po dwóch dniach otrzymałam informacje, że nie mają jej aktu zgonu ani też żadnego dopisku.
Czy jeżeli nie ma takiej informacji w ucs może być w księgach kościelnych?
Beata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janina_Tomczyk
Temat postu:   PostWysłany: 30-04-2017 - 21:55
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1260

Witaj Beato

Nie wiem dlaczego piszesz o "przytułkach" w okresie 1953-1972, ale ta nazwa jest archaiczna i po wojnie miejsca opieki nad osobami starymi i niepełnosprawnymi, które wymagały stałej opieki to były DOMY OPIEKI SPOŁECZNEJ czyli DPS i takich należy szukać w wymienionych miejscowościach. Pracowałam jako księgowa w takim ośrodku w latach 1971-1973, ale w innej miejscowości i wiem, że były dokładne teczki osób tam przebywających, bo pobierano dopłaty do kosztu pobytu danej osoby jeśli jej renta lub emerytura była niewystarczająca. Jeśli osoba zmarła w takim DPS to zawiadamiano rodzinę i rodzina decydowała gdzie zostanie pochowana. Często rodzina zabierała zmarłego i pogrzeb odbywał się w jego miejscu dawnego zamieszkania np. razem z wcześniej zmarłym mężem.
Jeśli znasz miejsce pochówku męża tej Anastazji to tam także szukaj w księgach kościelnych faktu pogrzebu bo może rodzina zabrała ją po śmierci. Według mnie masz ogromne szanse odnalezienia tej osoby skoro masz tyle danych o jej rodzinie.

Tu link do historii DPS Przasnysz http://www.dpsprzasnysz.pl/historia.html

Gostynin sama znajdziesz bo tam wiele filii.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Białobrzeski_MarekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-04-2017 - 23:40
Sympatyk


Dołączył: 21-03-2011
Posty: 303

Status: Offline
Witam Serdecznie!

Trzeba byłoby skontaktować się jeszcze raz z USC w Przasnyszu i poprosić o przejrzenie ksiąg zgonów z gromady Dobrzankowo. DPS w Przasnyszu leży na terenie dawnej miejscowości o nazwie Ruda (osada przyłączona później do Przasnysza), która w interesującym nas okresie powojennym wchodziła w skład gminy Karwacz (w latach 1946-1954), a następnie w skład gromady Dobrzankowo (1954-1972). Prawdopodobnie sprawdzono księgi zgonów z samego Przasnysza i dlatego nic nie znaleziono Smile. Następnie należałoby zadzwonić do ewidencji ludności mieszczącej się w tym samym urzędzie i podać dane poszukiwanej osoby. Księgi meldunkowe z zawartymi w nich szczegółowymi danymi powinny być zachowane od 1963 r. Dla poszczególnych miejscowości prowadzono je do połowy lat 70tych XX wieku. Są tam dane o osobie (imię, nazwisko, data urodzenia, miejsce zamieszkania, data zgonu, jeżeli nastąpiła od 1963 r. oraz numer i seria dowodu osobistego). Dzięki tej ostatniej przesłance można dotrzeć do wniosków dowodowych zawartych w kopertach osobowo-meldunkowych. Jeżeli wnioski dowodowe tej osoby zachowały się, to oznacza że istnieje możliwości dotrwania do obecnych czasów zdjęć tej osoby, jej podpisów i innych różnych informacji). Panie są bardzo miłe, nie powinny robić problemów Smile. Pozdrawiam!

Marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
asmolenskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-05-2017 - 18:47
Sympatyk


Dołączył: 22-11-2010
Posty: 166

Status: Offline
Witam!
Jeśli chodzi o Przasnysz to znajduje się tu jeszcze jeden Dom Pomocy Społecznej Caritas przy ul. Świerczewo. Placówka ta ma też bardzo długą historię.
Pracownica DPS Ruda zasugerowała ,że każda osoba przebywająca w DPS była zameldowana w USC. To chyba najłatwiejsza droga do sprawdzenia.
Pozdrawiam
Anna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.576796 sekund(y)