Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 19 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Pobłocka_ElżbietaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-02-2017 - 16:42
Sympatyk


Dołączył: 22-01-2009
Posty: 3291

Status: Offline
Małgosiu ,

Rozmowa z historykiem Lechem Dzikiewiczem, przeprowadzona dnia 4 lutego 2006 roku przez jego wnuczkę, Ewę Podogrodzką w jego mieszkaniu w Podkowie Leśnej. Wywiad spisała Magdalena Prosińska.

......Armia Krajowa zorganizowała swoje wtyczki w personelu pielęgniarsko-lekarskim.
Uczestniczyła z Podkowy Leśnej znana doktor Kazimiera Dreszerowa z domu Kulwieć.
Mąż doktor Edward Dreszer działał razem na terenie obozu. I robili co mogli, żeby wypędzonych zwalniać. Niemcy jak lekarz orzekł, że chory wymaga leczenia, zagrożony, to respektowali i wypuszczali. Były to bardzo ryzykowne diagnozy.
Jak wiadomo panią Dreszer aresztowali 11 września 1944 roku i wysłali transportem do Auschwitz. A ona - proszę sobie wyobrazić - z tego pociągu wydostała się i uciekła. Osiedlili się po wojnie w Szczecinie. Mec. Kulwieciowie mieli w Podkowie Wschodniej willę niedaleko nas na Borsuczej. Rodzice się przyjaźnili i odwiedzali.. Pani Kazimiera Dreszer figurowała w Podkowiańskim AK pod pseudonimem "Mariańska" albo "Zula".
http://wp1124702.server-he.de/old/opowi ... iewicz.htm

_________________
Pozdrawiam
Ela
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-02-2017 - 17:38
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1548

Status: Offline
Elu, dziekuję Ci bardzo.
Zula Dreszerowa to wnuczka brata mojego dziadka. Dzięki naszym genealogom "złapałam" kontakt z jej synem w USA, za co ponownie ogromnie wszystkim dziękuję.

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
LitwosOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-04-2017 - 11:08
Sympatyk


Dołączył: 25-03-2016
Posty: 738

Status: Offline
Malgorzato,

czy posiadasz moze informacje na temat Agaty Kulwiec z par. Olita?
Dziekuje z gory.

_________________
Pozdrawiam
Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-04-2017 - 19:21
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1548

Status: Offline
Robercie, niestety informacji to nie mam prawie żadnych.
Mam tylko taką wiedzę, że niejaka Agata z Wysockich Kulwieciowa, zona Michała Kulwiecia, była matką Wincentego Kulwiecia.
Ów Wincenty urodził się ok. 1838r, a w 1861 r. poślubił Joannę z Kostrowickich, a w 1875 Konstancję z Mikulewiczów. Oba śluby odbyły sie w Olicie. Gdzie urodził się Wincenty, nie wiem. O Agacie nie wiem nic więcej.

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
LitwosOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-04-2017 - 20:41
Sympatyk


Dołączył: 25-03-2016
Posty: 738

Status: Offline
Malgorzato,

dziekuje za odpowiedz.

Tak, ten sam Michal mial za zone Franciszke Żarnowska. Czy jego ojcem byl Onufry?

Ja szukam innej Agaty, ktora wyszla za Leonarda Swidzinskiego - wiekowo pasowala by na corke Onufrego. (notabene on jest ojcem chrzestnym Wincentego)

A czy posiadasz moze jakies informacje na temat chorazego Onufrego Kulwieca z par. Olickiej? I czy w par. Olita byla jedna linia Kulwieciow czy wiecej?

Ja szukam wszystkich z Miedukszty.

Dziekuje z gory.

_________________
Pozdrawiam
Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
elkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-04-2017 - 22:34
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2008
Posty: 15

Status: Offline
Robercie, Olita jest również w moim kręgu zainteresowań.
Szukając Jeleniewskich znalazłam kilku Kulwieciów z dworu Miedukszta,
19.03.1808r urodził się Aleksander Konstanty, syn WJP. Onufrego i Joahany kulwieciów.
17.11.1819r urodził się Onufry, syn JP. Antoniego i Ewy z Rybinskich kulwieciów. Niestety zmarł 27.01.1820r.
8.07.1847r urodziła się Zofia, córka jednodworców, Konstantego i Jachaty z Podhalskich, Kulwieciów.

Pozdrawiam Elżbieta.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
LitwosOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-04-2017 - 23:49
Sympatyk


Dołączył: 25-03-2016
Posty: 738

Status: Offline
Elzbieto,

dziekuje bardzo Smile, Zofii jeszcze nie mialem, tutaj rowniez Swidzinski sie pojawia.

Poszukuje w tych rejonach jeszcze dwoch slubow:
Swidzinskiego z Paralewicz (przed 1847)
i Juchniewicz z Swidzinska (przed 1875)

Gdyby ktos na nie trafil, bylbym niezmiernie wdzieczny za poinformowanie.

Jest jeszcze jedna sasiadujaca z Olita ciekawa parafia: Punia, ale nie ma online lat 1818-1845 tu w spisie: https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... at=2321956
tu na mapie: http://pbc.biaman.pl/Content/40133/Olit ... ono-jpg_js
(Rumbowicze chyba bylo filia Puni)
Reszta lat jest online.

_________________
Pozdrawiam
Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
elkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-04-2017 - 11:06
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2008
Posty: 15

Status: Offline
Robercie,
Jeśli chodzi o lata 1818 - 1845 to prawie we wszystkich parafiach jest dziura metrykalna.
W parafii Stokliszki, w zaścianku Sieniawa, 21.07.1846r ożenił się urodzony Józef Kulwiec, kawaler lat 23, syn Michała i Na.... z Nagrodzkich, ze szlachcianką Wiktorią Cybulską, panną lat 22.

Pozdrawiam Elżbieta.
----------------------------
Szukam informacji o Jeleniewskich z Litwy i Długołęckich z okolic Wielbarka.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
LitwosOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-04-2017 - 11:58
Sympatyk


Dołączył: 25-03-2016
Posty: 738

Status: Offline
Elzbieto,

dziekuje Smile Czasami sa podopinane pod rozne dekanany, Olita jest np. w 3 miejscach w komplecie u mormonow:

par. Olita: https://familysearch.org/search/catalog ... %20Library

Dekanat: Merecz: https://familysearch.org/search/catalog ... %20Library

Dekanat: Troki: https://familysearch.org/search/catalog ... %20Library

_________________
Pozdrawiam
Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
LitwosOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-04-2017 - 10:17
Sympatyk


Dołączył: 25-03-2016
Posty: 738

Status: Offline
Ciekawostka:

Tejsak jaki Antoni Kulwieć, szlachcic żmudzki, dał 15-letniemu synowi swemu Onufremu, wyprawiając go na wojnę w r. 1794

https://pl.wikisource.org/wiki/Encyklop ... ska/Tejsak

To jest zapewne ten Onufry z wywodu (ktory mieszkal w Jacunach w 1797 majac 19 lat). Onufry s. Antoniego.

Onufry z Miedzukszty wg. metryki smierci urodzil sie w 1764, czyli jest o 12 lat starszy. Ale to moze byc blad i to jednak ten sam.

Malgorzato, masz troche wiecej tej linii w drzewie?

_________________
Pozdrawiam
Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-04-2017 - 19:16
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1548

Status: Offline
W linii tego Onufrego z Jucun mam trochę danych, ale raczej to nie był ten z Miedukszty.
Onufry Stanisław z Jucun urodził sie z ojca Antoniego i wśród dzieci nie było Michała. A po za tym Jucuny są w okolicy Żejm, a Miedukszta w okolicy Kalwaryjskiej. Mam dokumenty, z których wynika, że niejaki Onufry jest chrzestnym w Żejmach. Oczywiście mógł to być inny Onufry, ale ...
No i ten Onufry z Jucun był żonaty z Jadwigą Lachnicką.

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
LitwosOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-04-2017 - 12:06
Sympatyk


Dołączył: 25-03-2016
Posty: 738

Status: Offline
Malgorzato,

Faktycznie byl troche za mlody.

Wydaje mi sie, ze zona Onufrego (chorazego) byla Anna z Kuleszow. A to za sprawa metryk Michala i Jozefa (s. Michala) z par. Stoklickiej oraz faktu ze w okolicy Miedukszty mieszkala linia Kuleszow.

Kolejnym kandydatem na ojca Onufrego (chorazego) bylby Jozef z Wysokiego Dworu (rowniez chorazy, pozniej general) s. Jana (rotmistrza). Dobrze by sie ukladala "wojskowa" linia i jest blisko do Olity. Ale to sie wyjasni, gdzies musi byc jakis wywod Onufrego.

_________________
Pozdrawiam
Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
hodasOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-05-2017 - 02:14


Dołączył: 16-10-2013
Posty: 9
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Jeśli szukasz jakiejś informacji o Sadochach z Mińska Mazowieckiego to może ja pomogę? Możliwe, że jesteśmy w jakiś tam sposób spokrewnieni. Moja rodzina przewija sie głównie przez takie miejscowości jak Jakubów, Goździk, Wólka Mińska. Mińsk Mazowiecki.

A nazwiska jakie się przewijają to m.in: Przedlacka, Włodarczyk, Polak, Abramowski.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
hniewOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-10-2017 - 02:14
Sympatyk


Dołączył: 11-11-2010
Posty: 735

Status: Offline
Marianna z Kulwieciów /Kulwieców/ Woj/y/zbunowa, matka pana młodego, dziedziczka w Kretkompiach.
Pilichowice, par. Żarnów, 1862
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1929918
Na temat Woyzbunów mam nieco więcej informacji ale o Mariannie nic więcej tam niema

Pozdrawiam
Hubert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-10-2017 - 11:03
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1548

Status: Offline
Dzięki Hubercie.
Marianna z Kulwieciów Wojzbunowa, to była moja, powiedzmy że, pra pra pra pra ciotka. Siostra mojego 4xpra dziadka.

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.891545 sekund(y)